
"08" жовтня 2020 р.
справа № 642/3761/20
Провадження № 2/642/1241/20
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
08 жовтня 2020 року Ленінський районний суд м. Харкова
у складі головуючого судді Пашнєва В.Г.
за участю секретаря Буряковської К.Є.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому посилався, на те, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебували внутрішньо переміщені особи ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 як одержувачі щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 01.10.2018 р. Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплачених коштів адресної допомоги, тому просить стягнути суму у розмірі 1996,13 грн.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав суду заяву, у якій просив розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про дату та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток. Також, відповідач викликався до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Враховуючи, що відповідно до положень ст. 128 ЦПК України, з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, а також те, що позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, а відповідач відзив не подав, наявні всі умови, встановлені ст. 280 ЦПК України, які необхідні для ухвалення заочного рішення. Таким чином, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність сторін за доказами, що містяться в матеріалах справи при заочному розгляді справи відповідно до положень ст. 281 ЦПК України.
У зв`язку з викладеним, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, встановив, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. .
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи або витребуваних судом доказів.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебували внутрішньо переміщені особи ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 як одержувачі щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Дана допомога призначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (із змінами та доповненнями), якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання допомоги, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі-уповноважений представник сім`ї).
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (із змінами) (далі-Закон), внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
У разі добровільного повернення до покинутого місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніш як за три дні до дня від`їзду.
21.11.2014 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Управління з заявами про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб. 21.11.2014 р. ОСОБА_1 була видана довідка внутрішньо переміщеної особи за № 6329000950, ОСОБА_2 видана довідка внутрішньо переміщеної особи за № НОМЕР_1 .
Відповідно до пункту 11 Порядку надання допомоги, ОСОБА_1 як уповноважений представник сім`ї який отримує адресну допомогу на сім`ю так і ОСОБА_2 зобов`язані були повідомляти Управління про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були ознайомлені з умовами перебування на обліку в органах соціального захисту населення та були проінформовані, що інформація подана в заявах про призначення/подовження виплати допомоги, а також документи, додані до заяв про призначення допомоги, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особисто підписували відповідні листи-зобов`язання.
21.11.2014 р. ОСОБА_1 як уповноважений представник сім`ї звернулася до Управління з заявою про призначення адресної допомоги. 28.11.2014 р. Управлінням було прийнято рішення про призначення допомоги на період з 21.11.2014 р. по 20.05.2015 р.
19.05.2015 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. 27.05.2015 р. Управлінням прийнято рішення про подовження виплати допомоги на період з 21.05.2015 р. по 20.11.2015 р.
24.11.2015 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. 12.02.2016 р. Управлінням було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 адресної допомоги на період з 24.11.2015 р. по 20.05.2016 р.
13.06.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. 21.06.2016 р. Управлінням прийнято рішення про подовження виплати допомоги ОСОБА_1 на період з 13.06.2016 р. по 20.11.2016 р.
Тривалий час, після спливу останнього періоду отримання допомоги відповідач не зверталася до Управління за подовженням виплати адресної допомоги. Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування затвердженого Постановою № 365 (на час виникнення спірних правовідносин був чинним) 21.03.2018 р. державними соціальними інспекторами Управління проведено обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
На час виходу вдома нікого не було, про що був складений акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 21.03.2018 р. Державними соціальними інспекторами Управління був залишений виклик про необхідність ОСОБА_1 з`явитися до Управління. 27.03.2018 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з`явилися до Управління. ОСОБА_1 пояснила, що вона та її чоловік виїздили 09.02.2018 р. до Луганської області і повернулися до м. Харків 26.03.2018 р.
27.03.2018 р. ОСОБА_1 надала заяву про подовження виплати адресної допомоги.
27.03.2018 р. розпорядженням Управління було призупинено розгляд заяви ОСОБА_1 про призначення допомоги у зв`язку з виявленням помилки в ім`ї по батькові у довідці про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи від 21.11.2014 р. № 6329000950, замість « ОСОБА_3 » в довідці було зазначено « ОСОБА_4 ». 12.04.2018 р. ОСОБА_1 отримала в Управлінні нову довідку внутрішньо переміщеної особи.
12.04.2018 р. ОСОБА_1 надала до Управління заяву в якій повідомила, що з листопада 2016 р. не зверталася за призначенням адресної допомоги так як вирішувала свої сімейні питання і їй було просто ніколи.
