Рішення № 91987133, 30.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
826/1254/18
Номер документу
91987133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) КИЇВСЬКИЙ МТПЦК ТА СП
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року м. Київ №826/1254/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату (далі - Київський МВК) про визнання бездіяльності протиправною і зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не направлення документів позивача до Міністерства оборони України (Міноборони) для розгляду питання про виплату одноразової грошової допомоги згідно із заявою від 19.10.2017;

2) зобов`язати відповідача надіслати документи позивача до Міноборони для розгляду питання про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 згідно із заявою від 19.10.2017.

В обґрунтування позову зазначив, що у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, з огляду на встановлення йому інвалідності 2 групи внаслідок виконання обов`язків військової служби. Натомість відповідач, до повноважень якого належать функції щодо підготовки та подання до Міноборони документів, необхідних для розгляду питання про виплату одноразової грошової допомоги, таких документів щодо позивача на підставі його заяви від 19.10.2017 не направив, чим допустив протиправну бездіяльність.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з огляду на відсутність законних підстав для направлення документів позивача до Міноборони. Зазначає, що пози-вач звільнений з військової служби 15.12.1981, а 2 групу інвалідності (первинно) отримав 22.05.2017, тобто через 36 років після звільнення, тому для виплат одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 підстав не має. На день звільнення позивача з військової служби і на даний час не існувало правової норми, яка б давала право на отримання одноразової грошової допомоги, тому підстав для направлення документів позивача до Міноборони для розгляду нема. Закон України від 04.07.2012 №5040-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців", яким змінено редакцію ст. 16 Закону України "Про соціаль-ний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (на виконання якого було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975) набрав чинності 01.01.2014. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Вважає, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та нової редакції ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" поширюється на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 01.01.2014.

Інших заяв по суті справи, заяв (клопотань) з процесуальних питань від учасників справи не надходило.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відпо-відні їм правовідносини.

19 жовтня 2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою (вх. №К-846), в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 2-ї групи інвалідності згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975. До заяви додав: витяг з протоколу №1421; висновок спеціаліста №22/ж; копію протоколу та довіренос-ті представника; копії паспорту та коду; копію довідки МСК; копію військового квитка; копію посвідчення УБД; довідку №46; реквізити банківського рахунку (а.с. 12).

Відповідач надав відповідь листом від 24.10.2017 №ВСЗ/1983, в якому з посиланням на п. 6 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з урахуванням змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначив, що оскільки позивач звільнений з військової служби 15.12.1981 (довідка комісаріату від 14.03.2017 №46 та війсь-ковий квиток НОМЕР_1 ), а 2 групу інвалідності (огляд первинний) отримав 16.05.2017 (довідка МСЕК АВ №0659113), тобто понад 35 років після звільнення, то для направлення документів для прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 законних підстав не має. Додатково повідомив, що відповідно до наказу Міноборони від 14.08.2014 №530 правомірність отримання одноразової грошової допомоги має визначити військовий комісаріат, у штаті якого є фахівці юридичної служби (а.с. 13).

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального захисту військовослужбовців та стосуються відмови військового комісаріату у направленні до Міноборони документів для прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності 2 групи.

Згідно з п. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і право-вий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній час виникнення спір-них правовідносин) (далі - Закон №2011) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Підпунктом 6 п. 2 ст. 16 Закону №2011 встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевіроч-ні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослуж-бовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період прохо-дження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

Пунктом 8 ст. 16-3 Закону №2011 передбачено, що особи, які мають право на отри-мання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Згідно з п. 9 ст. 16-3 Закону №2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі заги-белі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвер-дженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №975) передбачено, що днем виник-нення права на отримання одноразової грошової допомоги є: <...> у разі встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 11 Порядку №975 встановлено, що військовослужбовець, військовозобов`я-заний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інва-лідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваже-ному органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності та відповідні документи (перелік, яких наведено).

Згідно з п. 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надхо-дження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні однора-зової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Порядок оформлення документів для виплати компенсаційних сум та одноразової грошової допомоги врегульовано розділом IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослуж-бовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2014 №530 (далі - Порядок №530).

Вказаним Порядком визначено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності оформляє та подає в Департамент фінансів Мін-оборони обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб (п. 4.7). Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними орга-нами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міноборони. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні (п. 4.8).

Отже, повноваження відповідача, як уповноваженого органу, полягають у прийнятті заяви і необхідних документів, перевірки повноти і правильності їх оформлення, допомоги у підготовці документів і направленні їх з висновком щодо виплати одноразової грошової допомоги до Міноборони, яке є розпорядником бюджетних коштів.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою і додатками до неї. Неповнота чи неналежне оформлення заяви і необхідних документів відповідачем не встановлено й у листі від 24.10.2017 не зазначалось.

При цьому зі змісту даного листа вбачається, що підставою для відмови у оформленні та поданні до Міноборони документів для прийняття рішення щодо виплати позивачу одно-разової грошової допомоги вказано ту обставину, що інвалідність 2 групи позивачу встанов-лено понад 35 років після його звільнення зі служби, тобто пізніше, ніж через три місяці після звільнення зі служби, що, на думку відповідача, свідчить про недотримання вимог п. 6 ч. 2 ст. 16 Закону №2011.

Аналізуючи зміст наведених вище нормативних положень, суд дійшов висновку, що оформлення та подання до Міноборони документів для прийняття рішення щодо виплати заявнику одноразової грошової допомоги не залежить від встановленої відповідачем обста-вини наявності або відсутності у заявника права на таку допомогу, адже встановлення цієї обставини у спірних правовідносинах належить до компетенції Міноборони, яке згідно з п. 13 Порядку №975 приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги заявнику.

Приходячи до такого висновку, суд врахував, також, висновок Верховного Суду, наведений у постанові від 28.04.2020 у справі №456/2215/17 у подібних правовідносинах:

"Системний аналіз зазначених норм права дає підстави дійти висновку, що передумо-вою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується МОУ, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).

Разом з цим, у спірних правовідносинах військкомат діяв протиправно, оскільки повинен був здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, включаючи складання відповідного висновку, з подальшою передачею їх до МОУ для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Тобто, має місце факт ухилення суб`єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством обов`язків.

<...>

За наведеного правового регулювання Верховний Суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача, за встановлених у справі обставин, є:

визнання протиправною бездіяльності Львівського ОВК, яка полягає у неподанні у п`ятнадцятиденний строк, з дня реєстрації всіх документів, розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №2011-XII;

зобов`язання Львівського ОВК подати розпорядникові бюджетних коштів висновок за формою, встановленою у додатку 13 Наказу Міністерства оборони України № 530 «Про затвердження положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей», та документи до нього щодо вирішення питання про можливість виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №2011-XII та Порядком №975.

<...>

Щодо доводів скаржника про те, що позивач взагалі не має права на отримання грошової допомоги з огляду на те, що інвалідність особи, яка проходила військову службу у Збройних Силах інших країн, не дає права на отримання допомоги в порядку, встановленому законодавством України, то такі доводи можуть бути розглянуті судом лише після прийняття відповідного рішення, передбаченого Порядком №975 (за умови оскарження особою такого рішення в судовому порядку).".

Зважаючи на встановлені судом фактичні обставини цієї справи і беручи до уваги згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України висновок Верховного Суду у справі у подібних правовід-носинах, суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягає у не направленні до Міноборони документів на одержання позивачем одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності, чим порушено право позивача на розгляд його заяви компетентним органом та унеможливлено реалізацію права на отримання вказаної допомоги.

Отже, вимога про визнання протиправною бездіяльності є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

З огляду на повноваження відповідача у спірних правовідносинах та з метою захисту і поновлення порушеного права позивача підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача направити до Міноборони документи для розгляду питання про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Позивач є інвалідом ІІ групи, тому звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Понесення сторонами інших судових витрат не заявлялось, тому суд не проводить їх розподіл.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 11, 90, 139, 241-246, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського військового комісаріату, яка полягає у неподанні до Міністерства оборони України документів для розгляду питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до заяви від 19.10.2017.

3. Зобов`язати Київський міський військовий комісаріат подати Міністерства оборони України документи для розгляду питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до заяви від 19.10.2017.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Київський міський військовий комісаріат;

04112, м. Київ, вул. Т. Шамрила, 19, код ЄДРПОУ 07774420.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко