
Справа № 454/1897/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2020 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,
за участю секретаря Кочмар Н.-Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданнів порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в місті Сокаль цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Сокальської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,
в с т а н о в и в:
Представник Управління соціального захисту населення Сокальської РДА (далі УСЗН) звернулася до суду із позовом про стягнення з відповідача 8 599,08грн. як надмірно виплаченої державної соціальної допомоги.
На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 26.11.2018 року звернулася в управління соціального захисту населення Сокальської РДА з заявою про призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату електроеренгії, природного газу, житлово-комунальних послуг. Відповідно до поданої заяви управлінням винесено рішення про призначення субсидії для компенсації витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
08.05.2019р. перевіркою особової справи відповідача встановлено, що при поданні заяви про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про склад сім`ї, зокрема не надала інформацію про її чоловіка ОСОБА_2 , який зареєстрований за іншою адресою та, також, отримує житлову субсидію. Внаслідок чого, за період з 01.11.2018р. до 30.04.2019р. управлінням надмірно виплачені кошти з державного бюджету для компенсації витрат про призначення субсидії в розмірі 8 599,08грн., які позивач просить стягнути в судовому порядку.
Управлінням було направлено повідомлення на адресу відповідача про повернення надмірно виплаченої державної допомоги, однак в добровільному порядку відповідачем заходів щодо погашення заборгованості не вжито, зазначені кошти не повернуто, а тому управління змушене звернутися до суду із даним позовом.
Представник позивача у судове засідання не прибув, однак представником надано до суду заяву в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач у судове засідання не зявилась, однак надала заяву про розгляд справи у її відсутності. Просила розстрочити сплату боргу та звільнити її від сплати судового збору, оскільки є інвалідом першої групи та постійно хворіє.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, 26.11.2018р. ОСОБА_1 , яка зареєстрована та фактично проживає у АДРЕСА_1 , звернулася із заявою встановленого зразка про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг: газопостачання, централізоване постачання холодної води, електропостачання та подала декларацію про доходи та витрати осіб, які зареєстровані у житловому будинку.
При зверненні до УСЗН Сокальської РДА ОСОБА_1 повідомлена про обов`язок повідомляти про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги та обов`язок повернення надмірно перерахованих коштів житлової субсидії, що підтверджується її підписом у поданій заяві.
08.05.2019р. головним державним соціальним інспектором УСЗН Сокальської РДА складено акт про проведення перевірки цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидії, згідно якого виявлено, що в ОСОБА_1 при поданні заяви про призначення житлової субсидії не надала інформацію про її чоловіка, ОСОБА_2 , який зареєстрований за іншою адресою та отримує субсидію (справа №242746).
ОСОБА_1 не проінформувала про даний факт управління соціального захисту населення Сокальської РДА.
Із доданої заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії встановлено, ОСОБА_1 , вказала лише себе та свої доходи, а про свого чоловіка, ОСОБА_2 не зазначила.
08.05.2019 року УСЗН Сокальської РДА повідомило ОСОБА_1 про припинення надання житлової субсидії та зобов`язано повернути кошти за вказаними реквізитами, які було надмірно виплачені за період з 01.11.2018р. до 30.04.2019р. у сумі 8 599,08грн.
Відповідно до Постанови КМУ № 106 від 28.02.2015 р. «Про удосконалення порядку надання житлової субсидії» затверджено форму заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати, які звернулися із заявою про надання житлової субсидії.
Відповідно до абз. 3 п.9 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі Положення) під час призначення житлової субсидії враховуються, також, доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання та доходів одного з батьків дитини, у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства не враховуються.
Відповідно до абз.4 п.13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
При поданні заяви про призначення субсидії та заповненні декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 поінформована, що у разі подання недостовірної інформації про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні , їх доходи і витрати може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено надання.
ОСОБА_1 при поданні заяви про призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту населення Сокальської РДА не надала інформацію про її чоловіка, ОСОБА_2 , який зареєстрований за іншою адресою та отримує субсидію (справа №242746).
Також, відповідач не надав суду доказів, які б спростовували вимоги позивача або підтверджували б неправильність перерахунку суми надмірно виплаченої субсидії на підставі чого можливо було б піддати сумніву викладені у позові обставини або додані до нього докази.
Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, відповідачу ОСОБА_1 було надмірно виплачено кошти на житлову субсидію у розмірі 8 599,08рн., які станом на день розгляду справи не повернуті, тому зазначену суму слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Разом з цим, згідно ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову на відповідача.
З дослідженої в судовому засіданні довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААБ №315959 ОСОБА_1 встановлено першу групу інвалідності безтерміново.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Частиною 6 статті 141 ЦПК України встановлено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору та компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, оскільки відповідач є інвалідом першої групи.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 200 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації 8 599 (вісім тисяч п`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 08 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб - адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Позивач: Управління соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації, ЄДРПОУ 03194401, місце знаходження: м. Сокаль, вул. Героїв УПА,11 Львівської області.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головуючий: Л. Ю. Фарина