
Справа № 234/8951/20
Провадження № 2/234/2691/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Чернобай А.О.
секретар судового засідання Максимова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/8951/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
15.06.2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 29.01.2018 року до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулась відповідачка з заявою про призначення державної соціальної допомоги на дитину померлого годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Право на соціальну допомогу на дітей померлого годувальника, який на день смерті не мав страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для осіб з інвалідністю III групи має мати (батько), яка (який) не має права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, та не одержує допомогу на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». 20.08.2018 року Позивачем на підставі наданих Відповідачем документів було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) державної соціальної допомоги на дитину померлого годувальника на період з 29.01.2018 по 27.02.2019 у щомісячному розмірі 1452 грн. 00 коп. з послідуючим перерахунком. Національний університет цивільного захисту України своїм листом від 12.08.2019 за №55-19 повідомив управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради про зарахування ОСОБА_2 з 09.08.2018 року на навчання та її перебування на повному державному забезпеченні.
23.09.2019 року у зв`язку із зміною місця реєстрації ОСОБА_1 , на підставі запита управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради, розпорядженням Позивача від 23.09.2019 року було знято з обліку ОСОБА_1 як отримувача державної соціальної допомоги на дитину померлого годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01 жовтня 2019 року, а справу заявника було вислано до за новим місцем проживання одержувача соціальної допомоги. Отже, ОСОБА_1 з вересня 2018 року мала отримувати 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги. Про зарахування своєї доньки ОСОБА_2 з 09.08.2018 на навчання до Національного університету цивільного захисту України з повним державним утриманням Відповідач не повідомляла Позивача.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 7024 грн. 14 коп.
Ухвалою суду від 01.07.2020 року спрощене позовне провадження по справі було відкрито та призначено до судового засідання по суті.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій просить справу слухати без її участі, позов підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі.
Повідомлена належним чином про час та місце слухання справи відповідачка не з`явилася, надала суду заяву, в якій просить справу слухати без її участі, позов визнала, не заперечувала проти його задоволення.
Приписами ч.1 ст.223 ЦПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника врегульовано Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (далі - Закон) і Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого Постановою КМУ від 02 квітня 2005 р. №261.
Право на соціальну допомогу на дітей померлого годувальника, який на день смерті не мав страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для осіб з інвалідністю III групи має мати (батько), яка (який) не має права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, та не одержує допомогу на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Відповідно до п.8 Порядку № 261 соціальна допомога встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у такому розмірі:
150 відсотків - на трьох і більше дітей померлого годувальника;
120 відсотків - на двох дітей померлого годувальника;
100 відсотків - на одну дитину померлого годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону, п. 33 Порядку №261 особам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), виплачується 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Різниця між розміром призначеної державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується зазначеним особам відповідно до частини третьої цієї статті, перераховується установі (закладу), де перебуває особа, за її особистою письмовою заявою або заявою її законного представника. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ (закладів) і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них зазначених осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
В судовому засіданні встановлено, що 20.08.2018 року УПтСЗН на підставі наданих відповідачем документів було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) державної соціальної допомоги на дитину померлого годувальника на період з 29.01.2018 по 27.02.2019 у щомісячному розмірі 1452 грн. 00 коп. з послідуючим перерахунком.
Національний університет цивільного захисту України своїм листом від 12.08.2019 за №55-19 повідомив управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради про зарахування ОСОБА_2 з 09.08.2018 року на навчання та її перебування на повному державному забезпеченні. Надав реквізити для зарахування різниці між розміром призначеної державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується на подопічну ОСОБА_2 відповідно до частини третьої статті 10 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».
23.09.2019 року у зв`язку із зміною місця реєстрації ОСОБА_1 , на підставі запиту управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради, розпорядженням Позивача від 23.09.2019 року було знято з обліку ОСОБА_1 як отримувача державної соціальної допомоги на дитину померлого годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01 жовтня 2019 року, а справу заявника було вислано до за новим місцем проживання одержувача соціальної допомоги.
Відповідно до ст. 14 Закону одержувачі державної соціальної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату.
У разі невиконання цього обов`язку та одержання у зв`язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.
Відповідно до ст. 15 Закону суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу державної соціальної допомоги внаслідок зловживань з його боку (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім`ї, про працевлаштування), стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу.
Отже, ОСОБА_1 з вересня 2018 року мала отримувати 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги. Про зарахування своєї доньки ОСОБА_2 з 09.08.2018 на навчання до Національного університету цивільного захисту України з повним державним утриманням Відповідач не повідомляла Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Відповідно до довідки про перерахунок переплачених бюджетних коштів, сума надміру виплачених коштів ОСОБА_1 за період з вересня 2018 по лютий 2019 включно склала 7024 грн. 14 коп.
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської радисвоїм листом від 31.10.2019 №04-40/2709 довів до відома відповідача про наявну переплату бюджетних коштів.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача державної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Оскільки відповідачем вимога УПтСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Згідно приписів ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відвовідача підлягають стягненню на користь держави судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 256, 263 – 265 ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 „ РНОКПП НОМЕР_1 яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заборговану переплату державних коштів у сумі 7024 грн. 14 коп. (сім тисяч двадцять чотири гривні 14 копійок) на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р/р UA788201720344200005000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , сплачений судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р/р ІМ308201720344220001000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Суддя:
Рішення ухвалене і надруковане в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: