
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
19 жовтня 2020 р. справа № 520/12412/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294";
- скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.03.2020 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до статті 63,43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, у відповідності з грошовим забезпеченням за відповідною посадою, визначеного у довідці від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-19, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 21.09.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до ст.263 КАС України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач звільнений зі служби наказом від 12 серпня 2005 року №59 о/с Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи внутрішньої безпеки управління Держдепартаменту України з питань виконання покарань в Харківській області з вислугою у календарному обчисленні 30 років та у пільговому обчисленні 35 років. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992р.№2262-ХІІ у розмірі 90% згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років №6646 від 30.09.2005 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», яка набрала чинності з 01.01.2017, підвищено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України, тобто встановлено правову підставу для перерахунку пенсії позивача, оскільки цією постановою збільшено оклад за відповідною посадою з якої позивач був звільнений із служби з 950 до 1820 гривень. Позивач отримав довідку у Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-19 та 28.01.2020 року у відповідності до пункту 23 Порядку №3-1 звернувся з заявою та вказаною довідкою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року. Відповідач розглянув вказану заяву та прийняв Рішення від 03.03.2020 року, яким в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови 1036 відмовив, мотивуючи тим, що оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсій на їх підставі не потребує особистого звернення особі та надання заяви, при цьому постанова №1036 не визначає умов, порядку та розмір перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Таку відмову позивач вважає протиправною, у зв`язку з тим, що відповідач порушив право позивача на соціальний захист, встановлене Конституцією та Законами України, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. З набранням чинності Постанови КМУ № 1036 від 28.12.2016 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 № 1294» повідомлень про підстави проведення перерахунку пенсій з Пенсійного фонду України до головного управління не надходило. Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 з урахуванням змін, внесених Постановами Кабінету Міністрів України № 1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018. Таким чином у головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки №22/4.3/1-345-19 від 09.12.2019 року. З огляду на викладене, представник відповідача з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, однак вона не береться судом до уваги, оскільки ч.3 ст.263 КАС України передбачено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що згідно копії витягу із наказу, позивач звільнений зі служби наказом від 12 серпня 2005 року №59 о/с Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи внутрішньої безпеки управління Держдепартаменту України з питань виконання покарань в Харківській області.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992р.№2262-ХІІ, згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років №6646 від 30.09.2005 року.
03.12.2019 року позивач звернувся до начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з запитом на інформацію, в якому, посилаючись на ст.ст. 19, 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", просив у встановлений п`ятиденний строк надати засвідчену довідку на ім`я позивача з визначенням грошового забезпечення у ній, всіх складових та їх розмірів, встановлених за відповідною посадою, що прирівнюється до посади з якої позивач звільнений із служби, з урахуванням змін, внесених до посадового окладу постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294", станом на 01 січня 2017 року.
На вказаний запит, позивач отримав у Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції довідку про розмір грошового забезпечення від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-19, в якій зазначено, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) грошове забезпечення за відповідною посадою що прирівнюється до посади з якої був звільнений зі служби ОСОБА_1 старший оперуповноважений в особливо важливих справах Північно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на 01.01.2017 року становило 5005,00 грн., яке складається з наступного: посадовий оклад 1820,00 грн., оклад за спеціальним званням 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання) 780,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (50% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та надбавка за вислугу років) 1365,00 грн., надбавка за проведення інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50% від посадового окладу) 910,00 грн., премія (0% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та надбавка за вислугу років) 0,00 грн.
Згідно наявної в матеріалах справи копії довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №10014 від 30.10.2019 року станом на 01.12.2017 року розмір пенсії позивача складав 4341,16 грн.
28.01.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії за підстав Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та ст. 63 Закону 2262, за видами та розмірами грошового забезпечення визначеного у довідці від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-1929 виготовленої та наданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції за виходящим №22-44-19/ЗПІ-40 від 09.12.2019 року, оригінал якої додається до цієї заяви; перерахунок пенсії здійснити починаючи з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, виплатити мені різницю нарахованих коштів з урахуванням вже виплачених сум.
Судом встановлено, що відповідач розглянув вказану заяву та прийняв Рішення від 03.03.2020 року, яким в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови 1036 відмовив, мотивуючи тим, що оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсій на їх підставі не потребує особистого звернення особі та надання заяви, при цьому постанова №1036 не визначає умов, порядку та розмір перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.
Не погодившись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу да деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань. Вказана постанова набрала чинності з 01.01.2017 року.
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За змістом пунктів 3-4 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Державна пенітенціарна служба України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294" змінено посадові оклади осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області.
Отже, перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі частини 4 статті 63 цього Закону, здійснюється за процедурою, визначеною Порядком №45, в тому числі і у зв`язку із зміною посадового окладу, яка відбулась з 01.01.2017 відповідно до постанови №1036.
Відповідно до приписів ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Верховного Суду від 28.11.2019 року по справі №806/1316/17 встановлено, що з листа Державної пенітенціарної служби України від 10.03.2017 вбачається, що Комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України направлено лист від 12.01.2017 до Пенсійного фонду України з проханням поінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294".
Скасовуючи в частині зобов`язання Пенсійного фонду України подати інформацію до ГУПФУ в Житомирській області, апеляційний суд виходив з того, що Пенсійний фонд України виконав свій обов`язок, посилаючись на лист від 28.03.2017 №9493/02-23.
Проте вказаним листом повідомлено головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві, а також Міністерство внутрішніх справи України про те, що у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Тоді як позивач оскаржує бездіяльність відповідача з приводу проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294".
З наведеного вбачається, що визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави проведення перерахунку пенсії позивача, відповідно Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не направило відповідні списки, а Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції не підготувало відповідні довідки з подальшим направленням до органу пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294".
Не заперечуючи проти права позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294", суд звертає увагу на те, що позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України, зобов`язання повідомити територіальні управління Пенсійного фонду про необхідність складення списків та зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області надати списки осіб, пенсія яким підлягає перерахунку, позивачем заявлено не було.
За таких обставин, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до статті 63,43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294" задоволенню не підлягають, оскільки в такому випадку буде порушений алгоритм Порядку №45, дотримання якого є обов`язком відповідального суб`єкта владних повноважень, на чому наголосив Верховний Суд у справі №820/6514/17.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у відповідних довідках.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Додаток 2 до Порядку № 45 (у відповідній редакції) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Натомість, отримана позивачем довідка Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-19, видана в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", не відповідає змісту та формі Додатку 2 до Порядку №45 (у відповідній редакції).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при зверненні позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, позивачем не було надано відповідну довідку, що має слугувати підставою для подальшого проведення перерахунку пенсії позивача.
Також судом встановлено, що Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції не підготувало відповідні довідки з подальшим направленням до органу пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294".
Таким чином, на даний час у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не виникло обов`язку щодо здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294", оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутня належним чином оформлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, передбачена Порядком №45 (у відповідній редакції).
Суд критично відноситься до твердження відповідача у оскаржуваному рішенні та відзиві на адміністративний позов, що постанова №1036 не визначає умов, порядку та розмір перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, оскільки законодавчо передбачено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно, суд приходить до висновку про правомірність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.03.2020 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" через відсутність належним чином оформленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, та як наслідок відсутність підстав для його скасування.
Оскільки позовні вимоги визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до статті 63,43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, у відповідності з грошовим забезпеченням за відповідною посадою, визначеного у довідці від 09.12.2019 року №22/4.3/1-345-19, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, є похідними, вони також не підлягають задоволенню.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 19.10.2020 року.
Суддя Біленський О.О.