Рішення № 92241477, 16.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2020
Номер справи
200/7869/20-а
Номер документу
92241477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2020 р. Справа№200/7869/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

25 серпня 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27-а) про визнання протиправним та скасування рішення від 12.02.2020 року №76 та від 20.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугою років, зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років із 01.08.2018 року на підставі довідки прокуратури Донецької області від 22.01.2020 року №18-85-51 без будь-яких обмежень, зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити різницю у пенсії за 12 місяців, які передували зверненню за перерахунком пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що у березні 2018 року їй призначено пенсію за вислугою років відповідно до ч.5 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року. Станом на 05.03.2018 року (на момент призначення пенсії) її місячна надбавка до заробітної плати за вислугою років склала 25%. У зв`язку із збільшенням вислуги років наказом прокурора області №545 – к від 03.07.2018 року розмір щомісячної надбавки до заробітної плати за вислугою років збільшився до 30% з 08.07.2018 року.

31.01.2020 року вона звернулась до управління із заявою №1359 про перерахунок пенсії. За результатами розгляду її заяви Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято два рішення про відмову у перерахунку пенсії від 12.02.2020 року №76 та 20.03.2020 року №99. Вважає рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 26.08.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 16.10.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив про те, що позивач є отримувачем пенсії за вислугою років відповідно до п.5 ст.86 Закону України «Про прокуратуру». 31.01.2020 року позивач звернулась до управління із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про складові заробітної плати від 22.01.2020 року №18-85-57. Рішенням від 12.02.2020 року №76 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 року у зв`язку з відсутністю відповідного роз`яснення Міністерства соціальної політики України. 20.03.2020 року з урахуванням отриманого листа ПФУ від 11.03.2020 року об`єднаним управлінням було повторно розглянуто заяву позивача від 31.01.2020 року про перерахунок пенсії. Рішенням від 20.03.2020 року №99 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю відповідного нормативно – правового акту після 13.12.2019 року про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Рішення від 12.02.2020 року №76 та від 20.03.2020 року №99 вважає обґрунтованими та такими, що не підлягають скасуванню. Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Позивач через відділ діловодства та документообігу суду надала відповідь на відзив, у якому вказала, що рішенням від 12.02.2020 № 76 їй відмовлено у перерахунку пенсії «...у зв`язку із відсутністю відповідних роз`яснень Міністерства соціальної політики України щодо порядку проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури». Посилаючись у рішенні від 12.02.2020 на відсутність вказаних вище «роз`яснень щодо порядку проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури .... », як на підставу у відмові позивачу у перерахунку пенсії, відповідач не послався на жодну норму Закону, не врахував, що порядок та підстави перерахунку пенсій визначені статтею 86 Закону № 1697-УІІ та не потребують отримання роз`яснень. Право на перерахунок призначеної пенсії визначено Законом, без жодних умов щодо його реалізації за умови відсутності роз`яснень. Звернула увагу суду, що на момент подання заяви вона працювала в органах прокуратури на посаді прокурора та, відповідно, мала статус працюючого пенсіонера, також з часу призначення пенсії її розмір жодного разу не перераховувався, а тому, звертаючись 31.01.2020 року із заявою про перерахунок пенсії, вона зазначала про необхідність перерахування призначеної пенсії у зв`язку із настанням двох підстав, які прямо передбачених ч.20 ст.86 Закону № 1697-УІІ, а саме: збільшенням вислуги років (для працюючих пенсіонерів); за кожні два відпрацьовані роки (для працюючих пенсіонерів).

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), громадянка України, перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII, та відповідно до ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861), є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що 31.01.2020 року позивач звернулась до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою №1359 про перерахунок пенсії.

До заяви про призначення пенсії позивачем, зокрема, були надані наступні документи.

Довідка Прокуратури Донецької області від 20.12.2019 року №11/1804 про те, що ОСОБА_1 працює в органах прокуратури Донецької області з липня 1998 року прокурором відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури області з 05.08.2015 року (а.с.41).

Наказ Прокуратури Донецької області №545-к від 03.07.2018 року, у якому прокурору відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури області раднику юстиції ОСОБА_1 , яка має стаж роботи 20 років 00 місяців 01 день, виплачувати щомісячну надбавку до заробітної плати за вислугою років у розмірі 30% з 08.07.2018 року (а.с.42).

Довідка Прокуратури Донецької області про складові заробітної плати від 22.01.2020 року №18-85-57 про те, що станом на 01.01.2020 року посадовий оклад ОСОБА_1 складає 5730,00 грн., надбавка за вислугою років – 30% складає 1719,00 грн. Заробітна плата, враховуючі всі складові за період з серпня 2018 року по грудень 2019 року складає 733756,07 грн. (а.с.43).

Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №76 від 12.02.2020 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та Рішення Другого сенату Конституційного суду України №7-р (ІІ)2019 від 13.12.2019 року до моменту надходження до органів Пенсійного фонду роз`яснення Міністерства соціальної політики з приводу порядку проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури згідно Закону №1697 (а.с.20).

Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №99 від 20.03.2020 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугою років.

В рішенні про відмову в перерахунку пенсії відповідачем зазначено, що Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697 зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України.

Рішення Другого сенату Конституційного суду України, пункт 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», викладено у наступній редакції: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами 2,3,4 цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Після 13.12.2019 року відповідний нормативно – правовий акт про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури прийнято не було.

Зазначено, що ОСОБА_1 набуде право на перерахунок пенсії у разі прийняття відповідного нормативно – правового акту про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури або після зміни 13.12.2019 року показників, що впливають на збільшення заробітної плати (а.с.21).

Не погодившись з рішеннями про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право пенсіонера на переведення з одного виду пенсії на інший з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.

Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII (в редакції на момент призначення пенсії позивачу), (а саме частинами 1,2,11,13) визначено наступне.

Прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.

Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII в редакції Закону № 76- VIIІ від 28.12.2014 р. (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Дані обставини стали підставою, які унеможливили проведення відповідного перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Так, постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У даній постанові Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує ст. 22 Конституції України.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).

Таким чином, за результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд встановив порядок виконання цього рішення, а саме:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

При цьому, суд враховує, що у пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Натомість з 13.12.2019 підлягає застосуванню Закон у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Підставою для проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності 06 вересня 2017 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.

Судом встановлено, що наказом Прокуратури Донецької області від 03.07.2018 року №545-к з 08.08.2018 року позивачу збільшено надбавку до заробітної плати за вислугою років у розмірі 30%, тобто відбулось збільшення складової заробітної плати в порядку, передбаченому Законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що на момент звернення до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» діяла в первинній редакції закону від 14.10.2014 року № 1697 та надавала право позивачу на проведення перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру в зв`язку з збільшенням розміру складової заробітної плати з дати прийняття Рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 р. по справі № 7-р(ІІ)2019.

Суд враховує те, що Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Конституцією України не передбачено, про що зазначено у рішеннях Коституційного Суду України від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009, від 20.05.2020 №14-рп/2010.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 у справі про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Також зазначено, що пільги, компенсації і гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесенням змін до чинних законів за ст.22 Конституції України недопустимі.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст.64 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов`язана: здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

Згідно пп. 4 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 р. № 28-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2015 р. за №41/26486) Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Таким чином, відповідач повинен був провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача від 31.01.2020 року №1359, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Донецької області №18-85-57 від 22.01.2020 та у відповідності до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 року.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12.02.2020 року №76 та від 20.03.2020 року №99 про відмову у перерахунку пенсії за вислугою років є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років із 01.08.2018 року на підставі довідки прокуратури Донецької області від 22.01.2020 року №18-85-51 без будь-яких обмежень, суд зазначає наступне.

Так, дискреційне повноваження суб`єкта владних повноважень може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.

Дискреційне повноваження надається у спосіб його закріплення в оціночному понятті, відносно-визначеній нормі, альтернативній нормі, нормі із невизначеною гіпотезою. Для позначення дискреційного повноваження законодавець використовує, зокрема, терміни «може», «має право», «за власної ініціативи», «дбає», «забезпечує», «веде діяльність», «встановлює», «визначає», «на свій розсуд». Однак наявність такого терміну у законі не свідчить автоматично про наявність у суб`єкта владних повноважень дискреційного повноваження.

При реалізації дискреційного повноваження суб`єкт владних повноважень зобов`язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог.

З огляду на вищевказане, суд зазначає, що вчинення відповідачем наведених дій є дискреційним повноваженням. Проте, у будь-якому випадку суб`єкт владних повноважень має діяти, керуючись ст. 2 КАС України, а саме справедливо, неупереджено та своєчасно, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, на підставі викладеного, з урахуванням вимог частини другої статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне, задовольнити позовні вимоги в цій частині шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №1359 від 31.01.2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду, які викладено у рішенні.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити різницю у пенсії за 12 місяців, які передували зверненню за перерахунком пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, не може ґрунтуватися на припущеннях та домислах, котрі на момент ухвалення рішення ще не відбулись, оскільки таке рішення суперечитиме законодавча визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Таким чином, метою та завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення порушених прав.

Суд зазначає, що відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивача на підставі її заяви від 31.01.2020 року, тому немає підстав вважати, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача не буде проведена виплата різниці в пенсії за минулий час за грудень 2019 року та січень 2020 року.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача виплати різницю в пенсії за січень-листопад 2019 року, то вони задоволенню не підлягають, оскільки підстави для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років виникли з 13.12.2019 року - дати ухвалення рішення Конституційним Судом України, яким визнана неконституційною норма частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині.

Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. (а.с.10), тому зважаючи на часткове задоволення позову немайнового характеру, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - сума судового збору 420,40 грн. на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27-а) про визнання протиправним та скасування рішення від 12.02.2020 року №76 та від 20.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугою років, зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років із 01.08.2018 року на підставі довідки прокуратури Донецької області від 22.01.2020 року №18-85-51 без будь-яких обмежень, зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити різницю у пенсії за 12 місяців, які передували зверненню за перерахунком пенсії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №76 від 12.02.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №99 від 20.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27-а) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №1359 від 31.01.2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти частини позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27-а) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 16 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая