Рішення № 92013125, 06.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
560/1755/20
Номер документу
92013125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1755/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги.

1. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ №Ф-27798-53 від 10.03.2020 року.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 19 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є фізичною особою-підприємцем, перебуває з 01.05.2014 на спрощеній системі оподаткування та 2 групі платника єдиного податку. Крім того, є інвалідом та, відповідно, має право на пільги щодо сплати за себе єдиного внеску згідно з частиною 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Позивач стверджує, що в 05.02.2020 через сервіс "Електронний кабінет" платника податків помилково підготував та подав до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік форми "F3000512" номер 9504578. Як наслідок, в результаті цієї помилки відповідач сформував і надіслав позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27798-53 від 10.03.2020, відповідно до якої позивачу станом на 29.02.2020 необхідно було сплатити борг з ЄСВ в сумі 9059,49 грн.

Позивач вказує, що отримавши зазначену вимогу, 19.03.2020 на електронну адресу звернувся до відповідача із листом в якому повідомив про призначення 2 групи інвалідності (направив довідку Кам`янець-Подільської МСЕК від 20.02.2019) та вказав що не має бажання сплачувати ЄСВ.

Головний державний ревізор-інспектор Кам`янець-Подільського управління ГУ ДПС в Хмельницькій області 25.03.2020 в телефонному режимі повідомила, що оскільки у поданому звіті позивач самостійно визначив базу нарахування ЄСВ, сума боргу підлягає сплаті на загальних підставах та скасуванню не підлягає.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач вважає позовну заяву необґрунтованою та безпідставною, вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27798-53 від 10.03.2020 такою, що сформована згідно з вимогами чинного законодавства України та просить відмовити у позові ОСОБА_1 повністю.

Зазначає, що оскільки позивач добровільно та самостійно визначив базу нарахування ЄСВ, суму боргу належить сплатити на загальних підставах, а підстави для скасування спірної вимоги відсутні.

II. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2020 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін відмовлено.

III.ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 , 09.04.2014 зареєстрований як фізична особа-підприємець, номер запису: 26760000000018119, є платником єдиного податку другої групи зі ставкою податку 10% до мінімальної заробітної плати за такими видами діяльності згідно КВЕД: 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.19 - інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.89 - роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; 69.10 - діяльність у сфері права; 47.81 - роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.

ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності (2 група загальне захворювання), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 20.02.2019 року, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0036098.

Позивач 05.02.2020 подав до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №9504579 за 2019 рік.

За результатом поданого звіту відповідач сформував і надіслав позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27798-53 від 10.03.2020, відповідно до якої позивачу станом на 29.02.2020 необхідно було сплатити борг з ЄСВ в сумі 9059,49 грн.

Позивач 19.03.2020 звертався до Кам`янець-Подільського управління ГУ ДПС у Хмельницькій області з листом, в якому повідомив контролюючий орган, що він є пенсіонером , який отримує пенсію по інвалідності (2 група загальне захворювання), а тому просив звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми єдиного внеску за 2019 рік вважати недійсним та таким, що поданий помилково.

У зв`язку з наявністю заборгованості по єдиному внеску, відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27798-53 від 10.03.2020 на суму 9059,49 грн. Ця заборгованість виникла за рахунок поданого позивачем звіту за 2019 рік №9504579 від 05.02.2020.

Вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 10.03.2020 №Ф-27798-53 протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.

IV.ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464), Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788).

Відповідно до підпункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464 та підпунктом 2.1.3 пункту 2.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно з статтею 1 Закону №1058 пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону №2464 (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" від 07 липня 2011 року №3609, який набув чинності з 06 серпня 2011 року), особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Виходячи з зазначених правових норм, право не сплачувати єдиний внесок поширюється на фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Згідно із абзацами першим та другим пункту 16 Прикінцевих положень Закону №1058, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Статтею 2 Закону №1788 визначено виключний перелік трудових пенсій, які призначаються за цим Законом (за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років).

Загальні умови призначення пенсій по інвалідності визначені статтею 23 Закону № 1788.

З викладеного слідує, що від сплати єдиного внеску звільняються пенсіонери, пенсія яких призначена відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, то відповідно до частини сьомої статті 1 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" від 07 липня 2011 року №3609-VІ, ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI доповнено частиною четвертою, згідно з якою особи, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу і обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Саме поданий звіт позивача за №9504579 від 05.02.2020 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік з визначенням суми єдиного внеску за 2019 рік, відповідачем було розцінено як її намір сплатити відповідну суму єдиного внеску, а тому, і було сформовано та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27798-53 від 10.03.2020, відповідно до якої, станом на 29.02.2020 позивачу необхідно було сплатити борг з ЄСВ в сумі 9059,49 грн.

З огляду на наведені положення Законів, суд дійшов висновку, що особи, які є пенсіонерами (у тому числі позивач у справі) мають право на пільги щодо сплати за себе єдиного внеску згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 2464, оскільки ця норма не містить жодних обмежень та умов щодо помилкового подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність оскарженої вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області №Ф-27798-53 від 10.03.2020, а тому, її необхідно визнати протиправною та скасувати.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області №Ф-27798-53 від 10.03.2020.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк