Ухвала суду № 92189596, 06.10.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
234/11320/20
Номер документу
92189596
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/11320/20

Провадження № 1-кс/234/6586/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2020 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Бакуменко А.В., за участю секретаря судового засідання Кісточка І.В., слідчого Боровенко О.І., захисника Сєрікової К.С. підозрюваного ОСОБА_1 розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську Боровенко О.І. по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР № 62020050000000558 від 24.03.2020 року про відсторонення від займаної посади підозрюваного :

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сватове Сватівського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, не судимого, має на утриманні неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить військову службу за контрактом у 59 військовому мобільному госпіталі (військова частина А0206) на посаді начальника автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 ВМКЦ ЦР у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28, ч.3 ст.410 КК України, -

ВСТАНОВИВ :

До Краматорського міського суду надійшло клопотання слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську Боровенко О.І., узгоджене з прокурором військової прокуратури Луганського гарнізону Здибель О.С. в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР № 62020050000000558 від 24.03.2020 року про відсторонення від займаної посади ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадянин ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у Збройних силах України.

Згідно наказу командира 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206) №68 від 07.03.2020 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду тимчасово виконуючого обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю (далі - 59 ВМГ).

Відповідно до положень Посадової Інструкції помічника командира з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення №318, затвердженої командиром військової частини А0206 полковника м/с ОСОБА_4 від 01.07.2020 року, помічник командира з матеріально - технічного забезпечення - начальник відділення матеріально - технічного забезпечення зобов`язаний організовувати своєчасне забезпечення підпорядкованих підрозділів та служб частини матеріальними засобами, своєчасне харчування особового складу, організовувати й контролювати ведення обліку та звітності в установленому порядку, а також відповідає за стан обліку матеріально - технічних засобів підпорядкованих служб.

Диспозицією ст. 18 КК України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Згідно примітки №1 до ст. 425 КК України під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Таким чином, молодший лейтенант ОСОБА_1 , в силу займаної посади, виконує адміністративно-господарські обов`язки, а тому являється військовою службовою особою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 17.03.2014 № 303/2014, затвердженого Законом України від 17.03.2014 № 1126-VII «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», оголошено про проведення в Україні часткової мобілізації.

Згідно зі ст. 11 зазначеного Закону, рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України.

Так, Вищий адміністративний суд України у постанові від 16.02.2015 (справа № 800/582/14) виходячи із системного аналізу норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду.

Таким чином, з 18.03.2014 і по теперішній час в Україні діє особливий період.

Згідно із ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, військовослужбовці зобов`язані постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно з ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV, визначено сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.

Як зазначено вище, відповідно наказу командира 59 ВМГ №68 від 07.03.2020 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду тимчасово виконуючого обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення військової частини А0206 (59 ВМГ).

Тимчасово виконуючи службові обов`язки за посадою, молодший лейтенант ОСОБА_1 , діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України, під час проходження військової служби усвідомлював, що кількість пацієнтів та працівників

59 ВМГ, які харчуються у вихідні та святкові дні, менша від кількості пацієнтів та працівників, які харчуються у будні, у зв`язку із чим у останнього виник злочинний умисел спрямований на привласнення продуктів харчування, шляхом штучного створення залишків таких продуктів та їх подальшої реалізації.

В силу тимчасового виконання службових обов`язків за посадою молодшому лейтенанту ОСОБА_1 ввірено контроль за матеріальними цінностями підрозділу (в тому числі і продуктами харчування), які обліковані за 59 ВМГ та є військовим майном, у зв`язку з чим останній зловживаючи службовим становищем мав реальну можливість привласнити продукти харчування.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 усвідомлюючи, що він одноособово не зможе реалізувати свій злочинний умисел так як він не має в своєму розпорядженні транспортного засобу за допомогою якого можливо здійснити безперешкодне та приховане вивезення продуктів харчування з території 59 ВМГ та перевезти їх до місця подальшої реалізації, з метою виконання свого злочинного наміру, вирішив залучити свого підлеглого, а саме старшого солдата ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким у нього виникли товариські відносини під час проходження військової служби.

У відповідності до наказу командира 59 ВМГ №203 від 16.07.2020 старшого солдата ОСОБА_5 призначено на посаду водія автомобільного відділення взводу матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю.

Також з метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 усвідомлюючи, що він не має надійного місця збуту продуктів харчування, розуміючи, що місцями незаконного збуту можуть бути магазини на території Луганської області, з метою виконання свого злочинного наміру вирішив залучити свою цивільну дружину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проходить військову службу в 7 окремій автомобільній санітарній роті 59 ВМГ, при цьому усвідомлюючи, що у власному користуванні останньої є транспортний засіб, який можливо використовувати для перевезення продуктів харчування.

Згідно наказу командира 59 ВМГ №99 від 05.04.2018 солдата

ОСОБА_6 призначено на посаду начальника радіостанції 7 окремої автомобільної санітарної роти.

Таким чином, ОСОБА_1 , бажаючи досягнення своєї злочинної мети та реалізації вищевказаного злочинного умислу, отримавши від ОСОБА_5 та ОСОБА_6 особисту добровільну згоду на вчинення привласнення продуктів харчування, які обліковані за 59 ВМГ, тобто на привласнення іншого військового майна, за попередньою змовою групою осіб, вчиненого в умовах особливого періоду, в липні 2020 року (точний час та дату під час проведення досудового розслідування встановити не представилося можливим), на території міста Сєвєродонецьк Луганської області утворив стійку організовану групу, діяльністю членів якої керував особисто, до складу якої на добровільній основі та єдності злочинних намірів увійшли підшукані ОСОБА_1 співучасники:

- військовослужбовець військової служби за контрактом військової частини - А0206, старший солдат, водій автомобільного відділення взводу матеріально-технічного забезпечення 59 ВМГ ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким ОСОБА_1 проходив військову службу та між якими виникли дружні відносини;

- військовослужбовець військової служби за контрактом, молодший сержант, начальник радіостанції 7 окремої автомобільної санітарної роти, яка входить в склад військової частини А0206 - 59 військового мобільного госпіталю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є цивільною дружиною ОСОБА_1 .

В подальшому ОСОБА_1 , будучи керівником і організатором стійкої організованої групи, розподілив ієрархію відносин між її учасниками, після чого у подальшому здійснював загальне керівництво вказаної організованої групи, координував і погоджував діяльність її членів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 між собою, розробив єдиний злочинний план, розподілив функції та обов`язки кожного з учасників організованої групи, спрямовані на досягнення єдиного злочинного умислу, ретельно готував заплановані ним злочини, та доводив заплановані ним дії до відома ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Відповідно до розробленого ОСОБА_1 злочинного плану, учасники організованої групи а саме ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , повинні були чітко виконувати його вказівки щодо виконання певних дій, спрямованих на привласнення іншого військового майна, а саме: за допомогою мобільного зв`язку здійснювати контакт з реалізатором в магазині продуктів харчування; здійснювати телефонні розмови з приводу підготовки та вчинення злочину із використанням засобів конспірації; здійснювати приховування продуктів харчування в приміщеннях, в транспортних засобах, схованках перед готуванням та безпосередньо при вчиненні злочину; своєчасно прибувати у визначенні ОСОБА_1 дні, години та місця, з метою здійснення привласнення продуктів харчування; особисто здійснювати зустріч з реалізатором продуктів харчування; безпосередньо здійснювати вивезення продуктів харчування з території 59 ВМГ; отримувати незаконну винагороду від збуту продуктів харчування або всіляко сприяти отриманню вказаної винагороди; одержувати частину грошових коштів здобутих злочином шляхом від незаконної реалізації продуктів харчування.

