Рішення № 92265103, 16.10.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2020
Номер справи
620/3615/20
Номер документу
92265103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/3615/20

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ: 21390940) щодо відмови, викладеної ним в листі від 06.07.2020 за № 2042-2064/М-02/8-2500/20, в задоволенні заяви ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії від 27.05.2020.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ: 21390940) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до п.п. «в» пункту 7 Порядку призначення та виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 № 713) з 01 березня 2018 року без обмежень передбачених ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 27.05.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної йому пенсії.

Листом від 06.07.2020 позивачу було відмовлено у такому перерахунку.

Вважаючи відмову у перерахунку пенсії протиправною та не обгрунтованою, позивач оскаржив її до суду.

Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та відзив на позовну заяву.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років як працівник льотного складу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788 (зі змінами) (далі - Закон № 1788).

Умови призначення пенсії за вислугу років особам екіпажів повітряних суден цивільної авіації регулюються статтями 53 та 54 Закону № 1788 та постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно - випробного складу" (зі змінами) (далі - постанова № 418).

Відповідно до статті 53 Закону № 1788 працівникам льотно - випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам - наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина 1 статті 64 та статті 65, 66,69 Закону № 1788), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами 1 - 3, 6 статті 19 та статтею 21 Закону №1788 для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 75 % заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків - наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Починаючи з 01.03.2005, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713 "Про внесення змін до пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації" особам льотних екіпажів проводиться перерахунок пенсії.

Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 та від 25.01.2012 №3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі, регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

Відповідно до статей 6 та 19 Конституції України органи державної влади, до яких відносяться органи Пенсійного фонду України, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На виконання вказаної вище постанови позивачу проводиться перерахунок пенсії першого березня кожного року.

За документами пенсійної справи позивача, його страховий стаж роботи на посадах льотного екіпажу становить 62 роки 1 місяць 2 дні.

Пенсія за вислугу років, як особі льотного екіпажу позивачу нарахована із скоригованої заробітної плати 402,86317 грн. (за період з 01.01.1981 по 31.12.1985) та помноженої на коефіцієнти підвищення заробітку * 3,84142 * 1,36730 * 1,29184 * 1,29732 * 1,33696 * 1,05507 * 1,17489 * 1,17590 * 1,14909 * 1,07919 * 1,06584 * 1,20527 * 1,23555 * 1,37070 * 1,24787*1,18413.

Розмір пенсії з 01.08.2020 складає 17120,00 грн., а саме:

20663,19 грн. - загальний розмір пенсії.

17120,00 грн. - максимальний розмір пенсії з обмеженням.

При цьому, відповідно до статті 2 розділу І "Загальні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема відповідно до Закону № 1788 не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 - 1638,00 грн., з 01.07.2020 - 1712,00 грн.

Отже, розмір пенсії до виплати, з урахуванням вказаних норм права, з 01.08.2020 становить 17120,00 грн.

Таким чином, дії Головного управління регламентовані вказаними вище нормами права і пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Що вимоги позивача про виплату пенсії без обмежень максимальним розміром , суд зазначає наступне. Норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії, у тому числі і Закон України № 1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», не конституційними не визнані, а тому підлягають обов`язковому застосуванню органами державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 2 розділу II Закону № 3668 пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин 2 та 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

З часу набрання чинності вказаним Законом № 3668 (з 01.10.2011) він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668).

Норми статті 2 Закону № 3668 кореспондуються з положеннями частини З статті 85 Закону № 1788.

Отже, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Розмір пенсії Позивача, станом на 01 жовтня 2011 року, не перевищував максимальний розмір, встановлений Законом № 3668. Лише починаючи з 01.03.2017, внаслідок перерахунку пенсії позивача, її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Зазначені положення Закону № 3668 та частини 3 статті 85 Закону № 1788 не конституційними не визнавалися, є чинними, атому обов`язкові для застосування.

Отже, розмір призначеної або перерахованої відповідно до Закону № 1788, зокрема, і належної позивачу пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.

З наведених норм законодавства та досліджених обставин справи не може бути встановлено протиправності в діях Головного управління щодо обмеження розміру пенсії позивачу максимальною межею в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, 83-А, м.Чернігів,14005) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 19 жовтня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот