
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року (о 14 год. 30 хв.)Справа № 280/4452/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, як жінці після досягнення 50 років зі стажем роботи понад 32 роки, з них не менше 10 років стажу зайнятості повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці – за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015;
зобов`язати відповідача призначити позивачу з 18 травня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах, як жінці після досягнення 50 років зі стажем роботи понад 32 роки, з них не менше 10 років стажу зайнятості повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці – за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що з 25.07.1987 працювала на різних посадах, підприємствах, виробництвах зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується трудовою книжкою. Таким чином, зауважує, що станом на 10.09.2019, тобто по досягненню 50-річного віку, загальний стаж роботи становив понад 30 років, з них більше 21 року позивач працювала на роботах зі шкідливими і важкими умовами за Списком №2, а отже з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 має право на призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах в порядку та на підставі норм пенсійного законодавства. Стверджує, що починаючи з лютого 2020 року неодноразово зверталась до органів Пенсійного фонду України, працівниками якого щоразу в усній формі надані роз`яснення, що позивач не має права на призначення такої пенсії за віком на пільгових умовах. Пояснює, що з такими усними роз`ясненнями не погодилась та змушена була звернутись з письмовою заявою до ГУ ПФУ в Запорізькій області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак відповідач у своєму листі від 26.05.2020 №4186-4542/П-02/8-0800/20 протиправно та безпідставно відмовив у призначенні пенсії, мотивуючи таке рішення тим, що до досягнення 54 років 6 місяців позивач не має права на призначення такої пенсії відповідно до положень ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду із даним позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії та зобов`язання останнього призначити позивачу з 18 травня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах, як жінці після досягнення 50 років зі стажем роботи понад 32 роки, з них не менше 10 років стажу зайнятості повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці – за Списком №2.
Ухвалою судді від 13.07.2020 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви було усунуто.
Ухвалою суду від 17.08.2020 відкрите провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та призначене перше судове засідання на 15 вересня 2020 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав, 07 вересня 2020 року надіслав суду відзив на адміністративний позов (№ 41215), у якому, зокрема, пояснює, що ОСОБА_1 не зверталась до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою встановленого зразка, передбаченого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1, та відповідними документами за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, а зверталась лише зі зверненням, на яке було надано відповідь №4186-4542/П-02/8-0800/20 від 26.05.2020. Звертає увагу суду на ту обставину, що у позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що рішенням відповідача їй відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, але саме рішення про відмову в призначенні пенсії позивач не додає до позовної заяви. Додатково повідомляє, що у відповідача також відсутнє рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 та взагалі відмовна пенсійна справа ОСОБА_1 . Також зазначає, що твердження позивача стосовно того, що відповідач фактично підтвердив наявність її страхового стажу понад 30 років, в тому числі стажу за Списком №2 більше 21 року є хибним, оскільки відповідачем не було розраховано страховий стаж та пільговий стаж , оскільки позивач не звертався до відповідача з заявою встановленого зразка та необхідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. Стосовно посилання на рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 вказує, що у зазначеному рішені розглядалось питання щодо законності підвищення пенсійного віку для категорій працівників, що визначені у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість питання, які розглядаються у цій справі, стосуються віку, необхідного для отримання пенсійного забезпечення на пільгових умовах за віком за приписами ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». При цьому, норми ч. 2 ст. 114 Закону неконституційними не визнавались та є чинними. Звертає увагу суду, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років у зв`язку із чим у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивачем надано суду відповідь на відзив (вх. №42775 від 15.09.2020), у якій додатково вказує, що в порушення Порядку №22-1, незважаючи на неодноразові прохання призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до законодавства, працівниками ГУ ПФУ в Запорізькій області жодного разу не було роз`яснено їй, як соціально незахищеній особі, яка не має юридичної освіти, чому саме позивач не має право на призначення пенсії на пільгових умовах; які документи необхідно подати для призначення такої пенсії; що для призначення необхідно подати заяву конкретного встановленого зразка, де отримати бланк такої заяви, не запропоновано та не надано бланк такої заяви. Вважає також, що позиція відповідача та його доводи безумовно спростовуються обставинами справи, наданими доказами та нормативно-правовим регулюванням цього питання, що детально викладено в позовній заяві. З огляду на викладене, а також наведену судову практику в аналогічних справах, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.11.2016 №93.
19 травня 2020 року позивач на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області направила заяву, у якій зазначала, що досягнувши 50-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи загальний стаж роботи понад 30 років, з них більше 10 років на роботах зі шкідливими і важкими умовами за Списком №2, а отже з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 має право на призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах в порядку та на підставі норм пенсійного законодавства. У зв`язку із цим, з метою призначення та виплати пенсії за віком на пільгових умовах, починаючи з лютого 2020 року неодноразово зверталась до органів Пенсійного фонду України, працівниками якого щоразу в усній формі надані роз`яснення, що позивач не має права на призначення такої пенсії за віком на пільгових умовах. На підставі вищевикладеного, просила призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах , як жінці після досягнення 50 років зі стажем роботи понад 32 роки, з них не менше 10 років стажу зайнятості повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці – за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015. У разі відмови вказати причини та правові підстави відмови у призначенні пенсії за віком і надати роз`яснення щодо порядку призначення зазначеного виду пенсії.
До заяви надав наступні документи: копію паспорту, копію ідентифікаційного коду; копію трудової книжки; копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Проте, позивачем отримано відповідь Вільнянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Запорізькій області від 26.05.2020 №4186-4542/П-02/8-0800/20, у якій повідомлено, що право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 позивач набуде після досягнення 54 років 6 місяців (10.03.2024) при наявності страхового стажу не менше 24 років 6 місяців, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Додатково повідомлено, що документи про стажу, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Крім того, повідомлено, що згідно з р. IV Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015№13-1 «Паро організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України» надати заяву на призначення пенсії можливо через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, попередньо зареєструвавшись з використанням електронного цифрового ключа.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 18.05.2020 протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846).
Пунктом 1.2 Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Пунктом 1.7. Порядку № 22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною 4 статті 45 Закону.
Пунктом 2.1 Порядку визначений перелік документів, необхідних для призначення пенсії за віком.
За правилами пункту 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 регламентовано, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Пунктом 4.2. Порядку № 22-1 обумовлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку №22-1).
Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 Порядку № 22-1).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про призначення пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Твердження відповідача щодо недотримання позивачем встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки останній не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, а відповідачем остаточне рішення стосовно розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком не приймалося, суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зі змісту заяви позивача від 18.05.2020 слідує, що вона має безпосередній зміст стосовно призначення пенсії за віком на пільгових умовах, містить всю необхідну інформацію, а відповідач в листі від 26.05.2020 № 4186-4542/П-02/8-0800/20 не зазначав недостатність відомостей або про відсутність документів, які необхідні для належного розгляду заяви про призначення пенсії.
На думку суду, якщо відповідач вважав, що позивачем повинна була подана заява встановленого зразка, в силу приписів пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1, саме відповідач повинен був надати необхідні роз`яснення позивачу стосовно форми заяви, чого виконано не було, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на призначення пенсії.
Верховним Судом у постанові від 27.11.2019 у справі №748/696/17 зроблено висновок, що зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивачем було долучено ряд документів (відповідачем не заперечується), які подаються саме при призначенні пенсії. Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій)
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви позивача від 18.05.2020 та неприйняття обґрунтованого рішення за наслідками її розгляду.
Водночас, щодо обраного позивачем способу захисту його порушених прав, суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частин 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, у межах спірних правовідносин не відповідає фактичним обставинам справи, об`єкту порушеного права, оскільки відповідачем рішення щодо призначення пенсії позивачу не прийнято, як і не було розраховано страховий стаж та пільговий стаж позивача, тобто право позивача на призначення пенсії порушується бездіяльністю відповідача щодо неприйняття відповідного рішення.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини 2 статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язати відповідача прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 від 18.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про сукупність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Запорізькій області пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, за заявою ОСОБА_1 від 18.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак