Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 січня 2010 року 09 год. 30 хв. № 17/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «В.І.К. –Україна»
до відповідачів1.Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
2.Головного управління Державного казначейства України у м. Києві
простягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість Представники сторін: Від позивача:Крижов С.В. - довіреність в матеріалах справи від відповідачів: 1.Лісогор Т.М.. –довіреність в матеріалах справи
2.Олешко О.М. - довіреність в матеріалах справи на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.01.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Товариство з обмеженою відповідальністю «В.І.К. –Україна»звернулось до суду з позовом про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «В.І.К. –Україна» відшкодування податку на додану вартість за березень 2007 року в розмірі 9398749, 00 грн.
Ухвалою від 26.02.09р. провадження у даній справі було зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України до вирішення Київським апеляційним адміністративним судом справи №10/362 за позовом ТОВ «В.І.К. –Україна»до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 21.01.2008р. за № 0000022330/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 9393749,00 грн., до набрання законної сили судовим рішенням по справі.
Ухвалою суду від 11.11.09р. провадження у справі поновлено внаслідок усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі, а саме прийняттям Київським апеляційним адміністративним судом ухвали від 03.11.09р., якою залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.07.08р. по справі 10/362.
Представник позивача у судових засіданнях позов підтримав, мотивуючи наявністю правових підстав, визначених у п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»для бюджетного відшкодування суми ПДВ за березень 2007 року в розмірі 9398749, 00 грн.
В обґрунтування своїх доводів, позивач покликається на те, що податкове повідомлення –рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва від 21.01.2008р. за № 0000022330/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 9393749,00 грн. визнане протиправним та скасоване згідно з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.07.08р., яка залишена без змін згідно з ухвалою апеляційної інстанції від 03.11.09р.
За таких обставин, позивач вважає, що податковий орган, відповідно до вимог п.п. 7.7.8 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»зобов’язаний протягом п’яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З покликанням на те, що бюджетне відшкодування не проведене у встановленому Законом порядку, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача-1 у судових засіданнях проти позову заперечував, мотивуючи тим, що за результатами виїзної позапланової перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2007 року податковим органом встановлено, що позивачем в порушення п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»включено до бюджетного відшкодування суми податку, які фактично не сплачені отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг), відповідно до наданих до перевірки первинних документів на суму 9398749,00 грн., в зв’язку з чим позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2007 року на вказану суму.
На підставі викладеного, відповідач -1 просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача –2 у судових засіданнях проти позову заперечував та зазначив, що відповідно до Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України, Державного казначейства України від 21.05.01р. №200/86, відшкодування ПДВ з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Контролюючими органами у випадку відшкодування ПДВ є податкові органи, якими у спірному випадку не було надано відповідних висновків щодо відшкодування позивачу стягуваних ним сум ПДВ за спірний період.
Отже, представник відповідача-2 вважає, що вимоги щодо Головного управління Державного казначейства у м. Києві –безпідставні, а позов необґрунтований.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва
В С Т А Н О В И В :
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «В.І.К. –Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за березень 2007 року, за результатами якої складено акт перевірки від 16.01.08р. № 243/23-717-32770912.
Як вбачається із вказаного акту податковим органом встановлено завищення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню за березень 2007 року на суму 9398749,00 грн., в зв’язку з чим податковим органом винесено податкове повідомлення –рішення від 21.01.2008р. за № 0000022330/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за березень 2007 року у вищенаведеній сумі.
Дане податкове повідомлення –рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.07.08р. вказане податкове повідомлення –рішення визнано нечинним. Цією ж постановою, ДПІ у Дніпровському районі м. Києва зобов’язано поновити у картці особового рахунку позивача суму бюджетного відшкодування за березень 2007 року в розмірі 9393749,00 грн., підтвердивши цим право позивача на відшкодування вказаної суми та надати Головному управлінню Державного казначейства України в м. Києві висновок про відшкодування вказаної суми з бюджету.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.11.09р. постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість», бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року N 168/97-ВР з наступними змінами і доповненнями (надалі –Закон ).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган, зокрема, - в разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок –надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування (п.п. 7.7.7 («б») п. 7.7 ст. 7 Закону).
Відповідно до п.п. 7.7.8 цього ж пункту, у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету (абз.2 п.п.7.7.8.п.7.ст.7 Закону).
Відповідно до ст.254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду, набирає законної сили з моменту проголошення.
Як зазначалось вище, вищевказана ухвала апеляційної інстанції отримана податковим органом.
