Рішення № 92134358, 12.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
520/11827/2020
Номер документу
92134358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 жовтня 2020 року № 520/11827/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії до 70 % замість встановлених раніше при звільненні у розмірі 80 % протиправними;

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо скасування врахування середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 %, премії - 10 % протиправними;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії в повному обсязі на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про розрахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», без обмеження максимальним розміром, з урахуванням основного розміру пенсії 80 % від відповідних сум грошового забезпечення, як було встановлено при призначенні пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії в повному обсязі на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про розрахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме: пункту 2, як було призначено при звільненні у запас з урахуванням раніше встановлених надбавок: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 %, премії 10%;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок належних до виплати сум та виплатити їх за період з 01.01.2018 року по день здійснення перерахунку;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області судові витрати зі сплати судового у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 у справі відкрито спрощене провадження в порядку, визначеному ст.263 КАС України.

У період з 05.10.2020 по 09.10.2020 головуюча по справі суддя проходила підготовку у Національній школі суддів України, відповідно, вирішення питання про відкриття провадження, виготовлення ухвали та її підписання здійснено у перший робочий день.

Відповідачем по справі надано відзив на адміністративний позов, у якому управління зазначило, що у спірних правовідносинах діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, перерахунок пенсії проведено на підставі наданої довідки, тоді як УПФУ не наділено повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Пенсія призначена з 03.06.2002 у розмірі 80 % грошового забезпечення.

З 01.01.2018 на підставі довідки ФХ 108537 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у порядку, визначеному постановою КМУ позивачу перераховано пенсію з грошового забезпечення у розмірі 9510.00 грн , до якого входили посадовий оклад 4930.00 грн, оклад за військовим званням 1410.00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3170.00 грн.

Щодо позовних вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача по зменшенню основного розміру пенсії до 70 відсотків грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Таким чином, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними такого права.

При цьому, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Суд зазначає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років та по інвалідності військовослужбовцям є стаття 63 Закону № 2262-ХІІ.

Однак, вказаною статтею не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Суд розглядає справу, в цій частині вимог, як зразкову, враховуючи аналогічну правову позицію зазначену Верховним Судом в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, предметом спору якої є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Таким чином, дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 80 % сум грошового забезпечення до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року є протиправними, а позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії з розміру 80% грошового забезпечення та сплатити суму недоплаченої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача по неврахуванню при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, таких як надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15 %, надбавка за особливо важливі завдання - 50 %, премія - 10 % та зобов`язання провести перерахунок з урахуванням вказаних складових грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 , затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, питання щодо включення до довідки складових грошового забезпечення належало до компетенції ХОВК, який є уповноваженим органом в даному випадку на надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

При цьому, відповідачем надано до суду довідку (а.с.36) про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 0.01.2018 року, яка була подана ХОВК до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Так, грошове забезпечення позивача відповідно у вказаній довідці станом на 01.03.2018 року включає: посадовий оклад в розмірі 4930.00 грн, оклад за спец. званням 1410.00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) в розмірі 3170.00 грн., всього 9510.00 грн.

У вказаній довідці відсутні такі складові грошового забезпечення, як надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15 %, надбавка за особливо важливі завдання - 50 %, премія - 10 %

За таких обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2018 року враховувало ті показники грошового забезпечення, які надані уповноваженим органом та позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що включені до відповідної довідки.

Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 року у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 року у зразковій справі № 240/6263/18 зазначено, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45 порядок, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо скасування врахування середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 %, премії - 10 % та зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії в повному обсязі на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про розрахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме: пункту 2, як було призначено при звільненні у запас з урахуванням раніше встановлених надбавок: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 %, премії 10%.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити пенсію без застосування граничного розміру 10 прожиткових мінімумів максимального розміру грошового забезпечення, суд зазначає, що з приписів ч. 1 ст. 2 КАС України слідує, що ті вимоги заявника, котрі заявлені наперед і стосуються можливих обставин майбутніх відносин, що виникнуть у подальшому задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За подання адміністративного позову позивачем відповідно до квитанцій № 4 від 03.09.2020 та №9 від 15.09.2020 сплачено судовий збір у розмірі 1681.60 грн., тоді як ставка судового збору з урахуванням положень ст.4 Закону України «Про судовий збір» та похідний характер позовних вимог складає 840.80 грн.

Отже, оскільки адміністративний позов задоволено частково на користь позивача підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 420.40 грн. (840.80/2).

В той же час положеннями п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст. 2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 до 70 % грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 80% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині вимог адміністративний позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.