
Справа № 420/7290/19
УХВАЛА
15 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в спрощеному позовному провадженні (в порядку письмового провадження) питання про зупинення розгляду заяви від 13.10.2019 за вх. №42636/20 про визнання протиправними рішення, дій суб`єкта владних повноважень на виконання рішення суду,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 р. при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 р., з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 3347.97 грн., які складаються з: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 15 %, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавки за особливо важливі завдання 100 %, премії 10 %.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 80 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 3347,97 грн., які складаються з: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 15 %, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20 %, надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) 50 %, надбавки за особливо важливі завдання 100 %, премії 10 % з 05.03.2019 року.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року - без змін.
Відповідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення у справі №420/7290/19 ввід 05.02.2020 року набрало законної сили 29.04.2020 року.
13.10.2020 року за в. №42636/20 від позивача ОСОБА_1 надійшла заява в порядку ст. 383 КАС України в якій заявник просить:
1) розгляд заяви з урахуванням положень ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України здійснити в порядку письмово провадження без повідомлення учасників справи за матеріалами, що є у суді.
2) визнати протиправними рішення та дії, вчинених суб`єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду по адміністративній справі №420/7290/19 та виплати пенсії за вислугу років щомісячно у сумі 13754,38 грн.
3) зобов`язати ГУ ПФУ (м. Одеса) скасувати індивідуальний акт - рішення про проведення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років позивачу щомісячно у сумі 13754,38 грн. на виконання рішення суду від 05.02.2020 р. та про роз`яснення рішення суду у справі №420/7290/19 від 21.05.2020 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1
4) зобов`язати ГУ ПФУ (м. Одеса) вчинити певні дії у вигляді повторного проведення перерахунку пенсії за вислугу років та виплачувати щомісячно пенсію ОСОБА_1 у сумі двадцять вісім тисяч шістсот тридцять чотири (28634,00) грн. відповідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2020 р. (справа № 420/7290/19), а також згідно роз`яснення рішення Суду у справі № 420/7290/19 від 21.05.2020 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 - 15 % (1162.50 грн.); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20 % (1150.00 грн.); надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) - 50 % (4615.00 грн.); надбавки за особливо важливі завдання - 100% (13845.00 грн.) і премії -10% (775.00 грн.);
5) зобов`язати ГУ ПФУ (м. Одеса) провести протягом десяти днів з дня, після набрання законної сили даного рішення, або негайно (ст. 371 КАС України), виплату відповідної заборгованості по пенсії під час проведення такого перерахунку з урахуванням вже отриманих виплат відповідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2020 р. (справа № 420/7290/19) та про роз`яснення рішення Суду у справі №420/7290/19 від 21.05.2020 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 - 15 % (1162.50 грн.); доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20 % (1150.00 грн.); надбавки за службу в підрозділі «К» (боротьба з корупцією) - 50 % (4615.00 грн.); надбавки за особливо важливі завдання -100 % (13845.00 грн.) і премії -10 % (775.00 грн.).
6) зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області подати протягом одного місяця, з дня набрання рішення законної сили, звіт суду про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст. 382 КАС України.
7) постановити окрему ухвалу (ст. 249 КАС України) - порушення закону і направити
її ГУ ПФУ для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визначаються протиправними.
Розглядаючи питання про зупинення розгляду заяви, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» визначено:
« 2. Залежно від епідемічної ситуації в регіоні або районі чи місті обласного значення (далі - окремі адміністративно-територіальні одиниці регіону) встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі - рівень епідемічної небезпеки).
3. Рівень епідемічної небезпеки встановлюється за результатом оцінки епідемічних показників та визначається рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке розміщується на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.ua).
4. “Жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки встановлюється на території регіону, в якому наявне значне поширення COVID-19.
Рівень епідемічної небезпеки може змінюватися для всієї території регіону або території окремих адміністративно-територіальних одиниць регіону.
В регіоні, щодо якого відсутнє рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про встановлення рівня епідемічної небезпеки, застосовуються протиепідемічні заходи, передбачені для “зеленого” рівня епідемічної небезпеки…
6. Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій раз на сім днів приймає рішення про встановлення на території регіону або окремих адміністративно-територіальних одиниць регіону рівня епідемічної небезпеки “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний”.
Рішення про послаблення “червоного”, “помаранчевого” та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки не може бути переглянуто раніше ніж через 14 днів з дня встановлення такого рівня епідемічної небезпеки».
Протоколом №35 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 9 жовтня 2020 року визначено:
« 2. Встановити з 00 годин 00 хвилин 12 жовтня 2020 р. «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення СОVID-19 у, зокрема, Одеській області - у містах Одесі, Біляївці, Ізмаїлі, Чорноморську, Теплодарі та у Березівському, Овідіопольському, Подільскому, Татарбунарському районах».
Згідно п. 14.1 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року, на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для “зеленого” та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки, забороняється, зокрема, проведення масових (спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більш як 220 осіб та більше однієї особи на 10 кв. метрів площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), де проводиться захід.
Частиною 5 ст. 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
З огляду на необхідність отримання витребуваних судом доказів та з`ясування фактичних обставин щодо здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду (математичні розрахунки), суд вважає за необхідне проводити розгляд заяви в судовому засіданні.
Відповідно до поданої заяви в порядку ст. 383 КАС України, учасниками справи є позивач ОСОБА_1 , відповідач (боржник) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Тобто, при розгляді заяви до судового засідання можуть з`явитись що найменше по одному представнику від кожної сторони (тобто 3 особи).
Окрім того, слід враховувати також склад суду: головуючого суддю у справі та секретаря судового засідання (2 особи).
З огляду на викладене, враховуючи, що площа залу судових засідань №25, який закріплено за суддею ОСОБА_2 становить 33,2 кв.м., а отже, дозволяє одночасне перебування в залі не більше 3-х осіб, суд дійшов висновку про зупинення провадження по справі.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Реалізація права на життя не можлива без реалізації права на здоров`я. Адже нормальне біологічне та соціальне функціонування людини не можливе без здоров`я. Реалізація права на життя у повному об`ємі можливо лише при гарантуванні права на здоров`я.
Право на життя захищається у ст. 2 Конвенції. При цьому згідно зі сталою практикою ЄСПЛ це право вважається порушеним не тільки у разі позбавлення життя, але і при серйозних пошкодженнях організму людини, які не спричинили його смерть, але представляли серйозну загрозу його життю. Держава повинна не тільки утримуватися від умисного позбавлення людини життя, але і дотримуватися позитивного зобов`язання захищати життя людини від посягань третіх осіб або від ризику хвороби, яка може спричинити смерть.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов`язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов`язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов`язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Одеської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи, зупинити розгляд заяви до прийняття Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій рішення щодо послаблення «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, п.1 ч.2 236, 248, 256, 295,297, 383 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Зупинити розгляд заяви від 13.10.2019 за вх. №42636/20 про визнання протиправними рішення, дій суб`єкта владних повноважень на виконання рішення суду - до прийняття Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій рішення щодо послаблення «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.