
Справа №: 653/3120/20
Провадження № 2-а/653/89/20
У Х В А Л А
іменем України
07 жовтня 2020 року
Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Делалова О.М. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( м. Одеса), третя особа виконавчий комітет Генічеської міської ради про визнання незаконною бездіяльність державного виконавця та зобов`язання виконати рішення суду,
В С Т А Н О В И В:
До Генічеського районного суду Херсонської області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( м. Одеса), третя особа виконавчий комітет Генічеської міської ради про визнання незаконною бездіяльність державного виконавця та зобов`язання виконати рішення суду.
Також, позивачем подано заяву про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до пунктів 1, 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що його подано з порушенням вимог ст. 160,161 КАС України, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 287 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Згідно ч.1 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до п.1 ч.2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувшись до суду з зазначеним позовом, не зазначає в чому є бездіяльність відповідача, з якого часу відраховувати таку бездіяльність. Позивачем зазначено лише загальні відомості щодо виконання відповідачем рішення суду за виконавчим листом №653/447/14-а від 23.09.2014р., попередні оскарження рішень відповідача про закриття виконавчого провадження, по яким в судовому порядку вже були прийняті рішення судів, однак в чому полягає бездіяльність відповідача з часу відновлення виконавчого провадження від 24.01.2020р. позивачем не зазначено. З 24.01.2020р. вже сплинув десятиденний строк для звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 287 КАС України.
При цьому, у позовній заяві позивач не зазначає причин пропуску строку звернення до суду та не порушує питання про поновлення пропущеного строку.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнення позивача від сплати судового збору встановлено наступне:
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн.).
Статтею 7 Закону України від 14.11.2019 №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" визначено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 102 грн.
Щодо доводів заяви позивача про звільнення від сплати судового збору, суд відмічає, що відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Також, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Тобто, однією з істотних умов для відстрочення або розстрочення сплату судового збору, а також, зменшення або звільнення від сплати судового збору, є скрутне матеріальне становище платника судового збору.
З наданих позивачем документів вбачається, що дійсно розмір судового збору перевищує 5 % розміру доходу позивача ( відомості з ДПС від 28.09.2020 року № 12612, від 25.09.2020 року № 12611).
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору, враховуючи скрутне матеріальне становище.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 287 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( м. Одеса), третя особа виконавчий комітет Генічеської міської ради про визнання незаконною бездіяльність державного виконавця та зобов`язання виконати рішення суду - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору – задовольнити в повному обсязі. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Генічеського районного суду О. М. Делалова