Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 березня 2010 року 12:05 № 2а-720/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Ноосфера плюс»
до відповідачаДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
За участю представників сторін:
Від позивача: Щеглов Є.Є - представник за довіреністю
Від відповідача. Болох В.В.- представник за довіреністю
у судовому засіданні 23.03.2010р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ноосфера плюс»звернулось до суду з позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0017452305 від 31.12.09р.
Представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримав та не погоджуючись із порушенням п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вказував на те, що податковим органом при перевірці не враховано, що частина приміщення, в якому проводилась перевірка, знаходиться в суборенді у СПД - фізичної особи Фесенко Н.Б. відповідно до договору №1 від 10.07.03р.; саме СПД Фесенко Н.Б. виписувались рахунки на отримання готівкових коштів на суму 1178, 75 грн. та здійснювались розрахункові операції без застосування РРО, так як остання є платником єдиного податку та відповідно до положень вищезгаданого Закону вправі не застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки.
Не погоджуючись з порушеннями вимог п.2 ст.3 Закону щодо видачі розрахункового документа невстановленої форми, позивач посилається на те, що форма і зміст розрахункових документів, які видаються ним при здійсненні розрахункових операцій, відповідають вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296 .
Враховуючи викладене, позивач просив суд скасувати оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Представник відповідача проти позову заперечував, мотивуючи тим, що під час проведення перевірки виявлено порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме при продажі позивачем продуктів харчування згідно рахунків на загальну суму 1178, 75 грн. розрахункова операція проведена без застосування РРО, тобто вказані кошти не проведені позивачем через РРО, відповідні розрахункові документи не роздруковані та не видані; на контрольній стрічці відсутні реквізити продажу товарів згідно перевірених рахунків.
Крім того, за період з 23.10.09р. по 10.12.09р. позивачем не забезпечено роздрукування відповідних розрахункових документів при продажі алкогольних напоїв на загальну суму 8193, 65 грн., а саме: підприємством не забезпечено друк обов’язкового реквізиту –назви господарської одиниці, яка зазначена як у дозволі №АА 003938 від 04.02.09р., що виданий на розміщення об’єкта торгівлі - кафе, так і в договорі оренди та акті прийому –передачі в оренду приміщення.
Отже, у зв’язку з виявленими порушеннями та на підставі п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючим органом застосовано фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів.
У судовому засіданні за клопотанням позивача судом було допитано свідка –суб’єкта підприємницької діяльності Фесенко Наталію Борисівну.
Фесенко Н.Б. повідомила суду, що є платником єдиного податку на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.01.09р. №818961, РРО в своїй діяльності не використовує, готівкові кошти оприбутковує у книзі обліку доходів та витрат; на підставі договору суборенди №1 від 10.07.03р. орендує у ТОВ «Ноосфера плюс» нежитлове приміщення в будинку адміністративно –інженерного корпусу, яке використовується для надання послуг громадського харчування; під час перевірки Фесенко Н.Б. присутня не була, між тим підтвердила, що рахунки офіціанта на оплату виписуються як її працівниками, так працівниками позивача; рахунки зазначені в акті перевірки виписані її працівниками. Однак, на запитання суду чи може свідок підтвердити, що одержані за вказаними рахунками кошти оприбутковано у книзі обліку доходів і витрат, відповіла, що у книзі не відображено номер та дата рахунку, а оприбутковано загальну суму коштів у день їх надходження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, показання свідка, суд
В С Т А Н О В И В:
11.12.2009р. ДПА у м. Києві проведено перевірку господарської одиниці позивача - кафе, яка розташована за адресою: м. Київ, Кудрявський узвіз, 5Б щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складено Акт перевірки №1962/26/59/23/32531285 від 14.12.09р.
На підставі зазначеного акта, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0017452305 від 31.12.09р., яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 49512 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, штрафні (фінансові) санкції у вказаній сумі застосовані згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР (далі - Закон) та у зв’язку з виявленими перевіркою порушеннями вимог пунктів 1,2 ст. 3 цього Закону.
Перевіркою встановлено, що підприємство проводить розрахункові операції з продажу товарів в готівковій формі згідно дозволу №003938 від 04.02.09р.; торгівельна діяльність у сфері громадського харчування та послуг та продаж алкогольних напоїв проводиться в господарський одиниці –кафе, в якому обладнане одне місце розрахунків, яке використовується для продажу продуктів харчування та алкогольних напоїв.
