Рішення № 92095807, 09.10.2020, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
09.10.2020
Номер справи
912/2594/20
Номер документу
92095807
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2020 рокуСправа № 912/2594/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького, (вул. Тараса Карпи, 68, м. Кропивницький, 25006)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліки Плюс", (вул. Шевченка, 52/31, м. Кропивницький, 25006)

про стягнення 8 202,92 грн

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліки Плюс" про стягнення 8 202,92 грн орендної плати з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького зазначило, що у зв`язку із невиконанням відповідачем умов Договору № 135 від 01.04.2017 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за право тимчасового користування місцями, що перебувають в комунальній власності для розташування рекламних засобів з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліки Плюс" підлягає стягненню відповідна заборгованість.

Ухвалою від 17.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/2594/20 за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи постановлено здійснювати без проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження 17.09.2020. Встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

Учасники справи належним чином повідомленні про розгляд даної справи.

Відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву з власної ініціативи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив наступні обставини справи.

01.04.2017 між Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради (надалі - Управління) та ТОВ "Ліки плюс" (надалі - Розповсюджувач) укладений Договір щодо надання в тимчасове користування місць, які перебувають у комунальні власності №135 (для розташування рекламних засобів) (далі- Договір №135), відповідно до якого на замовлення Розповсюджувача, відповідно до Закону України "Про рекламу", Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кіровограді та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, Управління виконує дії, передбачені Правилами розміщення зовнішньої реклами в м. Кіровограді, а Розповсюджувач до початку розміщення виконує вимоги, перелічені в п. 2 цього Договору, та проводить оплату за використання рекламної площі в м. Кіровограді в порядку і розмірах, визначених в п. 4 цього Договору.

Як предмет Договору №135, згідно з п. 2 визначено, що відповідно до вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, Розповсюджувач зобов`язується щомісячно перераховувати Управлінню плату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів згідно з цим Договором.

У пункті 4.1. Договору №135, сторони визначили Перелік місць для розташування рекламних засобів та розмір плати за право тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності:

- на фасаді буд. 66/44 на розі вул. Великої Перспективної та вул. Тараса Карпи сума сплати за місяць 144,55 грн;

- біля буд. 5-ої міської поліклініки по вул. Космонавта Попова, сума сплати за місяць 116,06 грн;

- між житловими будинками № 28, корп.1 та № 30 по вул. Полтавській, сума сплати за місяць 116,06 грн;

- за зупинкою громадського транспорту "вул. Полтавська" по вул. Полтавській, сума сплати за місяць 116,06 грн;

- вул. Героїв України, перед поворотом на вул. Генерала Жадова, сума сплати за місяць 116,06 грн;

- біля житлового будинку № 24, корп. 1 по вул. Полтавській, біля магазину "BRW", сума сплати за місяць 116,06 грн;

- з боку житлового будинку № 11 на розі вул. Євгена Тельнова та вул. Беляєва, сума сплати за місяць 116,06 грн;

- на фасаді житлового будинку № 11/11, корп. 1 по вул. Великій Перспективній, сума сплати за місяць 23,27 грн;

- з боку житлового будинку № 22 на розі вул. Полтавської та пров. Об`їзного, сума сплати за місяць 116,06 грн.

Загальна плата за 1 місяць складає 980,24 грн.

Порядок розрахунків визначений у п. 5.1. Договору №135, за яким розповсюджувач щомісячно сплачує кошти за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу у розмірі, передбаченому п. 4.1. цього Договору.

Згідно з п. 5.2. Договору №135 здійснення платежів за цим Договором відбувається шляхом перерахування Розповсюджувачем коштів на банківський рахунок Управління до 10 числа місяця, за який здійснюється оплата.

Відповідно до п. 5.3. Договору №135, перерахування Розповсюджувачем коштів на рахунок Управління здійснюється у встановлені цим Договором строки та відповідно до умов даного Договору.

Договір вважається укладеним з дня його підписання обома Сторонами та реєстрації Управлінням, та діє включно до дня закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, проте з урахуванням випадків встановлених розділом 8 Договору. (пункт 9 Договору №135) (а.с.29-34)

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.

На підтвердження передачі місць для розташування рекламних засобів сторонами 01.04.2017 складено акт прийому - передачі місць, які перебувають в комунальній власності (для розташування рекламних засобів) до Договору від 01.04.2017 року № 135, який підписаний представниками сторін із проставленням відтисків печаток без зауважень. (а.с.34)

Позивачем на підставі Договору №135 від 01.04.2017 задля розміщення реклами на перелічених у п.4.1. Договору місцях надано Дозвіл № 1980 від 10.01.2017 діє до 10.01.2022, а також Дозволи від 25.08.2010 № 1212 , № 1214, № 1211, № 1209, № 1207, № 1205, № 1204, № 1202, які діють до 25.08.2020. (а.с.11-28)

Як стверджує позивач, на підставі рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 № 523 внесено відповідні зміни у Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів. (а.с.35-36) Коефіцієнти диференціації базового тарифу зазначені у таблиці 2 до вказаного рішення. (а.с.37-38)

Інформацію про прийняте рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 № 523 та зміну коефіцієнтів опубліковано у газеті "Вечірня" № 37 від 13.09.2019. (а.с.39)

Господарським судом враховано, що Рішенням № 1383 від 21.12.2017 Міської ради міста Кропивницького "Про перейменування управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради" вирішено перейменувати управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради на управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького.

