Рішення № 92050007, 06.10.2020, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
521/8478/20
Номер документу
92050007
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 521/8478/20

Провадження № 2/521/2671/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2020 року

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Бобуйка І.А.

секретаря судового засідання - Петречнчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі цивільну справу за позовом департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д) до ОСОБА_1 (28.10.2019 року знятий з реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_1 ) про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив суд: стягнути відповідача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2- Д, код ЄДРПОУ 36290160) суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 4927 гривень 07 копійок та суму сплаченого судового збору, посилаючись на такі обставини.

Згідно позовної заяви, ОСОБА_1 з травня 2017 року отримував субсидію на житлово-комунальні послуги, за адресою: АДРЕСА_1 .

23.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для оформлення субсидії із заявою ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у Розділі І п. 3, особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку зазначені: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2

Управлінням, на підставі заяви від 21.10.2016 року та доданої до неї декларації, було прийнято рішення про призначення субсидії та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року.

Згідно діючого законодавства на наступні періоди субсидія розраховувалась автоматично без особистого звернення.

27.04.2018 року Урядом прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1022», якою затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій та передбачено призначення субсидій на наступний період лише на підставі нових заяв і декларацій окремим категоріям осіб, зокрема тим, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

З урахуванням прийнятих змін з травня поточного року, якщо у складі домогосподарства є, зокрема особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації. Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства (п. 16 Положення №848).

Тобто, на отримувачів субсидії покладено обов`язок протягом 30 календарних днів повідомляти Управління про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства та встановлено відповідальність за ненадання таких відомостей або надання недостовірних відомостей.

Оскільки ОСОБА_1 не було подано до Управління нову заяву та декларацію, з відомостями про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, Управлінням було призначено субсидію на наступний період в автоматичному режимі, з урахуванням відомостей, наданих у заяві та декларації від 23.05.2017 року, відповідно до вимог Положення № 848.

Згідно позовної заяви, ОСОБА_1 в автоматизованому режимі було призначено та розраховано житлову субсидію на період: з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 0,00 грн. (рішення від 17.08.2018 року); з жовтня 2018 року по квітень 2019 року та розраховано субсидію: з жовтня 2018 по жовтень 2018 року у розмірі 584,28 грн. (рішення від 15.11.2018 року); з листопада 2018 по листопад 2018 року у розмірі 2022,68 грн. (рішення від 23.11.2018 року); з грудня 2018 року по грудень 2018 року у розмірі 2026,71 грн. (рішення від 13.12.2018 року); з січня 2019 року по березень 2019 року у розмірі 2026,71 грн. (рішення від 21.01.2019 року з квітня 2019 по квітень 2019 року у розмірі 873,65 грн. (рішення від 17.04.2018 року).

24.07.2019 року за вих.№579, 04.09.2019 року за вих.№1116 та 27.12.2019 року за вих.№2067 Управлінням було направлено запрошення ОСОБА_1 з проханням звернутися до Управління та надати нову заяву та декларацію для призначення субсидії.

Згідно позовної заяви, з метою перевірки достовірності даних наданих ОСОБА_1 , 15.10.2019 року Управлінням було отримано відомості щодо перебування у шлюбі отримувачів субсидії, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває у шлюбі. Тобто, ОСОБА_1 протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності постановою КМУ від 27 квітня 2018 року № 329, а саме з 01.05.2018 року, повинен повідомити Управління про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме про дружину. Отже, позивач вважає, що ОСОБА_1 не мав права на отримання житлової субсидії з травня 2018 року, оскільки не повідомив Управління про всіх членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме про дружину.

Протоколом №22/с від 07.11.2019 року комісією було прийнято рішення, яким відмовлено з вересня 2019 року раніше призначену субсидію гр. ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за поданням, оскільки ним не була подана уточнена інформація щодо складу членів сім`ї домогосподарства.

23.10.2019 року (вих. №4189-14-14), 04.12.2019 року (вих. №4846-14-14), 03.01.2020року (вих. №53-14-14) Відповідачу на його адресу проживання відправлено повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої житлової субсидії за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 4927,07 грн.

Позивач стверджує, що на теперішній час надміру виплачені кошти на рахунок департаменту не повернулися, а тому позивач звернувся до суду з відповідною позовною заявою.

В судове засідання представник позивача не з`явився, повідомлявся про дату час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно, подав заяву в якій просив слухати справу без його особистої участі.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, повідомлявся про дату час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.

У разі зміни позивачем предмета або підстави позову, зміни розміру позовних вимог суд відкладає судовий розгляд для повідомлення про це відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вищевказаний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з травня 2017 року отримував субсидію на житлово-комунальні послуги, за адресою: АДРЕСА_1 .

23.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для оформлення субсидії із заявою ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у Розділі І п. 3, особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку зазначені: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2

Управлінням, на підставі заяви від 21.10.2016 року та доданої до неї декларації, було прийнято рішення про призначення субсидії та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року.

Згідно діючого законодавства на наступні періоди субсидія розраховувалась автоматично без особистого звернення.

27.04.2018 року Урядом прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1022», якою затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій та передбачено призначення субсидій на наступний період лише на підставі нових заяв і декларацій окремим категоріям осіб, зокрема тим, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

З урахуванням прийнятих змін з травня поточного року, якщо у складі домогосподарства є, зокрема особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації. Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства (п. 16 Положення №848).

Тобто, на отримувачів субсидії покладено обов`язок протягом 30 календарних днів повідомляти Управління про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства та встановлено відповідальність за ненадання таких відомостей або надання недостовірних відомостей.

Оскільки ОСОБА_1 не було подано до Управління нову заяву та декларацію, з відомостями про членів сім`ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, Управлінням було призначено субсидію на наступний період в автоматичному режимі, з урахуванням відомостей, наданих у заяві та декларації від 23.05.2017 року, відповідно до вимог Положення № 848.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в автоматизованому режимі було призначено та розраховано житлову субсидію на період: з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 0,00 грн. (рішення від 17.08.2018 року); з жовтня 2018 року по квітень 2019 року та розраховано субсидію: з жовтня 2018 по жовтень 2018 року у розмірі 584,28 грн. (рішення від 15.11.2018 року); з листопада 2018 по листопад 2018 року у розмірі 2022,68 грн. (рішення від 23.11.2018 року); з грудня 2018 року по грудень 2018 року у розмірі 2026,71 грн. (рішення від 13.12.2018 року); з січня 2019 року по березень 2019 року у розмірі 2026,71 грн. (рішення від 21.01.2019 року з квітня 2019 по квітень 2019 року у розмірі 873,65 грн. (рішення від 17.04.2018 року).

24.07.2019 року за вих.№579, 04.09.2019 року за вих.№1116 та 27.12.2019 року за вих.№2067 Управлінням було направлено запрошення ОСОБА_1 з проханням звернутися до Управління та надати нову заяву та декларацію для призначення субсидії.

Судом встановлено, що на теперішній час надміру виплачені кошти на рахунок департаменту не повернулися.

Згідно п. 79 Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.

Судом встановлено, що 15.10.2019 року Управлінням було отримано відомості щодо перебування у шлюбі отримувачів субсидії, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває у шлюбі.

Судом встановлено, також, те що відповідач заяву і декларацію про призначення субсидій на наступний період, після внесених 27.04.2018 року змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, внесених постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1022» від 27.04.2018 року, управлінню соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради не надав.

Судом встановлено, що департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради при проведенні контрольних заходів, відповідно до п. 22 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, було виявлено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі, а отже, має члена сім`ї який не зареєстрований за адресою домогосподарства.

Враховуючи все вищевикладене, суду не зрозуміло, чому Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради продовжував нараховувати ОСОБА_4 у період з листопада 2018 рік по січень 2019 рік субсидії, хоча згідно до внесених 27.04.2018 року змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Отже, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради продовжував нараховувати ОСОБА_1 у період листопада 2018 року по січень 2019 року субсидії, та лише 23.11.2019 року вперше повідомив ОСОБА_1 про обсяг надмірно виплачених коштів з вимогою їх повернути.

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 , передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій. Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні відомості про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру нарахована сума субсидії.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями.

Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести позивач.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи відсутність умислу у відповідача щодо отримання субсидії шляхом не подання інформації щодо своєї дружини, яка зареєстрована за іншою адресою ніж відповідач, оскільки подання інформації про дружину не вплинуло на розмір субсидії, позивач (платник грошових коштів) не довів недобросовісності у діях відповідача (набувача субсидії, а також виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов, висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих ОСОБА_1 коштів у вигляді житлової субсидії у сумі 4927,07 грн.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови у задоволенні позову - на позивача.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі. У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами.

Керуючись п. п. 24-28 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 280. 352 Цивільного процесуального кодексу України, СУД –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д) до ОСОБА_1 (28.10.2019 року знятий з реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_1 ) про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

СУДДЯ: Бобуйок І.А.