При продажу продуктів харчування згідно рахунків №125 на суму 50.50 грн. за 02.12.09р., №73, 79, 65 на суму 199, 35 грн. за 10.12.09р., №136 на суму 29,80 грн. за 03.12.09р., №35 на суму 146,50 грн. за 08.12.09р., №50 на суму 91,10 грн. за 09.12.09р., №41 на суму 148,10 грн. за 27.11.09р., №19 на суму 211,30 грн. за 26.11.09р., №176 на суму 171,00 грн. за 04.12.09р., №99 на суму 23,30 грн. за 01.12.99р., №73 на суму 92,80 грн. за 30.11.09р., №101 на суму 15,00 грн. за 11.12.09р., всього на суму 1178, 75 грн., вказані у цих рахунках суми позивачем не проведені через РРО.
Крім того, перевіркою встановлено, що в періоді з 23.10.09р. по 10.12.09р. підприємство не забезпечило роздрукування відповідних розрахункових документів на загальну суму 8193, 65 грн., а саме підприємством не забезпечено друк обов’язкового реквізиту –назви господарської одиниці, яка зазначена як у дозволі №АА 003938 від 04.02.09р., що виданий Шевченківською у м. Києві РДА на розміщення об’єкта торгівлі - кафе, так і в договорі оренди та акті прийому – передачі в оренду приміщення.
Суд погоджується з висновком податкового органу про порушення позивачем вимог Закону, вважає таким позов, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, відповідно до пунктів 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 17 Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як свідчать обставини справи, під час перевірки податковим органом встановлено, що розрахункові операції згідно вищевказаних рахунків проведені позивачем без застосування РРО. Вказане порушення доведено податковим органом та не спростоване позивачем.
Так, матеріали справи містять письмові пояснення Сурової О.І. (додаток №1 до акту перевірки), з яких вбачається, що остання є адміністратором кафе та працює у ТОВ «Ноосфера плюс».
У письмових поясненнях адміністратор кафе Сурова О.І. підтвердила встановлене перевіркою порушення та зазначила, що продукти харчування, які реалізувались в кафе, в період з 23.10.09р. по 10.12.09р. згідно рахунків №125 на суму 50.50 грн. за 02.12.09р., №73, 79, 65 на суму 199, 35 грн. за 10.12.09р., №136 на суму 29,80 грн. за 03.12.09р., №35 на суму 146,50 грн. за 08.12.09р., №50 на суму 91,10 грн. за 09.12.09р., №41 на суму 148,10 грн. за 27.11.09р., №19 на суму 211,30 грн. за 26.11.09р., №176 на суму 171,00 грн. за 04.12.09р., №99 на суму 23,30 грн. за 01.12.99р., №73 на суму 92,80 грн. за 30.11.09р., №101 на суму 15,00 грн. за 11.12.09р. через касовий апарат не проводились, оскільки продукти реалізуються в кафе, а алкогольні напої реалізуються в барі та проводяться через касовий апарат.
Перевіркою встановлено, що на контрольній стрічці відсутні реквізити продажу товарів згідно перевірених рахунків.
Відповідно до ст.2 Закону, місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Перевіркою встановлено, що в кафе облаштоване одне місце розрахунків, яке використовується для продажу продуктів харчування та алкогольних напоїв. Вказане підтвердила у своїх письмових поясненнях адміністратор кафе позивача - Сурова О.І., яка також зазначила, що саме в її обов’язки входить проведення розрахунків в кафе.
При допиті свідок СПД Фесенко Н.Б. також підтвердила, що Суровою О.І. виписувались рахунки на оплату.
За таких обставин, доводи позивача про те, що розрахункові операції згідно з вищезазначеними рахунками проводились СПД Фесенко Н.Б. не заслуговують на увагу.
Долучені позивачем до матеріалів справи копії рахунків, завірені СПД Фесенко Н.Б. , які за показаннями останньої виписувались її працівниками, суд не вважає належними доказами, оскільки, як свідчать обставини справи, матеріали перевірки (зокрема, копії рахунків офіціанта, зроблені податковим органом під час перевірки без штампу та підпису підприємця) та пояснення адміністратора позивача, - такі рахунки виписувались саме працівниками позивача. Акт перевірки підписаний від суб’єкта господарювання ( позивача) без зауважень та заперечень.
За таких обставин, показання свідка Фесенко Н.Б., наведені вище, не спростовують факт порушення. На запитання суду чи може свідок підтвердити, що кошти за вказаними за рахунками оприбутковано у книзі обліку доходів і витрат відповіла, що у книзі оприбутковано загальну суму коштів у день їх надходження, без відображення номера та дати рахунку, отже ідентифікувати кошти за конкретними рахунками неможливо.
За наведених обставин та правових норм, застосування фінансових санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів згідно вказаних рахунків, що становить 5893, 75 грн. (1178, 75 * 5) суд вважає правомірним.
Перевіркою встановлено, що в періоді з 23.10.09р. по 10.12.09р. підприємство не забезпечило роздрукування відповідних розрахункових документів на загальну суму 8193, 65 грн., а саме: підприємством не забезпечено друк обов’язкового реквізиту –назви господарської одиниці, яка зазначена в дозволі №АА 003938 від 04.02.09р., який видано Шевченківською у м. Києві РДА на розміщення кафе, а також в договорі та акті прийому –передачі в оренду нежитлового приміщення.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до ст. 2 Закону, розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Вимоги до форми і змісту розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб’єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296 /надалі –Положення/.
Відповідно до п. 3.2 Положення, касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
Відповідно до п. 1 Положення, назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Як свідчать обставини справи, позивач користується господарською одиницею на підставі договору оренди нежитлового приміщення №171 від 26.05.03р., укладеного між позивачем (орендар) та ВАТ «Укрнафтохімпроект»(орендодавець).
Відповідно до цього договору, орендодавець здав, а орендар прийняв в орендне користування без подальшого викупу нежитлове приміщення в будинку адміністративно –інженерного корпусу за адресою: м. Київ, вул. Кудрявський узвіз, 5б, загальної площею 400 кв. м., яке використовуватиметься за призначенням як приміщення громадського харчування та проведення дозвілля, а саме, згідно з додатком до договору та актом приймання-передачі –кафе. (копія договору та його додатку долучені до матеріалів справи).
Із наведеного вбачається, що назвою господарської одиниці позивача є кафе. Така назва господарської одиниці позивача міститься також у дозволі №АА 003938 на розміщення об’єкта торгівлі (сфери послуг) від 04.02.09р.
Із долучених до матеріалів справи фіскальних чеків позивача вбачається, що в розрахункових документах, які видаються споживачам при здійсненні розрахунків міститься назва господарської одиниці «бар».
В даному випаду як бар, так і кафе є різновидами об’єкта ресторанного господарства, однак не є тотожними поняттями.
Так, відповідно до Наказу Держкомстату "Про затвердження Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства" від 24.10.2005 N 327, бар –це різновид об'єкта ресторанного господарства, що реалізовує широкий асортимент змішаних, міцних алкогольних, слабоалкогольних і безалкогольних напоїв, закусок, десертів, борошняних кондитерських та булочних виробів з реалізацією страв на замовлення та фірмових страв, товарів, що купуються, через барну стійку у поєднанні з організацією відпочинку та розваг відвідувачів. Тоді як кафе –це різновид об'єкта ресторанного господарства, що має виробничі приміщення, зал для відвідувачів і реалізує широкий асортимент страв і кулінарних виробів нескладного приготування, хлібобулочні і борошняні кондитерські вироби, гарячі і холодні напої, кисломолочні продукти, товари, що купуються, із застосуванням методів самообслуговування або обслуговування офіціантами.
За наведених обставин та правових норм, суд вважає, що податковим органом доведено, а матеріалами справи підтверджується, що в період з 23.10.09р. по 10.12.09р. позивачем роздруковувались розрахункові документи на загальну суму 8193, 65 грн. з порушенням вимог, які ставляться законодавчими актами щодо змісту розрахункових документів, зокрема такого обов’язкового його реквізиту, як назва господарської одиниці.
Доводи відповідача про те, що назва господарської одиниці «бар» міститься у Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями не заслуговують на увагу, оскільки не узгоджуються з вимогами вищенаведеного п.1 Положення.
Крім того, відповідно до ст.1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.
В даному випадку, ліцензія позивача є документом, що підтверджує його право на право на здійснення роздрібної торгівлі.
Отже, ліцензія не є дозволом на розміщення господарської одиниці в розумінні вищенаведеного Положення.
За наведених обставин, застосування до позивача фінансової санкції за вказане порушення в розмірі 40968, 25 грн. (8193, 65 *5 ) є правомірним.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296, ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 29.03.10р.