Відповідно до пункту 10 Порядку надання допомоги Управління має право перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до пункту 7(1) Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (із змінами) (далі – Порядок № 509) у разі наявності підстав, передбачених статею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Управлінням у 2018 р. надавалися запити до Державної прикордонної служби України (далі - ДПС України) з метою перевірки достовірності інформації яку внутрішньо переміщені особи зазначали в заявах про призначення допомоги, зокрема щодо відсутності на підконтрольній Україні території. ДПС України надавала до Управління дані про внутрішньо переміщених осіб, які були відсутні на підконтрольній Україні території. При перевірці цих даних було встановлено наступне.
Листом від 02.05.2018 р. № 0.184-18964/0/15-18 ДПС України надала дані про внутрішньо переміщених осіб, які були відсутні на підконтрольній Україні території серед яких ОСОБА_1 та ОСОБА_2 значилися як особи, що були відсутні на підконтрольній Україні території в період з 27.11.2015 р. по 21.05.2016 р. (відсутність на підконтрольній Україні території більше 60-ти днів).
Відповідно до п. 12 Порядку надання допомоги, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
08.05.2018 р. Управлінням прийнято розпорядження про зняття з обліку як внутрішньо переміщену особу ОСОБА_1 відповідно до пункту 7 (1) Порядку № 509, згідно з листом ДПС України від 02.05.2018 р. № 0.184-18964/0/15-18. Також скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.11.2014 р. № 6329000950 відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону (подання завідомо недостовірних даних) про що, внесені відповідні дані до Єдиного реєстру внутрішньо переміщених осіб.
08.05.2018 р. Управлінням прийнято розпорядження про зняття з обліку як внутрішньо переміщену особу ОСОБА_2 відповідно до пункту 7 (1) Порядку № 509 оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з листом ДПС України від 02.05.2018 р. № 0.184-18964/0/15-18 та скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.11.2014 р. № 6329000951 відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону (подання завідомо недостовірних даних) про що, внесені відповідні дані до Єдиного реєстру внутрішньо переміщених осіб.
18.05.2018 р. районна комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі-Комісія) вирішила відмовити ОСОБА_1 в подовженні адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 27.03.2018 р.
01.06.2018 р. Комісія вирішила відмовити в призначенні (відновленні) соціальних виплат (тільки адресної допомоги) як внутрішньо переміщеній особі за заявою дружини ОСОБА_1 від 27.03.2018 р. ОСОБА_2 у зв`язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи.
07.06.2018 р. Управлінням на підставі рішень Комісії від 18.05.2018 р. та від 01.06.2018 р. прийнято розпорядження про відмову в подовженні призначеної раніше адресної допомоги за заявою ОСОБА_1 від 27.03.2018 р.
17.09.2018 р. Управлінням було прийнято розпорядження про скасування рішення про призначення допомоги від 12.06.2016 р. (в частині призначення з 13.03.2016 р. на ОСОБА_2 ), щодо призначення та подовження виплати допомоги відповідно до пункту 12 Порядку надання допомоги в зв`язку з виявленням факту подання ОСОБА_2 недостовірної інформації стосовно перебування за заявленою у заяві про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу від 21.11.2014 р. адресою.
Таким чином, в період з 13.03.2016 р. (рішення Управління про призначення допомоги від 21.06.2016 р. на період з 13.03.2016 р. по 20.11.2016 р.) по 20.05.2016 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не повідомивши Управління про виїзд на непідконтрольну Україні територію, всупереч взятим на себе зобов`язанням, неправомірно отримували адресну допомогу.
Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі-Обласний центр) було доручено визначити розмір переплати адресної допомоги, яка утворилася за період з 13.03.2016 р. по 20.05.2016 р. по особовому рахунку ОСОБА_1
01.10.2018 р. Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплачених коштів адресної допомоги в розмірі 1996,13 грн.
Відповідно до п. 11 Порядку надання допомоги, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 76-83, 130, 141, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 181 СК України, ст.1166 ЦК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради надміру отримані кошти адресної допомоги в розмірі 1996,13 грн. ( одна тисяча дев`ятсот дев`яносто шість грн. 13 коп.) на розрахунковий рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації: № 35219092042876, код ОКПО 03195694, МФО 820172, банк – ДКСУ м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради судовий збір в сумі: 2 102,00 грн.(дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) на розрахунковий рахунок Управління: № 35414033031178, код ЄДРПОУ: 03196647, МФО 851011, банк – ГУДКСУ у Харківській області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної чинності, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Г.Пашнєв