Рішення № 92033145, 23.09.2020, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.09.2020
Номер справи
686/32820/19
Номер документу
92033145
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/32820/19

Провадження № 2/686/432/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Приступи Д.І.,

секретарів Медвідь М.В., Мельничук О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міського комунального підприємства «Хмельницьктеплокомуненерго» (29001, м.Хмельницький, Пересипкіна, 5, код ЄДРПОУ 03356571) про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення,

встановив:

позивач звернулася до суду з позовом до відповідача та просить здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. В обґрунтування позовних вимог зазначала, що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , де МКП Хмельницьктеплокомуненерго надає послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. У період з 01.09.2016 року по 01.11.2018 рік ціна (тариф) на вказані послуги була значно завищена за рахунок включення до їхньої собівартості незаконної, економічно необґрунтованої, завищеної ціни на природний газ.

В судовому засіданні повноважний представник позивачки позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.

Повноважний представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вважав його безпідставним та просить в його задоволенні відмовити.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову.

Як об`єктивно встановлено судом, позивачка проживає за адресою АДРЕСА_2 , де МКП Хмельницьктеплокомуненерго надає послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Позивача вказуючи, що у період з 01.09.2016 року по 01.11.2018 рік ціна (тариф) на вказані послуги була значно завищена за рахунок включення до їхньої собівартості незаконної, економічно необґрунтованої, завищеної ціни на природний газ, звернулася з відповідним позовом до суду.

Позивачка звернулась до МКП Хмельницьктеплокомуненерго із заявою від 07.10.2019 року про перерахунок оплати за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.09.2016 року по 01.11.2018 рік.

Згідно з листом МКП Хмельницьктеплокомуненерго від 21.10.2019 №501, позивачці надано відповідь на заяву, відповідно до якої відмовлено у здійсненні перерахунку.

У період з 2016 по 2018 роки тарифи на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надавалась населенню МКП Хмельницьктеплокомуненерго , були встановлені постановою НКРЕКП від 31.03.2015 року №1171 Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб`єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг , та постановами НКРЕКП №1101 від 09.06.2016 року, №1370 від 07.11.2017 року, якими вносились зміни до постанови НКРЕКП від 31.03.2015 року №1171. Зазначені постанови НКРЕКП протиправними та незаконними не визнавались.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого водопостачання гарячої води для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання з постачання теплової енергії (аналогічні положення містить ст. 6 діючого Закону України Про житлово-комунальні послуги ).

Статтею 2 Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг визначено, що органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, завданням якої, в тому числі, є здійснення державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках шляхом формування і забезпечення прогнозованості цінової і тарифної політики на ринках, які перебувають у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.

Відповідно до ст. 5, 6 Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг , Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначено, що до повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг належить, в тому числі, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таким чином, встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води належить до компетенції НКРЕКП відповідно до закону.

Рішення НКРЕКП, яким встановлені тарифи є постанова НКРЕКП, що приймається та оприлюднюється відповідно до окремої процедури. Постановою НКРЕКП №377 від 24.03.2016 року (чинною на час виникнення спірних правовідносин) затверджено порядок формування тарифів на теплову енергію, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Розділ III постанови №377 визначає склад планової собівартості теплової енергії, абз. 1 ч. 1 п. 3.2 витрати на придбання палива (газу, метану інших видів технологічного палива .

Постановою Кабінету Міністрів України №758 від 01.10.2015 року (чинної на час виникнення спірних правовідносин) було затверджено Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період). Пунктом 5 цієї постанови визначено, що ця постанова діє з 01.10.2015 року по 01.04.2017 рік. Згідно з п. 3.4 цього Положення (у редакції станом на 31.03.2016 рік), ним покладається, зокрема, обов`язок НАК Нафтогаз України постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та в порядку, що визначені п.п. 15-17 цього Положення. Так, пунктом 16, зокрема, визначено, що НАК Нафтогаз України постачає природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії з метою надання послуг з опалення за регульованою ціною (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, а також податків та зборів, що включаються до вартості природного газу, відповідно до Податкового кодексу України), яка у період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 рік включно визначається для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення населенню для виробників теплової енергії, які безпосередньо приєднані до магістральних газопроводів, - в розмірі 1 843,28 грн. за 1000 куб.м.; для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення для всіх інших виробників теплової енергії – 1 770,74 грн. за 1000 куб.м.

Постановою Кабінету Міністрів України №315 від 27.04.2016 року до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 758 внесено зміни. Так, п. 16 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) викладено у новій редакції, за змістом якої, зокрема, НАК Нафтогаз України у період з 01.05.2016 по 31.03.2017 постачає природний газ виробникам теплової енергії за регульованою ціною з метою надання послуг з опалення населенню в розмірі 4942 грн. за 1000 куб.м.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019 у справі № 826/9665/16 постанову Кабінету Міністрів України № 315 від 27.04.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758 визнано протиправною та нечинною з моменту її прийняття, а саме з 27.04.2016. Зазначене рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набрало законної сили 08.07.2019 після прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 08.07.2019 про залишення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва без змін.

Відтак в опалювальні періоди 2016-2018 років МКП Хмельницьктеплокомуненерго надавало послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води на підставі тарифів, затверджених Постановою НКРЕКП від 31.03.2015 № 1171 Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб`єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг , Постановою НКРЕКП від 09.06.2016 року №1101, Постановою НКРЕКП від 07.11.2017 №1370, що були чинними та підлягали застосуванню виконавцем послуг - МКП Хмельницьктеплокомуненерго .

При цьому, визнання судом протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України № 315 від 27.04.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року №758 не може слугувати підставою для зміни (зменшення) тарифу відповідачем самостійно, оскільки до його сфери діяльності не входить формування тарифів на послуги, які ним надаються. Зменшення розміру тарифу може бути самостійним предметом судового розгляду.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відмови в задоволенні позову.

Разом з тим, помилковим є посилання суду першої інстанції на постанову НКРЕКП від 30.10.2018 року №1289, яка набрала чинності лише 07.11.2018 року, та не охоплює спірний період відповідно до заявлених позивачем позовних вимог, проте це не призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Безпідставним є посилання заявника на постанову Великої Палати Верховного Суду у справі № 757/31606/15-ц, оскільки у вказаній постанові в судовому порядку було визнано нечинною саме те рішення органу виконавчої влади, на підставі якого були затверджені тарифи на постачання холодної води та водовідведення і предметом судового захисту було перерахування плати за надані послуги, яка проводилась на підставі скасованого рішення. А тому, висновки, викладені у зазначеній постанові, не можуть бути враховані судом у даних спірних правовідносинах.

Керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 353, 354 ЦПК України,

в и р і ш и в :

В позові відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів до Хмельницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05.10.2020 року.

Суддя Д.І. Приступа