Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 березня 2010 року 10:25 № 2а-621/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
до Оболонської районної організації Всеукраїнської Партії миру і єдності
про припинення юридичної особи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся з позовом про припинення юридичної особи Оболонської районної організації Всеукраїнської Партії миру і єдності (код ЄДРПОУ –33399754).
Ухвалою суду від 21.01.2010р. відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження по справі та призначеної її до розгляду по суті у судовому засіданні.
В судові засідання представник відповідача не з’являвся, про час та місце розгляду відповідач повідомлявся за адресою, вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, причини неявки суду не відомі.
Представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності представників відповідача.
У зв’язку з нез’явленням представників сторін, відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на основі наявних доказів.
В судовому засіданні 17.03.2010р. судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Оболонська районної організації Всеукраїнської Партії миру і єдності зареєстровано Оболонською районною у м. Києві державною адміністрацією 24.03.2005р., свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №597590 від 06.04.2005р., код –33399754 та взято на облік до ДПІ у Оболонському районі м. Києва з 14.10.2008р.
Позовні вимоги ДПІ у Оболонському районі м. Києва мотивовано тим, що відповідач фактично не знаходиться за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням, що унеможливлює здійснення контролю та нагляду за його діяльністю з боку органів державної податкової служби.
Судом встановлено, що станом на 18.01.2010 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо Оболонської районної організації Всеукраїнської Партії миру і єдності внесено запис в графу «Статус відомостей про юридичну особу»«відсутність юридичної особи за місцезнаходженням», про що свідчить наданий представником позивача витяг. Проте, зазначена обставина не може бути підставою припинення районної організації політичної партії з огляду на наступне.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про політичні партії в Україні»від 05 квітня 2001 року №2365-ІІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи; далі - Закон №2365-ІІІ) обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії та інші структурні утворення, передбачені статутом партії, використовують назву політичної партії з доповненнями, які визначають їх місце в організаційній структурі політичної партії.
Згідно частини четвертої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»від 15 травня 2003 року №755-ІV (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи) Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації.
Відповідно до частини сьомої статті 11 Закону №2365-ІІІ реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Статтею 32 Закону України «Про об’єднання громадян»від 16 червня 1992 року №2460-ХІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи) передбачено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така. Рішення про примусовий розпуск всеукраїнських та міжнародних громадських організацій на території України приймається судом.
З вищевикладеного вбачається, що з позовом про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації, у тому числі - районних організацій політичної партії, може звертатися легалізуючий орган, тобто Міністерство юстиції України, їх територіальні органи та прокуратура.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи, далі –Закон №509-ХІІ) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають, зокрема, право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Статтею 2 Закону №509-ХІІ визначено завдання органів державної податкової служби, якими є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
З системного аналізу вказаних норм Закону №509-ХІІ вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства, і, навпаки, –податкова служба не має повноважень щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в тому числі - за достовірністю даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, звернення до суду з вимогою про скасування державної реєстрації юридичної особи, зокрема, –районної організації політичної партії - на підставі її відсутності за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням не передбачено вимогами чинного законодавства.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене та заслухавши пояснення представника позивача суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Оболонському районі м. Києва задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –19.03.2010р.