Постанова № 9207399, 25.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2010
Номер справи
2а-51/10/2670
Номер документу
9207399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 лютого 2010 року           15 год. 10 хв.           № 2а-51/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Судді Шелест С.Б.

При секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.

Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовомУправління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми

до відповідача

Треті особи без самостійних вимог на предмет споруВідкритого акціонерного товариства «Акціонерно –комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк»

1.Товариство з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Слобожанщина»

2.Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумський обласний донорський центр»

простягнення суми фінансових санкцій

Представники сторін: від позивачане з’явились від відповідача

від третіх осібВакуленко О.М. –представник за довіреністю

не з’явились

на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 25.02.10р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :

УПФУ у Зарічному районі м. Суми звернулось до суду з позовом про стягнення з відповідача суми фінансових санкцій у розмірі 3715, 02 грн.

25.02.10р. позивачем через канцелярію суду шляхом телефонограми передано клопотання про розгляд справи без участі представника ПФУ, яке судом задоволено.

Як вбачається із позову, позовні вимоги мотивовані несплатою в добровільному порядку застосованих до Банку фінансових санкцій згідно з рішеннями позивача № 303 від 29.04.08р. та № 465 від 07.07.08р. у загальному розмірі 3715, 02 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що полягало у тому, що приймаючи від ТОВ «Видавництво «Слобожанщина»та ТОВ «Сумський обласний донорський центр»платіжні документи на видачу заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, Банк не перевірив нарахування та повноту сплати страхових внесків. Позивач у позові зазначає, що вказані рішення УПФУ відповідачем не оспорювавались, фінансові санкції у встановлені цими рішеннями строки не сплачені, у зв’язку з чим просить суд стягнути вказану суму.

Представник відповідача проти позову заперечувала, мотивуючи неправомірністю рішень позивача про застосування фінансових санкцій до позивача у загальному розмірі 3715, 02 грн. з покликанням на те, що відповідальність за правильність і повноту нарахованих і сплачених страхових внесків до ПФУ згідно з законодавством покладено на платників (страхувальників), а не на Банк. Так, Відповідач зазначає, що за вимогами ч.4 п.3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 21.01.04р. №22, банк при видачі коштів підприємствам на виплату заробітної плати, не перевіряє правильність нарахування (обчислення ) платежів, утриманих із заробітної плати /доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів; відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів, в силу цього ж пункту Інструкції, несе платник. Обов’язок перевіряти відповідність сплачених сум страхових внесків розміру, визначеному законом, був покладений на банки згідно з Постановою Правління ПФУ від 07.04.09р. №12-1, тоді як перевірки ТОВ «Видавництво «Слобожанщина»та ТОВ «Сумський обласний донорський центр»проводились у 2008 році.

З урахуванням викладеного, представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову.

Представники третіх осіб до суду не з’являлись, про дату та час судових засідань були повідомлені належним чином; клопотань та заяв до суду не надходило.

Враховуючи, що треті особи були повідомлені належним чином про дату та час судового засідання, суд вважає, що їх неприбуття не перешкоджає розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва

В С Т А Н О В И В:

31.03.08р. та 27.06.08р. УПФУ України в Зарічному районі м. Суми проведено перевірки з питань повноти нарахування, обчислення, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ТОВ «Видавництво «Слобожанщина»за період з 12.07.05р. по 01.03.08р. та ТОВ «Сумський обласний донорський центр»за період з 01.10.02р. по 01.05.08р. (відповідно), за результатами яких, відповідно до актів перевірки №65/3-19 та №116, встановлені порушення Сумською філією АКБ соціального розвитку «Укрсоцбанк»вимог ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі –Закон N 1058-IV), що призвели до неповної та несвоєчасної сплати авансових платежів із внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 3715, 02 грн.

Перевірками встановлено та відображено у актах факти несвоєчасної сплати авансових платежів при виплаті вказаними страхувальниками заробітної плати.

На підставі вказаних актів, позивачем винесені рішення про застосування фінансових санкцій до відповідача №303 від 29.04.08р. на суму 3025, 15 грн. та №465 від 07.07.08р. на суму 689, 87 грн., які надіслані відповідачеві у встановленому законом порядку, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення відправлення рекомендаційною поштою з підписом уповноваженої особи. Факт отримання рішень УПФУ не заперечується відповідачем, як і не заперечується та обставина, що вказані рішення відповідач не оспорював в судовому порядку, як і не сплатив фінансові санкції.

