
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4835/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Кулик С.В.,
представника позивача Кошевого А.Л.,
представника відповідача Пилип`яка В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» про стягнення пені, -
встановив:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (надалі – Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області, позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» (надалі - ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 2 879 493,04 грн.
Ухвалою від 26.06.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 27.07.2020 суд перейшов із спрощеного позовного провадження без виклику сторін до розгляду справи № 380/4835/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 01.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення без розгляду позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» про стягнення пені.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що ДП «Львіввугілля» та його відокремлені підрозділи зареєстровані як страхувальники в органах Фонду соціального страхування України. Відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 07.11.2018 № 559 «Про реорганізацію ДП «Львіввугілля» реорганізовується ДП «Львіввугілля» шляхом приєднання до ДП «Національна вугільна компанія». У зв`язку із реорганізацією ДП «Львіввугілля» відділенням Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова», за результатами проведення якої виявлені факти порушення сплати відповідачем страхових внесків, у зв`язку з чим йому нараховано пеню в сумі 2 879 493,04 грн., що відображено в акті перевірки від 05.02.2019 № 02. Зазначає, що відповідно до самостійно поданого відповідачем звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І квартал 2020 року, заборгованість ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» складає 19 697 338,78 грн., у тому числі недоїмка зі сплати страхових внесків – 8 384 107,62 грн., пеня – 11 313 231,16 грн. Також позивач звертає увагу на те, що судовими рішеннями Господарського суду Львівської області та Львівського окружного адміністративного суду задоволено позови Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Червонограді Львівської області задоволено та стягнуто з ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» пеню на загальну суму 16 817 845,74 грн. На сьогодні не охоплена позовною роботою сума пені становить 2 879 493,04 грн. (19 697 338,78 грн. – 16 817 845,74 грн.), яку і просить стягнути на свою користь з відповідача.
Відповідачем 20.07.2020 подано відзив на позовну заяву ( вх. 35650), згідно з яким просить у задоволенні позову відмовити повністю. Вказує, що у позовній заяві позивач посилається на акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 05.02.2019 № 02. Вказує, що такий акт перевірки підписаний уповноваженими особами ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» із зауваженнями, проте жодної відповіді на ці зауваження позивач не надав. Вказує, що відповідно до додатку №2 до акта перевірки, пеня за період з 01.04.2017 по 05.02.2019 нарахована на суму недоїмки 8 384 107,62 грн. Вказує, що ця сума заборгованості виникла за період до 30.09.2011. Зокрема, до суми заборгованості, що є предметом розгляду у даній справі включена пеня в сумі 132 651,44 грн., яка нарахована на підставі постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2009, прийнятої у справі №2а-4918/09/1370. Також зазначає про те, що на момент проведення позивачем перевірки у Законі України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV була відсутня норма, яка б встановлювала відповідальність у вигляді пені за прострочення сплати страхових внесків до Фонду.
Позивачем 31.07.2020 подано відповідь на відзив ( вх. 38147), у якій з посиланням на практику Верховного Суду України, викладену викладеній у постановах від 19.02.2013 у справі № 21-432а12, від 23.04.2013 у справі № 21-116а13 та від 01.10.2013 у справі № 21-323а13 вказує про наявність в Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області повноважень здійснювати контрольні функції щодо правильності нарахування та своєчасності сплати страхових внесків нарахованих та/або не сплачених у період до 01.01.2011, в тому числі нарахованих внесків строк сплати яких станом на 01.01.2011 не настав і застосовувати фінансові санкції згідно із законодавством, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосовувати штрафні санкції також і після цієї дати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Сокальським відділенням виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області 05.02.2019 проведено перевірку ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків.
За результатами перевірки складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № від 05.02.2019 №2 (аркуш справи 8-10).
Проведеною перевіркою встановлено, що на рахунок Фонду за період з 01.04.2001 по 31.12.2010 перераховано 0 грн. страхових внесків та пені. Усього належить до сплати 11 263 600,66 грн.
Заборгованість за платником страхових внесків склала 16 817 845,74 грн., в тому числі недоїмка – 8 384 107, 62 грн.
В зв`язку з виявленими фактами порушення сплати страхових внесків відповідачем нараховано пеню у розмірі 2 879 493,04 грн.
Розрахунковим періодом зазначено період з квітня 2017 року – січня 2019 року.
Відповідно до додатку 2 до акта перевірки від 05.02.2019 №2 «Співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля»» сума пені становить 2 879 493,04 грн. (арк. справи 10).
Вказана сума пені нарахована на недоїмку, розмір якої складає 8 384 107, 62 грн.
ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» 03.04.2020 подано до Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І квартал 2020 року, відповідно до якого заборгованість відповідача зі сплати страхових коштів становить 19 697 338,78 грн., з них недоїмка зі сплати страхових внесків – 8 384 107,62 грн., пеня – 11 313 231,16 грн. (арк.справи 7).
