Постанова № 9204826, 06.11.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.11.2009
Номер справи
2а-13202/09/2670
Номер документу
9204826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2009 року           10 год. 40 хв.           № 2а-13202/09/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи

За позовом Акціонерного-комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк»

до           Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з

великими платниками податків

про           скасування податкових повідомлень - рішень

За участю представників сторін:

Від позивача: Гайченко А.В., Сергієнко Н.О., Трубчанінов С.С. –представники за довіреностями

Від відповідача: Кушнір Ю.В., Костріца С.Ю. –представники за довіреностями

на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 06.11.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :

Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк»звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача та скасування податкових повідомлень-рішень Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 16.06.09р.: №0000054310/3 в частині визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 554010,22 грн. (в тому числі: основного платежу 378439,88 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 175570,34 грн.);

№0000284310/3 з податку на прибуток підприємств повністю у розмірі 10766,34 грн.; №0000564310/3 про застосування до банку штрафних санкцій по податку на прибуток підприємств у розмірі 170 грн.; №0000574310/3 з податку з доходів фізичних осіб в повній сумі в розмірі 57242,88 грн.; 0000064310/3 з податку з доходів фізичних осіб в повній сумі у розмірі 19,44 грн.; №0000544310/3 з податку на землю в повній сумі у розмірі 263 317,95 грн.; №0000274310/3 з податку на землю в повній сумі у розмірі 20 119,64 грн., а також скасування рішення відповідача №0000494310 від 16.06.09р. про застосування до банку штрафних санкцій у вигляді пені за порушення розрахунків у сфері ЗЕД в повній сумі у розмірі 38422,04 грн.

При з’ясуванні обставин справи судом встановлено, що позивачем об’єднано в одній позовній заяві вимоги про визнання протиправними рішень податкового органу, прийнятих стосовно непов’язаних податків, адміністративно –господарських санкцій на підставі одного і того ж акту перевірки, що значно ускладнює та сповільнює розгляд даної справи, в зв’язку з чим ухвалою від 26.10.09р. позовні вимоги справи №2а6680/09/2670 роз’єднані в самостійні провадження.

Таким чином та з урахуванням заяви позивача про уточнення позовних вимог від 02.11.09р. предметом даного спору є визнання протиправними та скасування податкових повідомлень –рішень від 16.06.09р. № 0000544310/3, № 0000274310/3, якими позивачу нараховані податкові зобов’язання за платежем податок за землю юридичних осіб.

Представники позивача у судових засіданнях позов підтримали та не погоджуючись з висновком податкового органу про порушення вимог Закону України «Про плату за землю»внаслідок несплати податку на землю юридичних осіб, зазначили, що відповідно до ст. 15 вищезазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

З посиланням на те, що позивач не набув права на землю в розумінні земельного законодавства України; станом на момент проведення перевірки рішення Київською міською радою про надання у власність або в оренду земельної ділянки, розташовану за адресою: м. Київ, пр-т Червонозоряний, 132 не прийнято (триває процедура оформлення права користування земельною ділянкою), позивач вважає, що не є суб’єктом плати земельного податку, а відтак, на думку позивача, нарахування банку податку за землю є неправомірними.

Крім того, позивач зазначає, що відомості про власників та землекористувачів вносяться до Державного земельного кадастру, в якому станом на 11.07.08р. землекористувачем зазначено ТОВ «Альянс ЛТД», скасування державної реєстрації якого, на думку позивача, не є підставою для притягнення позивача до відповідальності за сплату податку за землю.

З урахуванням викладеного, позивач просить суд скасувати оспорювані податкові повідомлення –рішення.

Представники відповідача у судових засіданнях проти позову заперечували та зазначили, що під час перевірки правильності обчислення повноти та своєчасності сплати до бюджету сум земельного податку встановлено порушення ст. ст.2, 5, ч. 2 ст. 14, ст. 15, ч. 2 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», що полягає у заниженні податкового зобов’язання з земельного податку за період з 01.07.05р. по 30.06.08р. в сумі 175545, 30 грн.

В обґрунтування своїх доводів відповідач покликається на те, що позивач набув права власності на об’єкт нерухомості за адресою: м. Київ, пр-т Червонозоряний, 132, в зв’язку з чим податковий орган вважає, що з моменту набуття права власності на об’єкт нерухомості до позивача перейшло право користування земельною ділянкою, на якій розташований такий об’єкт нерухомості, як це передбачено ст.120 Земельного кодексу України.

Отже, з урахуванням вимог ст.2 Закону України «Про плату за землю», відповідно до яких використання землі є платним, податковий орган вважає, що позивач зобов’язаний сплачувати податок за землю, в зв’язку з чим представники відповідача просять суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва

В С Т А Н О В И В :

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків проведено виїзну планову документальну перевірку АКБ соціального розвитку «Укрсоцбанк»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.05р. по 30.06.08р., за результатами якої складено акт перевірки від 22.10.08р. № 565/13-10/00039019.

На підставі вказаного акту та прийнятих податковим органом рішень за результатами розгляду скарг позивача в процедурі адміністративного оскарження Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення –рішення від 16.06.09р. № 0000544310/3, яким позивачу визначено податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій) за платежем податок за землю юридичних осіб в сумі 263317, 95 грн., з якої 175545, 30 грн. - основний платіж та 87 772, 65 грн. –штрафних (фінансових) санкцій.

