
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 жовтня 2020 року м. Київ № 9901/253/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Гарник К.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї документи
Громадян України - батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси,
ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
треті особи: Міністерство охорони здоров`я України,
Виконуючий обов`язки Міністра освіти Шкарлет Сергій Миколайович
про визнання протиправним та нечинним нормативно - правового акта, вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
До Верховного Суду надійшла позовна заява громадян України - батьків і родичі учнів шкіл міста Одеси, ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Міністерство охорони здоров`я України, Виконуючий обов`язки Міністра освіти Шкарлет Сергій Миколайович, в якій зазначені наступні вимоги (мовою оригіналу):
«просимо:
- Верховний Суд України розібратися і настояти, згідно Конституції, щоб проводити в 2020/2021 навчальний рік в очній денній формі навчання в державному/комунальному навчальному закладі у звичайному форматі - без масок, які не потрібні здоровим людям, принижують людську гідність та шкодять здоров`ю при тривалому носінні. А носіння масок при фізичних навантаженнях, які супроводжують уроки фізичної культури/хореографії/заняття спортом, є прямою загрозою життю дитини;
- вимагаємо забезпечити навчання без дистанціювання серед здорових дітей, це - воєнний протокол, що є неприпустимим у дитячих навчальних закладах;
- вимагаємо антисептики в дитячих навчальних закладах замінити на обробку рук рідким милом, щоб не завдавати шкоди здоров`ю дитини;
- вимагаємо відновити заняття в спортивних, художніх, музичних та виробничо-творчих школах та гуртках;
- вважаємо доцільним використання віддалених форм навчання лише в поодиноких крайніх випадках, коли запроваджуються 1-2-тижневі карантини 1-2 рази на рік, коли перевищений поріг захворюваності в кожному конкретному закладі, місті, у період сезонних ГРВІ;
- вимагаємо встановлення об`єктивних діагнозів та якісного медичного обслуговування всіх громадян, а не лише хворих на COVID-19;
- вимагаємо забезпечити захист вище зазначених конституційних прав громадян України».
Ухвалою Верховного Суду від 25 серпня 2020 року позовна заява громадян України - батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси, ОСОБА_1 передана за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 жовтня 2020 року для розгляду адміністративної справи №9901/253/20 визначено суддю Окружного адміністративного суду міста Києва Гарника К.Ю.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з пунктами 2, 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Так, з позовної заяви вбачається, що вона подана громадянами України - батьками і родичами учнів шкіл міста Одеси та ОСОБА_1 , проте, у позовній заяві не зазначено прізвище, ім`я та по батькові, місця проживання чи перебування, поштового індексу, реєстраційних номерів облікової картки платника податків за їх наявності або номерів і серій паспортів цих громадян України, також не зазначено номерів засобів зв`язку, офіційних електронних адрес або адрес електронної пошти (у разі їх наявності), реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1 за його наявності або номеру і серії її паспорту.
Також, у позовній заяві не зазначено власне письмове підтвердження позивача (позивачів) про те, що ним (ними) не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, відповідно до пунктів 4, 5, 10 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.
У відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, зі змісту позовної заяви неможливо зрозуміти, які саме дії або бездіяльність вчинив Кабінет Міністрів України, що призвело до порушення прав громадян України (батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси) та ОСОБА_1 , або який саме нормативно-правовий акт вони оскаржують.
У разі, якщо предметом позову є оскарження нормативно-правового акта, особам, які звернулись до суду з цим позовом необхідно надати докази того, що вказаний нормативно-правовий акт застосовується до них або вони належать до суб`єктів правовідносин, яких він застосовується або буде застосований.
Більш того, позовні вимоги не можуть бути пред`явлені до Верховного Суду України у разі визначення відповідачем у справі Кабінету Міністрів України.
Тобто, необхідно конкретизувати позовні вимоги та викласти їх у відповідності до вимог чинного законодавства з зазначенням відомостей про застосування нормативно-правового акта до громадян України (батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси) та ОСОБА_1 або належності останніх до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.
Більш того, у відповідності до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, до позовної заяви не додано копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідно до кількості учасників справи.
Також, частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, до вказаної позовної заяви не додано документу про сплату судового збору.
За визначенням статті 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Абзацом 2 частини 7 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102 гривень.
Тобто, за кожну позовну вимогу немайнового характеру сплаті підлягає судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Проте, з урахуванням того, що зі змісту позовної заяви неможливо встановити скільки осіб звернулись до суду з вказаною позовною заявою, як і неможливо встановити з якими саме позовними вимогами вони звернулись, зазначаю, що під час розрахунку судового збору позивачам слід виходити саме з його ставки у 840,80 грн за кожну позовну вимогу немайнового характеру, яка підлягає сплаті кожним позивачем.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунені, у п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- належним чином оформлену позовну заяву з урахуванням викладених в ухвалі суду висновків разом з її копією відповідно до кількості учасників справи;
- документу про сплату судового збору у розмірі 840,80 гривень (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101) або належних доказів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтями 160-162, частиною 1, 2 статті 169, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти до провадження матеріали даної позовної заяви та залишити позовну заяву громадян України - батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси, ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Встановити громадянам України - батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси, ОСОБА_1 п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
3. Попередити громадян України - батьків і родичів учнів шкіл міста Одеси, ОСОБА_1 про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя К.Ю. Гарник