Постанова № 9217179, 11.11.2008, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2008
Номер справи
2а-10056/08
Номер документу
9217179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2a-10056/08 Категорія № 68

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2008 року м. Луганськ

Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Матвсєвої В.В.

при секретарі Зацепіної Ю.В.,

в присутності сторін

представник позивача: Сипун І.В.,

представник відповідача: не з явився,

відповідач ОСОБА_2: не з явився,

відповідач ОСОБА_3: не з явився,

третя особа: Шлома І.В.,

прокурор: Дядіна Ю. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Євродон», ОСОБА_2 та ОСОБА_3, третя особа: державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області про визнання недійсними змін до установчих документів, скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Євродон», ОСОБА_2 та ОСОБА_3, третя особа: державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області про визнання недійсними змін до установчих документів, скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи у звязку з неподанням податкової звітності та відсутністю за місцезнаходженням.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд визнати недійсними зміни до установчих документів ПП „Євродон", скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ПП „Євродон", проведену 2.12.2005 р. Державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області, номер запису № 1 384 105 0003 000093, та припинити юридичну особу - приватне підприємство „Євродон", дав пояснення щодо суті позовних вимо г.

Представник відповідача ПП «Євродон» в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області в судовому засіданні не заперечував проти припинення юридичної особи відповідача, в частині позовних вимог про визнання недійсними змін до установчих документів та скасування державної реєстрації відповідача просив відмовити, оскільки реєстрація була проведена відповідно до норм чинного законодавства, та підстав, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію», у відмові в реєстрації не було.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав

У судовому засіданні встановлено наступне.

15.09.2004 p. Державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області зареєстровано в якості юридичної особи Приватне підприємство „Євродон", яке включено до Єдиного державного реєстру за № 1 384 120 0000 000093, підприємству присвоєно ідентифікаційний код 32804126.

02.12.2005 року Державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області проведено реєстрацію змін до установчих документів ПП „Євродон" у звязку із зміною власника. Номер запису про внесення змін № 1 384 105 0003 000093.

Статут ПП „Євродон" викладено у новій редакції. Відповідно до п. 1.2 Статуту засновником підприємства є ОСОБА_2, який для забезпечення діяльності підприємства формує за рахунок власних коштів та майна статутний фонд підприємства, який становить 100 грн.

В порушення ч. 1 ст. 87 ЦК України нова редакція статуту ПП „Євродон" розроблена та складена не засновником підприємства ОСОБА_2, а іншими особами, що підтверджується поясненням відповідача, у якому він зазначає, що в листопаді 2005 року до нього підійшли невідомі йому чоловіки, та запропонували заробити грошей, для чого ОСОБА_2 потрібно було віддати свій паспорт та ідентифікаційний код, для реєстрації підприємства.

Таким чином, відповідач, підписуючи за винагороду запропоновані невідомою йому особою документи, не усвідомлював значення та наслідків своїх дій, не мав наміру та вільного волевиявлення на зайняття підприємницькою діяльністю, здійснення фінансово-господарської діяльності у ПП „Євродон", не мав для цього реальної змоги за відсутності печаток та штампів, відповідної освіти та знань. Відповідач за таких умов був позбавлений можливості керувати підприємством, вести бухгалтерський облік, здавати податкову звітність.

В порушення ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», згідно до якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи засновники (учасники) або уповноважений ними орган чи особа повинні подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) пакет відповідних документів, відповідач особисто або рекомендованим листом такий пакет документів не подавав державному реєстратору.

Відповідно до перевірки проведеної співробітниками податкової міліції Алчевської ОДПІ встановлено, що за зазначеною в статутних документах адресою ПП „Євродон" не знаходиться, про що складено відповідний акт.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" відповідач зобовязаний надавати до ОДПІ декларації та Інші документи та відомості, повязані з обчисленням та сплатою податків та зборів (обовязкових платежів).

Судом встановлено, що ПП „Євродон" не надає до Алчевської ОДП1 податкову звітність з 2 кварталу 2007 року, остання звітність надана за квітень 2007р. по теперішній час.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону № 755-IV підставами для постановления судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Неподання податкових декларацій та документів податкової звітності податковому органу є порушенням пунктів 1 і 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII, якими визначено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів);

Таким чином суд, з огляду на інші встановлені у справі обставини вважає, що позов в частині припинення юридичної особи у звязку з неподанням протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності та відсутності юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням підлягає задоволенню.

Щодо вимог позивача про визнання недійсними змін до установчих документів відповідача та скасування запису про державну реєстрацію ПП «Євродон», суд вважає, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Аналізуючи норми Господарського кодексу України (далі - ГК України) слід зазначити, що згідно з частиною 1 ст. 216 учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченому цим Кодексом, іншими законами та договором.

Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно з частиною 1 ст. 247 ГК України у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації

Частиною 1 ст. 59 ГК України передбачено, що припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Частиною 6 цієї ж статті, зокрема, визначено, що субєкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках передбачених законом.

Статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ визначено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.

Із зазначеного суд приходить до висновку, що позивач не належить до кола осіб, визначених частиною 2 ст. 110 Цивільного кодексу України, які мають право на звернення до суду із зазначеним позовом, а також зазначає, що позивач не належить і до кола осіб, визначених статтею 239 ГК України, яким надано право на застосування адміністративно-господарських санкцій.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У звязку з цим суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним запису про державну реєстрацію відповідача не обгрунтовані чинним законодавством України і в цій частині задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити частково.

Припинити юридичну особу - приватне підприємство «Євродон», код ЗКПО - 32804126, що зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради 26 січня 2004 року, за адресою:, Луганська область, м. Артемівськ, вул. Артема, 11/8.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.

Копію постанови направити виконавчому комітету Алчевської міської ради для виконання (94220, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, 48)

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.