Рішення № 9215590, 19.04.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
19.04.2010
Номер справи
7/85
Номер документу
9215590
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.10                                                                                 Справа № 7/85

За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Виконавчого комітету Міусинської міської ради Луганської області, м. Міусинськ, м. Красний Луч Луганської області

про стягнення 6032 грн. 45 коп.

Суддя Т. Л. Калашник

в присутності представників:

від позивача –Меженська О.О., довіреність № 5 від 08.06.09;

від відповідача –не прибув.

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 6032 грн. 45 коп.

          Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його представник у засідання суду не прибув. Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -

в с т а н о в и в:

Державною екологічною інспекцією в Луганській області 21.02.07, 13.06.07 та 13.02.08 було здійснено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. У результаті перевірки було виявлено факти самовільного забору води із свердловини, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Про що було складено відповідні Акти перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

З урахуванням наведеного, позивачем визначено за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яку затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 р. N 37 (далі – Методика № 37) збитки у розмірі 6032 грн. 45 коп. (1284,52 грн. + 2081,98 грн. + 2665,95 грн.).

Відповідачу було надіслано претензії № 24 від 23.04.07, № 69 від 19.07.07 та № 02-452/251 від 11.03.08 (а.с.10, 11, 16, 17, ), які було залишено відповідачем без виконання.

Відповідачем позов не сопорено, доказів відшкодування збитків не надано.

Оцінивши доводи позивача та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані зокрема: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу; виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ч.1 ст. 48 Водного кодексу України).

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ч.2 ст. 48 Водного кодексу України).

Відповідно до п.4.1. Методики № 37, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме: самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спецводокористування; самовільних скидів зворотних вод з підприємств, суден та об'єктів, для яких не видані дозволи на спецводокористування, або не встановлені норми гранично допустимих чи тимчасово узгоджених скидів шкідливих речовин; перевищення затверджених нормативів і норм скидів забруднюючих речовин (г/куб. м); перевищення затверджених нормативів і норм витрат зворотних вод (куб. м/годину); скидів забруднюючих речовин, не зазначених у дозволах на спецводокористування чи нормах ГДС(ТУС), якщо їх концентрація перевищує ГДК; самовільних скидів зворотних вод чи сировини з морських або річкових суден, плавзасобів, надводних або підводних споруд; надходження зворотних вод або забруднюючих речовин в поверхневі, підземні та морські води внаслідок аварій на насосних станціях, колекторах і інших спорудах, витоку таких вод чи речовин внаслідок порушення технологій, техніки безпеки, скиду сировини внаслідок аварій на нафтопродуктопроводах, нафтотерміналах і т. п.; вимушених санкціонованих аварійних скидів, що не передбачалися проектом, але здійснюються з метою попередження аварійних ситуацій; скидів шкідливих речовин, що призвели до забруднення підземних вод як безпосередньо, так і внаслідок забруднення поверхні землі та зони аерації ґрунтів (п.4.2. Методики № 37).

Матеріалами справи, у тому числі Актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (а.с.6-8, 12-14, 18-20), підтверджується факт відсутності дозвілу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

Відповідно до ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Таким чином, позивачем обґрунтовано визначено за Методикою збитки у розмірі 1024 6032 грн. 45 коп.

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Виконавчого комітету Міусинської міської ради Луганської області, м. Міусинськ, м. Красний Луч Луганської області, вул. Октябрська, 15, код ЄДРПОУ 04051690 на користь держави на балансовий рахунок № 31517921700049 спеціального фонду місцевого бюджету м. Міусинськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 24046797 ВДК м. Красний Луч Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області МФО 804013 - збитки у сумі 6032 грн. 45 коп., видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Міусинської міської ради Луганської області, м. Міусинськ, м. Красний Луч Луганської області, вул. Октябрська, 15, код ЄДРПОУ 04051690 в доход Державного бюджету України:

- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.;

- на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у м. Красний Луч.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання: 23.04.10.

Суддя Т.Л.Калашник