Рішення № 92068515, 05.10.2020, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
905/1354/20
Номер документу
92068515
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

05.10.2020 Справа № 905/1354/20

Позивач: Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (місцезнаходження: 84113, Донецька область, місто Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14; ідентифікаційний код 03197428)

до відповідача: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, будинок 177-А; ідентифікаційний код 00191678) в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (місцезнаходження: 85106, Донецька область, м.Костянтинівка, вул. П.Ангеліної, буд. 15; ідентифікаційний код 35887472)

про стягнення 567 175, 32 грн.

Суддя Матюхін В.І.

Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” про стягнення 567 175, 32 грн. заборгованості, яка виникла внаслідок зняття/донарахунку по послузі централізоване постачання холодної води та централізоване водовідведення за період з 01.10.2018 по 31.01.2019.

Ухвалою від 27.07.2020 позов залишено без руху. Для усунення виявлених недоліків позивач мав:

- сплатити 8 507,63грн. судового збору;

- подати попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат.

12.08.2020 на адресу суду надійшла заява позивача, в якій виявлені недоліки були усунуті, а саме - сплачено судовий збір 8 507,63грн. та повідомлено, що управлінням понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 8 507,63грн.

Ухвалою від 17.08.2020:

- прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у справі;

- визнано справу малозначною;

- задоволено клопотання позивача і вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами;

- розгляд справи призначено на 14.09.2020;

- встановлено відповідачу строк для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до 31.08.2020 включно,;

- встановлено відповідачу строк для подання відзив на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 04.09.2020;

- із урахуванням вимог ст.ст.166, 167, 251 ГПК України встановлено:

· позивачеві строк для подання відповіді на відзив - протягом 3-х робочих днів з дня отримання відзиву, але не пізніше 11.09.2020;

· відповідачу строк для подання заперечення на відповідь - протягом 3-х робочих днів з дня отримання відповіді.

Явка у засідання представників сторін (позивача, відповідача) визнана не обов`язковою.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №27 на фінансування субсидій і пільг населенню від 03.01.2019 щодо повернення заборгованості, яка склалась на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету.

Сторони, належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана сторонам 17.08.2020 і згідно поштового повідомлення отримана: позивачем 20.08.2020, відповідачем 20.08.2020 – управлінням і 21.08.2020 - компанією), клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (відповідач - в строк для подання відзиву (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі), а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву) не подали.

Від відповідача до канцелярії суду 07.09.20 надійшла заява від 21.08.20 №1094/03 проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, відправлена згідно поштового штемпеля на конверті 02.09.20. Оскільки заява подана після строку, встановленого судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, вона розгляду і задоволенню не підлягає. Також суд констатує, що:

- у заяві відповідач не доводить поважність причин пропуску строку і відповідне клопотання не заявляв;

- 27.08.20 до канцелярії суду електронною поштою надійшла заява від 21.08.20 №1094/03 проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, аналогічна за змістом, номером і датою, відправленою 02.09.20, проте на порушення чинного законодавства вона не скріплена кваліфікованим електронним підписом.

08.09.20 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на позов, відправлений згідно поштового штемпеля на конверті 03.09.20, тобто з дотриманням строку, встановленого судом.

Відповідач, не заперечуючи факту наявності заборгованості, зазначив що вона склалась у зв`язку з скрутним фінансовим станом підприємства, яке здійснює свою господарську діяльність в зоні проведення бойових дій. Також відповідач послався на обставини непереборної сили, починаючи з 10 червня 2014р., що підтверджується Висновком Донецької торгово-промислової палати від 03.07.2014р. №2005/12.12.-03.

КП «Компанія «Вода Донбасу» зазначає, що ним були отримані сертифікати (висновки) Торгово- промислової палати України від 25 листопада 2014 року:

-№1735 яким засвідчено настання для КП «Компанія «Вода Донбасу» обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. у відповідності до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового Кодексу України, при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов`язкових платежів;

-№1736 яким засвідчено настання для КП «Компанія «Вода Донбасу» обставин непереборної сили з 10.06.2014 р., у відповідності до норм пунктів 102.6-102.7 Податкового Кодексу України, при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій.

Крім того, Костянтинівським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» було отримано сертифікат Торгово-промислової палати України № 1216 від 29.10.2014р. № 4245/05-4, яким також засвідчено наявність обставин непереборної сили стосовно справлення та сплати податків щодо Костянтинівського відокремленого підрозділу підприємства.

За твердженням відповідача, обставини непереборної сили, які не залежали від його волі та підтверджені відповідними висновками компетентних органів, свідчать про фактичну неможливість належним чином виконувати ним свої зобов`язання.

З метою забезпечення сторонам можливості надати суду відповідь на відзив і заперечення (за наявності такого), розгляд матеріалів справи ухвалою від 14.09.2020 було відкладено 05.10.2020 року.