Отже, позивач - Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького є стороною Договору у зв`язку з його перейменуванням.

Однак, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору за останнім утворилася заборгованість за період вересень 2019 - липень 2020 у сумі 8 202,92 грн.

Частиною 1 ст. 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до приписів ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад та встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, встановлено, що зовнішня реклама розміщуються на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Відповідно до п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу.

В матеріалах справи наявні копії дозволів наданих ТОВ "Ліки Плюс" на розміщення зовнішньої реклами за адресами, що вказані у п.4.1. Договору, які є чинними у період, за який пред`явлено заборгованість до стягнення.

Згідно з ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договорів. Аналогічні положення містяться у ст.174 Господарського кодексу України, а саме господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем Договір №135 подібний до договору оренди, адже визначає об`єкт оренди - місця для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на земельних ділянках комунальної власності (п.4.1. Договору №135), строк на який укладається договір - п. 9 Договору, орендну плату (плата за право користування п. 4.1. Договору №135) та порядок повернення орендованого майна (розділ 6 Договору).

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Позивач свої зобов`язання за Договором №135 виконав належним чином, що підтверджується Актом прийому-передачі місць від 01.04.2017.

Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ч.1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

За положеннями п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування.

Пунктом 1 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 09.02.2009 № 195 (далі - рішення № 195 від 09.02.2009) затверджено Порядок визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів.

У п.11.1 рішення № 195 від 09.02.2009 визначено, що підставою для нарахування та внесення розповсюджувачем реклами відповідної плати є договір щодо надання в тимчасове користування місць, які перебувають у комунальній власності, для розташування рекламних засобів.

Згідно з п.1. Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів (далі - Порядок) плата за право тимчасового користування місцем для розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, складається з базових тарифів для спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, які розміщені на комунальній власності міста (табл. 1), та коефіцієнтів диференціації базового тарифу (в залежності від місць розміщення зовнішньої реклами) (табл. 2), на які послідовно перемножується базовий тариф.

Таблиця 1 Порядку визначає Базові тарифи для спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, які розміщені на комунальній власності міста, а таблицею 2 визначено коефіцієнти диференціації базового тарифу (в залежності від місць розміщення зовнішньої реклами)

Судом встановлено, що порядок розрахунків між сторонами передбачений у розділі 5 Договору № 135.

Як вбачається із розрахунку заборгованості наданого позивачем, за період із 01.01.2019 по 31.07.2020, відповідач належним чином виконував зобов`язання з оплати за користування місцями для розміщення реклами за період із січня 2019 по серпень 2019 включно.

В свою чергу, пунктом 5.5. Договору №135 передбачено, що порядок визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу, та/або відповідні тарифи, зони, коефіцієнти та інше можуть бути змінені згідно з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради. У такому випадку Розповсюджувач зобов`язаний здійснювати оплату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів за новими умовами (Порядком, тарифами, зонами, коефіцієнтами та ін.) з дати набрання ними чинності. При цьому підписання відповідних змін до Договору його сторонами не є обов`язковим.

Згідно з пунктом 5.6. Договору №135, Розповсюджувач вважається повідомленим про зміну плати після публікації в офіційному віснику Кіровоградської міської ради "Вечірня газета" або офіційному сайті Кіровоградської міської ради відповідного рішення та/або інформації.

Рішенням виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 № 523 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 09.02.2009 року № 195 "Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів", вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітету міської ради від 09.02.2009 року № 195 "Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів" (зі змінами відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 14.03.2017 № 130), а саме: у таблиці 1 порядку цифри "31,2", "14,4" та "14,4" замінено на "49,92", "23,04" та "23,04" відповідно; таблицю 2 Порядку викладено у редакції що додається до рішення. (а.с.35-38)

Інформацію про прийняте рішення із опублікуванням повного тексту рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 № 523 та таблиці 2 викладено у газеті "Вечірня" випуск № 37 (1641) від 13.09.2019. (а.с.39)

Тобто, враховуючи п.5.6. Договору №135, відповідач був повідомлений про зміну тарифів із 13.09.2019.

Таким чином, відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку позивача із застосуванням нових тарифів станом на 31.07.2020 заборгованість відповідача за період вересень 2019 - липень 2020 складає 8 202,92 грн.

Вказана сума заборгованості не заперечена відповідачем, зокрема у матеріалах справи відсутні докази доплати відповідачем заборгованості із внесення плати за право тимчасового користування за спірні періоди за зміненими тарифами.

Суд перевірив розрахунок заборгованості позивача та встановив, що останній є арифметично правильним.

Відповідно до ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарського кодексу України.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 ст.193 Господарського кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Факт неналежного виконання зобов`язання відповідачем, в частині неповного внесення плати за право тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності, яка погоджена із позивачем у Договорі №135 та змінена рішенням виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 № 523, встановлений судом. Отже позовні вимоги про стягнення 8 202,92 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліки Плюс" (вул. Шевченка, 52/31, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 23680061) на користь Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького (вул. Тараса Карпи, 68, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02498694) суму 8 202,92 грн боргу та 2 102,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень одночасно з врученням (надсиланням/видачею) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Управлінню містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького (вул. Тараса Карпи, 68, м. Кропивницький, 25006) та Товариству з обмеженою відповідальністю "Ліки Плюс" (вул. Шевченка, 52/31, м. Кропивницький, 25006).

Суддя М.С. Глушков