Рішення № 92258097, 08.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2020
Номер справи
320/5846/20
Номер документу
92258097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2020 року м. Київ № 320/5846/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до державного підприємства «Інформаційні судові системи»

про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до державного підприємства «Інформаційні судові системи» про визнання протиправною відмови державного підприємства «Інформаційні судові системи» надати ОСОБА_1 інформацію на запит від 04.06.2020 та зобов`язання негайно (в порядку частини першої статті 371, пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України) надати запитувану інформацію, а саме набір даних «Інформація щодо стадій розгляду судових справ» в форматі відкритих даних.

Позов мотивовано неправомірністю відмови відповідача у наданні інформації на запит позивача щодо набору даних «Інформація щодо стадій розгляду судових справ» у форматі відкритих даних, з огляду на визначення законодавством обов`язку відповідача, як адміністратора офіційного веб-порталу судової влади, володіти такою інформацією.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що у відповідача відсутня інформація про стадії розгляду справ у вигляді єдиного набору даних, про що підприємством повідомлено позивача у відповіді на його запит. Відсутність у відповідача інформації про стадії розгляду справ у вигляді єдиного набору даних зумовлено особливістю оприлюднення відомостей щодо стадій розгляду справ, які початково передаються до центральної бази даних автоматизованої системи документообігу суду, а звідти до бази даних офіційного веб-порталу «Судова влада України». При цьому для формування набору відкритих даних «Стан розгляду справ» системою автоматично виконується запит на отримання даних з веб-порталу «Судова влада України» з періодом відбору даних 1 день, що обумовлено продуктивними можливостями зазначеного веб-порталу. Відтак, з урахуванням вказаних особливостей, окремої бази даних, яка б містила виключно відомості щодо стадій розгляду справ на підприємстві не існує, відповідно, інформація про стадії розгляду справ у вигляді єдиного набору даних не є заздалегідь зафіксованою будь-якими засобами та на будь-яких носіях та не знаходиться у володінні відповідача як розпорядника публічної інформації.

Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої у відзиві відповідач посилається на докази, які не було покладено в основу оскаржуваного рішення про відмову в наданні інформації, відповідно, такі докази не може бути взято судом до уваги. Також, у відповіді на відзив наголошено на наявності у відповідача запитуваної інформації та на можливості відповідача її надати саме як повний набір даних, на недобросовісності відмови відповідача у наданні інформації, а також на праві позивача отримати публічну інформацію у форматі відкритих даних на запит, а не лише через сайт розпорядника чи портал відкритих даних.

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначено, що покладені на відповідача функції з щоденного оприлюднення на Єдиному державному веб-порталі відкритих наборів даних від розпорядників інформації, зокрема, інформації щодо стадій розгляду судових справ, підприємство виконує саме з 15.11.2019, відповідно, інформацією про стадії розгляду судових справ у формі відкритих даних у період з 28.05.2015 по 15.11.2019 відповідач не володіє і вказана інформація не є заздалегідь зафіксованою будь-якими засобами та на будь-яких носіях. Відтак, твердження позивача про наявність інформації про стадії розгляду судових справ у формі відкритих даних і про можливість відповідача надати цю інформацію у вигляді повного/єдиного набору даних є хибною та такою, що не відповідає дійсності.

В подальшому позивачем подавались до суду додаткові пояснення, а відповідачем заперечення на додаткові пояснення, в яких сторонами дублювались доводи та аргументи, наведені ними у позовній заяві, відзиві на позов, відповіді на відзив, запереченнях на відповідь на відзив.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , звернувся до Державної судової адміністрації України шляхом надіслання на електронну пошту запитів від 04.06.2020 та від 22.06.2020 про надання інформації щодо стадій розгляду судових справ (як повний набір даних, а не сукупність оновлень) та про надання текстів будь-яких інших внутрішніх розпорядчих актів ДСА/договорів із ДП «ІСС» на підставі яких на ДП «ІСС» ДСА поклала зобов`язання оприлюднювати інформацію щодо стадій розгляду судових справ та які детальніше їх регламентують.

Листом Державної судової адміністрації України від 11.06.2020 №Х2568-20-590/20 позивачу повідомлено про надіслання його запиту за належністю для розгляду до державного підприємства «Інформаційні судові системи».

Крім того, Листом Державної судової адміністрації України від 26.06.2020 №Х5057-20-671/20 позивачу повідомлено про відсутність у ДСА України відображеної та задокументованої будь-яким чином чи на будь-яких носіях запитуваної позивачем інформації, в зв`язку з чим у її наданні позивачу відмовлено.

У відповідь на запит позивача на отримання публічної інформації від 04.06.2020 листом державного підприємства «Інформаційні судові системи» від 10.06.2020 №2647/6/14-30-20 позивачу повідомлено про неможливість задоволення його запиту на отримання публічної інформації, оскільки підприємство не володіє запитуваною інформацією, тобто відповідна інформація не відображена і не задокументована в процесі діяльності підприємства.

Також, листом державного підприємства «Інформаційні судові системи» від 24.06.2020 №2925/6/15-20-20 позивачу повідомлено про опрацювання листа в робочому порядку, оскільки відповідь на запит позивача було вже надано листом підприємства від 10.06.2020 №2647/6/14-30-20.

Вважаючи неправомірною відмову відповідача у наданні інформації на запит позивача щодо набору даних «Інформація щодо стадій розгляду судових справ» у форматі відкритих даних, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі по тексту - Закон №2939-VI).

Статтею 1 Закону №2939-VI встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (частина перша). Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (частина друга).

Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону №2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 10-1 Закону №2939-VI визначено, що публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах (частина перша).

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов`язковим посиланням на джерело отримання такої інформації (частина друга).

Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов`язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.

Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування (частина четверта).

Положеннями статті 13 Закону №2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (пункт перший частини першої).

Відповідно до пункту 5-1 частини першої статті 15 Закону №2939-VI, розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.

Згідно приписів статті 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (частина перша). Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частина друга). Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (частина третя). Письмовий запит подається в довільній формі (частина четверта). Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі (частина п`ята).

Статтею 22 Закону №2939-VI встановлено, зокрема, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону (частина перша).

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга).

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (частина третя).

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис (частина четверта).

Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі (частина п`ята).

Як встановлено судом, позивач звернувся до Державної судової адміністрації України з запитом про надання інформації щодо стадій розгляду судових справ (як повний набір даних, а не сукупність оновлень), який Державною судовою адміністрацією України надіслано за належністю для розгляду до державного підприємства «Інформаційні судові системи».

Втім, листом державного підприємства «Інформаційні судові системи» від 10.06.2020 №2647/6/14-30-20 на запит про отримання публічної інформації позивачу повідомлено про неможливість задоволення його запиту на отримання публічної інформації, оскільки підприємство не володіє запитуваною інформацією, з огляду на ту обставину, що відповідна інформація не відображена і не задокументована в процесі діяльності підприємства.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.10.2015 №835 «Про затвердження положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», якою визначено перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

Так, згідно положень зазначеної постанови, ДСА має оприлюднювати у формі відкритих даних, зокрема, інформацію щодо стадій розгляду судових справ та список судових справ, призначених до розгляду.

Також, вказаною постановою визначено, зокрема, що набір даних - сукупність однорідних значень (записів) даних і метаданих, що їх описують; оприлюднення набору даних - завантаження набору даних розпорядником інформації та забезпечення доступу до нього держателем порталу після проходження модерації (пункт перший).

Розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних (пункт третій).

Набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (пункт четвертий).

Розпорядник інформації самостійно визначає періодичність оновлення наборів даних, які перебувають у його володінні та оприлюднюються, якщо інше не передбачено законодавством.

Може встановлюватися така періодичність оновлення наборів даних: для наборів даних, оприлюднених за допомогою інтерфейсу прикладного програмування, - відразу після внесення змін; для наборів даних, що мають планову періодичність оновлення: більш як один раз на день; щодня; щотижня; щомісяця; щокварталу; кожного півріччя; щороку; для наборів даних, зміни до яких були внесені позапланово, - протягом трьох робочих днів з моменту внесення таких змін (пункт 15).

Рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 №30 затверджено Положення про автоматизовану систему документообігу суду, якою визначено, зокрема, що автоматизована система документообігу суду (далі - АСДС) - сукупність комп`ютерних програм і відповідних програмно-апаратних комплексів, що входять до складу Єдиної судової інформаційної системи, та забезпечують виконання завдань, визначених цим Положенням, в тому числі таких як: функціонування документообігу суду та органів системи правосуддя; обмін інформацією між ними та з іншими органами державної влади; обмін з єдиною централізованою базою даних судової влади; оприлюднення інформації за допомогою офіційного веб-порталу судової влади України; захист інформації від несанкціонованого доступу, тощо (підпункт 1 пункту 1 розділу ІІ); адміністратор АСДС - державне підприємство «Інформаційні судові системи», віднесене до сфери управління Державної судової адміністрації України. Підприємство є адміністратором Єдиної судової інформаційної системи та Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи і вживає заходів, пов`язаних із технічним та організаційно-технологічним забезпеченням функціонування АСДС та інших підсистем, у тому числі в якості системного інтегратора (підпункт 5 пункту 1 розділу ІІ); офіційний веб-портал судової влади України, веб-портал «Судова влада України» - офіційний веб-портал судової влади України, який використовується АСДС для оприлюднення публічної інформації про діяльність судів та органів системи правосуддя і за допомогою якого надається безоплатний доступ до оприлюднених інформаційних ресурсів (підпункт 30 пункту 1 розділу ІІ).

За приписами пунктів 1, 2 розділу XIV вказаного Положення, на головній сторінці веб-порталу та на сайтах судів на веб-порталі (в розрізі кожного суду), автоматично, крім випадків, установлених законом, оприлюднюється по кожній судовій справі, зокрема, інформація щодо стадії розгляду справи.

Системний аналіз наведених вище положень законодавства дає підстави для висновку, що інформація щодо стадії розгляду справи є публічною інформацією у формі відкритих даних, яка підлягає оприлюдненню в автоматичному порядку на офіційному веб-порталі судової влади України, який використовується АСДС для оприлюднення публічної інформації. При цьому державне підприємство «Інформаційні судові системи» є лише адміністратором Єдиної судової інформаційної системи та Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи і вживає заходів, пов`язаних із технічним та організаційно-технологічним забезпеченням функціонування АСДС.

Водночас, як випливає з приписів Закону №2939-VI, для можливості надання розпорядником публічної інформації така публічна інформація має бути відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні таких суб`єктів владних повноважень.

Державною судовою адміністрацією України прийнято наказ від 15.11.2019 №1120 «Про набори даних Державної судової адміністрації України, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», додатком 1 до якого затверджено перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, зокрема, відповідальним структурним підрозділом ДСА України - державним підприємством «Інформаційні судові системи», а саме наборів даних щодо Єдиного державного реєстру судових рішень, інформації щодо стадій розгляду судових справ, списку судових справ, призначених до розгляду, відомостей про справи про банкрутство з щоденною періодичністю оновлення набору зазначених даних та за структурою даних «CSV».

Отже, чинним законодавством, яким регламентовано порядок оприлюднення у формі відкритих даних, зокрема, інформації щодо стадій розгляду судових справ, визначено, що така інформація формується у вигляді щоденного оновлення набору таких даних в автоматичному порядку. Відображення та документування будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації щодо стадій розгляду судових справ у вигляді повного набору даних чинним законодавством не передбачено.

Відтак, твердження позивача про наявність у відповідача такої інформації та можливості її надання відповідачем як повного набору даних є необґрунтованими з огляду на відсутність нормативно визначеного обов`язку відповідача зберігати та оприлюднювати інформацію щодо стадій розгляду судових справ у вигляді повного набору даних, а також з огляду на те, що така інформація формується виключно у вигляді щоденних оновлень набору даних.

При цьому викладені у відзиві на позов доводи відповідача щодо відсутності у нього інформації про стадії розгляду справ у вигляді єдиного набору даних, суд вважає спроможними та такими, що не суперечать положенням законодавства, яким врегульовано порядок оприлюднення зазначеного набору даних.

Як встановлено судом, приписами пункту 1 частини першої статті 22 Закону №2939-VI передбачено право розпорядника інформації відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Таким чином, відмова державного підприємства «Інформаційні судові системи» у наданні інформації на запит позивача від 04.06.2020 у зв`язку з тим, що підприємство не володіє запитуваною інформацією, оскільки відповідна інформація не відображена і не задокументована в процесі діяльності підприємства, за висновком суду, є правомірною, відповідно, у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - державне підприємство «Інформаційні судові системи» (ідентифікаційний код: 34614292, місцезнаходження: вул. Плещеєва, 10, м. Київ, 03045).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 08 жовтня 2020 року.