Стягнення суми застосованих фінансових санкцій за вказаними рішеннями є предметом даного спору.

Суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України N 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.

Аналогічна вимога передбачена в Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 21.01.04р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.04р. за №377/8976, пунктом 3.9. якої визначено, що банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, або документального підтвердження їх сплати раніше.

Якщо банк не забезпечив перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідного територіального органу Пенсійного фонду України одночасно з видачею (перерахуванням) коштів на виплату заробітної плати, то він за рахунок власних коштів сплачує відповідному Фонду суму несплачених страхових внесків. У разі несплати самим банком цих сум Фонд здійснює їх стягнення з банку в порядку, установленому законодавством України (абз. 5 п. 3.9 вказаної Інструкції в редакції Постанови НБУ, який діяв до внесення змін Постановою ПравлінняНаціонального банку України від 15.05.2009 р. N 296).

Відповідно до п. 2 ч. 10 ст. 106 Закону України N 1058-IV за порушення вимог, передбачених частиною дванадцятою статті 20 цього Закону, накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.

Отже, аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати, що законодавством саме на банки покладено обов’язок перевіряти повноту сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування при прийняті ними платіжних доручень на видачу заробітної плати. У протилежному випадку банк зобов’язаний сам відшкодувати недоплачену суму.

Перевіркою позивача встановлено та відображено у актах перевірки, що вказані Товариства (страхувальники) не забезпечили при виплаті заробітної плати перерахування страхових внесків, а саме: у період з серпня 2005 року по квітень 2006 року сума несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів ТОВ «Видавництво «Слобожанщина»становить 3025,15 грн.; у січні 2007 сума несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів ТОВ «Сумський обласний донорський центр»–689,87 грн.

За таких обставин, застосування позивачем до відповідача фінансових санкції у розмірі 3025,15 грн. згідно рішення УПФУ №303 від 29.04.08р. та у розмірі 689, 87 грн. згідно рішення УПФУ №465 від 07.07.08р. – правомірне.

Частиною 15 ст. 106 Закону України N 1058-IVпередбачено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

З огляду на викладене, та враховуючи те, що відповідачем на момент вирішення спору фінансові санкції у вказаному розмірі не сплачені, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Посилання відповідача на абзац 4 п.3.9 вищевказаної Інструкції, за змістом якого банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, –не заслуговують на увагу та не можуть бути правовою підставою для відмови у задоволенні позову, оскільки вказана Інструкція є підзаконним нормативно-правовим актом і не може суперечити Закону.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тобто , в спірному випадку, пріоритетними є вимоги ст. 20 Закону України N 1058-IV.

Крім того, як зазначалось вище, в абзаці 5 цього ж пункту (в редакції постанови ПравлінняНБУ від 15.04.2005 р. N 132, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, якщо банк не забезпечив перерахування страхових внесків одночасно з видачею (перерахуванням) коштів на виплату заробітної плати, то він за рахунок власних коштів сплачує відповідному Фонду суму несплачених страхових внесків. У разі несплати самим банком цих сум Фонд здійснює їх стягнення з банку в порядку, установленому законодавством України.

З таких же підстав не заслуговують на увагу посилання відповідача на те, що обов’язок перевіряти відповідність сплачених сум страхових внесків розміру, визначеному законом, виник лише з прийняттям Правлінням ПФУ постанови від 07.04.09р. №12-1.

Задовольняючи позов, суд враховує правову позицію Верховного суду України, викладену у постановах ВСУ від 08.09.09р., від 19.01.10 року (справа № 21-2150 во 09) у спорі за аналогічними правовідносинами, що виникли у зв’язку з невиконанням банком обов’язку перевірити правильність нарахування та повноту сплати до бюджету страхових внесків страхувальниками при виплаті ними заробітної плати.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.124 Конституції України, Законами України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

задовольнити адміністративний позов.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк»(03150, м. Київ, вул. Ковпака, 29, код ЄДРПОУ 00039019) на користь Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми суму фінансових санкцій в розмірі 3715 ( три тисячі сімсот п’ятнадцять) 02 грн.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                     Шелест С.Б.

Постанова складена в повному обсязі:01.03.10р.