Постанова № 9207817, 14.09.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.09.2009
Номер справи
2а-1056/09/2670
Номер документу
9207817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 вересня 2009 року           12:41           № 2а-1056/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: Єфремова Євгена Олександровича

від відповідача: не з’явився

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

дотовариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Мегаполіс»

простягнення штрафних санкцій ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення штрафних санкцій з товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Мегаполіс».

Позовні вимоги обґрунтовано наявністю самостійно не сплаченого відповідачем штрафу, який застосований постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-455 від 06.05.2008.

Відповідач до суду не з’являвся, хоча був належним чином повідомлений про судові засідання відповідно до вимог статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвали про відкриття провадження у справі та призначення її до судового розгляду були направлені за адресою відповідача та отримані ним, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням. Повістки про виклик відповідача в судове засідання повернулись до суду з відміткою пошти про відсутність адресата. Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Мегаполіс». За результатами перевірки складено акт від 25.04.2008 №08/1-1/1572 про порушення товариством вимог статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», щодо обов’язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг та вимог пункту 2.1 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 №39 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №517/9116 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15.09.2005 №4619) в частині складання форм звітних даних у вигляді відповідних документів.

На підставі зазначеного акту постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 06.05.2008 №СК-08/08-455 до товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Мегаполіс»застосовано штрафні санкції у сумі 2125, 00 грн.. Штраф підлягав сплаті протягом десяти днів з моменту отримання постанови.

Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року №292/2003 (далі - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послугу межах, визначених законодавством.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній.

Згідно пункту 5 Положення Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування фінансових установ та застосовувати до фінансових установ, які не додержуються законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, заходи впливу, зокрема, накладати штрафи.

Відповідно до пункту 6.13 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковим до виконання особами. У разі невиконання рішення Держфінпослуг вживає заходів щодо його виконання у порядку, визначеному законодавством.

Закон України «Про страхування»регулює відносини у сфері страхування і спрямований на створення ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб.

          Статтею 33 зазначеного Закону встановлено, що страховики зобов'язані щоквартально подавати Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані за формою, встановленою Уповноваженим органом, затверджені власником (уповноваженим ним органом) страховика, а також давати на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.

Статтею 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»передбачено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Порядок складання звітних даних страховиків затверджено розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 03.02.2004 №39 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15.09.2005 №4619) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за №517/9116.

Відповідно до розділу 2 Порядку форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Порядком, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Держфінпослуг.

За строками складання звітність поділяється на проміжну та річну.

Проміжна звітність страховика складається щоквартально наростаючим підсумком із початку звітного періоду за станом на останній день кварталу.

Страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. Документи подаються проміжної звітності - до 25-го числа включно місяця, що настає за звітним кварталом.

Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснює Держфінпослуг відповідно до законодавства України.

Положеннями статті 40 Закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлено, що уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Приписами статті 41 Закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»визначено, що уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення. Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у розмірі 2125,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, постанову про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду спору не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 35, 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Мегаполіс»(код ЄДРПОУ 33743929) на користь Державного бюджету України штрафні санкції у сумі 2125,00 грн. (дві тисячі сто двадцять п’ять гривень 00 копійок).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 А.В. Літвінова