Крім того, на підставі рішення ДПА у м. Києві від 23.03.09р. №2555/7/25-114, прийнятим за результатами повторної скарги позивачу збільшено донарахований земельний податок на суму 13413, 09 грн. та застосовану штрафну (фінансову) санкцію на суму 6706, 55 грн., в зв’язку з чим СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято податкове повідомлення –рішення №00000274310/3 від 16.06.09р., яким позивачу донараховано податок за землю юридичних осіб усього на суму 20119, 64 грн., з яких: 13413, 09 грн. до основного платежу та 6706, 55 до раніше нарахованої суми штрафних (фінансових) санкцій.

Як вбачається із акта перевірки, підставою для визначення податкових зобов’язань слугував висновок податкового органу про порушення позивачем ст. ст.2, 5, ч. 2 ст. 14, ст. 15, ч. 2 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», що полягає у заниженні податкового зобов’язання з земельного податку за період з 01.07.05р. по 30.06.08р. в сумі 175545, 30 грн., в тому числі: за 2005 рік на суму 16261,92 грн., за 2006 рік на суму 33662, 28 грн., за 2007 рік на суму 63031, 44 грн., за півріччя 2008 року на суму 62589, 44 грн.

Як свідчать пояснення відповідача, донарахування 13413, 09 грн. земельного податку до вказаної основного платежу мало місце у зв’язку з арифметичною помилкою податкового органу, допущеною при перевірці.

Суд вважає позов обґрунтованим, а оспорювані податкові повідомлення –рішення неправомірним та такими, що підлягають скасуванню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи, позивач набув права власності на нежитлову будівлю, яка знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Червонозоряний, 132, загальною площею 3387,60 м2, оціночною вартістю 17210 639 грн., яка була предметом іпотеки за іпотечним договором, укладеним в забезпечення виконання зобов’язань за міжбанківськими кредитами ЗАТ «Український кредитний банк», внаслідок звернення стягнення на предмет іпотеки.

Позивачем прийнято у власність вказане нерухоме майно на підставі затвердженої ухвалою Господарського суду м. Києва від 02.02.2005 мирової угоди від 28.01.2005 та згідно акту приймання – передачі №1 від 18.02.2005 від ЗАТ «Український кредитний банк»в рахунок повного погашення заборгованості за міжбанківськими кредитами.

Відповідно ч.ч.1,2 до ст.120 Земельного кодексу України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Як вбачається із листа Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) від 06.10.08р. №07-387/40649 станом на 26.09.08р. земельна ділянка площею 6509 кв. м., розташована у м. Києві за адресою: пр-т Червонозоряний, 132 зареєстрована за Товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс ЛТД» згідно з договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) №79-5-00013 від 07.03.97р.; строк оренди (користування) –49 років, тобто до 07.03.2046 року.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Альянс ЛТД» знято з обліку в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва 19.07.05р., скасування державної реєстрації проведено 05.12.06р.

15.09.05р. банком (позивачем) було направлено листа №042-12/62-68 на ім’я Київського міського голови, з проханням надати земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, пр-т Червонозоряний, 132 у довгострокову оренду терміном на 49 років.

Як вбачається із пояснень представника позивача, 26.09.06р. позивач отримав згоду Київського міського голови від 18.09.06р. №Д-1637 на розроблення документації із землеустрою; на даний час процедура оформлення прав користування зазначеною земельною ділянкою триває, що не заперечувалось відповідачем.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю»від 03.07.92 року N 2535-XII (далі - Закон).

Відповідно до ст. 2 цього Закону, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 Закону).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (ст. 13 Закону).

Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (ст. 15 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 125 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла до 02.05.2009) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 126 ЗК України).

Із наведених правових норм вбачається, що набуття права власності на нерухоме майно (будівлю) не свідчить про автоматичний перехід до особи, яка стала власником майна - права власності або землекористування земельною ділянкою, на якій вказане майно розташоване, таке право потребує відповідного оформлення, визначення меж земельної ділянки, що передається у власність чи то в оренду, отримання правовстановлюючих документів і виникає з моменту державної реєстрації такого права. Враховуючи, що право власності або право користування позивача на вказану ділянку не оформлене у встановленому законом порядку, у суду відсутні підстави вважати, що позивач набув права на земельну ділянку в розумінні вимог земельного законодавства, а отже має обов’язок по сплаті плати за землю, яка справляється у вигляді земельного податку або орендної плати згідно з вимогами Закону України «Про плату за землю».

За наведених правових норм, помилковими є доводи податкового органу про те, що позивач є суб’єктом плати податку за землю в зв’язку з тим, що є власником нерухомого майна на земельній ділянці, яка у попереднього власника будівлі знаходилась в оренді.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, про неправомірне визначення позивачу податкових зобов’язань за платежем податок за землю юридичних осіб, згідно оспорюваних податкових повідомлень –рішень, в зв’язку з чим податкові повідомлення –рішення 16.06.09р. № 0000544310/3, № 0000274310/3 є неправомірними та підлягають скасуванню.

Задовольняючи позов, суд також враховує і ту обставину, що у 2006 році позивачу Спец ДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було винесено аналогічне податкове повідомлення –рішення за платежем податок за землю юридичних осіб, яке рішенням ДПА у м. Києві про результати розгляду скарги від 10.04.06р. №867/10/25-114 було скасовано з посиланням на те, що перевіркою не доведено, що АКБ «Укрсоцбанк»є власником або землекористувачем земельної ділянки за адресою: м. Київ, пр-т Червонозоряний, 132.

На розподілі судових витрат на користь позивача, останній не наполягав

Керуючись ст.124 Конституції України, Земельним кодексом України, Законами України «Про плату за землю», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва

П О С Т А Н О В И В :

задовольнити адміністративний позов.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення –рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 16.06.09р. № 0000544310/3, № 0000274310/3.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена в повному обсязі: 11.11.09р.