Рішення № 92256553, 19.10.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
120/3425/20-а
Номер документу
92256553
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 жовтня 2020 р. Справа № 120/3425/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому просить визнати протиправною бездіяльність щодо відмови здійснити заходи з повернення невиплаченої частини нарахованої від 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, починаючи з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року, та дій через застосування визнаних судом протиправними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 24.02.2018 року та положень Постанови Кабінету Міністрів України № 804 від 14.08.2019 року, які у свою чергу фактично дублюють скасовані пункти Постанови № 103, а також зобов`язати провести перерахунок та виплату позивачу 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 рік за період з 01.01.2018 року по 31.12.2019 рік однією сумою, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з врахуванням різниці від виплачених раніше сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на пенсійному обліку у відповідача. Отримує пенсію за вислугу років. На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 у 2018 році йому було здійснено перерахунок пенсії. Виплата підвищення пенсії проводиться із розстроченням на підставі постанови № 103. Вважає, що виплата проводиться із порушенням вимог закону, а розстрочення виплати пенсії порушує його соціальні права. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили, скасовано відповідні положення постанови КМУ № 103.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти позову. Пояснив, що оскільки інший порядок виплати пенсій, перерахованих на виконання постанови № 103 відсутній, то відсутні підстави для виплати 100% суми підвищеної пенсії. Просить відмовити в задоволенні позову.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

У 2018 році позивачу на виконання постанови Кабінету міністрів України № 103 здійснено перерахунок пенсії. Сума підвищення виплачується з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно в розмірі 50% від підвищення, з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно в розмірі 75% від підвищення, з 01.01.2020 року щомісячно в розмірі 100% /а.с. 16/.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звертався до відповідача із заявою щодо повернення 100% суму підвищення пенсії визначеної 01.03.2018 року станом на 01.01.2018 року. /а.с.11-12/.

Листом від 11.02.2020 року відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення таких виплат /а.с. 13-14/.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно із частиною другою статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії" та "порядок перерахунку пенсії".

Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати "порядок перерахунку пенсії" не є тотожним праву встановлювати "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії". За таких обставин, після набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення постанови КМУ № 103 в частині розстрочення суми підвищення пенсії, у відповідача не було підстав для виплати 75% підвищення пенсії. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення.

Враховуючи, що відповідач безпідставно виплачує позивачу з 05 березня 2019 року пенсію в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, підлягають задоволенню вимоги в частині про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести з 05.03.2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Безпідставними є посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804, згідно якої виплата пенсій у 2019 році здійснюється у розмірі 75% суми підвищеної пенсії. Як встановлено з наданих копій довідок про перерахунок пенсій з матеріалів пенсійної справи позивача при здійсненні перерахунку пенсії протягом усього періоду з 01.03.2018 року по 01.01.2020 рік відповідач керувався положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 103, а не постановою № 804.

В період з 01.01.2018 року по 05.03.2019 рік відповідач, здійснюючи виплату перерахованої пенсії, керувався чинними положеннями постанови № 103.

Статтею 265 КАС України визначено наслідки втрати чинності нормативно-правового акту - нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265). З наведеної норми встановлено, що положення постанови № 103 щодо розстрочення виплати перерахованих пенсій втратили чинності з моменту набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18. Тому до 05.03.2019 року у відповідача не було підстав виплачувати пенсію в іншому порядку. За таких обставин, вимоги про визнання протиправними дій, які полягали у виплаті перерахованої позивачу пенсії в меншому розмірі у період з 01.01.2018 року по 05.03.2019 рік та зобов`язанні здійснити виплату пенсії у 100% розмірі за вказаний період задоволенню не підлягають.

Позивачем також заявлено вимогу про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з врахуванням різниці від виплачених сум.

Відповідно до ст. 2 Закону країни "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії Відповідно до ст. 3 вказаного Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

З наведених норм встановлено, що компенсація втрати частини доходів проводиться на суми, які були нараховані уповноваженим органом, але не виплачені особі. Станом на день розгляду справи перерахунок пенсії позивачу не проведений, дані кошти не нараховані, відповідно, строк виплати даного доходу не настав. Тому вимога про зобов`язання нарахувати компенсацію втрати частини доходів не підлягає задоволенню, оскільки заявлена передчасно.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести з 05.03.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович