Постанова № 9205576, 17.12.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.12.2009
Номер справи
2а-7489/09/2670
Номер документу
9205576
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЧЕРНІВЕЦЬКА ФІЛІЯ ПОВНОГО ТОВАРИСТВА "ЧЕСНИЙ ЛОМБАРД, ТОВ "МАСТ" І КОМПАНІЯ"(022)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 грудня 2009 року           <Час проголошення >          № 2а-7489/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді ПащенкаК.С., суддів Васильченко І.П., Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання ПасічникуО.П., розглянувши адміністративну справу

за позовомПовного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»

доДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва

провизнання недійсним рішення №0005882304 від 01.08.2008

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати нечинним рішення ДПІ у Голосіївському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005882304 від 01.08.2008.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.12.2009 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.12.2009, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

21.05.2009 Державною податковою інспекцією у м. Чернівці за результатами виїзної планової перевірки Чернівецької філії Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»з питань дотримання вимог податкового і валютного законодавства за період з 01.04.2006 по 31.12.2007 було складено Акт № 22-0/26466492 (26500613/2304, 26500493/2304) (далі —Акт перевірки), яким встановлено порушення п.п. 1, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 01.12.2001 № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за №105/5296, внаслідок проведення готівкових операцій без щоденного роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, на суму 201 972, 17 грн.

01.08.2008 на підставі зазначеного Акту перевірки ДПІ у Голосіївському районі міста Києва відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.п. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було прийнято рішення №0005882304 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1010200,85грн.

За результатами оскарження зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Голосіївському районі міста Києва, ДПА у м. Києві та ДПА України прийняті рішення, якими скарги позивача залишені без задоволення, а спірне рішення відповідача без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Водночас, згідно з ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідно до змісту ч. 1 ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкції як адміністративно-господарський штраф.

Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Пунктом 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

З аналізу викладених норм вбачається, що фінансові санкції за порушення вимог п.п.1, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», передбачені п.п. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», підпадають під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такими санкціями за своєю юридичною сутністю.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як встановлено судом, ДПІ у Голосіївському районі міста Києва при прийнятті рішення №0005882304 від 01.08.2008 про накладення штрафних (фінансових) санкцій на позивача за проведення готівкових операцій без щоденного роздрукування фіскальних касових чеків не дотримано вимог ст.250 ГК України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій в частині накладення штрафних (фінансових) санкцій за періоди з 13.05.2006 по 19.05.2006 та з 10.11.2006 по 16.11.2006.

Щодо порушень у вигляді проведення готівкових операцій без щоденного роздрукування фіскальних касових чеків, які на думку перевіряючих мали місце в періоди з 23.08.2007 по 17.09.2009, з 23.10.2007 по 09.11.2007 та з 14.11.2007 по 25.11.2007, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Висновок Акту перевірки про здійснення ломбардним відділенням №63 Чернівецької філії Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст» і Компанія»господарських операцій без роздрукування розрахункових документів у періоди з 23.08.2007 по 17.09.2009, з 23.10.2007 по 09.11.2007 та з 14.11.2007 по 25.11.2007 не відповідає дійсним обставинам справи та спростовується договорами на виконання сервісно-технічного обслуговування РРО №25163 від 01.01.2005 та №27303 від 15.11.2007, відповідними квитанціями, банківським виписками та книгами ОРО, з яких видно, що у зв’язку з технічними проблемами (поломками) замість основних РРО у ломбардному відділенні №63 Чернівецької філії Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»у період з 23.08.2007 по 17.09.2009 використовувався резервний РРО фіскальний номер 2650003472 (реєстраційне посвідчення №2650003472, книга РРО за №2650003472р/3); у період з 23.10.2007 по 09.11.2007 —резервний РРО фіскальний номер 2650002113 (реєстраційне посвідчення №2650002113, книга РРО за №2650002113р/2); у період з 14.11.2007 по 25.11.2007 —резервний РРО фіскальний номер 2650003472 (реєстраційне посвідчення №2650003472, книга РРО за №2650003472р/3).

Судом не приймається заперечення відповідача, що зазначені РРО не могли використовуватись як резервні з огляду на відсутність їх реєстрації за місцем використання, оскільки відповідно до змісту абз. 1 п. 2.2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №614 від 01.12.2000, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 107/5298 реєстрація РРО здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) СПД, а якщо СПД обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків, - то за місцем податкового обліку. У разі використання РРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці його необхідно до початку використання взяти на облік в органі ДПС за місцем використання, крім РРО, що застосовуються на об'єктах виїзної торгівлі (надання послуг), та резервних РРО.

За таких умов, резервні РРО, які використовувались ПТ «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»у періоди з 23.08.2007 по 17.09.2009, з 23.10.2007 по 09.11.2007 та з 14.11.2007 по 25.11.2007, підлягали реєстрації за місцезнаходженням підприємства.

Як встановлено судом, зазначені вище резервні РРО були зареєстровані у ДПІ у Голосіївському районі м.Києва, а в реєстраційних посвідченнях було вказано адресу ломбардного відділення №63 Чернівецької філії Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія», як господарської одиниці, де вказані РРО можуть використовуватись.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що використання суб’єктом підприємницької діяльності РРО з порушенням встановленого порядку не може бути підставою для притягнення такої особи до відповідальності за здійснення господарських операцій без використання РРО, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача належних правових підстав для накладення на позивача штрафних санкцій за здійснення господарських операцій без роздрукування розрахункових документів, оскільки факт роздрукування таких документів підтверджується відповідними розрахунковими документами та книгами ОРО, копії яких залучені до матеріалів, а також не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийняття ним рішення №0005882304 від 01.08.2008 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

За таких умов судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»задовольнити повністю.

2.          Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва №0005882304 від 01.08.2008 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

3.          Стягнути з Державного бюджету України на користь Повного товариства «Чесний ломбард, Товариство з обмеженою відповідальністю «Маст»і Компанія»(03022, м. Київ, вул. Амурська, 8) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя          К.С.Пащенко

Судді           І.П. Васильченко

          С.К. Каракашьян