ОСОБА_1 , вступивши з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у злочинну змову, спрямовану на вчинення у складі стійкої організованої групи привласнення іншого військового майна, вчиненого в умовах особливого періоду, будучи організатором злочину і керівником організованої групи, розподілив злочинні ролі та функції кожного учасника організованої групи, згідно яких:

ОСОБА_1 , будучи організатором злочину та керівником організованої групи, відповідно до розробленого ним особисто злочинного плану, виконував наступне:

-розробив єдиний злочинний план, який довів до відома всім учасникам групи, спрямований на досягнення єдиного злочинного наміру;

-здійснював загальне керівництво діями членів організованої групи, узгоджував функції між її учасниками, ролі та обов`язки кожного, направляв їх діяльність на досягнення єдиного злочинного результату;

-здійснював разом з ОСОБА_6 підшукування осіб через яких в подальшому реалізовували продукти харчування;

-визначав час і спосіб вчинення злочинів;

-будучи військовою службовою особою із зловживанням службовим становищем віддавав незаконні накази про штучне утворення надлишків продуктів харчування підлеглим військовослужбовцям;

-визначав перелік продуктів харчування та їх кількість, про що повідомляв членам організованої групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ;

-організував підготовку до скоєння злочину, і здійснював контроль за ходом підготовки, а саме, забезпечував підготовку для вивозу продуктів харчування з території 59 ВМГ;

-приймав заходи щодо дотримання членами організованої групи засобів конспірації при здійсненні злочинної діяльності спрямованої на привласнення продуктів харчування, а саме приймав рішення, щодо визначення місць для вивантаження продуктів харчування зі службового транспортного засобу, до транспортного засобу на якому здійснювалось перевезення продуктів харчування до місця реалізації;

-надавав вказівки ОСОБА_5 щодо використання службового автомобіля УАЗ з військовим номерним знаком НОМЕР_1 , за яким був закріплений ОСОБА_5 , з метою своєчасного вивезення продуктів харчування з території 59 військового мобільного госпіталю;

-надавав вказівку ОСОБА_6 щодо використання автомобіля «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 , щодо своєчасного прибуття до визначеного ним місця, з метою перевантаження продуктів харчування та перевезення викраденого майна до місця їх реалізації;

-безпосередньо отримував грошову винагороду за незаконну реалізацію продуктів харчування;

-розподіляв грошову винагороди між членами організованої групи.

ОСОБА_5 , будучи активним учасником організованої групи, виконуючи роль пособника здійснював наступне:

-отримував від ОСОБА_1 інформацію про час і місце вчинення злочину;

-за наказом ОСОБА_1 готував службовий транспортний засіб для здійснення вивезення продуктів харчування з території ВМГ;

-за наказом ОСОБА_1 використовувати закріплений за ним військовий автомобіль УАЗ з військовим номерним знаком НОМЕР_1 , який перебував у службовому користування останнього, для вивезення продуктів харчування з території 59 військового мобільного госпіталю з метою їх реалізації;

-за наказом ОСОБА_1 безпосередньо брав активну участь у вчиненні злочину шляхом здійснення завантаження продуктів харчування з продовольчого складу до службового транспортного засобу та їх вивезення з території 59 військового мобільного госпіталю з метою їх реалізації.

ОСОБА_6 , будучи активним учасником організованої групи, виконуючи роль виконавця здійснювала наступне:

-отримувала від ОСОБА_1 інформацію про час і місце вчинення злочину;

-отримувала від ОСОБА_1 інформацію про продукти харчування які планувалось до вивезення з території 59 військового мобільного госпіталю;

-отримувала від ОСОБА_1 вказівки щодо своєчасного прибуття на місце вчинення злочину та забезпечення перевезення продуктів харчування за допомогою транспортного засобу;

-здійснювала разом з ОСОБА_1 підшукування осіб через яких в подальшому реалізовували продукти харчування;

-отримувала вказівку від ОСОБА_1 щодо використання автомобіля «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 , який на праві приватної власності належить останній, щодо своєчасного прибуття до визначеного ним місця, з метою перевантаження продуктів харчування та перевезення викраденого майна до місця їх реалізації;

-безпосередньо отримувала грошову винагороду за незаконну реалізацію продуктів харчування.

