Рішення № 92264836, 19.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
560/4101/20
Номер документу
92264836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4101/20

РІШЕННЯ

іменем України

19 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №0086285805/368 від 17.06.2020,

ВСТАНОВИВ:

Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0086285805/368 від 17.06.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Хмельницький) отримано рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 17.06.2020 №0086285805/368 про застосування до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) на підставі частини десятої, пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" штрафу у розмірі 250431,51 грн за несплату (неперерахуванпя) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум та пені у розмірі 9631,98 грн.

Позивач зазначає, що під час сплати єдиного соціального внеску за січень 2020 року, а саме у строк до 20.02.2020, який не був пропущений, кошти помилково були перераховані платником на розрахункові рахунки Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області та Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області, а не на розрахунковий рахунок Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, у зв`язку з чим, у скаржника виникла недоїмка по єдиному соціальному внеску найманих працівників Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

Вказана помилка була виявлена та в найкоротший термін, а саме 28.02.2020 року суму недоїмки було погашено шляхом зарахування платежу по єдиному соціальному внеску, нарахованому на доходи працівників за січень, в повному обсязі.

Заявами від 26.02.2020 Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулося до Головних управлінь Державної податкової служби у Вінницькі та Житомирській областях з проханням повернути помилково сплачені грошові кошти. Проте, відсутність коштів, на рахунках саме Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій, у період з 21 до 28 лютого 2020 року стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення від 17.06.2020 № 0086285805/368 про застосування до платника податків штрафних санкцій та нарахування пені.

Ухвалою суду від 30.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній вказує, що позивачем 20.02.2020 нараховано єдиний соціальний внесок, згідно поданого звіту за січень 2020 року №9030729785 від 20.02.2020 на суму 2246646,24 грн, виникла недоїмка в сумі 1203997,66 грн, яка погашена 28.02.2020.

Вказує, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосування штрафів.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 870 від 09.10.2019 року "Про деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" утворено як територіальний орган Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), який розпочав свою роботу з 28.12.2019.

Відповідно до п.3 вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 870 від 09.10.2019 року, Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) є правонаступником Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

Позивач вказує, що Головне територіальне управління юстиції у Вінницькій області та Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області як юридичні особи обліковувалися у своїх територіальних податкових органах, а саме у Головному управлінні Державної податкової служби у Вінницькій області та Головному управлінні Державної податкової служби у Житомирській області.

В період з січня 2020 року по лютий 2020 року позивачем під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, в повному розмірі та на діючий розрахунковий рахунок податкового органу сплачувався єдиний соціальний внесок. Вказане підтверджується платіжними дорученнями: № 63 від 21.01.2020 - 264700,00 грн; № 80 від 24.01.2020 - 1810,00 грн; №91 від 29.01.2020 - 9100,00 грн; № 97 від 29.01.2020 - 1300,00 грн; № 119 від 30.01.2020 - 51144,21 грн; №183 від 30.01.2020 - 13906,52 грн; №184 від 30.01.2020 - 284151,33 грн; №313 від 04.02.2020 - 4300,00 грн; №327 від 06.02.2020 - 7700,00 грн; №394 від 13.02.2020 - 23831,84 грн; №430 від 13.02.2020 - 227001,47 грн; №523 від 21.02.2020 - 12606,29 грн, №26 від 21.01.2020 на суму - 344610,06 грн, №27 від 21.01.2020 на суму - 371,23 грн, №79 від 24.01.2020 на суму 7476,35 грн, №128 від 30.01.2020 на суму - 516019,36 грн, №245 від 30.01.2020 на суму 27025,24 грн, №312 від 04.02.2020 на суму - 144,48 грн, №319 від 05.02.2020 на суму - 2421,91 грн, №452 від 13.02.2020 на суму - 1253,87 грн, №457 від 13.02.2020 на суму - 280401,90 грн, №527 від 21.02.2020 на суму 7773,93 грн.

Вказані суми єдиного соціального внеску не були зараховані в облікову картку платника податку - Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в зв`язку із допущенням технічної помилки, зокрема вказані кошти перераховано до інших територіальних податкових органів, а саме до Головного управління ДПС у Вінницькій області та Головного управління ДПС у Житомирській області, замість Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Позивач з метою виправлення допущеної помилки 26.02.2020 звернувся до Головного управління ДПС у Вінницькій області та Головного управління ДПС у Житомирській з заявами в яких просив повернути помилково сплачені грошові кошти.

Згідно відомостей "електронного кабінету" платника податків відповідні грошові кошти були повернуті 11.03.2020 з ГУ ДПС у Житомирській області за платіжним дорученням № 645 та 13.03.2020 з ГУ ДПС у Вінницькій області за платіжним дорученням № 120.

При цьому, 28.02.2020 суму недоїмки було погашено позивачем шляхом зарахування платежу по єдиному соціальному внеску, нарахованому на доходи працівників за січень, в повному обсязі, що підтверджується відомостями "електронного кабінету" платника податків та не заперечується відповідачем.

Однак, ГУ ДПС у Хмельницькій області 17.06.2020 прийнято рішення №0086285805/368 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон України №2464-VI).

Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. ч. 8, 11 ст. 9 Закону №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За правилами ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема :за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція №449).

Згідно п.1 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Положеннями підп.2 п.2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VI до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Відповідно до п.7 розділу VII Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

З аналізу викладених правових норм слідує висновок, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.

Суд встановив, що позивачем здійснювалась сплата єдиного соціального внеску та у повному обсязі, що підтверджується копіями платіжних доручень, долучених до матеріалів справи.

Крім того, позивачем фактично здійснено всі необхідні дії для повного та своєчасного виконання свого податкового обов`язку зі сплати грошового зобов`язання, однак, судом також встановлено, що позивачем під час сплати помилково вказано отримувача коштів та перераховано вказані внески на рахунки ГУ ДПС в Вінницькій області та ГУ ДПС у Житомирській області.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до правової позиції стосовно сплати обов`язкових платежів (зборів) викладеної Верховним судом України у постанові від 16.06.2015 по справі № 21-377а15 здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ.

Суд відхиляє доводи контролюючого органу, що позивачем було несвоєчасно здійснено сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, оскільки допущена платником технічна помилка, внаслідок якої кошти помилково були перераховані на розрахунковий рахунок ГУ ДПС у Вінницькій області та ГУ ДПС у Житомирській області , а не на розрахунковий рахунок ГУ ДПС у Хмельницькій області була виявлена та самостійно виправлена позивачем, шляхом зарахування відповідних сум на правильний рахунок.

При цьому суд вважає, що зазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справі №821/1897/17 та в постанові від 10 квітня 2020 року у справі №821/844/17.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки позивачем зобов`язання зі сплати єдиного внеску виконані вчасно, у встановлені законодавством терміни для здійснення такої сплати. Помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 17.06.2020 №0086285805/368 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити в повному обсязі.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №0086285805/368 від 17.06.2020 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0086285805/368 від 17.06.2020.

Стягнути на користь Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3756 (три тисячі сімсот п`ятдесят шість) грн 47 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (вул. Володимирська, 91,Хмельницький,Хмельницька область,29005 , ідентифікаційний код - 43316784) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 43142957)

Головуючий суддя О.П. Шевчук