Рішення № 92245655, 15.10.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2020
Номер справи
360/3094/20
Номер документу
92245655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3094/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко Оксани Анатоліївни про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко О.А. (далі – відповідач), в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати:

- визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Клітченко О.А. про відкриття виконавчого провадження № 62400979 з виконання виконавчого напису № 13365 від 15.05.2020, вчиненого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчик В.В., про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Сіті;

- визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Клітченко О.А від 08.07.2020, виконавче провадження № 62400979, про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ОСОБА_1 .

В обґрунтування зазначено, що позивач постійно проживає у с. Великоцьк Міловського району Луганської області та працює поваром у військовій частині, що розташована на території вищевказаного району. Наприкінці липня позивач отримала заробітну платню у значно меншому розмірі, чим завжди. В подальшому від роботодавця дізналася, що постановою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клітченко О.А. від 08.07.2020 було звернено стягнення на заробітну плату з метою погашення заборгованості у сумі 8502грн. 11коп. перед товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Сіті фінанс» на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчик В.В.

При цьому ані копії постанови про відкриття виконавчого провадження, ані копії постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника позивач від приватного виконавця Клітченко О.А. не отримувала.

Вважає, що законних підстав для винесення спірних постанов про відкриття виконавчого провадження та про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника не було, а дії відповідача не відповідають вимогам закону, оскільки позивач постійно проживаю за адресою: АДРЕСА_1 , тоді як місце мого проживання у постанові про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника зазначено як АДРЕСА_2 , будь-якого майна або власних коштів на банківських рахунках на території міста Києва позивач не має, тому спірне виконавче провадження відкрито відповідачем з порушенням правил територіальної діяльності приватного виконавця не за місцем проживання, перебування боржника або знаходження його майна.

Ухвалою суду від 25.08.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко О.А. про визнання протиправними та скасування постанов залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом п`яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із нормативним обґрунтуванням та зазначенням причин з яких було пропущений строк звернення до суду та їх документальним підтвердженням (а.с.13).

Ухвалою суду від 21.09.2020 клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду задоволено. Визнано причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з позовом. Прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розглянути у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін на 01 жовтня 2020 року (а.с.20-22).

29.09.2020 за вх.№ 39374/2020 через канцелярію суду надійшла заява відповідача по справі приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко О.А. про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.79-80).

Ухвалою суду від 01.10.2020 позов ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко О.А. про визнання протиправними та скасування постанов залишено без руху. Позивачу протягом п`яти календарних днів з дня отримання цієї ухвали запропоновано надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності підстав його пропуску. Судове засідання призначено на 15 жовтня 2020 року (а.с.90-91).

07.10.2020 за вх.№ 40788/20/2020 через канцелярію суду надійшла заява позивача по справі ОСОБА_1 про поновлення строків звернення до суду (а.с.99-101).

Ухвалою суду від 15.10.2020 клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду задоволено. Визнано причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з позовом.

Позивач та відповідач до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду, з урахуванням ст. 268 КАС України, були повідомлені належним чином (а.с.108), позивач просив розглядати справу без її участі (а.с.102).

Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України - відсутні.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 20 жовтня 2010 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 14 жовтня 2010 року (а.с.7).

Судом встановлено, що постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксаною Анатоліївною від 23.06.2020 відкрите виконавче провадження № 62400979 щодо стягнення з боржника ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Сіті фінанс» заборгованості в розмірі 8502,11 грн. Також зобов`язано боржника подати декларацію про доходи та майно, попереджено боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей і стягнуто з боржника розмір мінімальних витрат виконавчого провадження в розмірі 219,88 грн.(а.с.63-64; 66-67).

Виконавче провадження відкрите щодо виконання виконавчого напису № 13365 від 15.05.2020 приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчика Володимира Вікторовича (а.с.59).

Постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксаною Анатоліївною від 23.06.2020 ВП № 62400979 про стягнення з боржника основної винагороди вирішено стягнути з боржника ОСОБА_1 основну винагороду у сумі 850,21 грн.

Постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксаною Анатоліївною від 23.06.2020 ВП № 62400979 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження визначена загальна сума мінімальних витрат у розмірі 219,88 грн. (а.с. 66-67).

Постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксаною Анатоліївною від 08.07.2020 ВП № 62400979 про звернення стягнення за заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, здійснено стягнення на доходи боржника ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 72-73).

В оскаржуваних постановах відповідача зазначена адреса: АДРЕСА_3 , але жодних доказів на підтвердження того, що позивач проживає або зареєстрована за вказаною адресою, чи володіє майном, зокрема нерухомістю, за цією адресою до суду не надано.

У заяві Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Сіті фінанс» № 12620228/ВП/20 від 12.06.2020 про примусове виконання рішення зазначена адреса боржника: ОСОБА_1 : ІПН НОМЕР_2 ; дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_4 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 (а.с.55-56).

Також до суду надана копія виконавчого напису приватного нотаріуса Колейчика В.В. від 15 травня 2020 року, зареєстрованого в реєстрі за № 13365, в якому адреса ОСОБА_1 зазначено: місця реєстрації АДРЕСА_4 ; адреса проживання: АДРЕСА_3 .