За вимогами ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як вбачається з судових рішень, при розгляді спору про визнання протиправним податкового повідомлення –рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва № 0000022330/0 від 21.01.2008р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 9393749,00 грн., судом встановлено, що TOB .I.K. –Україна»було укладено з ТОВ «Мегатекс М»(код ЄДРПОУ 34606797) договір купівлі-продажу № 09/01/07/2 від 09.01.2007 (на умовах товарного кредиту) на придбання товару "Заспокоювач вібропроцесів в агрегатах обертання "Успокоітель". Передача товарів за вказаним договором була здійснена за Актом прийому-передачі № 1 від 09.01.2007 та накладною № 2 від 09.01.2007, податковою накладною № 2 від 09.01.2007 на загальну суму 56 475 036,00 грн., в т.ч. ПДВ - 9 412 506,00 грн. За придбаний товар ТОВ “В.І.К.-Україна” повністю розрахувалось з ТОВ “Мегатекс М”, розрахунки між підприємствами здійснювались в безготівковій формі. Так, в рахунок оплати за товар ТОВ "Мегатекс М" було отримано від TOB "B.I.K. - Україна" кошти платіжними дорученнями: №6 від 28.02.2007 на загальну суму 1500,00 грн. в т.ч. ПДВ 250,00 грн.; № 5 від 28.02.2007 на загальну суму 16 454504,00 грн. в т.ч. ПДВ 2 742417,33 грн.; № 2 від 28.02.2007 на загальну суму 16 475036,00 грн. в т.ч. ПДВ 2 745839,33 грн.; № 4 від 28.02.2007 на загальну суму 16495568,00 грн. в т.ч. ПДВ 2747261,33 грн.; № 3 від 28.02.2007 на загальну суму 23524964,00 грн. в т.ч. ПДВ 3920827,33 грн.; № 1 від 28.02.2007 на загальну суму 40000000,00 грн. в т.ч. ПДВ 6666666.67 грн. Придбаний товар ТОВ "В.І.К.-Україна" передало на відповідальне зберігання ТОВ "Мегатекс М", що підтверджується договором зберігання № 09/01/07/2-02 від 09.01.2007. Згідно Акту № 28/02-2 від 28.02.2007 на виконання умов договору № 09/01/07/2 від 09.01.2007 позивачу були нараховані відсотки за користування товарним кредитом та виписано відповідну податкову накладну №12 від 28.02.2007 на загальну суму 56 475 036,00 грн. , в т.ч. ПДВ - 9 412 506,00 грн. В подальшому ТОВ "В.І.К.-Україна" згідно договору постачання № 2/26/02-7 від 26.02.2007 продало ТОВ "Бізнесінвестпроект" (код ЄДРПОУ 33921610) товар "Заспокоювач вібропроцесів в агрегатах обертання "Успокоітель" на загальну суму 56 495 568,00 грн., в т.ч. ПДВ - 9 415 928,00 грн.
Таким чином, за результатами дослідження обставин справи щодо виникнення у позивача права на бюджетне відшкодування за березень 2007 року в сумі 9398749,00 грн., судом встановлено документальне підтвердження факту сплати ПДВ в ціні товару контрагенту, реальність господарської операції з придбання товару, а також документальне підтвердження правомірності формування сум бюджетного відшкодування з ПДВ, в зв’язку з чим суд дійшов висновку про протиправність зменшення податковим органом вказаної суми та скасував податкове повідомлення –рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування на загальну суму 9398749,00 грн., зобов’язавши ДПІ у Дніпровському районі м. Києва поновити у картці особового рахунку позивача суму бюджетного відшкодування за березень 2007 року в розмірі 9393749,00 грн., підтвердивши цим самим право позивача на відшкодування вказаної суми.
За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Доводи Головного управління Державного казначейства України у м. Києві про те, що він не може бути відповідачем у справі, з посиланням на ненадання йому податковим органом висновків про суми бюджетного відшкодування щодо заявлених у позові сум, суд вважає помилковими.
Так, відповідно до вимог пунктів 1, 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1232, «Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2006 № 332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 за № 454/12328, територіальні органи Державного казначейства України, яке є урядовим органом державного управління, повертають кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким відповідно до законодавства надано право стягнення до бюджетів податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших надходжень.
Таким поданням органу стягнення у розумінні абзацу 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»є висновок податкового органу із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 4.1 та 4.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.97р. №209/72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 р. за N 489/5680, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду; висновки подаються не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.
На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду (п. 4.3 Порядку).
Таким чином, відповідачами у зазначеній категорії справ виступають органи державної податкової служби за місцем обліку платника податку та органи державного казначейства, які безпосередньо перераховують суми відшкодування з бюджетного рахунку.
При цьому, помилковими є доводи відповідача-2 про те, що позивач зобов’язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з відповідачів , оскільки податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, тобто як представник одного відповідача –держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов’язки.
З огляду на викладене позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про податок на додану вартість», ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
П О С Т А Н О В И В:
задовольнити адміністративний позов.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «В.І.К. –Україна» відшкодування податку на додану вартість за березень 2007 року в розмірі 9398749, 00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «В.І.К. –Україна»(код ЄДРПОУ 32770912 ) –1700,00 грн. судового збору.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 27.01.10р.