Рішення № 92264515, 13.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2020
Номер справи
520/10968/2020
Номер документу
92264515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"13" жовтня 2020 р. № 520/10968/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Ліпчанська Я.В.

представника позивача - Крецул Л.М.,

представника відповідача - Полухіна А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Кегичівського комунального підприємства "Кегичівка-Сервіс плюс" (64003, Харківська обл., Кегичівський район., смт. Кегичівка, пров. Волошина, буд. 7) до Державної екологічної інспекції у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 6) про визнання протиправним та скасування окремих положень припису ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Кегичівське комунальне підприємство "Кегичівка-Сервіс плюс", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправними та скасувати окремі положення, а саме пункти 1,2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 Припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 30 липня 2020 року № 128/03-13 складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання природоохоронного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності КЕГИЧІВСЬКИМ КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ “КЕГИЧІВКА -СЕРВІС ПЛЮС”.

В обґрунтування позову зазначено, що окремі положення, а саме пункти 1,2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 Припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 30 липня 2020 року № 128/03-13 складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання природоохоронного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Кегичівського комунального підприємства "Кегичівка-Сервіс плюс" є протиправними та такими, що порушують права позивача, а тому підлягають скасуванню.

Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з`явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що оскаржувані позивачем пункти 1,2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 Припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 30 липня 2020 року № 128/03-13 складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання природоохоронного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Кегичівського комунального підприємства "Кегичівка-Сервіс плюс" є законними та такими, що не підлягають скасуванню.

Судом встановлено, що в межах розгляду звернення гр. ОСОБА_1 від 08.05.2020 року та враховуючи Погодження Державної екологічної інспекції України від 17.06.2020 № 2.3/481ПГ, Інспекцією на підставі ст. 20"2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 4,6,7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 10 липня 2020 року № 637/11-02, в термін з 15 по 28 липня 2020 року проведено позапланову перевірку у діяльності ККП «Кегичівка сервіс плюс» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Так, за наслідками вказаного заходу, Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 637/11-02/03-06 від 28.07.2020 року.

Актом перевірки зафіксовано, що ККП «Кегичівка - Сервіс плюс» здійснює діяльність на території Кегичівського району, пов`язану з забором підземної води, водопостачанням населення, а також з утилізацією, знешкодженням та захороненням побутових відходів.

Для утилізації та захоронення побутових відходів ККП «Кегичівка - Сервіс плюс» використовує земельну ділянку на території Кегичівської селищної ради (за межами населених пунктів) Кегичівського району Харківської області (колишня територія райсільгоспхімії).

Відповідно до листа від 22.07.2020 № 191, за підписом начальника ККП «Кегичівка -Сервіс плюс» Діденка С.А., підприємством за період з 01.07.2017 по 30.04.2020 згідно подорожніх листів автомобілів було відвантажено твердих побутових відходів в кількості 23402,8 м3.

Діяльність підприємства, пов`язана з утилізацією, видаленням, обробленням, знешкодженням, захороненням побутових відходів здійснюється за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля на (висновку державної екологічної експертизи), що є порушенням Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Також в порушення статті 125,126 Земельного кодексу України, тверді побутові відходи ККП «Кегичівка - Сервіс плюс» відвантажуються на земельну ділянку, яка розміщена на території Кегичівської селищної ради (за межами населених пунктів) Кегичівського району Харківської області (колишня територія райсільгоспхімії).

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від тіла полігону твердих побутових відходів, що розміщений на території Кегичівської селищної ради (за межами населених пунктів) Кегичівського району Харківської області (колишня територія райсільгоспхімії) здійснюються ККП «Кегичівка - Сервіс плюс» за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Крім того, Інспекцією зафіксовано безліч порушень Закону України «Про відходи» допущених ККП «Кегичівка - Сервіс плюс».

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Таким чином, з метою усунення порушень виявлених під час здійснення перевірки Позивача Інспекцією винесено припис від 30 липня 2020 року № 128/03-13 який направлено на адресу підприємства рекомендованим листом.

Суд зазначає, що як було зазначено відповідачем всі вище вказані порушення обґрунтовуються, що земельна ділянка площею 8,66 га яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Кегичівка Кегичівського району Харківської області (колишня територія рай сільгоспхімії) яка була предметом перевірки належить саме позивачу та ним використовується, а саме на яку останній здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від тіла полігону твердих побутових відходів.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Щодо твердження позивача, що відповідач не мав визначених Законами України повноважень на проведення спірної перевірки, то вказане посилання суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017р. № 275 (надалі Положення № 275), Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 № 312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 р. за № 1080/30948 (надалі Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі -Держекоінспекція) та їй підпорядковується.

На підставі п. 2 розділу 2 Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) -діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Щодо фактичних порушень.

Як було зазначено судом вище в основу висновків відповідача про порушення позивачем положень ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» відповідачем зазначено саме встановлений факт того, що по-перше: позивачу належить земельна ділянка площею 8,66 га яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Кегичівка Кегичівського району Харківської області (колишня територія рай сільгоспхімії), а по-друге: позивач в порушення статті 125,126 Земельного кодексу України, відвантажував тверді побутові відходи на земельну ділянку, яка розміщена на території Кегичівської селищної ради (за межами населених пунктів) Кегичівського району Харківської області (колишня територія райсільгоспхімії).

Як було встановлено судом та зворотного відповідачем надано не було, що зазначена відповідачем в акті перевірки земельна ділянка згідно акту на право постійного користування земельною ділянкою серії Б № 045886 від 1983 року належить Харківському обласному об`єднанню «Облсільгоспхімія», а отже позивачу вона не належить.

Також суд зазначає, що під час судового розгляду відповідачем на вимогу суду не було надано доказів, що саме позивачем було відвантажено тверді побутові відходи на спірну земельну ділянку, яка розміщена на території Кегичівської селищної ради (за межами населених пунктів) Кегичівського району Харківської області (колишня територія райсільгоспхімії), також вище зазначеним акт перевірки не містить у собі таких доказів.

Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що всі посилання відповідача на порушення позивачем положень Земельного кодексу України, Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ґрунтуються лише на припущеннях.

Таким чином, оскільки як було встановлено судом вище всі висновки відповідача викладені в акті перевірки № 637/11-02/03-06 від 28.07.2020 року ґрунтуються лише на припущеннях, а акт повинен ґрунтуватись лише на встановлених фактах, суд приходить до висновку, що і пункти 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 Припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 30 липня 2020 року № 128/03-13 складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання природоохоронного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Кегичівським комунальним підприємством “КЕГИЧІВКА -СЕРВІС ПЛЮС” є такими що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а отже підлягають скасуванню.

Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Кегичівського комунального підприємства "Кегичівка-Сервіс плюс" (64003, Харківська обл., Кегичівський район., смт. Кегичівка, пров. Волошина, буд. 7) до Державної екологічної інспекції у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 6) про визнання протиправним та скасування окремих положень припису – задовольнити в повному обсязі.

Скасувати окремі положення, а саме пункти 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 Припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 30 липня 2020 року № 128/03-13 складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання природоохоронного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Кегичівським комунальним підприємством «КЕГИЧІВКА -СЕРВІС ПЛЮС».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Харківській області (на користь Кегичівського комунального підприємства "Кегичівка-Сервіс плюс" сплачений судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 19 жовтня 2020 року.

Суддя Спірідонов М.О.