28.09.20 судом отримана відповідь позивача, якою Управління наполягає на задоволенні позову і посилається на наступне.

1) Протягом 2019 року Комунальне підприємство Компанія Вода Донбасу в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства надавало послуги з водопостачання та водовідведення населенню та здійснювало нарахування пільг окремим категоріям громадян, а Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради здійснювало фінансування пільг та субсидій населенню, нарахованих КП «Компанія «Вода Донбасу» за рахунок субвенцій з Державного Бюджету України згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" та ст. 102 Бюджетного кодексу України.

2) У відповідача склалась прострочена кредиторська заборгованість перед Управлінням у сумі 567 175,32 грн., на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до. бюджету від 30.05.2019, згідно Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2016 № 534.

3) Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, в редакції, яка діяла до 01.01,2019, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до грудня 2018 року / січня 2019 року включно надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.

4) Постановами Кабінету Міністрів України №1176 від 27.12.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» та №62 від 06.02.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ Ощадбанк договору.

5) Після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету з урахуванням зазначених норм на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

6) Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання був визначений пунктом 11 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою?Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», яка на час здійснення розрахунків була чинна.

7) У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово- будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п`ятиденний строк з моменту їх надходження (п. 11 Порядку).

На відповідь позивача відповідач заперечення до дня розгляду справи не надав.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив:

03.01.2019 року між Костянтинівським виробничім управлінням водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (виконавець) в особі директора, який діяв н підставі довіреності та Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (платник) в особі начальника управління, який діяв на підставі положення був укладений договір на фінансування субсидій і пільг населенню.

Предметом договору, у відповідності до п.1.1 є відношення сторін з надання послуг з подачі води й прийому стоків пільгової категорії населення та одержувача житлових субсидій, які згідно з чинним законодавством України мають встановлені пільги по оплаті житлово-комунальних послуг, їх фінансування та розрахунки.

Згідно з п.2.1 договору виконавець зобов`язаний: щомісяця надавати послуги з постачання пільговій категорії громадян та отримувачам субсидій; здійснювати облік пільгової категорії громадян, які користуються відповідними пільгами; готує розрахунки (перерахунки) фактично нарахованих витрат при наданні пільг громадянам, які мають таке право згідно чинного законодавства; щомісяця до 20 числа подавати Позивачу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга»; розрахунки по сумам, не прийнятим до відшкодування за звітний місяць (протокол розбіжностей), повинні бути відпрацьовані Відповідачем, після чого надані на відшкодування та включені у звіт наступного місяця; відпрацьовувати протоколи розбіжностей в поточному бюджетному році; щомісячно, до 5 числа, наступного за звітним місяцем, складати акти звіряння кредиторської заборгованості за надані пільговикам та отримувачам субсидії послуги та надавати їх Позивачу для підписання; при виникненні кредиторської заборгованості щодо пільг Підприємство враховує перераховані кошти в подальших розрахунках.

Відповідно до п.7.1 договору згідно ч.3 ст.631 ЦК України сторони домовилися, що умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.01.2019.

Як зазначено в п.7.2 договору він діє по 31.12.2019, а в частині проведення розрахунків – до їх повного виконання.

Протягом 2019 року Комунальне підприємство Компанія Вода Донбасу в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м. Костянтинівка надавало послуги з водопостачання та водовідведення населенню та здійснювало нарахування пільг окремим категоріям громадян, а Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради здійснювало фінансування пільг та субсидій населенню, нарахованих КП «Компанія «Вода Донбасу» за рахунок субвенцій з Державного Бюджету України, що підтверджується актами звіряння заборгованості:

- №10 від 01.02.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.02.2019 існувала заборгованість на суму 1 608 583,51грн.;

- №19 від 01.03.2019, згідно з яким у відповідача станом на станом на 01.03.2019 існувала заборгованість на суму 172 723,23грн.;

- №28 від 01.04.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.04.2019 існувала заборгованість на суму 5 671,41грн.;

- №37 від 03.05.2019, згідно з яким у відповідача станом на станом на 01.05.2019 існувала заборгованість на суму 10,65грн.;

- №46 від 03.06.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.06.2019 існувала заборгованість на суму 955 580,77грн.;

- №55 від 01.07.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.07.2019 існувала заборгованість на суму 955 694,13грн.;

- №64 від 01.08.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.08.2019 існувала заборгованість на суму 956 060,26грн.;

- №73 від 02.09.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.09.2019 існувала заборгованість на суму 957 957,63грн.;

- №82 від 01.10.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.10.2019 існувала заборгованість на суму 864 603,03грн.;

- №91 від 01.11.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.11.2019 існувала заборгованість на суму 567 175,32грн.;

- №100 від 02.12.2019, згідно з яким у відповідача станом на 01.12.2019 існувала заборгованість на суму грн. 567 175,32грн;

- №1 від 02.01.2020, згідно з яким у відповідача станом на 01.01.2020 існувала заборгованість на суму 567 175,32грн;

- №10 від 03.02.2020, згідно з яким у відповідача станом на 01.02.2020 існувала заборгованість на суму 567 175,32грн;

- №17 від 02.03.2020, згідно з яким у відповідача станом на 01.03.2020 існувала заборгованість на суму грн. 567 175,32грн;

- №24 від 01.04.2020, згідно з яким у відповідача станом на 01.04.2020 існувала заборгованість на суму грн. 567 175,32грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534 «Деякі питання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», діючої на момент виникнення обставин, затверджено Порядк розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг.

Згідно п.10 вищезазначеного Порядку структурний підрозділ з питань соціального захисту населення щомісяця, починаючи з червня враховує загальний обсяг невикористаних сум субсидій, визначений у поданому надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом акті відповідно до цього Порядку, під час здійснення розрахунків з таким надавачем, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, та відображає разом з нарахуваннями поточного місяця у щомісячному акті звіряння розрахунків за надані послуги, що складається відповідно до п.5 зазначеного Порядку.

Згідно п.11 вищезазначеного Порядку, у разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово- будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення використовує повернуті кошти на погашення кредиторської заборгованості та/або поточні розрахунки з надавачами послуг, об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами за надані пільги і житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно п.12 вищезазначеного Порядку відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні кооперативи в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.

Статтею 3 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» затверджено на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком №7.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 із змінами затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, який відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України визначав механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно п.п. З, 4 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об`єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних. Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів м.м. Києва та Севастополя.

Згідно п.5 Порядку підприємства, установи та організації, що надають послуги з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Обсяг спожитих енергоносіїв, зазначений у реєстрах, що підлягають перерахуванню, може бути більшим від обсягів нарахованих сум субсидій за наявності у споживача невикористаних сум субсидії у минулих місяцях, що можуть бути використані для оплати послуг відповідно до пункту 15 Положення про Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848.

Як визначено у п.6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум. що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних. Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у визначені у цьому пункті строки.

Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг га житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення за видами послуг згідно із узагальненими реєстрами; квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, а також інших витрат, які відшкодовуються об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельним (житловим) кооперативам, управителям багатоквартирних будинків, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення згідно з реєстрами.

Згідно п.8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги.

У відповідності до п. 13 Порядку, звіряння, розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", і від 23 серпня 2016р. № 534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення".

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентується «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 зі змінами (далі - Положення) та Бюджетним кодексом України.

Згідно п.3 (в редакції до 01.10.2019) Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування втрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до вказаного Положення, в редакції, яка діяла до 01.01.2019, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до грудня 2018 року / січня 2019 року включно надаватись громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.

В подальшому, постановами Кабінету Міністрів України №1176 від 27.12.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» та №62 від 06.02.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк па підставі укладеного між Мінсоцполігики та АТ Ощадбанк договору.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету з урахуванням зазначених норм на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення. послуг з газо- та електропостачання був визначений пунктом 11 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», яка на час здійснення розрахунків була чинна.

У разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п`ятиденний строк з моменту їх надходження (п. 11 Порядку).

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає, що відповідачем не надано належних доказів на підтвердження повернення позивачу грошових коштів у сумі 567 175,32 грн., у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Заперечення відповідача судом до уваги не беруться, оскільки події, що мають місце на території проведення ООС є загальновідомими та такими, що не потребують доведення. Разом з тим, події на Сході України мають місце з початку 2014 року, у той час як спірний договір було укладено у 2019 році. Отже, на час укладення договору відповідач був обізнаний про ризики, які він може понести під час здійснення господарської діяльності на території проведення ООС, проте прийняв умови договору на зобов`язання, які з нього випливають.

У період з моменту укладення договору і до подання позовної заяви обставини ведення господарської діяльності не змінились, а самий по собі скрутний фінансовий стан відповідача не може бути належною обставиною для задоволення заяви про розстрочення виконання рішення суду.

У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, будинок 177-А; ідентифікаційний код 00191678) в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (місцезнаходження: 85106, Донецька область, м.Костянтинівка, вул. П.Ангеліної, буд. 15; ідентифікаційний код 35887472) на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (місцезнаходження: 84113, Донецька область, місто Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14; ідентифікаційний код 03197428) 567 175, 32 грн. заборгованості, 8 507,63грн. – на відшкодування витрат по оплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, передбаченому п.17.5 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення (складення повного судового рішення).

Повний текст судового рішення складено 08.10.2020.

Суддя В.І. Матюхін