Рішення № 92265046, 19.10.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
600/1027/20-а
Номер документу
92265046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1027/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду позові ОСОБА_1 просить суд:

- визнати дії Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади щодо відмови у видачі довідки про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не є членом особистого селянського господарства протиправними;

- зобов`язати Кіцманську міську раду об`єднаної територіальної громади повторно розглянути подану заяву від 24 квітня 2020року (дата реєстрації 07.05.2020р.).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона звернулася до Кіцманської міської ради з заявою, у якій просила: проставити відомості у відповідних формах обліку особистих селянських господарств, шляхом виключення відомостей про те, що позивач є членом особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 (оскільки вона ніколи не займалася особистим селянським господарством та з серпня 2019 року постійно проживає в м.Київ); видати довідку про те, що ОСОБА_1 не являється членом особистого селянського господарства. Однак, позивач зазначає, що відповідач відмовив їй у наданні довідки про те, що вона не є членом особистого селянського господарства, обґрунтовуючи відмову тим, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстроване місце проживання її чоловіка ОСОБА_2 та бабусі чоловіка ОСОБА_3 , які мають земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Позивач не погоджується з діями Кіцманської міської ради щодо відмови у видачі довідки про те, що вона не є членом особистого селянського господарства, оскільки, вважає, що такі дії порушують її конституційне право на працю, позбавляють її можливості стати на облік в Державній службі зайнятості, унеможливлюють пошук роботи.

Крім того, обґрунтовуючи свою незгоду з відмовою відповідача, позивач зазначає, що її чоловіка знято з реєстрації за адресою АДРЕСА_1 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач вказує, що разом з чоловіком вони проживають у м.Києві та не мають жодного відношення до домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 . Щодо земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,7229га, позивач зазначає, що така виділена ОСОБА_3 (бабусі її чоловіка) та є непридатною для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою суду від 24.07.2020р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву. У зв`язку з цим, суд, у відповідності до ч.6 ст.162 КАС України розглядає справу на підставі наявних у ній матеріалів.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 24.04.2020р. звернулась до Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади із заявою (зареєстрована за №47/3 від 07.05.2020р.), у якій заявила про припинення ведення особистого селянського господарства та вихід з членів особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що ніколи не займалась особистим селянським господарством та з серпня 2019 року постійно проживає в м.Київ. У зв`язку із зазначеним, просила:

- проставити відповідні відомості у відповідних формах обліку особистих селянських господарств (згідно Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.04.2017р. №572);

- видати довідку про те, що ОСОБА_1 не являється членом особистого селянського господарства (а.с.9-10).

У відповідь на заяву позивача виконком Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади направив останній лист від 12.05.2020р. вих.№839, у якому, зокрема, зазначено про те, що згідно відомостей Лашківського старостинського округу та наданих ОСОБА_1 даних, адреса її місця проживання: АДРЕСА_1 , де зареєстроване місце проживання і ОСОБА_2 (чоловіка) та ОСОБА_3 (бабуся чоловіка), які мають земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3833га та 0,7229га, у зв`язку з чим у відповідності до Закону України "Про особисте селянське господарство" ОСОБА_1 являєтеся членом особистого селянського господарства (а.с.11).

Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у видачі довідки про те, що вона не являється членом особистого селянського господарства, у зв`язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

У відповідності до ст.1 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003р. №742-IV (далі - Закон №742-IV) особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Члени особистого селянського господарства здійснюють діяльність на свій розсуд і ризик у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів. Діяльність, пов`язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.

За змістом ст.4 Закону №742-IV особисті селянські господарства підлягають обліку. Облік особистих селянських господарств здійснюють сільські, селищні, міські ради за місцем розташування земельної ділянки в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики.

За приписами ст.11 Закону №742-IV ведення особистого селянського господарства припиняється в разі: рішення членів особистого селянського господарства про припинення його діяльності; якщо не залишилось жодного члена господарства або спадкоємця, який бажає продовжити його ведення; припинення прав на земельну ділянку згідно із Земельним кодексом України. У разі припинення ведення особистого селянського господарства сільська, селищна, міська рада за місцем розташування земельної ділянки, наданої для цих цілей, вилучає його з обліку особистих селянських господарств.

Порядок обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 14.04.2017 №572 (далі - Порядок №572).

Відповідно до пункту 1 Розділу II Порядку №572 облік особистих селянських господарств та членів здійснюється у формі № 1 "Облікова картка об`єкта погосподарського обліку" у розділі II "Список осіб, які ведуть особисте селянське господарство", який містить основні відомості про таких громадян. У графі "Відмітка про ведення особистого селянського господарства", що складається з двох частин "ведеться" і "припинено", для громадян, яким у встановленому законом порядку передано у власність або оренду ділянки для ведення особистого селянського господарства, а також осіб, які перебувають у сімейних чи родинних стосунках і спільно проживають з особою, якій надана земельна ділянка з відповідним цільовим призначенням, фіксується їхнє волевиявлення вести (брати участь, бути членом особистого селянського господарства або припинити ведення особистого селянського господарства шляхом проставлення у відповідній частині графи підпису члена особистого селянського господарства із зазначенням дати.

Згідно з пунктом 2 Розділу II Порядку №572 у разі ведення форми №1 лише в електронному вигляді громадянин підтверджує власне волевиявлення вести або припинити ведення особистого селянського господарства шляхом надання уповноваженій особі сільської, селищної, міської ради відповідної письмової заяви. У разі ведення форми №1 у паперовому вигляді дані до неї вносяться на основі усного повідомлення чи письмової заяви громадянина на його вибір.

У графі “Примітка” для громадян, яким відповідно до законодавства виділена земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (до 01 січня 2002 року – для особистого підсобного господарства) та які мають відповідний запис у графі “Відмітка про ведення особистого селянського господарства” у частині “ведеться”, зазначаються вид і дата видачі документа, який установлює право власності або право користування цією ділянкою. У цій графі для громадян, які мають відповідний запис у графі “Відмітка про ведення особистого селянського господарства”, у частині “припинено” проставляється причина припинення ведення особистого селянського господарства відповідно до статті 11 Закону України “Про особисте селянське господарство”. За необхідності до графи може вноситися інша довідкова інформація щодо ведення громадянином особистого селянського господарства, збирання якої не заборонено законодавством (пункт 3 Розділу II Порядку №572).

В силу пункту 4 Розділу II Порядку №572 у разі виявлення громадянином бажання припинити ведення особистого селянського господарства або повторно розпочати його ведення записи у графі “Відмітка про ведення особистого селянського господарства” проставляються відповідно до пунктів 1–3 розділу II цього Порядку.

Таким чином, особисте селянське господарство може складатись із одного громадянина або з членів однієї сім`ї, що спільно проживають і ведуть таке господарство, а членом особистого господарства може бути особа, як здійснює господарську діяльність в особистому господарстві на відведеній для цієї мети земельній ділянці. При цьому, суд зазначає, що облік відомостей про участь особи в особистому селянському господарстві сільська, селищна, міська рада веде безпосередньо шляхом внесення інформації зі слів цієї особи або членів особистого селянського господарства.

Так, звернувшись із заявою від 24.04.2020р. (зареєстрованою за №47/3 від 07.05.2020р.) позивач заявила про припинення ведення особистого селянського господарства та вихід з членів особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з тим, що ніколи не займалася особистим селянським господарством та з серпня 2019 року постійно проживає в м.Київ.

З матеріалів справи слідує, що позивач разом з чоловіком проживає за адресою АДРЕСА_3 , що підтверджується договором оренди житла від 30.10.2019р. та актом приймання-передачі житлового приміщення від 30.10.2019р. (а.с.15-20).

Крім того, згідно відомостей, відображених у паспорті чоловіка позивача ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , останнього 30.07.2019р. знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.13).

Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо того, що її не можна віднести до членів особистого селянського господарства. Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив їй у внесенні відповідного запису у відповідних формах обліку особистих селянських господарств згідно з Порядком №572 та протиправно відмовив у видачі довідки про те, що ОСОБА_1 не являється членом особистого селянського господарства.

За таких обставин, суд вважає, що позов в частині визнання протиправними дій Кіцманської міської ради щодо відмови позивачу у видачі довідки про те, що ОСОБА_1 не є членом особистого селянського господарства - підлягає задоволенню.

Зважаючи на наведений вище висновок суду, керуючись повноваженнями, наданими ст.245 КАС України, суд вважає, що належним способом поновлення порушеного права позивача є зобов`язання Кіцманської міської ради повторно розглянути подану позивачем заяву.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню повністю.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності дій щодо відмови позивачу у видачі довідки про те, що вона не являється членом особистого селянського господарства. Більше того, відповідачем не надано відзиву на позов чи будь-яких інших пояснень для доказування правомірності такої відмови. Відтак позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Кіцманської міської ради.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не є членом особистого селянського господарства.

3. Зобов`язати Кіцманську міську раду об`єднаної територіальної громади повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 24 квітня 2020 року (дата реєстрації 07.05.2020р.).

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Кіцманської міської ради об`єднаної територіальної громади судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок)грн. 80коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Кіцманська міська рада об`єднаної територіальної громади (вул. Незалежності, 57, м.Кіцмань, Чернівецька область, 59300; код ЄДРПОУ 04062127)

Суддя В.О. Кушнір