Рішення № 92010047, 30.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
360/2769/20
Номер документу
92010047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2769/20

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,

позивача - не прибув

та

представника відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом

ОСОБА_1

до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно;

- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно і виплатити різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно в сумі 23056,18 грн, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати в сумі 36278,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в січні 2013 року йому призначено пенсію за віком, після чого він продовжував працювати на підприємстві до вересня 2019 року.

28 жовтня 2019 року при наданні документів до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на перерахунок пенсії позивач виявив невідповідність стажу та заробітної плати. На запит позивача спеціаліст фонду зробив виписку з особової справи, у якій повністю були відсутні данні стажу та заробітної плати за 2004 та 2005 роки, а врахована лише підприємницька діяльність. В грудні 2019 року позивач надав підтверджуючі документи з підприємства про свою трудову діяльність. Станом на 02 січня 2020 року відповідачем здійснено новий перерахунок з врахуванням стажу за 2004 та 2005 роки, але без врахування заробітної плати, з чим позивач знову не погодився. І лише в кінці січня питання було вирішено та нарахована пенсія з врахуванням стажу та заробітної плати за 2004 та 2005 роки. Але в лютому позивачу виплачено пенсію з компенсацією лише за січень 2020 року. Також позивачем не враховано стаж та заробітну плату за період з 01 січня 2019 року по 20 вересня 2019 року та відмовлено в перерахунку, що є порушенням постанови Правління Пенсійного фонду України № 10-1 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду з вимогою нарахувати та виплатити недоотриману пенсію, але ж отримував негативну відповідь з посиланням на те, що підприємством була допущена помилка з реєстраційним номером облікової картки платника податків позивача у відомостях за 2004 та 2005 роки. Протягом всього періоду роботи у філії «Старобільська ДЕД» за позивача вчасно здійснювалися усі виплати.

За розрахунком позивача загальна сума заборгованості з пенсії за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року складає 23056,18 грн.

З посиланням на положення статей 1, 8, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач вважає протиправною бездіяльність щодо не здійснення відповідачем перерахунку пенсії з дати її призначення та просить задовольнити позовні вимоги.

З урахуванням положень статей 1, 2, 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушення строків їх виплати», позивач просить зобов`язати відповідача виплатити компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати в сумі 13222,21 грн.

Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 21 серпня 2020 року за вхідним реєстраційним № 33746/2020 подало відзив на позовну заяву від 06 серпня 2020 року № 1240-05-8/2466, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 118-122).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 з 19 січня 2013 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Станом на дату звернення за призначенням пенсії (31 грудня 2012 року) стаж роботи позивача складав 43 роки 05 місяців 07 днів, а коефіцієнт страхового стажу - 0,49000 (коефіцієнт розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»). Заробіток для обчислення розміру пенсії враховано по довідці, яка видана філією «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» за період з 01 вересня 1991 року по 30 вересня 1996 року, а з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2012 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Що ж стосується 2004-2005 років відповідач повідомив, що станом на дату призначення пенсії позивачу в системі персоніфікованого обліку по застрахованій особі ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 виявлено лише відомості за період ведення позивачем підприємницької діяльності. За заявою позивача, на підставі пункту 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 4 Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області проведено позапланову перевірку Філії «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця». Перевіркою встановлено порушення частин другої, шостої статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: «подання недостовірних індивідуальних відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі персоніфікованого обліку», а саме: підприємством за 2004, 2005 роки надано індивідуальні відомості про застраховану особу ( ОСОБА_1 ) з неправильним реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_2 . На підставі вищезазначеного, відповідачем проведено коригування даних в Реєстрі застрахованих осіб та виправлено неправильний реєстраційний номер облікової картки платника податків у звітах за 2004-2005 роки на правильний реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 . Відкориговані дані внесено 26 грудня 2019 року.

Враховуючи вищезазначені обставини, інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України надійшла 26 грудня 2019 року, тобто після спливу тримісячного строку з дня прийняття заяви на призначення пенсії, відповідачем проведено контроль розрахунку пенсії ОСОБА_1 на умовах статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, перерахунок пенсії проведено з 01 січня 2020 року.

Після перерахунку пенсії стаж роботи склав: 50 років 4 місяці 3 дні. Коефіцієнт страхового стажу - 0,50333.

Коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % складає 0,50333 (50 р. х 12 міс. + 4 міс.) : 1200.

Заробітну плату обчислено за період з 01 вересня 1991 року по 31 серпня 1996 року та за даними персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2012 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,86121.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки, та складає 8197,42 грн (4404,35 грн х 1,86121).

Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року склав 4371,71 грн.

Після перерахунку з 01 травня 2020 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки, збільшеної на 1,11, складає 9099,14 грн (4888,83 грн х 1,86121).

Розмір пенсії позивача станом на 01 травня 2020 року складає 4825,57 грн. Доплату по перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2020 року по 31 травня 2020 року в сумі 2,04 грн нараховано на основну відомість червня 2020 року.

Відповідач зазначив, що, оскільки підприємство - роботодавець філія «Старобільська ДЕД» подавало недостовірні відомості до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, що і спричинило не відображення факту роботи ОСОБА_1 у період 2004-2005 роки на відповідному підприємстві, позовні вимоги щодо компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати є безпідставними.

У письмових поясненнях від 04 вересня 2020 року № 1240-07-7/3334 та від 10 вересня 2020 року № 1240-07-7/3592 (арк. спр. 137, 147) відповідач зазначив, що відповідно до пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

З 01 квітня 2019 року позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01 листопада 2016 року по 28 лютого 2019 року.

Період роботи з 01 березня 2019 року по 30 вересня 2019 року буде зараховано органами Пенсійного фонду України з 01 квітня 2021 року.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 27 липня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відмовлено у залученні до участі у справі філії «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомомбільні дороги України» як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (арк. спр. 29-31).

Ухвалою від 27 серпня 2020 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 15 вересня 2020 року о 13 год. 15 хв. (арк. спр. 125-126).

Ухвалою від 04 вересня 2020 року внесено виправлення до ухвали суду від 27 серпня 2020 року (арк. спр. 130).

У судовому засіданні, яке відбулося 15 вересня 2020 року позивач позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві від 15 липня 2020 року б/н.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином (арк. спр. 162). Заявою від 22 вересня 2020 року за № 1240-05-7/3897 відповідач просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 163).

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Старобільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області, про що свідчать пенсійне посвідчення від 04 лютого 2013 року № 1937615133 та матеріали пенсійної справи (арк. спр. 7, 37-104).

Відповідно до протоколу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області від 15 січня 2013 року № 303 пенсія позивачу призначена з 19 січня 2013 року (арк. спр. 37).

Згідно з розрахунком стажу до страхового стажу позивача зараховано такі періоди:

- з 01 вересня 1968 року по 26 лютого 1972 року (навчання), що складає 3 роки 5 місяців 26 днів;

- з 11 березня 1972 року по 03 травня 1972 року, що складає 1 місяць 23 дні;

- з 05 травня 1972 року по 23 травня 1974 року (військова служба), що складає 2 роки 0 місяців 19 днів;

- з 03 липня 1974 року по 21 серпня 1974 року, що складає 1 місяць 19 днів;

- з 26 серпня 1974 року по 16 грудня 1974 року, що складає 3 місяці 21 день;

- з 17 грудня 1974 року по 31 грудня 2003 року, що складає 29 років 0 місяців 15 днів;

- з 01 січня 2004 року по 26 вересня 2004 року, що складає 8 місяців 26 днів;

- з 01 жовтня 2004 року по 27 жовтня 2004 року, що складає 27 днів;

- з 01 листопада 2004 року по 26 листопада 2004 року, що складає 26 днів;

- з 01 грудня 2004 року по 27 грудня 2004 року, що складає 27 днів;

- з 01 січня 2005 року по 08 лютого 2005 року, що складає 1 місяць 8 днів;

- з 01 квітня 2005 року по 09 квітня 2005 року, що складає 9 днів;

- з 01 травня 2005 року по 10 травня 2005 року, що складає 10 днів;

- з 01 червня 2005 року по 09 червня 2005 року, що складає 9 днів;

- з 01 липня 2005 року по 09 липня 2005 року, що складає 9 днів;

- з 01 серпня 2005 року по 09 серпня 2005 року, що складає 9 днів;

- з 01 вересня 2005 року по 08 вересня 2005 року, що складає 8 днів;

- з 01 жовтня 2005 року по 08 жовтня 2005 року, що складає 8 днів;

- з 01 листопада 2005 року по 08 листопада 2005 року, що складає 8 днів;

- з 01 січня 2006 року по 31 жовтня 2012 року, що складає 6 років 10 місяців, а всього зараховано 43 роки 3 місяці 7 днів (арк. спр. 38).

Відповідно до рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 24 березня 2019 року № 909340147275 позивачу з 01 квітня 2019 року проведено перерахунок пенсії на підставі абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахування стажу роботи з 01 листопада 2016 року по 28 лютого 2019 року (арк. спр. 159-160)

Згідно з актом від 16 грудня 2019 року № 593, який за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 4 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області проведено позапланову перевірку Філії «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця», якою встановлено порушення частин другої, шостої статті 21 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - подання недостовірних індивідуальних відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі персоніфікованого обліку. Перевіркою встановлено, що страхувальник Філія «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця», яка є правонаступником філії «Старобільський райавтодор», надала за 2004, 2005 роки індивідуальні відомості про ОСОБА_1 з неправильно вказаним РНОКПП - НОМЕР_2 , у той час як перевіркою встановлено, що застрахована особа ОСОБА_1 має РНОКПП - НОМЕР_1 (арк. спр. 114).

За наслідками проведеною перевірки головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 4 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області страхувальнику - Філії «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» винесено припис від 16 грудня 2019 року № 510 про усунення порушень, що встановлені згідно з актом позапланової перевірки. У приписі вказано, що страхувальнику з метою усунення розбіжностей, виявлених в ході перевірки, необхідно у місячний термін надати по застрахованій особі ОСОБА_1 за 2004, 2005 роки індивідуальні відомості про застраховану особу з типом форми «Скасовуюча» з неправильним РНОКПП - НОМЕР_2 та з типом форми «Початкова» з правильним РНОКПП - НОМЕР_1 (арк. спр. 113).

З метою виконання припису від 16 грудня 2019 року № 510 про усунення порушень, що встановлені згідно з актом позапланової перевірки, Філія «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» листом без дати та номеру просила прийняти звіт «ІНДАНІ» та «Список осіб, які працюють або працювали в роботодавця в звітному році» на ОСОБА_1 « Скасовуюча » та «Початкова» (арк. спр. 115).

02 січня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, зареєстрованою за № 5, вид перерахунку - допризначення у зв`язку зі сплатою страхових внесків (арк. спр. 86, 87).

Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 02 січня 2020 року за звітні 2004-2005 роки внесено відомості про страховий стаж та заробітну плату позивача за період роботи у філії «Старобільський райавтодор» (арк. спр. 88-92).

На підставі заяви позивача від 02 січня 2020 року, зареєстрованої за № 5, відповідачем з 01 січня 2020 року здійснено позивачу перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за періоди роботи 2004-2005 років у філії «Старобільський райавтодор» (арк. спр. 78-85).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку (абзац двадцять п`ятий).

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення) (підпункт 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).

Таким чином, починаючи з 01 липня 2000 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, та не може бути врахована на підставі довідок про заробітну плату. Страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується виключно довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною першою статті 21 Закону № 1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом (частина друга статті 21 Закону № 1058-IV).

Частиною третьою статті 21 Закону № 1058-IV закріплено, що персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості:

1) умовно-постійна частина персональної електронної облікової картки: унікальний номер електронної облікової картки; серія, номер і найменування документа, що посвідчує особу; прізвище, ім`я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім`я та по батькові на поточний момент; прізвище при народженні; дата народження; місце народження; стать; адреса місця проживання; адреса, за якою здійснено реєстрацію місця проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть;

2) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць;

3) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду пенсії застрахованій особі за місяцями: номер електронної пенсійної справи; номер архівної електронної пенсійної справи в електронному архіві пенсійних справ; дата, з якої призначено пенсію; поточний місяць нарахування (перерахунку, індексації) пенсії; сума періодів страхового стажу; коефіцієнт страхового стажу; коефіцієнт заробітної плати (доходу, грошового забезпечення); заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для обчислення, перерахунку, індексації пенсії на поточний момент; поточний розмір пенсії для виплати; відомості про членів сім`ї, які перебувають на утриманні застрахованої особи, та її дітей; інформація про уповноважену особу, яка одержала звернення про призначення (перерахунок) пенсії;

4) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає участь застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування, стан накопичувального пенсійного рахунку застрахованої особи або здійснення виплат її спадкоємцям за рахунок коштів, що обліковуються на такому рахунку, а також відомості про стан індивідуального пенсійного рахунку застрахованої особи в недержавному пенсійному фонді - суб`єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення їй пенсійних виплат: сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) учасника накопичувальної пенсійної системи, з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума страхових внесків, сплачена до накопичувальної системи пенсійного страхування за останній звітний рік; дата перерахування страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування; кількість одиниць пенсійних активів застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування; загальна сума коштів застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування; реквізити обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення, з яким укладено пенсійний контракт, реквізити адміністратора і зберігача такого фонду; сума коштів, що обліковується на індивідуальному пенсійному рахунку застрахованої особи в недержавному пенсійному фонді - суб`єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення; сума одноразової виплати, сплаченої відповідно до статті 56 цього Закону застрахованій особі в накопичувальній системі пенсійного страхування або її спадкоємцю, дата такої виплати; реквізити страхової організації, з якою укладено договір страхування довічної пенсії (у разі укладення); дата укладення договору страхування довічної пенсії та розмір страхової виплати за цим договором (у разі укладення); сума коштів, перерахована з накопичувальної системи пенсійного страхування страховій організації, обраній застрахованою особою, для оплати договору страхування довічної пенсії, дата її перерахування; сума штрафної санкції та пені, сплачена агентом-страхувальником за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на користь учасника накопичувальної системи пенсійного страхування, дата її сплати; відмітка про дату смерті застрахованої особи;

5) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає звернення застрахованої особи, надання інформації про застраховану особу та інші відомості щодо реалізації прав застрахованої особи у системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 1058-IV персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства (абзац п`ятий частини п`ятої статті 21 Закону № 1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Частиною першою статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) визначено:

Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1);

Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7).

Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 2464-VI Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 2464-VI Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.

Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац другий частини третьої статті 16 Закону № 2464-VI).

Частиною першою статті 20 Закону № 2464-VI визначено, що Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства (абзац перший частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).

Згідно з частиною третьою статті 20 Закону № 2464-VI на кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка, до якої включаються такі відомості:

1) умовно-постійна частина картки: унікальний номер електронної облікової картки; номер посвідчення застрахованої особи; прізвище, ім`я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім`я та по батькові на поточний момент; дата народження; стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості до персональної облікової картки; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть;

2) частина картки, що відображає загальний страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування: реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць; професійна назва роботи; посада; дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов`язкового державного соціального страхування; сума виплат (доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума призначеної пенсії; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; інша інформація, необхідна для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; інформація про страхові випадки: дата страхового випадку; вид страхового випадку;

3) частина картки, що відображає здійснення виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування: вид страхової виплати; вид соціальної пільги; вид соціальної виплати; дата, з якої призначено виплату; дата початку та закінчення виплати (пільги); сума виплати (помісячні суми виплати); індексація страхової виплати.

Персоніфіковані відомості, включені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових та/або електронних носіях за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперового та електронного документів (абзац дев`ятий пункту 3 частини третьої статті 20 Закону № 2464-VI).

Зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах праці, трудових відносин та зайнятості населення, соціального захисту населення (частина п`ята статті 20 Закону № 2464-VI).

Згідно з частиною шостою статті 20 Закону № 2464-VI відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням.

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 8-1).

Пунктом 4 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 5 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1).

Згідно з пунктом 1 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:

персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства;

відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства;

відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

відомості електронних пенсійних справ, включаючи інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи; інформація про членів сім`ї застрахованої особи, які знаходяться на її утриманні, та її дітей;

періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків;

інформація щодо виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат;

інформація про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України, включаючи дані про надання особам електронних послуг відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (відомості веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України);

інформація про фізичних осіб, які сплачують / за яких сплачують страхові внески до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

відомості про надання третім особам інформації з Реєстру застрахованих осіб, що стосується такої застрахованої особи.

Пунктом 3 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення № 8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1).

Згідно з абзацами другим, третім пункту 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення № 8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 у разі виявлення застрахованою особою некоректних відомостей в її обліковій картці (прізвище, ім`я, по батькові на поточний момент; реєстраційний номер облікової картки платника податків; дата народження, місце народження; стать; громадянство; серія та номер паспорта; номер телефону (за згодою); адреса місця проживання) ця особа може подати до територіального органу Пенсійного фонду України особисто або через представника анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстр(і) застрахованих осіб (далі - Анкета) за формою згідно з додатком 2 до цього Положення та документи, що підтверджують внесення/зміну/уточнення даних та належність помилкових даних цій особі (паспорт (інший документ, що посвідчує особу), трудова книжка, документ, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта).

Внесення/зміни/уточнення даних до умовно-постійної частини облікової картки відповідно до поданої Анкети та доданих до неї документів, а у частині інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків - після підтвердження відповідності реєстраційних даних згідно з пунктом 3 розділу III цього Положення здійснюється на підставі наказу керівника відповідного територіального органу Пенсійного фонду України у п`ятиденний строк (абзац другий пункту 8 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Судом встановлено, що на підставі заяви позивача від 02 січня 2020 року, зареєстрованої за № 5, відповідачем відповідно частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV з 01 січня 2020 року здійснено позивачу перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за періоди роботи 2004-2005 років у філії «Старобільський райавтодор», з урахуванням внесених філією «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» виправлень до Державного реєстру застрахованих осіб стосовно позивача.

Суд зазначає, що відповідач не може нести відповідальність за неправильне внесення страхувальником даних про застрахованих осіб у Державному реєстрі застрахованих осіб, а отже, вина відповідача у цьому випадку відсутня.

У межах спірних правовідносин позивач має право звернутись до дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» за відшкодуванням шкоди, спричиненої страхувальником - філією «Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» внаслідок подання недостовірних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , що використовуються в системі персоніфікованого обліку.

Щодо неврахування стажу та заробітної плати за період з 01 січня 2019 року по 20 вересня 2019 року та не здійснення позивачу після звільнення з роботи у жовтні 2019 році перерахунку пенсії суд зазначає таке.

Стаж та заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01 січня 2019 року по 28 лютого 2019 року враховані позивачу при здійсненні Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області рішенням від 24 березня 2019 року № 909340147275 перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію (абзац третій частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом п`ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абзац шостий частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV).

Отже, страховий стаж, набутий після призначення пенсії може бути врахований при її перерахунку на умовах статті 42 Закону № 1058-IV, якою необхідною умовою для перерахунку передбачено наявність не менше як 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії чи попереднього перерахунку.

Судом встановлено, що позивачу з 01 квітня 2019 року здійснено перерахунок пенсії на підставі абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV та зараховано стаж по 28 лютого 2019 року включно. Отже, у жовтні 2019 року підстави для перерахунку позивачу пенсії з врахуванням періоду роботи з 01 березня 2019 року по 20 вересня 2019 року на умовах статті 42 Закону № 1058-IV відсутні, а наступний перерахунок пенсії позивачу має бути здійснено у квітні 2021 року автоматично.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу недоотриманої пенсії за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно і виплатити різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно в сумі 23056,18 грн є безпідставними та необґрунтованими, внаслідок чого їх належить залишити без задоволення.

Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Статтею 1 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до статті 2 Закону № 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (стаття 3 Закону № 2050-III).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (стаття 4 Закону № 2050-III).

Оскільки вимоги про зобов`язання відповідача виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати є похідними вимогами від вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу недоотриманої пенсії за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно і виплатити різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 19 січня 2013 року по червень 2020 року включно в сумі 23056,18 грн, їх також належить залишити без задоволення.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92704, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1-А) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 05 жовтня 2020 року.

Суддя Т.І. Чернявська