Таким чином, молодший лейтенант ОСОБА_1 , маючи єдиний злочинний умисел з іншими членами організованої групи, початку серпня 2020 року перебуваючи на території місця дислокації 59 ВМГ, розташованого за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5С, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, з метою привласнення продуктів харчування, достеменно знаючи про, те що зазначені продукти харчування, обліковані як власність Збройних Сил України, вирішив привласнити їх шляхом штучного створення надлишків таких продуктів, їх подальшого вивезення та реалізації за грошову винагороду за участі членів організованої групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Так, 08 серпня 2020 року молодший лейтенант ОСОБА_1 , діючи з єдиним злочинним умислом зі всіма членами організованої групи, будучи військовою службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, в умовах особливого періоду, бажаючи незаконно збагатитися за рахунок держави, віддав наказ підлеглому йому військовослужбовцю - старшому кухарю їдальні взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини А0206 сержанту ОСОБА_7 щодо отримання на складі матеріального забезпечення військової частини А0206 продуктів харчування у меншій кількості, ніж фактично необхідно було отримати за нормою розрахунком для їдальні військової частини А0206.

Сержант ОСОБА_7 , не маючи іншого вибору, перебуваючи у відносинах підлеглості, не бажаючи настання негативних наслідків, а саме заходів дисциплінарного впливу з боку молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , погодився виконати вищевказаний наказ щодо отримання меншої кількості продуктів харчування ніж передбачено за нормою - розрахунком для їдальні військової частини А0206.

Надалі, 08 серпня 2020 року орієнтовно об 18 годині молодший лейтенант ОСОБА_1 надав старшому солдату ОСОБА_5 , який діючи за спільним злочинним планом розробленим ОСОБА_1 та виконуючи вказівки останнього, вказівку щодо вивезення зі складу матеріального забезпечення військової частини А0206 продуктів харчування, надлишок яких штучно створено в результаті не отримання їх для приготування їжі на їдальню

59 ВМГ.

В свою чергу, старший солдат ОСОБА_5 , будучи активним учасником організованої групи, виконав надану організатором - молодшим лейтенантом ОСОБА_1 вказівку та на виконання спільного злочинного плану завантажив до службового транспортного засобу автомобілю УАЗ-469 військовий номер НОМЕР_1 продукти харчування на території 59 ВМГ, розташованого за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк,

вул. Сметаніна, буд. 5С, які у подальшому вивіз за межі військової частини на вул. Б. Ліщини, м. Сєвєродонецьк, Луганської області.

У вказаному місці, яке заздалегідь обумовлене учасниками організованої групи, старший солдат ОСОБА_5 зустрівся з іншим активним учасником організованої групи - молодшим сержантом ОСОБА_6 , яка на виконання вказівки організатора - молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , привезла останнього на місце зустрічі на належному її на праві власності транспортному засобі, а саме автомобілі «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 .

У подальшому, члени організованої групи діючи за спільним злочинним планом, розробленим ОСОБА_1 , перевантажили привласнені у 59 ВМГ продукти харчування до вищевказаного транспортного засобу «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 , який на праві приватної власності належить цивільній дружині та по сумісництву активному учаснику організованої групи, громадянці ОСОБА_6 ..

Надалі, керівник організованої групи молодший лейтенант

ОСОБА_1 , 08 серпня 2020 року, усвідомлюючи незаконність привласнення ним військового майна військової частини А0206, а саме продуктів харчування, маючи на меті довести спільний злочинний план до завершення та реалізувати продукти за грошову винагороду, якою розпорядитись на власний розсуд та розсуд членів організованої групи, віддав ОСОБА_8 вказівку разом із продуктами прямувати на належному її транспортному засобі «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 із вул. Б. Ліщини, м. Сєвєродонецьк, Луганської області до магазину у с. Чмирівка Старобільського району Луганської області.

Згодом, 08 серпня 2020 року під час реалізації продуктів харчування до магазину «Берізка-2» який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , організатора злочину і керівника організованої групи молодшого лейтенанта ОСОБА_1 було затримано представниками правоохоронних органів в порядку ст. 208 КПК України.

