
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2020 рокум. Ужгород№ 260/170/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Поп Н.В.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача - Овсепян К.А.
відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Міськова Н.В.
відповідача: Управління Служби безпеки України в Закарпатській області - представник Будюх Д.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, яким з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: 1.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вжити заходів, передбачених порядком передбаченим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, тобто звернутися до УСБУ в Закарпатській області із списком, де вказати ОСОБА_1 з метою отримання відповідної оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для діючих "військовослужбовців за аналогічною посадою (помічник начальника Управління, жу позивач займав на дату звільнення зі служби). 2. З врахуванням отриманої оновленої довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати розмір пенсійного забезпечення та здійснити його виплату ОСОБА_1 . 3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з березня 2019 року по день звернення до суду з метою компенсації не отриманих грошових коштів згідно чинного законодавства за вказаний період. 4.Зобов`язати Управління СБУ в Закарпатській області за вимогою Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати відповідної форми оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Позиції сторін.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), був звільнений з органів Служби безпеки України 31.12.2017 року. Загальна вислуга позивача становить 25 років 14 днів . З січня 2018 року позивачу була призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільненій з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
На даний час позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області. У березні 2018 року, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та на думку позивача, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч.3 ст, 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх встановлених позивачу надбавок і доплат. З метою недопущення порушення прав, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. Однак позивачу було відмовлено у такому перерахунку.
03 лютого на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ГУ ПФУ у Закарпатській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із зазначеного у Довідці №331 від 06.04.2018р., виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області на виконання Постанов №704 та №103. Отже, головне управління ПФУ у Закарпатській області не вчиняло дій щодо неврахування надбавок на підставі власного рішення, а здійснив перерахунок на підставі довідки уповноваженого структурного підрозділу, де ОСОБА_1 проходив службу, та який наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, відповідно до Порядку №45. На підставі викладеного зазначає, що вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку та проведення її виплати у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії ,не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок пенсії здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою не передбачено щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.
10 серпня 2020 року представником до суду подано заяву про уточнення позовних вимог ( вимоги викладенні судом вище). Відповідно до якої зазначено, що 22.07.2020 р. Управління СБУ в Закарпатській області скерував до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 137, за результатами розгляду якої, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повернуло її вказавши на неможливість перерахунку пенсії.
11 вересня 2020 року, від представника Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, відповідно до якого в контексті заявленої до УСБУ позовної вимоги вважають її безпідставною . Так зазначає, що станом по теперішній час на адресу УСБУ від ГУПФУ не надходили жодні вимоги/звернення (та відповідні списки) з проханням про надання на адресу ГУПФУ відповідної форми оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення перерахунку його пенсії. Відповідно, жодних рішень щодо надання (чи ненадання) на адресу ГУПФУ такої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення в УСБУ не приймалося. Таким чином, з боку УСБУ відсутній будь-який факт вчинення дій або їх не вчинення (бездіяльність) у контексті розгляду (не існуючої по теперішній час) вимоги ГУПФУ про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії. На підставі чого просить суд в задоволенні позовної заяви відмовити.
Обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з органів Служби безпеки України 31.12.2017 року.
Загальна вислуга позивача становить 25 років 14 днів на посаді помічника начальника Управління (з правової роботи), що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0702006151 (СБУ) від 01.01.2018 р. (а.с.10).
З січня 2018 року позивачу була призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільненій з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
На даний час позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи Управління Служби безпеки України в Закарпатській області подало до Головного управління ПФУ в Закарпатській області Довідку №331 від 06.04.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій видану ОСОБА_1 і при цьому було взято до уваги п.5 Порядку №45 в редакції від 24.02.2018р., в Довідці враховано для перерахунку основні види складових грошового забезпечення, визначених п.1 Постанови №103 по зразку довідки. яка міститься у додатках до Постанови №103.
