Постанова № 92145753, 12.10.2020, Варвинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
731/432/20
Номер документу
92145753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №731/432/20

Провадження №2-а/731/15/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 року смт Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

судді Савенка А.І.,

за участю секретаря Трохименко Т.І.,

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Варвинської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Сумської районної державної адміністрації, дільнична виборча комісія №590584, дільнична виборча комісії №740136, про включення до списку виборців, -

В С Т А Н О В И В:

09 жовтня 2020 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з січня 2020 року він мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , але зареєстрований за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Бездрик. Він є громадянином України та має бути включений до списку голосування на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів. Проте з`ясувалось, що у списках виборців відомості про нього відсутні.

На підставі ч. 3 ст. 274 КАС України та ч. 9 ст. 42 Виборчого кодексу України просить включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії №740136 в смт Варва для голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Провадження у справі відкрито 09 жовтня 2020 року та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження на 12 жовтня 2020 року. При відкритті провадження до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, залучено Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Сумської районної державної адміністрації (40003, м. Суми, вул. Іллінська, 97, тел. (факс) (05442)66-35-69), дільничну виборчу комісію №590584 (42350, Сумська область, Сумський район, с. Бездрик, вул. Жовтнева, 37) та дільничну виборчу комісію №740136 (17600, Чернігівська область, Варвинський район, смт Варва, вул. Миру, 54А).

Позивач ОСОБА_1 у судовому засідання пояснив, що він близько року проживає у смт Варва у свого знайомого, та знаходиться під адміністративним наглядом. До органу ведення реєстру виборців він звертався лише в усному порядку, де йому пояснили, що він пропустив трок для зміни виборчої адреси. Письмових заяв до відділу він не подавав, строк пропустив через незнання виборчого законодавства.

Представник відповідача Джеренов М.В. у судове засідання не з`явився, до початку розгляду справи по суті подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнав, вказав на їх необґрунтованість та просив суд відмовити в їх задоволенні. Пояснив, що позивач не звернувся у встановленому порядку до Відділу ведення ДРВ із заявою про зміну виборчої адреси. Отже, позивач не може бути включений у список виборців виборчої дільниці №740136 смт Варва, оскільки має іншу виборчу адресу.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Сумської районної державної адміністрації, дільнична виборча комісія №740136, дільнична виборча комісія №590584, своїх представників у судове засідання не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

У ст. 69 Конституції України закріплено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років (ст. 70 Конституції).

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX, постановами Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року №160 та 14 серпня 2020 року №176 призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, місцеві вибори, а саме чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів районних рад.

Постановою Центрвиборчкому від 30 серпня 2020 року №208 оголошено початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, з 05 вересня 2020 року.

Для ведення персоніфікованого обліку виборців, складання списків виборців для проведення виборів та обліку виборчих дільниць в Україні ведеться Державний реєстр виборців, правові та організаційні засади створення і ведення якого визначаються Законом України «Про Державний реєстр виборців» № 698-V від 22 лютого 2007 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону Державний реєстр виборців (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до ст. 70 Конституції України (далі - виборці).

Відповідно до ч. 4-6 ст. 7 Виборчого кодексу України підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів районної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідного району. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).

Поняття виборчої адреси виборця закріплене у ч. 2 ст. 8 Закону № 698-V від 22 лютого 2007 року - це адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею.

Зареєстроване місце проживання позивача - АДРЕСА_2 , що зазначається позивачем та не оспорюються відповідачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 698-V за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Порядок зміни виборчої адреси визначено у ст. 22 Закону № 698-V та Постанові ЦВК № 88 від 18 травня 2020 року.

Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 20 Закону кожен виборець у разі зміни його персональних даних може звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. У разі звернення щодо зміни виборчої адреси у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують відповідні зміни. Зазначене у ч. 3, 4 ст. 8 цього Закону звернення щодо зміни виборчої адреси може бути подане виборцем до органу ведення Реєстру, повноваження якого поширюються на територію, до якої віднесено виборчу адресу, на яку змінюватиметься поточна виборча адреса виборця, не пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу виборів або процесу референдуму, що проводяться на території, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу. У разі надходження звернення виборця щодо зміни виборчої адреси пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу відповідних виборів або процесу референдуму (з урахуванням особливостей щодо виборів та референдуму, передбачених абзацом першим цієї частини, які проводяться одночасно) орган ведення Реєстру приймає мотивоване рішення про відмову у внесенні зміни до його виборчої адреси, копія якого не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення надсилається виборцю з одночасним повідомленням про можливість подання звернення щодо зміни виборчої адреси після завершення виборчого процесу відповідних виборів. Згадувана відмова може бути оскаржена до суду.

Пунктом 1.2 розділу І Постанови ЦВК №88 передбачено, що заява щодо зміни виборчої адреси в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства. Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного підпису.

Згідно з п. 3.1 розділу ІІІ Постанови ЦВК №88 заява виборця про зміну виборчої адреси розглядається органом ведення Реєстру не пізніше п`ятнадцяти днів від дня її отримання. Виключні підстави для відмови у задоволенні заяви передбачені у п. 3.6 розділу ІІІ Постанови.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Стаття 9 КАС України визначає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Як убачається з матеріалів справи та наявних у ній доказів, позивач, будучи зареєстрованим у с. Бездрик Сумського району Сумської області, заяву про зміну виборчої адреси у порядку, визначеному ст. 22 Закону та постановою ЦВК №88, до Відділу ведення державного реєстру виборців апарату Варвинської районної державної адміністрації не подавав, відомостей про подачу такої заяви позивачем до інших відділів ведення реєстру в паперовій або електронній формі ним не надано, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, не наведено.

Так само до суду позивач не подав доказів, що підтверджують відповідні зміни місця проживання, які є підставою для зміни виборчої адреси.

З відповіді на запит суду, наданої відповідачем, вбачається, що ОСОБА_1 включений до Державного реєстру виборців за виборчою адресою: АДРЕСА_3 ; до списку виборців на виборчій дільниці № 740136 в смт Варва не включений.

Відповідно до ч. 1,6 ст. 3 Закону № 698-V від 22 лютого 2007 року однією із засад ведення реєстру є однократність включення до нього виборця, яка означає, що виборець може бути включений до Реєстру лише один раз за однією виборчою адресою та відповідно віднесений до однієї виборчої дільниці.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 7 Закону номер виборчої дільниці, до якої відноситься виборець, визначається на підставі відомостей про його виборчу адресу. На місцевих виборах тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси не застосовується.

Оскільки відповідно до Реєстру виборча адреса позивача ОСОБА_1 знаходиться у с. Бездрик Сумської області, вказана виборча адреса може бути тільки одна, заяву про зміну виборчої адреси у порядку, визначеному ст. 22 Закону та постановою ЦВК №88, він не подавав, а орган, уповноважений на ведення Реєстру, не розглядав його заяву з вказаного питання, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, позивач не навів, не подав доказів, що підтверджують відповідні зміни місця проживання, які є підставою для зміни виборчої адреси, строк для звернення із вказаною заявою сплинув 10 вересня 2020 року, а тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону на місцевих виборах не застосовується, то підстави для внесення позивача до списку виборців відповідної виборчої дільниці №740136 в смт Варва відсутні.

За наведених обставин у позові слід відмовити.

На підставі ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати не розподіляються та з позивача не стягуються.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 72, 77, 139, 229, 246, 274, 278, 295 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , виданий 06 листопада 2017 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), до Відділу ведення державного реєстру виборців апарату Варвинської районної державної адміністрації (юридична адреса: 17600, Чернігівська область, смт Варва, вул. Шевченка, 38, код ЄДРПОУ 04061872), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Відділ ведення державного реєстру виборців апарату Сумської районної державної адміністрації (40003, м. Суми, вул. Іллінська, 97, код ЄДРПОУ 04057864), дільнична виборча комісія №590584 (42350, Сумська область, Сумський район, с. Бездрик, вул. Жовтнева, 37), дільнична виборча комісія №740136 (17600, Чернігівська область, Варвинський район, смт Варва, вул. Миру, 54А), про включення до списку виборців відмовити.

Рішення суду підлягає негайному виконанню та може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя А.І.Савенко