Рішення № 92264511, 19.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
520/12162/2020
Номер документу
92264511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2020 р. № 520/12162/2020

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича щодо неприйняття рішення про призначення ОСОБА_1 на посаду директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації за результатами процедур конкурсного відбору;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучер О.В, № 201-к від 10.09.2020 року «Про добір з призначення на вакантну посаду державної служби категорії «Б» - директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації»;

- зобов`язати голову Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича розглянути кандидатуру ОСОБА_1 , запропоновану конкурсною комісією за результатами процедури конкурсного відбору шляхом прийняття рішення про визначення переможцем ОСОБА_1 та видання розпорядження про призначення ОСОБА_1 на посаду директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не призначено ОСОБА_1 на посаду директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації, посилаючись на Закон України від 13.04.2020 р. № 553—ІХ "Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Від представника відповідача – Василенко Н., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Згідно з розпорядженням Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера О.В. від 21.01.2020 року №12-к відповідно до ст.ст 22. 23 ЗУ «Про державну службу», Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року було оголошено конкурс на заняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації.

Як зазначає позивач, на Єдиному порталі вакансій державної служби 21.01.2020 року було оприлюднено вказане розпорядження та умови проведення зазначеного конкурсу, код публікації №ФУ21.01.2021.22 за посиланням на Інтернет сторінку.

Позивачем у строк до 27.01.2020 року подано необхідні документи для участі у конкурсі, та 30.01.2070 року відбулося декілька етапів конкурсу, а саме: проведено тестування, розв`язання ситуаційних завдань та співбесіди кандидатів з конкурсною комісією.

Після першого етапу конкурсу, після отримання результатів тестування до наступного етапу було допущено два учасники - ОСОБА_1 та ОСОБА_2

31.01.2020 року позивач та ОСОБА_2 пройшли співбесіду із головою Харківської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 .

Згідно оприлюдненої інформації - 05.02.2020 року на Єдиному порталі вакансій державної служби переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації став ОСОБА_2 , що підтверджується листом від Харківської обласної державної адміністрації №01-79/8694 від 16.10.2020 року.

Відповідно до розпорядження Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучер О.В. від 10.08.2020 року № 172-к, ОСОБА_2 було звільнено з посади директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації з 10.08.2020 року за згодою сторін.

Листом № 04-12/95 від 13.08.2020 року начальник управління роботи з персоналом апарату Харківської обласної державної адміністрації відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 29 ЗУ «Про державну службу» повідомлено позивача, як кандидата на зайняття посади, про те, що посада директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації з 11.08.2020 року є вакантною.

14.08.2020 року ОСОБА_1 подано заяву на ім`я відповідача вхідний № В-5889 з проханням першочергово розглянути його кандидатуру та реалізувати відкладне право суб`єкта призначення на повторне визначення переможця за результатами процедур конкурсного відбору на посаду державної служби, а саме призначити ОСОБА_1 на посаду директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації, зазначивши про свою згоду на таке призначення.

Листом №В-5889/08-17 від 10.09.2020 року позивача повідомлено, що згідно ч.1 ст.29 Закону України «Про державну службу» відповідач має право, а не обов`язок на повторне призначення переможця конкурсу та має дискреційне повноваження щодо повторного визначення переможця конкурсу на посаду державної служби.

Також, у листі зазначено, що за результатами повторного вивчення досвіду роботи позивача, повідомлено про недоцільність використання відкладеного права суб`єкта призначення на повторне визначення переможця конкурсу та призначення позивача на посаду.

11.09.2020 року позивач дізнався про прийняття розпорядження № 201-к від 10.09.2020 року «Про добір з призначення на вакантну посаду державної служби категорії «Б» - директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації.

Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою.

Згідно ст.29 ЗУ «Про державну службу» - суб`єкт призначення за результатами конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби має право на повторне визначення переможця конкурсу серед запропонованих Комісією або конкурсною комісією кандидатів та його призначення на таку посаду, якщо вона стане вакантною протягом одного року з дня оприлюднення результатів конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.

Інформація про те, що відповідна посада стала вакантною, повідомляється кандидатам, які були відібрані Комісією або конкурсною комісією згідно з абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, протягом п`яти календарних днів.

У разі звільнення з посади протягом року або непризначення з інших причин переможця конкурсу, визначеного за результатами проведення одного конкурсу на декілька посад державної служби, відкладене право суб`єкта призначення на повторне визначення переможця конкурсу та його призначення на таку посаду реалізується в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.

Згідно абзаців першого та другого пункту 8 розділу 11 Закону України від 13.04. 2020 р. № 553—ІХ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» тимчасово, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2, зупинено дію положень Закону України «Про державну службу» в частині проведення конкурсів на посади державної служби та призначення на посади державної служби та результатами конкурсу.

Установлено, що у період, визначений в абзаці першому цього пункту: для призначення на посади державної служби суб`єктом призначення або керівником державної служби першочергово розглядаються кандидатури, запропоновані Комісією з питань вищого корпусу державної служби або конкурсною комісією за результатами процедур конкурсного відбору, зокрема у разі, коли строк оприлюднення результатів конкурсу перевищує 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу. Інші оголошені конкурси на посади державної служби, результати яких не оприлюднені. скасовуються: у разі відсутності або відхилення суб`єктом призначення або керівником державної служби кандидатур, запропонованих Комісією з питань витого корпусу державної служби або конкурсною комісією за результатами процедур конкурсного відбору, суб`єкт призначення або керівник державної служби може призначити на посади державної служби особу шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненної коронавірусом SARS-COV-2, та до дня визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу, оголошеного згідно з абзацом шостим цього пункту.

Наведені положення узгоджуються із п.п 3. 11 Порядку призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненної коронавірусом SARS-COV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 290 від 22.04.2020 року «Про деякі питання призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненної коронавірусом SARS-COV-2».

Так, відповідно до п.п. 3-10 розділу «Призначення за результатами процедур конкурсного відбору" Порядку, для призначення на посади державної служби суб`єктом призначення або керівником державної служби в державному органі першочергово розглядаються кандидатури, запропоновані Комісією з питань вищого корпусу державної служби далі — Комісія або конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби у державному органі (даті — конкурсна комісія), за результатами процедур конкурсного відбору, зокрема у разі, коли строк оприлюднення результатів конкурсу перевищує 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такою конкурсу.

З метою визначення переможця (переможців) за результатами процедур конкурсного відбору проводиться співбесіда з кожним кандидатом, визначеним Комісією або конкурсною комісією: на зайнятій посад категорії "А" та посад категорії "Б", які здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах. — суб`єктом призначення; на зайняття інших посад категорій ”Б і "В — керівником державної служби в державному органі.

Така співбесіда за рішенням суб`єкта призначення або керівника державної служби в державному органі може проводитися уповноваженою ним особою. Про результати проведення співбесіди уповноважена особа письмово повідомляє суб`єкту призначення або керівнику державної служби в державному органі у строк, що не перевищує три календарних дні.

Суб`єкт призначення або керівник державної служби в державному органі проводить співбесіду з кандидатами, в тому числі дистанційно в режимі відеоконференції за умови наявності технічної можливості Гака співбесіда за рішенням суб`єкта призначення або керівника державної служби може проводитись уповноваженою ним особою.

Після проведення співбесіди суб`єкт призначення або керівник державної служби в державному органі приймає рішення про визначення переможця (переможців) за результатами процедур конкурсного відбору або про його (їх) відсутність. Такі рішення оформляються протокольним рішенням суб`єкта призначення або шляхом видання наказу (розпорядження) керівника державної служби в державному органі.

Спеціальний структурний підрозділ НАДС, який утворюється для організаційного та матеріально—технічного забезпечення роботи Комісії (далі — спеціальний структурний підрозділ НАДС), або служба управління персоналом протягом одного робочого дня після отримання інформації про рішення суб`єкта призначення або керівника державної служби в державному органі повідомляє про таке рішення кандидатам, з якими проводилася співбесіда, будь-яким доступним способом, у тому числі засобами телекомунікаційного зв`язку.

На Єдиному порталі вакансій державної служби оприлюднюється інформація про переможця (переможців) за результатами процедур конкурсного відбору; відсутність переможця за результатами процедур конкурсного відбору.