Судом встановлено, що підставою для відкриття виконавчого провадження була заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Сіті Фінанс», в якій було зазначено адресу місця реєстрації боржника: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно частини першої статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За приписами частини 2 статті 5 Закону № 1404-VIII приватний виконавець здійснює примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 цього Закону, крім:

1) рішень про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною;

2) рішень, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету;

3) рішень, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону;

4) рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи;

5) рішень адміністративних судів та рішень Європейського суду з прав людини;

6) рішень, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності;

7) рішень про виселення та вселення фізичних осіб;

8) рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена;

9) рішень про конфіскацію майна;

10) рішень, виконання яких віднесено цим Законом безпосередньо до повноважень інших органів, які не є органами примусового виконання;

11) інших випадків, передбачених цим Законом та Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За змістом п.1 ч.2 ст.18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону № 1404-VIII право вибору пред`явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України від 02.06.2016 № 1403-VIII Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (далі - Закон №1403-VIII) фізичні або юридичні особи мають право вільного вибору приватного виконавця з числа тих, відомості про яких внесено до Єдиного реєстру приватних виконавців України, з урахуванням суми стягнення та місця виконання рішення, визначеного Законом № 1404-VIII.

За правилами ч.1, 2 ст.24 Закону № 1404-VIII виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.

Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.

Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.

Пунктом 4 частини другої статті 23 Закону № 1403-VIII передбачено, що у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 25 Закону № 1403-VIII виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя.

Приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону № 1404-VIII знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.

Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що і Закон № 1404-VIII, і Закон № 1403-VIII визначають вимоги (критерії) до місця відкриття приватним виконавцем виконавчого провадження.

При цьому право приватного виконавця відкривати виконавче провадження обмежується виконавчим округом, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність та відомості щодо якого внесені та містяться у Єдиному реєстрі приватних виконавців України.

Отже, у разі якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи та місцезнаходження боржника - юридичної особи або місцезнаходження майна боржника розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює діяльність та відповідно на яку розповсюджуються відповідна компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження з їх виконання.

Згідно приписів п.1 ч.1 ст.26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати (ч.3 ст. 26 Закону № 1404-VIII).

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (ч.5 ст. 26 Закону № 1404-VIII).

Пунктом 1 розділом ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802, в редакції чинної у спірний період, (далі - Інструкція №512/5) визначено, що виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов`язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.

Пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 передбачено, що у разі пред`явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання чи перебування боржника - фізичної особи, місцезнаходженням боржника - юридичної особи, адреса якого відрізняється від адреси, зазначеної у виконавчому документі, до заяви про примусове виконання рішення стягувач має додати документ / копію документа, який підтверджує, що місцезнаходженням боржника - юридичної особи або адресою проживання чи перебування боржника - фізичної особи є територія, на яку поширюється компетенція органу державної виконавчої служби, або територія виконавчого округу приватного виконавця.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред`явлення виконавчого документа.

Пунктом 10 частини четвертої статті 4 Закону передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу, зокрема, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 у разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Згідно з пунктом 10 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 місце виконання рішення визначається відповідно до вимог, встановлених статтею 24 Закону.

Аналіз наведених вище норм дозволяє дійти висновку про те, що якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює свою діяльність, та відповідно на яку розповсюджуються відповідна компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження для їх виконання, якщо не виявлено жодної з передбачених законом підстав для повернення виконавчого документу стягувачу та відмови у відкритті виконавчого провадження.

Слід зазначити, що ні Законом № 1404-VIII, ані Інструкцією № 512/5 не передбачено проведення приватним виконавцем виконавчих дій спрямованих на перевірку будь-якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Фінансова компанія «СІТІ ФІНАНС" звернулося до відповідача із заявою від 12.06.2020 №12620228/ВП/20 про примусове виконання виконавчого напису нотаріуса від 15 травня 2020 року № 13365, виданого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком В.В. про стягнення з позивача на користь ТОВ "Фінансова компанія «СІТІ ФІНАНС" в розмірі 8502,11 гривень, в якій було зазначено адресу місця реєстрації боржника місця реєстрації АДРЕСА_4 та адреса проживання боржника: АДРЕСА_3 .

У доданому до заяви виконавчому напису від 15 травня 2020 року № 13365 містяться наступні відомості стосовно боржника, адресу місця реєстрації боржника (позивача): АДРЕСА_4 та адреса проживання боржника (позивача): АДРЕСА_3 .

Як стверджує приватний виконавець, саме зазначене у заяві про відкриття виконавчого провадження та виконавчому написі місце проживання боржника і було підставою для вчинення виконавчих дій, зокрема відкриття виконавчого провадження в окрузі міста Києва.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 23.06.2020 року №62400979, оскільки відповідач діяв у відповідності до вимог ст.ст. 24, 26 Закону України "Про виконавче провадження" та підстав для повернення виконавчого документу стягувачу на час відкриття виконавчого провадження не мав.

Суд звертає увагу на положення ст.24 Закону № 1404-VIII, за приписами якої право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить безпосередньо стягувачу.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом 25.01.2019 у справі №511/1342/17 та в постанові Першого апеляційного адміністративного суду у справі №200/6837/20-а від 07 жовтня 2020 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при прийнятті спірних постанов відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Києва Клітченко Оксани Анатоліївни про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя І.В. Тихонов