Після затримання, в ході проведення обшуків 08.08.2020 магазину «Берізка-2» який розташований за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Новоселівка, буд. 44-А та автомобілю «RENAULT SCENIC» державний номер НОМЕР_2 виявлено та вилучено продукти харчування, які незаконно привласнив ОСОБА_1 з території 59 військового мобільного госпіталю, розташованого за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5С, та які є військовим майном, а саме:

-телятина заморожена (задня частина, безкісткова), виробник: ТОВ

«МП-ЮГ», вагою 5,05 кг., ціною 760,68 грн. (сімсот шістдесят гривень 68 копійок);

-хек свіжоморожений (філе), ТУ У 15.2-30665859-008:2011, виробник ТОВ «Юніверсал Фіш Компані», вагою 10 кг., ціною 909,70 грн. (дев`ятсот дев`ять гривень 70 копійок);

-консерви м`ясні стерилізовані, М`ясо тушковане, яловичина Тушкована «Етнічні м`ясники», МАСА НЕТТО: 525 г Вищий ґатунок. ДСТУ 4450:2005. Виробник: ТОВ «Охтирська м`ясопродукти», в металевих банках, 24 банки, ціною 1506,48 грн. (одна тисяча п`ятсот шість гривень 48 копійок);

-батончики з арахісом, нугою та карамеллю глазуровані кондитерською глазур`ю «GANGSTER», виробник: ТОВ «РИФ», ТУ У 10.8-30269311-001:2015, 200 штук (10 кг.), ціною 2200,00 грн. (дві тисячі двісті гривень 00 копійок);

-сир плавлений «Дружба» ТМ «Ферма» 55 % Жиру в сухій речовині. ДСТУ 4635:2006. Виробник: ТОВ «ФУД ДЕВЕЛОПМЕНТ», 90 г., 72 штук, ціною 1148,40 грн. (одна тисяча сто сорок вісім гривень 40 копійок);

-йогурт Лактонія 3.3 % с лактулозой «Лісна ягода» ТМ Лактонія 115 г. ТОВ "Молочний Дім", 96 штук, ціною 847,68 грн. (вісімсот сорок сім гривень 68 копійок);

-печиво «Вівсяне», ТОВ «Бі Трейд», вагою 3,0 кг., ціною 124,50 грн. (сто двадцять чотири гривень 50 копійок);

-горошок зелений консервований, ТМ Лиман-С, ДСТУ 7165:2010, вищий ґатунок, Виготовлено на замовлення ТОВ «Лиман Агро», виробник: ПП «Агроспецгосп», Маса нетто 510 г., в скляні банці, 12 банок, ціною 181,20 грн. (сто вісімдесят одна гривня 20 копійок);

-мультивітамінний сік з м`якоттю пастеризований, «Наш Сік», Виробник: СП «Вітмарк-Україна» ТОВ, об`єм 200 мл., 81 пачка, ціною 682,83 грн. (шістсот вісімдесят дві гривні 83 копійок);

-консерви «Квасоля у томатному соусі» стерилізована. Виробництва: ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон», маса нетто 480 г., в скляній банці, 12 банок, ціною 242,76 грн. (двісті сорок дві гривні 76 копійок);

-грейпфрути свіжі, вирощені в ПАР, врожаю 2020 року, фактура №FX/00294/20/MG від 22.05.2020, контракт №01-10-2016 від 2016-10-01 р. «Bury Trade» Sp. zo.o. Польша. Термін придатності - придатність до споживання, загальною вагою 16 кг. 950 г., ціною 971,24 грн. (дев`ятсот сімдесят одна гривня 24 копійок);

-апельсини свіжі, вирощені в Іспанії, врожаю 2020 року, ввезені за фактурою №31/6/2020 від 09.06.2020, контракт №05-10-2016 від 01.12.2016 р. між «Fresh Box» Sp. zo.o. Польша і ТзОВ «Тропік» Україна. Термін придатності - придатність до споживання, загальною вагою 9 кг. 895 г., ціною 854,53 грн. (вісімсот п`ятдесят чотири гривні 53 копійок);

-яйця курячі харчові, яйце С0 кор., виробник - Філія «Донецька птахофабрика» приватної науково-виробничої компанії «Інтербізнес», постачальник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперово Фудз», дата знесення 19 липня 2020 року, дата сортування 19 липня 2020 р., яйця відповідають вимогам ДСТУ: 5028:2008, в кількості 90 штук, ціною 171,90 грн. (сто сімдесят одна гривня 90 копійок).

Таким чином, злочинними протиправними діями організованої групи під керівництвом молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , за участі старшого солдата ОСОБА_5 та молодшого сержанта ОСОБА_6 спричинено збиток Державі в особі військової частини А0206 - 59 ВМГ на загальну суму 10601,90 (десять тисяч шістсот одна гривня 90 копійок).

За таких обставин, ОСОБА_1 підозрюється у привласненні військовою службовою особою із зловживанням службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, іншого військового майна, вчиненого в умовах особливого періоду, вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 410 КК України.

08 серпня 2020 року у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 410 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_1

03 вересня 2020 року у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 410 КК України, повідомлено про нову підозру та про зміну раніше повідомленої підозри. :

-матеріалами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

-висновками проведених судових товарознавчих експертиз;

-іншими матеріалами досудового розслідування.

Так, 11.08.2020 ОСОБА_1 , було обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, що полягає в забороні підозрюваному залишати житло з 21 години 00 хвилин до 07 години 00 хвилин, а саме квартиру АДРЕСА_2 в межах строку досудового розслідування.

Згідно наказу командира 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206) №191 від 09.07.2020 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду начальника автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206). Згідно наказу командира 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206) №68 від 07.03.2020 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду тимчасово виконуючого обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю.

Враховуючи той факт, що підозрюваному ОСОБА_1 було обрано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту, підозрюваний зобов`язаний буде виконувати покладені на нього обов`язки тимчасово виконуючого обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю, або за рішенням командира обов`язки покладені на нього штатною посадою начальника автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю.

В ході досудового розслідування встановлено, що перебування підозрюваного ОСОБА_1 на посаді помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю сприяло вчиненню ним кримінальних правопорушень з використанням своєї влади, службових повноважень, доручених йому за посадою, та пов`язаних із цим можливостей.

Молодший лейтенант ОСОБА_1 , як начальник автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю та тимчасово виконуючий обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю є військовою службовою особою та на даний час фактично продовжує обіймати вказану посаду, тобто останній перебуваючи на вказаній посаді має право доступу до усіх службових документів підрозділу з приводу зберігання, видачі та списання продуктів харчування, а також пально-мастильних матеріалів, тому з метою уникнення від кримінальної відповідальності може самостійно знищити, сховати або спотворити будь-які речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Вказаний ризик є актуальним у зв`язку із тим, що предметом дослідження у даному кримінальному провадженні являється документація з приводу списання, видачі та наявності нестач чи надлишків продуктів харчування, які необхідно дослідити у ході досудового розслідування, а перебуваючи на посаді ОСОБА_1 матиме реальну можливість знищити або спотворити речі та документи, з метою уникнення від кримінальної відповідальності.

Окрім того, ОСОБА_1 являючись військовою службовою особою, користуючись своїми повноваженнями командира, з метою приховати очевидні сліди вчинення ним та іншими підозрюваними злочину та взагалі уникнути кримінальної відповідальності за вчинене, може примусити підлеглих осіб до вчинення дій спрямованих на приховування вчинення ним та іншими підозрюваними кримінального правопорушення. Разом з тим, на теперішній час органом досудового розслідування ще не отримано висновки службового розслідування за результатами інвентаризації, та не визначено необхідний перелік документів для проведення судової-економічної експертизи, що надасть змогу підозрюваній знищити, сховати або спотворити вказані документи.

Окрім того, 14.08.2020 в ході проведення обшуку в гаражі № НОМЕР_3 АГТ «ЛАДА», смт. Метьолкіне, м. Сєвєродонецьк, Луганської області було вилучено пально-мастильні матеріали, походження яких встановлюється, та документи щодо незаконного списання будуть перевірятися Департаментом внутрішнього аудиту Міністерства оборони України.

