Ухвала суду № 92010049, 05.10.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
360/3624/20
Номер документу
92010049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

05 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3624/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (вул. Миру, 34, м. Рубіжне, Луганська область, 93010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (далі – відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області (пр. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93405), Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601), в якому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати судді Новопсковського районного суду Луганської області ОСОБА_1 суми суддівської винагороди за серпень 2020 року із застосуванням статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити на користь судді Новопсковського районного суду Луганської області ОСОБА_1 суму суддівської винагороди за серпень 2020 року в розмірі 28442,00 грн з утриманням податків та інших обов`язкових платежів; допустити до негайного виконання рішення суду в частині нарахування та виплати суддівської винагороди за один місяць; зобов`язати відповідача, як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що Указом Президента України від 18 жовтня 2013 року № 570/2013 позивача призначено на посаду судді Перевальського районного суду Луганської області строком на п`ять років. Указом Президента України від 14 лютого 2015 року № 81/2015 позивача було переведено на посаду судді Новопсковського районного суду Луганської області. Наказом голови Новопсковського районного суду Луганської області від 25.02.2015 позивача призначено на посаду судді Новопсковського районного суду Луганської області.

За період з 01 січня 2020 року по 31 березня 2020 року позивачу була нарахована суддівська винагорода, для визначення розміру якої використовувався посадовий оклад, виходячи з 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та надбавка за вислугу років 20% від посадового окладу, а саме: січень 2020 року - посадовий оклад 63060 грн, надбавка за вислугу років - 20% від посадового окладу - 12612 грн, разом - 75672 грн.

Аналогічні виплати позивачем було отримано у лютому та березні 2020 року.

Вказані суми зазначені позивачкою до утримання з них податків та обов`язкових платежів, тобто це лише нарахована суддівська винагорода.

Отримавши 27 серпня 2020 року суддівську винагороду за серпень 2020 року, позивачка дізналася про те, що розмір її виплати не відповідає розміру, установленому Законом, у зв`язку із чим вона не погоджується з сумою виплаченої їй суддівської винагороди та вважає, що відповідачем порушено її право на належне матеріальне забезпечення, оскільки зазначений Закон України № 553-ІХ від 13 квітня 2020 року про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо зменшення розміру виплати суддівської винагороди не відповідає нормам Конституції України, а тому не може бути застосований до визначення розміру виплати суддівської винагороди, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Згідно з пунктом 4 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

За визначенням, наведеним у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті, зокрема, розуміються судді.

З викладеного слідує, що позивач у межах спірних правовідносин є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище.

Враховуючи значення даної справи для сторін, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, суспільний інтерес до розгляду даної справи, а також те, що позивач є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.

Також позивачем заявлено клопотання про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області та Державної судової адміністрації України.

Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов такого.

Предметом розгляду даної справи є перевірка правомірності дій відповідача щодо невиплати суддівської винагороди у визначеному законом розмірі.

В обґрунтування клопотання про залучення до участі в справі в якості третіх осіб позивач посилається на те, що враховуючи предмет позову та положення нормативно-правових актів, які регулюють взаємовідносини відповідача з Державною судовою адміністрацією України та Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області, вважає за необхідне визначити третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державу Україну в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області та Державну судову адміністрацію України.

Згідно з частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Фінансування судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Абзацом 2 пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, безспірне списання коштів з боржника здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Згідно з додатком № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік» до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Державній судовій адміністрації України за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» передбачені кошти для виконання рішень судів ухвалених на користь суддів.

Оскільки предметом розгляду даної справи є перевірка правомірності дій відповідача щодо невиплати суддівської винагороди у визначеному законом розмірі, а виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника здійснюється за окремою бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, тому судове рішення в даній справі може вплинути на права та інтереси цих осіб.

Враховуючи вказані обставини, суд вважає за можливе залучити Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області та Державну судову адміністрацію України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 12, 49, 80, 160, 161, 171, 174, 175, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Залучити до участі в даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області (пр. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93405) та Державну судову адміністрацію України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601).

Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Призначити у справі підготовче засідання на 26 жовтня 2020 року на 11 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Позивачу - надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні.

Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду); довідку про розмір нарахованої та виплаченої суддівської винагороди ОСОБА_1 з розшифровкою складових за серпень 2020 року.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Роз`яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (ст. 163 КАС України), відповідач – заперечення (ст. 164 КАС України), а треті особи – пояснення щодо позову або відзиву (ст. 165 КАС України) протягом п`ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача – з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача – з моменту отримання відповіді на відзив, а для третіх осіб – з моменту отримання позову або відзиву.

Відповідь на відзив, заперечення повинні відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.

Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяІ.О. Свергун