Рішення № 92134630, 06.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
560/2898/20
Номер документу
92134630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2898/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представника позивача Місяця К.В., представника відповідача Марків Ю.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, в якому просить стягнути кошти у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 12377787,95 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податковий борг утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань по податку на додану вартість та по земельному податку з юридичних осіб.

Ухвалою від 22 червня 2020 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив справу до розгляду.

02 липня 2020 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є органом військового управління в системі Збройних Сил України, який здійснює свою діяльність на підставі "Положення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький" від 02.01.2013 року. Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є неприбутковою установою, яка утримується за рахунок державного бюджету, є розпорядником коштів 3-го ступеня і керується "Інструкцією щодо застосування економічної класифікації", входить до системи установ Міністерства оборони України, і саме Міністерство оборони України, як головний розпорядник коштів відповідає за зобов`язаннями зі сплати податків. Крім того, відповідно до статті 14 закону України "Про Збройні сили України" квартирно-експлуатаційний відділ звільняється від сплати цього податку. Також вказує на те, що у Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький на 2020 рік не передбачено по загальному фонду бюджетних асигнувань на оплату земельного податку.

Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 22 вересня 2020 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті.

У судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши доводи представників сторін, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 07928461, зареєстрований 30 грудня 1999 року як юридична особа, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відповідно до статей 15.16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів та обов`язкових платежів і зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Податковий борг Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, по якому не приймалось рішення суду по стягненню боргу станом на 01 червня 2020 року становить 12 377 797,95 грн. в т.ч.: основний борг - 8 175 356,91 грн., штрафні санкції - 4 387 698,22 грн., пеня - 44 451,72 грн. з врахуванням часткової сплати 229 708,9 грн. (8175356,91 + 4387 698,22 + 44 451,72) - 229 708,9 = 12 377 797,95).

Заборгованість в сумі 12377 797,95 грн. утворилась внаслідок несплати відповідачем в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань.

Дана заборгованість виникла:

1) по земельному податку з юридичних осіб в сумі 12245156,97 грн., яка виникла згідно:

- податкового повідомлення рішення від 03 лютого 2020 року №0003955604 на суму 369,08 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9018971304 від 11 лютого 2020 року на суму 373,34 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9018967615 від 11 лютого 2020 року на суму 231 592,35 грн., сплачено - 62266,14 грн., залишок - 169 326,21 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9071989838 від 12 квітня 2019 року на суму 3708,01 грн., сплачено - 373,74 грн., залишок - 3334,27 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2020 року №0003935604 на суму 117,16 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2020 року №0003925604 на суму 3809,43 грн.;

- податкового повідомлення -рішення від 03 лютого 2020 року №0003915604 на суму 3233205,03 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9030942122 від 20 лютого 2020 року на суму 5306139,47 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 06 грудня 2019 року №0052745504 на суму 212067,79 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9024816018 від 18 лютого 2019 року на суму 80604,17 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9050501281 від 19 березня 2019 року на суму 161208,41 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9066024460 від 08 квітня 2019 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 73346,05 грн.

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9241717152 від 16 жовтня 2019 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 24,8 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9332008525 від 20 січня 2020 року на суму 52031,25 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9018740824 від 11 лютого 2020 року на суму 1290375,12 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9083923238 від 17 квітня 2020 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 322 593,78 грн.

- податкової декларації з плати за землю № 9024830985 від 18 лютого 2020 року на суму 159718,56 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9018978684 від 11 лютого 2020 року на суму 212 958,16 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9298563049 від 12 грудня 2019 року на суму 473,45 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9024851930 від 18 лютого 2019 року на суму 591667,29 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9057211537 від 27 березня 2019 року на суму 67359,52 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9127943125 від 14 червня 2019 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 127142,88 грн.

- податкової декларації з плати за землю № 9018713374 від 11 лютого 2020 року на суму 299338,26 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9083913515 від 17 квітня 2020 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 149 669,13 грн.;

- податкового повідомлення-рішення від 14 квітня 2020 року №0021095704 на суму 636635,9 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9019361456 від 11 лютого 2020 року на суму 155569,8 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9084895891 від 21 квітня 2020 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 77 784,9 грн.;

- податкового повідомлення рішення від 14 квітня 2020 року №0021085704 на суму 293834,61 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9024853743 від 18 лютого 2019 року на суму 6552,53 грн.;

- податкової декларації з плати за землю № 9019004273 від 11 лютого 2020 року на суму 9828,84 грн.;

- податкової декларації з плати за землю (уточнююча) № 9084884567 від 21 квітня 2020 року якою було зменшено суму грошового зобов`язання по земельному податку на суму - 3276,28 грн.;

- податкового повідомлення рішення від 14 квітня 2020 року №0021015704 на суму 7645,42 грн.;

Крім того сума пені складає - 44 451,72 грн., нарахована на підставі п. п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, що підтверджується розрахунком суми позовних вимог станом на 01 червня 2020 року.

2) по податку на додану вартість в сумі 132 640,98 грн., яка виникла згідно:

- податкової декларації з податку на додану вартість № 9083383292 від 16 квітня 2020 року на суму 299710,00 грн., сплачено - 167 069.98 грн., залишок - 132 640,98 грн.

Оскільки податковий борг відповідач добровільно не сплатив, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Суд встановив, що позивачем на адресу КЕВ м. Хмельницький направлялись податкові вимоги про сплату податкового боргу форми "Ю", № 142-25 від 12 березня 2015 року, № 347-22 від 26 березня 2015 року, № 221-17 від 09 березня 2017 року, № 113348-58 від 02 липня 2019 року.

Крім того, суд вважає безпідставними доводи відповідача що саме Міністерство оборони України несе відповідальність за податковими зобов`язаннями квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, оскільки відповідно до статей 15, 16 Податкового кодексу України, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького є платником податків, зборів та обов`язкових платежів і зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Зазначене підтверджується Положенням Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького від 17 грудня 2019 року №278, пунктом 12 якого визначено, що відповідач є юридичною особою, веде самостійний баланс, має реєстраційні рахунки у відділеннях Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також інші печатки, необхідні для забезпечення діяльності установи та самостійно несе відповідальність за свою діяльність.

Таким чином, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є окремою юридичною особою, користувачем земельних ділянок, який подав декларацію з плати за землю, а тому і платником цього податку.

Посилання відповідача на статтю 14 закону України "Про Збройні Сили України" №1934-XII, згідно якої земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування, суд вважає безпідставним з огляду на наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (підпункт 1.1 статті 1 ПК України).

Відповідно до пункту 4.4 статті 4 Податкового кодексу України, установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Згідно з пунктом 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Статтею 282 Податкового кодексу України, були передбачені пільги щодо сплати податку для юридичних осіб, зокрема, від сплати податку звільнялись військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

З 01 січня 2015 року законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, стаття 282 Податкового кодексу України викладена у новій редакції, що не передбачає вказаних пільг.

Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

До місцевих податків належить, зокрема, податок на майно (стаття 10 Податкового кодексу України), що згідно статті 265 Податкового кодексу України складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю.

Згідно з пунктом 284.1 статті 284 Податкового кодексу України передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідач не надав відповідного рішення, яким встановлена податкова пільга зі сплати земельного податку, що поширює свою дію на Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький.

Отже, відповідач відповідно до вимог Податкового кодексу України (норми якого є пріоритетними у спірних правовідносинах) не звільнений від обов`язку сплати земельного податку та не має відповідних пільг щодо його сплати.

Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький самостійно подавав контролюючому органу декларації з земельного податку, є платоспроможною юридичною особою, а тому зобов`язаний виконувати взяті на себе податкові зобов`язання.

Водночас, недостатнє фінансування з боку органу вищого рівня, неприбутковість установи та організації, не є підставою для звільнення відповідача від сплати податків.

Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визнається сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України).

Відповідно до пункту 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 19-1.1.22, підпункту 19-1.1.45 пункту 19-1 статті 19 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкового боргу у відповідача. Крім того, суд зважає на те, що податкові вимоги та податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату заборгованості не надано.

Враховуючи, що відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, суд вважає вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького кошти за податковим боргом у сумі 12377797 (дванадцять мільйонів триста сімдесят сім тисяч сімсот дев`яносто сім) грн. 95 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 жовтня 2020 року

Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Відповідач:Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький (вул. Героїв АТО, 3/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 07928461)

Головуючий суддя П.І. Салюк