ОСОБА_1 як начальник автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю та тимчасово виконуючий обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально - технічного забезпечення - начальника відділення матеріально - технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю на даний час фактично продовжує обіймати вказану посаду, згідно вимог Статутів Збройних Сил України має прямий вплив на всіх військовослужбовців відділення матеріально-технічного забезпечення, а відтак перебуваючи на вказаній посаді останній шляхом застосування до свідків методів залякування, фізичного та морального впливу, використовуючи своє службове становище може вчиняти тиск на них з метою примушування їх змінити раніше надані покази задля уникнення кримінальної відповідальності за вчинення тяжкого корупційного злочину.

Вказане підтверджується протоколами допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .

Враховуючи все вищевикладене, просять суд відсторонити ОСОБА_1 від займаної посади начальника автомобільної служби відділення матеріально-технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю (військової частини А0206) та одночасно від виконання покладених обов`язків тимчасово виконуючого обов`язки помічника начальника госпіталю з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення матеріально технічного забезпечення 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206), строком на два місяці.

В судовому засіданні слідчий заявлене клопотання підтримав в повному обсязі, навів пояснення аналогічні викладеним в клопотанні.

Захисник Сєрікова К.С. та підозрюваний ОСОБА_1 заперечували щодо задоволення заявленого клопотання, посилаючись на його безпідставність, в зв`язку з відсутністю підлеглих у ОСОБА_1 ..

Слідчий суддя, вислухавши учасників судового засідання, вивчивши матеріали клопотання, вважає, що воно підлягає задоволенню. з наступних підстав.

08 серпня 2020 року ОСОБА_1 було затримано в порядку ст. 208 КПК України.

09 серпня 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру за ч.3 ст. 410 КК України.

03 вересня 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про нову підозру та про зміну раніше повідомленої підозри.

11.08.2020 року відносно ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 21-00 до 07-00 годин, строк дії даної ухвали спливає 09.10.2020 року.

03.10.2020 року прокурором Луганського гарнізону винесено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 08.11.2020 року.

Судом оцінено в сукупності вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб, правові підстави для відсторонення від посади.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом

Згідно до ст. 131 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Заходами забезпечення кримінального провадження, зокрема є відсторонення від посади.

Статтею 132 КПК України передбачено загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

На сьогоднішній час дійсно існує обґрунтована підозра відносно ОСОБА_1 , що він скоїв кримінальне правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, тобто наявний п. 1 ст. 132 КПК України.

Однак, прокурором не доведено наявність п.2 та п.3 ст. 132 КПК України.

Клопотання взагалі не містить мотивації потреби досудового розслідування, котра б виправдовувала ступінь втручання у права і свободи особи.

Крім того, клопотання подане до суду 16.09.2020 року, за певних обставин розгляд клопотання відбувається 06.10.2020 року, за період часу з дня подання клопотання по день його розгляду, жодних відомостей щодо неправомірних дій ОСОБА_1 .

Так, прокурор та слідчий посилаються на те що, ОСОБА_1 перебуваючи на вказаній посаді має право доступу до усіх службових документів підрозділу з приводу зберігання, видачі та списання продуктів харчування, а також пально-мастильних матеріалів, тому з метою уникнення від кримінальної відповідальності може самостійно знищити, сховати або спотворити будь-які речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Окрім того, вважають, що ОСОБА_1 являючись військовою службовою особою, користуючись своїми повноваженнями командира, з метою приховати очевидні сліди вчинення ним та іншими підозрюваними злочину та взагалі уникнути кримінальної відповідальності за вчинене, може примусити підлеглих осіб до вчинення дій спрямованих на приховування вчинення ним та іншими підозрюваними кримінального правопорушення.

При цьому, будь -яких об`єктивних даних, на підтвердження зазначених ризиків суду не надано, натомість ОСОБА_1 зазначив, що на сьогоднішній час в нього взагалі відсутні будь-які підлеглі на котрих він мав би змогу впливати.