Згідно перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі № 0702006151 (СБУ) від 01.05.2018 р. із сум грошового забезпечення останньому нараховано: посадовий оклад - 7750,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн., всього на суму 13383,50 грн. (а.с.13)
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0702006151 (СБУ) від 01.01.2018 р. вбачається, що ОСОБА_1 отримує тільки пенсію в сумі 9368,45 грн.., тобто 70% грошового забезпечення. Після перерахунку Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. ОСОБА_1 доплачено до попереднього розміру пенсії 500,80 грн. в результаті чого пенсія ОСОБА_1 складає 9869,25 грн. (а.с.10).
З наведеного вбачається, що при перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідач не врахував розмір складових грошового забезпечення, які були призначені йому під час проведення згідно Постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 з 01.07.2012 року перерахунку пенсії, що призвело до зниження її розміру. Зокрема, не було враховано наступні надбавки та премії: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 80% ( 10706,80 грн.); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% ( 1162,50 грн.); щомісячна премія - 10% ( 775,00 грн.).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Враховуючи наведене, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії.
На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист від 09.01.2020 року № 942/П-99-01, у відповідності до якого, відповідач вважає проведений з 01.01.2018 року перерахунок вірним. (а.с.14).
Окрім цього, 13.12.2019р. представник позивача звернулася до відповідача із адвокатським запитом, відповідно до якого просила надати : протокол про призначення пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; довідку щодо розміру грошового забезпечення, що враховувалася для перерахунку пенсії; подання про призначення пенсії, грошовий атестат з додатком №217 від 31.12.2017 р.
На вказаний запит відповідач по справі надав відповідь листом від 17.12.2019 року № 52901/03.20 та долучив до нього витребувані адвокатом документи по пенсійній справі ОСОБА_1
11.02.2020 р. позивач звернувся до начальника Управління СБУ в Закарпатській області із вимогою щодо направлення в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.01.2018р. і розміри інших введених (нових) надбавок, доплат, що передбачені за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру пенсії.
28.02.2020 р. отримано відповідь на запит з Управління СБУ, згідно якого зазначається оновлений розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх надбавок, що враховуються для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р.
02.03.2020 р. позивач по справі повторно звернувся до начальника Управління СБУ в Закарпатській області з вимогою: направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового печення станом на день звернення до суду 16.01.2020р. зважаючи на те, що за останні 6 місяців змінювалися розміри надбавок, відповідно і розмір грошового забезпечення повинен бути змінений (оновлений) з врахуванням останніх змін (а.с.71.).
11.03.2020 р. було отримано відповідь від Управління СБУ в Закарпатській області , в якій зазначено, що на даний час відсутній порядок (механізм) оформлення та подання до органів ПФУ нових довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій після набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. в адміністративній справі №826/3858/18, і повідомляє, що розмір грошового забезпечення (граничні розміри додаткових видів) станом на 16.01.2020 р. діючих військовослужбовців за аналогічною посадою (помічник начальника Управління, яку позивач займав на дату звільнення зі служби), передбачений відомчими нормативно-правовими актами встановлений у розмірі: посадовий оклад - 7750,00 гри.; Оклад за військове звання - 1480,00 грн.; Процентна надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн. Надбавка за виконання особливо важливих завдань - 73% (9769,96 грн.); Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% ( 1162,50 грн.); щомісячна премія - 10% ( 775,00 грн.). (а.с.74-75).
На підставі вищенаведеного розяснення, 13.03.2020 р. позивач звернувся до Головного УПФ в Закарпатській області з вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до оновленого грошового забезпечення, що вказане у відповіді УСБ України в Закарпатській області від 11.03.2020 р. №58/21/4-81/905/25 або витребувати з УСБ України в Закарпатській області довідку встановленої форми для здійснення перерахунку пенсії. (а.с.76-77).
07.04.2020 р. від Головного УПФ в Закарпатській області надійшла відповідь у формі листа №653-663/П-02/8-0700/20 на звернення позивача, в якому останні зазначили, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 за відсутності рішення КМУ щодо зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців не створює обов`язку для Головного управління надсилати список для складання нової довідки, а для уповноваженого органу надавати нову довідку, оскільки після прийняття вищезазначеного рішення суду, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Урядом не приймадося.(а.с.139-140).
20 липня 2020 року позивач звернувся листом до начальника Управління СБУ в Закарпатській області, яким просив направити в Головне УПФ в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового печення станом на 05.03.2019 року за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.01.2018р. і розміри інших введених (нових) надбавок, доплат, що передбачені за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру пенсії. (а.с.143-145).
22.07.2020 р. Управління СБУ в Закарпатській області скерував до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 137. (а.с.161-162).
За результатами розгляду якої, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом ввід 30.07.2020 року №0700-0319-8/26614 повернуло її вказавши на неможливість перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Урядом не приймалось.(а.с.163).
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.
ДОВІДКА
про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії
Видана ______________
(прізвище, ім`я та по батькові)
про те, що відповідно до _____________
(назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії)
розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на ___ __ 200_ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою
______________ становить:
(на день звільнення із служби)
Сума
Посадовий оклад
Підвищення посадового окладу (_____ відс.)
Оклад за військовим (спеціальним) званням
___________
(зазначається звання)
Надбавка за вислугу років (_____ відс.)
Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.)
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.)
Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.)
Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.)
Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.)
Надбавка за спортивні звання (_____ відс.)
Премія (_____ відс.)
__
Усього
Керівник
уповноваженого органу
М. П. ______
(підпис) ____
(ініціали та прізвище)
Примітка. У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються. Наприклад: надбавка за спортивні звання - 10 відсотків посадового окладу.
Судом встановлено , що уповноважений державний орган, який видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача- Управління Служби безпеки України 20.07.2020 року направило начальнику Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області Довідку № 137 за формою Додатку № 2 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.У Довідці зазначено, що :
-"розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлено за відповідно (аналогічною ) посадою ( на день звільнення із служби) станом на 05.03.2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.( ч. 5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)
Отже, Управління СБУ в Закарпатській області в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видало Довідку № 137 від 20.07.2020 року.
У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявами про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно ч.2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області була подана оновлена довідка із такими складовими від 27.07.2020 №137 до пенсійного органу, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Таким чином, відмовляючи позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, відповідач діяв протиправно.
Крім того, у ГУ ПФУ в Закарпатській області відсутнє повноваження щодо повернення довідки , наданої уповноваженим органом , оскільки повернення довідки не передбачено Постановою від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", де є тільки одне юридично допустиме недискреційне повноваження пенсійного органу, а саме: прийняття даної довідки для здійснення перерахунку пенсії заявника, про що в нормативном акті зазначено наступним чином:
-На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
У своєму відзиві ГУ ПФУ в Закарпатській області, наданого суду 03.02.2020 року, тобто на час , коли уповноважений орган ще не надіслав довідку № 137 зазначило, що органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій. В той же час, коли УСБУ в Закарпатській області як орган наділений повноваженнями визначати складові грошового забезпечення надіслав Довідку 137 із складовими грошового забезпечення позивача, то ГУ ПФУ в Закарпатській області за відсутності наданих повноважень повернуло Довідку , що суперечить Порядку № 45.
Що ж стосується позовної вимоги про нарахування компенсації втрати частини доходів суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 вказаного Закону зазначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі, слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянішу доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується, доход, до уваги не береться).
Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159 (далі - Порядок), № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Згідно з п. 3 Порядку № 195, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з зфахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).
Відповідно до п. 4 Порядку № 159, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
З системного аналізу вищезазначених норм права, встановлено, що компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п. З Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.
Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
При цьому, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що вказана у постанові від 11.07.2018 по справі за № 487/6923/16-а.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063), Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. Довженка, буд. 3,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20001562) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) щодо повернення довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 137 від 22.07.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
3. Зобовязати Управління Служби безпеки України в Закарпатській області ( вул. Довженка, буд. 3,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, кодЄДРПОУ 20001562) направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку № 137 від 22.07.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
4.Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити з квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 137 від 22.07.2020 року.
5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 840,80 ( вісімсот сорок грн. 80 коп.) грн. згідно квитанції №ПН1337543 від 15 січня 2020 року .
В іншій частині позовних вимог-відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 08 жовтня 2020 року