Рішення № 92133959, 06.10.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
480/3732/20
Номер документу
92133959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2020 року Справа № 480/3732/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - М.М. Шаповала,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - В.В. Дмитренка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3732/20 за позовом Приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача № 14-288/29.01-12 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.05.2020, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у розмірі 777740 грн.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що оскаржуване рішення вмотивоване тим, що ПрАТ "Сумбуд" діючи як замовник будівництва на об`єкті будівництва "Нове будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового будинку за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5 корпус, 22/2" організувало роботи з будівництва котловану для подальшого влаштування в ньому фундаменту багатоквартирного житлового будинку до моменту отримання дозволу на виконання будівельних робіт, внаслідок чого вчинило правопорушення передбачене абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". Однак, відповідно до даних журналу виконання робіт із занурення (забивки) паль, роботи із забивки паль почались 30.05.2019 ТОВ "Фундамент-Інвестбуд" після отримання дозволу на виконання даного виду робіт.

Крім того, відповідач втратив свої повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контрою та не мав права складати акт перевірки, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та приймати оскаржуване рішення. Позивач з актом перевірки, та протоколом про правопорушення у сфері містобудівної діяльності не ознайомлений і про їх існування дізнався з оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 23.06.2020 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

09.07.2020 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував. В обґрунтування своєї позиції відмітив, що під час проведення перевірки встановлено, що позивач, діючи як замовник будівництва, організував роботи з будівництва котловану на об`єкті будівництва "Нове будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового будинку за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5 корпус, 22/2" для подальшого влаштування в ньому фундаменту багатоповерхового житлового будинку, до моменту отримання дозволу на виконання будівельних робіт, тобто без фактичного його отримання. Відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 466 від 13.04.2011 "Про порядок виконання підготовчих та будівельних робіт" - будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності, чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".

Постанова № 219 набрала чинності з 18.03.2020 і саме з цієї дати зупинено дію постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" та унеможливлено проведення планових та позапланових перевірок. Однак, дана перевірка та встановлення порушення з боку позивача було здійснено до моменту набрання законної сили Постанови № 219, а саме 17.03.2020, про що свідчить акт перевірки від 17.03.2020 № 25 та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 25 від 17.03.2020.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, викладені у позові підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача подав заяву до суду про розгляд справи без його участі в судовому засіданні.

Вислухавши представника позивача, перевіривши письмові матеріали справи, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідача, згідно з наказом № 211-ОД від 14.11.2019 "Про затвердження плану перевірок об`єктів будівництва на 2020 рік" (а.с. 36), за направленням для проведення планового заходу № 25 від 13.02.2020 (а.с. 39) у термін з 03.03.2020 по 17.03.2020 було проведено перевірку дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: "Нове будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5, корпус 22/2", про що складено акт № 25 від 17.03.2020 (а.с. 52-59), в якому зазначено про встановлення порушення ПрАТ "Сумбуд" вимог п. 5 Постанови КМУ № 466 від 13.04.2011, а саме позивач, як замовник будівництва, організував роботи з будівництва котловану для подальшого влаштування в ньому фундаменту багатоповерхового житлового будинку, до моменту отримання дозволу на виконання будівельних робіт, тобто без фактичного його отримання.

На підставі вказаного акту відповідачем були складені:

- протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.03.2020 № 25 в якому зафіксований факт правопорушення, а саме: з метою організації будівництва багатоповерхових житлових будинків, між Сумською міською радою та TOB "Сервіс-Маркет" 29.10.2015 укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:01:008:0015. На підставі даного договору та інших цивільно-правових угод, ПАТ "Сумбуд" та ТОВ "Сервіс-Маркет", у травні 2016 року організували виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва: "Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5, корпус 22/2". Дозвіл на виконання будівельних робіт на даному об`єкті будівництва органами ДАБІ України зареєстровано та видано замовнику 30.05.2019. Згідно наданої замовником проектної документації на об`єкт будівництва, даний об`єкт містобудування відноситься до класу наслідків СС2, що у повному обсязі узгоджується з приписами ДСТУ-Н Б В. 1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва" (який діяв на момент видачі дозвільних документів). Відповідно до вимог ч. 1 ч. 376 Цивільного кодексу України - житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 466 від 13.04.2011 "Про порядок виконання підготовчих та будівельних робіт" - будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності, чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля". Разом з тим, в порушення вищезазначених норм права, ПАТ "Сумбуд", діючи як замовник будівництва, організував роботи з будівництва котловану для подальшого влаштування в ньому фундаменту багатоповерхового житлового будинку, до моменту отримання дозволу на виконання будівельних робіт, тобто без фактичного його отримання.

Про викладені обставини свідчить акт-прийому передачі ДП ПАТ "Сумбуд" БМП "Промбуд-1" будівельного майданчику від 30.05.2019 з наявним на ньому котлованом, а також журнал виконання робіт із занурення (забивки) паль, а також інші матеріали перевірки. Також зазначено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 14 год. 00 хв. 26.03.2020 у приміщенні управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради.

За результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.05.2020 № 14-288/29.01-12, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 3 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у розмірі 777740 (а.с. 62-63).

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини виникли у сфері містобудівної діяльності і стосуються правомірності винесення відповідачем оскаржуваної постанови.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основи містобудування" від 16.11.1992 № 2780-XII (далі - Закон № 2780-XII) містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об`єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об`єктів містобудування, спорудження інших об`єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об`єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Частинами першою та другою статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 № 687-XIV визначено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі Закон № 3038-VI) .

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до абзацу 7 ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до п.п."а" п. 3 ч. 3 ст. 41 Закону № 3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 2780-XII будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону № 3038-VI проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Відповідно до пунктів 1, 3 частини першої статті 34 Закону № 3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Згідно з частинами першою, другою статті 37 Закону № 3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466) будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Аналіз наведених норми законодавства свідчить, що будівельні роботи можуть виконуватися за наявності дозволу на виконання будівельних робіт, дані про який вносяться до Єдиного реєстру документів, судом достовірно встановлено, що 30.05.2019 позивач отримав дозвіл на виконання будівельних робіт.

Згідно копії акту прийому - передачі будівельного майданчика від 30.05.2019 ТОВ "Будмех" виконало вертикальне планування території будівельного майданчика "Нове будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового будинку за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5 корпус, 22/2".

Відповідно до копії журналу виконання робіт із занурення (забивки) паль роботи із забивки паль почались 30.05.2019 ТОВ "Фундамент-Інвестбуд" (а.с. 11-16).

Таким чином, суд визнає, що позивачем роботи з будівництва котловану для подальшого влаштування в ньому фундаменту багатоповерхового житлового будинку були організовані з моменту отримання дозволу на виконання будівельних робіт, у зв`язку з чим суд визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради від 15 травня 2020 року № 14-288/29.01-12 про накладення штрафу в розмірі 777740 грн на Приватне акціонерне товариство "Сумбуд" за правопорушення у сфері містобудівельної діяльності.

Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради (40000, вул. Воскресенька, 8А, код ЄДРПОУ 40163204) на користь Приватного акціонерного товариства "Сумбуд" (40014, м. Суми, вул. Петропавлівська, 86, код ЄДРПОУ 14017843) в рахунок повернення судового збору 11666,1 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 12.10.2020.

Суддя М.М. Шаповал