Відповідно до статті 64 Конституції України - конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Таким чином, право, передбачене ст.. 48 Конституції України не може бути обмежене за жодних підстав.

Стосовно можливості підозрюваного незаконним чином впливати на інших свідків, що є основним доводом прокурора про необхідність відсторонення від посади, вважаю за необхідне зазначити наступне.

На сьогоднішній час, відносно ОСОБА_1 діють певні обов`язки, передбачені ст.. 195 КПК України, котрі також включають в себе і заборону спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні

Таким чином, ризик незаконного впливу на свідків не може бути покладений в обґрунтування необхідності відсторонення підозрюваного від посади, оскільки він є усунутим обраним запобіжним заходом у вигляді застави з покладенням певних обовязків.

Тобто, мета продовження строку відсторонення від посади поглинається іншим запобіжним заходом.

На сьогоднішній час, у сторони обвинувачення існує потреба у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема необхідно:

- провести огляд розсекречених та долучених до кримінального провадження матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій;

- із врахуванням розсекречених матеріалів, отриманих за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій допитати підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , за необхідності інших осіб;

- призначити судово-фоноскопічні експертизи, за матеріалами розсекречених матеріалів негласних слідчих (розшукових);

- відібрати у підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_6 зразки почерку для проведення судових почеркознавчих експертиз;

- вирішити питання про вилучення вільних зразків почерку підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_6 для проведення судових почеркознавчих експертиз;

- призначити судові почеркознавчі експертизи за вмиленими блокнотами в ході обшуків;

- отримати з 59 військового мобільного госпіталю (військова частина А0206) висновок службового розслідування за результатами інвентаризації продовольчого складу;

-звернутись з клопотанням до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області з метою тимчасового вилучення документів на підставі яких було отримано висновок службового розслідування за результатами інвентаризації продовольчого складу;

- призначити судову економічну експертизу за матеріалами кримінального провадження;

- отримати висновок судової почеркознавчої експертизи призначеної з метою встановлення вартості м`яса;

- призначити судову товарознавчу експертизу з метою встановлення вартості масла;

- отримати висновок судової трасологічної експертизи за аркушами паперу вилученими у ОСОБА_1 вдома та блокнотом вилученим у 59 військовому мобільному госпіталі (військова частина А0206);

- призначити та отримати висновок експертизи спеціальних хімічних речовин за змивами з рук підозрюваного ОСОБА_1 ;

- призначити та отримати висновок експертизи спеціальних хімічних речовин за змивами з рук підозрюваного ОСОБА_5 ;

- долучити до матеріалів кримінального провадження висновок експертизи нафтопродуктів та пально-мастильних матеріалів;

- за результатами здобутих доказів вирішити питання про остаточну кваліфікацію дій підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 ;

- відкрити підозрюваному та стороні захисту матеріали кримінального провадження;

- виконати інші необхідні для завершення досудового розслідування процесуальні дії та прийняти законне рішення у даному кримінальному провадженні в порядку ст.ст. 276, 283 КПК України.

Зважаючи на вищевикладене, суд набуває висновку про те, що ОСОБА_1 навіть перебуваючи на посаді не зможе жодним чином вплинути на проведення тих слідчих та процесуальних дій котрі залишилось провести органу досудового розслідування.

Згідно до ст. 157 КПК України - слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Зваживши всі встановлені в суді обставини, наявність негативних наслідків продовження строку відсторонення від займаної посади для ОСОБА_1 , слідчий суддя вважає за необхідне відмовити в задоволені клопотання про відсторонення від займаної посади, оскільки ризики встановлені при відсторонені від посади на сьогоднішній час поглинаються обраним відносно ОСОБА_1 запобіжним заходом, та слідчим не доведено наявності п.п.2,3 ст. 132 КПК України, а подальше відсторонення від посади позбавить ОСОБА_1 та його родину, в тому числі і малолітню дитину можливості нормального існування.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 131, 132, 158 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську Боровенко О.І. по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР № 62020050000000558 від 24.03.2020 року про відсторонення від займаної посади підозрюваного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. А особою, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Слідчий суддяА. В. Бакуменко