
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
07 жовтня 2020 року м. Київ № 640/6998/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Шевченко Н.М.,
за участі секретаря судового засідання - Поліщук О.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального провадження заяви про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, треті особи: Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування розпорядження,
за участі:
представника позивача - Сєрова Є. І.,
представників відповідача - Полеця Д. М., Пуленця А. С.,
представника третьої особи 1 - Сидорченка В. В.,
представників третьої особи 2 - Головацького О. С., Кулинича В. П.,
У С Т А Н О В И В :
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, треті особи: Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ОСОБА_1 , у якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України № 293-р від 11.03.2020 «Деякі питання наглядової ради акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Ухвалою суду від 30.03.2020 відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче засідання.
Через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, так як оскаржуване розпорядження є організаційно-розпорядчим документом, який діє виключно в межах корпоративних правовідносин.
У подальшому від представника ОСОБА_1 також надійшло клопотання про закриття провадження у справі, в якому виокремлює публічно- та цивільно-правову сфери, наголошуючи на тому, що даний спір стосується виключно корпоративних правовідносин. Увага зосереджується на суті спору, який, на думку заявника, не може визнаватися публічно-правовим лише з підстав перебування суб`єкта владних повноважень стороною таких правовідносин.
Представником Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» надані пояснення, у яких з доводами заявників щодо предметної підсудності справи не погоджується із посиланням на практику Верховного Суду.
У підготовчому засіданні представники відповідача та ОСОБА_1 заявлені клопотання підтримали, посилаючись на письмове обґрунтування. Представник позивача та представник Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» проти закриття провадження заперечували.
Оскільки заявлені клопотання обґрунтовані тотожною підставою - неналежність розгляду справи за правилами адміністративного судочинства, вирішення поставлених питань вирішується однією (даною) ухвалою.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскаржуваним розпорядженням ОСОБА_1 призначено членом наглядової ради АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Представник ОСОБА_1 , із посиланнями на положення статуту АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (Статут) зазначає про виключну компетенцію Кабінета Міністрів України, як єдиного акціонера юридичної особи, обирати в установленому законодавством порядку членів наглядової ради (п. 47 Статуту).
Зазначено також про те, що рішення єдиного акціонера - держави в особі Кабінету Міністрів України оформляються відповідним актом Кабінету Міністрів України.
За висновком представника ОСОБА_1 , акти Кабінету Міністрів України розділяються на нормативні та ненормативні (організаційно-розпорядчі та з інших питань). Останні видаються у формі розпоряджень, та не стосуються публічно-правової сфери регулювання.
Відповідно до ч. ч. 1- 3 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Суд погоджується із посиланнями представників відповідача та ОСОБА_1 на необхідність встановлення суті спору, що виник, оскільки сама по собі участь суб`єкта владних повноважень у правовідносинах не створює публічно-правовий характер спору, що виник.
Варто не залишати поза увагою факт того, що діяльність Кабінету Міністрів України в межах виконання останнім організаційно-розпорядчих функцій регламентуються не лише статутом, зокрема, АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України». Регулювання спірних правовідносин здійснюється на підставі нормативно-правових актів, які встановлюють порядок діяльності Кабінету Міністрів України, а також Мінекономрозвитку, який розробляє проекти подібних до оскаржуваного розпоряджень.
За таких обставин, зазначені вище суб`єкти владних повноважень під час проведення процедури відбору кандидатів, підготовки, затвердження та видачі відповідного розпорядження діють саме у публічно-правовій сфері.
Слід також звернути увагу на висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеного в постанові від 30.01.2020 у справі № 826/15551/18 про спірні правовідносини, які обумовлені реалізацією Кабінетом Міністрів України повноважень щодо здійснення функцій з управління об`єктами державної власності. Здійснення таких функцій означає обов`язковість прийнятих за його результатами рішень для інших суб`єктів управління, що свідчить про владно-управлінський характер, а відтак і публічно-правову природу таких правовідносин.
У даному випадку, спірні правовідносини, у широкому розумінні, безумовно стосуються щонайменше публічно-правової та корпоративної сфери регулювання.
У розрізі питання належності даної справи до розгляду за правилами адміністративного судочинства, необхідно вирішити, у якій сфері правового регулювання виник первинний спір.
На виконання завдань адміністративного судочинства, суд має встановити всі питання, що підлягають вирішенню у спорі що виник та переконатись, чи не призведе закриття провадження у справі до позбавлення права особи, що звернулась із позовом, на ефективний судовий захист.
Гарантувати дотримання наведеного вище права можливо лише з`ясувавши необхідні обставини (факти) та переконавшись у відсутності питань у даному спорі, які слід вирішувати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин, зважаючи на необхідність подальшого з`ясування обставин, суд дійшов до висновку, що заявлені представниками відповідача та третьої особи клопотання про закриття провадження є передчасними та за поточних обставин задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 19, 238, 248, 256, 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотань представників Кабінету Міністрів України та ОСОБА_1 про закриття провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, треті особи: Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Шевченко
Повний текст ухвали складено 07.10.2020.