Позивач зазначає, що згідно з судовими рішеннями Господарського суду Львівської області від 21.02. 2008 у справі № 33/51-А, від 05.06.2008 у справі №7/121 А, Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2008 у справі №2а-1961/08, від 21.05.2009 у справ №2а-1107/09/1370, від 01.10.2009 у справі 2а-4918/09/1370, від 15.12.2009 у справі №2а-6991/09/1370, від 15.03.2010 у справі №2а-1009/10/1370, від 13.09.2010 у справі №2а-3777/10/1370, від 25.02.2011 у справі №2а-1154/11/1370, від 26.05.2011 у справі №2а-4968/11/1370, від 22.12.2011 у справі №2а-13225/11/1370, від 29.05.2017 у справі №813/1542/17 у справах за позовами Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Червонораді до ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» стягнуто з відповідача пеню на загальну суму 16 817 845, 74 грн.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності чи відсутності підстав для стягнення з відповідача на користь позивача пені у сумі 2 879 493,04 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 2 ч.2 ст. 45 та ч.6 ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (тут і надалі посилання на норми Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» наводяться в редакції, що діяла до 01.01.2011) відповідач як страхувальник зобов`язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань страхові внески, які є цільовим загальнообов`язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов`язків була передбачена ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Частиною 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Абзацом 1 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що заборгованість із сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашена станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців починаючи з 1 січня 2011 року.
Відповідно до абзацу 4п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Абзацом 5 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Згідно з абзацом 6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»:
- утворено Фонд соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
- припинено виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шляхом приєднання до Фонду соціального страхування України;
- припинено управління та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та виконавчі дирекції відділень цього Фонду, що є юридичними особами, шляхом приєднання до робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України;
- припинено всі відокремлені підрозділи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та/або їх робочих органів та відділень протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, забезпечивши повне правонаступництво таких відокремлених підрозділів юридичними особами, які їх створили, а за їх відсутності - Фондом соціального страхування України, у тому числі щодо всіх прав, обов`язків та майна.
- припинення управлінь та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та виконавчих дирекцій відділень цього Фонду, а також їх відокремлених підрозділів, що знаходяться на тимчасово окупованій території, території проведення антитерористичної операції, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, після прийняття ним відповідного рішення.
Пунктом 5 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» регламентовано, що Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.
На реалізацію вищенаведених положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків та виробництві та професійних захворювань України прийнято постанову від 30.11.2010 № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 17.12.2010 за № 1286/18581 (далі - Постанова № 31).
Пунктом 1 Постанови № 31 визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36 «Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за № 867/14134.
Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за № 867/14134 (яка була чинною до 01.01.2011) (далі - Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України), регламентовано, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно (пункт 5.1 та пункт 5.2 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України).
Відповідно до п. 8.6 вказаної Інструкції, суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказуються дата перевірки, номер акта і період.
Водночас, п. 2 Постанови № 31 встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01.01.2011, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі – Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції.
У зв`язку зі змінами законодавства та на виконання статей 1, 7, п. 6 ч.2 ст. 10, пунктів 2, 8 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», пункту 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та з метою оптимізації звітності страхувальників, що подається до Фонду соціального страхування України, правлінням Фонду соціального страхування України Правління фонду соціального страхування України прийнято постанову від 12.12.2018 № 28 «Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України» (далі - Постанова № 28) на підставі якої Постанова № 31 втратила чинність.
Пунктом 1.1 Постанови № 28 встановлено, що страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, подають до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови.
Пунктом 1.2 Постанови № 28 передбачено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за № 867/14134, що діяла на момент виникнення такої заборгованості.
Відповідно до пункту 1.3 Постанови № 28 стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 № 16, погодженою з Національним банком України 02.10.2001, що діяла на момент виникнення такої заборгованості.
З аналізу вищенаведених норм суд дійшов висновку, що Фонд соціального страхування України як правонаступник Фонду соціального страхування від нещасних випадків та виробництві та професійних захворювань України і після 01.01.2011 має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01.01.2011, і у випадку виявлення порушень - має право застосувати штрафні санкції, визначені законом, чинним на момент вчинення таких порушень.
При цьому, незважаючи на те, що зі змінами у законодавстві зі статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» виключено право Фонду нараховувати пеню на несплачену заборгованість, яка виникла до 01 січня 2011 року, таке право Фонду передбачено абзацом 6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Вказане спростовує доводи відповідача про відсутності у Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області права на стягнення суми несплаченої пені, яка є предметом розгляду у даній справі.
Судом встановлено, що на наявну у відповідача недоїмку у розмірі 8 384 107,62 грн. Фонд нарахував пеню на загальну суму 2 879 493,04 грн.
Судом встановлено, що розрахунок цієї пені відповідає вимогам чинного законодавства та наведений у додатку 2 до акта перевірки від 05.02.2019 № 02 «Співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», з якого видно, що пеня у сумі 2 879 493,04 грн. нарахована за період з 01.04.2017 по 31.01.2019.
Беручи до уваги викладене, зважаючи на наявне у Фонду право нараховувати пеню на несплачену заборгованість зі сплати страхових внесків, яка виникла до 01.01.2011, а також враховуючи, що на час розгляду справи у суді заборгованість зі сплати пені у сумі 2 879 493,04 грн., за період з 01.04.2017 по 31.01.2019, відповідачем добровільно не сплачена, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.
Крім того, як видно з матеріалів справи 03.04.2020 ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» подано до Управління виконавчої дирекції ФСС України у Львівській області звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І квартал 2020 року згідно якого заборгованість відповідача зі сплати страхових коштів становить 19 697 338,78 грн., з яких недоїмка зі сплати страхових внесків – 8 384 107,62 грн., пеня – 11 313 231,16 грн.
Таким чином, відповідачем не заперечується факт наявності у нього недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 8 384 107,62 грн. та наявність у нього заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 19 697 338,78 грн.
Судом також враховано, що судовими рішеннями Господарського суду Львівської області від 21.02. 2008 у справі № 33/51-А, від 05.06.2008 у справі №7/121 А, Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2008 у справі №2а-1961/08, від 21.05.2009 у справ №2а-1107/09/1370, від 01.10.2009 у справі 2а-4918/09/1370, від 15.12.2009 у справі №2а-6991/09/1370, від 15.03.2010 у справі №2а-1009/10/1370, від 13.09.2010 у справі №2а-3777/10/1370, від 25.02.2011 у справі №2а-1154/11/1370, від 26.05.2011 у справі №2а-4968/11/1370, від 22.12.2011 у справі №2а-13225/11/1370, від 29.05.2017 у справі №813/1542/17 у справах за позовами Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Червонораді до ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» стягнуто з відповідача пеню на загальну суму 16 817 845,74 грн.
Ураховуючи, що сума заборгованості яка визнається відповідачем та самостійно визначена ним у поданому ним звіті становить 19 697 338,78 грн., то з відрахуванням пені, стягнутої за судовими рішеннями Господарського суду Львівської області від 21.02.2008 у справі № 33/51-А, від 05.06.2008 у справі №7/121 А, Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2008 у справі №2а-1961/08, від 21.05.2009 у справ №2а-1107/09/1370, від 01.10.2009 у справі 2а-4918/09/1370, від 15.12.2009 у справі №2а-6991/09/1370, від 15.03.2010 у справі №2а-1009/10/1370, від 13.09.2010 у справі №2а-3777/10/1370, від 25.02.2011 у справі №2а-1154/11/1370, від 26.05.2011 у справі №2а-4968/11/1370, від 22.12.2011 у справі №2а-13225/11/1370, від 29.05.2017 у справі №813/1542/17 на загальну суму 16 817 845,74 грн., розмір пені, що є предметом спору у цій справі, складає 2 879 493,04 грн. (19 697 338,78 грн. - 16 817 845,74 грн. = 2 879 493,04 грн.).
Вказаний розрахунок суми пені, що підлягає стяганню в межах цієї адміністративної справи також спростовує доводи відповідача, що до суми заборгованості, яка є предметом розгляду у цій справі, включена пеня в сумі 132 651,44 грн., яка нарахована на підставі постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2009 у справі №2а-4918/09/1370.
При цьому, доказів включення такої суми до суми боргу, що є предметом розгляду у даній справі судом не здобуто та відповідачем не надано.
Щодо тверджень відповідача про те, що акт перевірки від 05.02.2019 № 5 підписаний із зауваженнями, проте жодної відповіді на ці зауваження позивач не надав. З цього приводу, суд зазначає, що згаданий акт перевірки підписаний керівником та головним бухгалтером відповідача без зауважень, оскільки ні в акті перевірки, ні у матеріалах справи відомостей про такі зауваження не зазначено.
Щодо посилань відповідача на окремі, як він уважає, недоліки акту перевірки від 05.02.2019№ 5 суд звертає увагу, що зазначені недоліки жодним чином не спростовують наявність ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Лісова» заборгованості зі сплати пені у сумі у сумі 2 879 493,04 грн. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач подавав позивачу заперечення на акт перевірки.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підтверджуються доказами, не спростовані відповідачем та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» про стягнення пені - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» (місцезнаходження: 80000, Львівська область, Сокальський район, м. Сокаль, вул. Б.Хмельницького, 26; ЄДРПОУ 32323256) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (місцезнаходження: 79041, м. Львів, вул. Героїв УПА, 73, корпус 8; ЄДРПОУ 41322361) пеню в сумі 2 879 493 (два мільйони вісімсот сімдесят дев`ять тисяч чотириста дев`яносто три) гривні 04 копійки.
3. Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений та підписаний 06.10.2020.
Суддя Мричко Н.І.