Оприлюднення зазначеної інформації здійснюється: спеціальним структурним підрозділом НАДС — для посад державної служби категорії «А»; службою управління персоналом державного органу, в якому оголошено конкурс — для посад державної служби категорій "Б" і "В".

Оприлюднення здійснюється протягом одного робочого дня після отримання рішення суб`єкта призначення або керівника державної служби в державному органі про визначення переможця переможців за результатами процедур конкурсного відбору або про його (їх) відсутність.

Інформація про переможця (переможців) за результатами процедур конкурсного відбору повинна містити прізвище, ім`я та по батькові кандидата, найменування посади та загальну кількість балів, набраних кандидатом.

У разі коли посада, на яку проводився конкурс, стане вакантною протягом одного року з дня оприлюднення результатів за результатами процедур конкурсного відбору на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також якщо переможець за результатами процедур конкурсного відбору відмовиться від зайняття посади або йому буде відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки, суб`єкт призначення має право на повторне визначеним переможця за результатами процедур конкурсного відбору серед запропонованих Комісією або конкурсною комісією кандидатів.

Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому оголошувався конкурс, повідомляє таким кандидатам про те, що відповідна посада стала вакантною, протягом п`яти календарних днів будь-яким доступним способом, у тому числі засобами телекомунікаційного зв`язку.

У разі реалізації відкладеного права суб`єкта призначення на повторне визначення переможця та результатами процедур конкурсного відбору на посаду державної служби інформація про переможця конкурсу оприлюднюється в порядку, передбаченому пунктом 7 цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку зазначено, що у разі відсутності або відхилення суб`єктом призначення або керівником державної служби в державному органі кандидатур, запропонованих Комісією або конкурсною комісією за результатами процедур конкурсного відбору, у порядку, передбаченому пунктами 3— 10 нього Порядку, суб`єкт призначення або керівник державної служби в державному органі може призначити на посаду державної служби особу шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину та до дня визначення суб`єктом призначення або керівником державної служби в державному органі переможця конкурсу.

У відповідності до ст. 29 ЗУ «Про державну службу» суб`єкт призначення за результатами конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби має право на повторне визначення переможця конкурсу серед запропонованих Комісією або конкурсною комісією кандидатів та його призначення на таку посаду, якщо вона стане вакантною протягом одного року з дня оприлюднення результатів конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.

Інформація про те, що відповідна посада стала вакантною, повідомляється кандидатам, які були відібрані Комісією або конкурсною комісією згідно з абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону , протягом п`яти календарних днів.

У разі звільнення з посади протягом року або не призначення з інших причин переможця конкурсу, визначеного за результатами проведення одного конкурсу на декілька посад державної служби, відкладене право суб`єкта призначення на повторне визначення переможця конкурсу та його призначення на таку посаду реалізується в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.

Проте, суд зазначає, що конкурс на зайняття вакантної посади державної категорії «Б» - директора Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації згідно з розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 21.01.2020 року №12-к був проведений та звершений 05.02.2020 року відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №246, тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми вказаного Порядку.

Згідно пунктів 64, 64-1, 64 вказаного Порядку №246 - у разі коли посада, на яку проводився конкурс, стане вакантною протягом одного року з дня оприлюднення результатів конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також переможець конкурсу відмовиться від зайняття посади або йому буде відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки, суб`єкт призначення має право на повторне визначення переможця конкурсу серед запропонованих Комісією або конкурсною комісією кандидатів.

Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому оголошувався конкурс, повідомляє таким кандидатам про те, що відповідна посада стала вакантною, протягом п`яти календарних днів у порядку, передбаченому абзацом восьмим пункту 17 цього Порядку.

У разі реалізації відкладеного права суб`єкта призначення на повторне визначення переможця конкурсу на посаду державної служби інформація про переможця конкурсу оприлюднюється в порядку, передбаченому пунктом 59-1 цього Порядку.

Повторний конкурс проводиться відповідно до статті 30 Закону України “Про державну службу” та за процедурою, визначеною цим Порядком.

Також, суд зазначає, що згідно ч.1 ст.29 Закону України «Про державну службу» відповідач має право, а не обов`язок на повторне призначення переможця конкурсу та має дискреційне повноваження щодо повторного визначення переможця конкурсу на посаду державної служби.

Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 , не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.