Рішення № 91953371, 30.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
826/14353/18
Номер документу
91953371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2020 року м. Київ №826/14353/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії);

- зобов`язати відповідача здійснити заходи, передбачені постановою КМ України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393" щодо проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії загаль-ною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошо-вого забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відповідної посади, враховуючи:

посадовий оклад,

оклад за військове звання,

надбавку за вислугу років,

надбавку за службу в умовах режимних обмежень,

надбавку за особливості проходження військової служби,

премію

станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченої пенсії.

Підставою позову зазначено те, що пенсія виплачується без всіх складових грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей", а також частинами, що не охоплюється поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії", вжитим у постанові КМ України від 21.02.2018 №103, та не відповідає ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено, що виплата пенсії прова-диться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, тобто не передбачено виплати пенсії у майбутньому частинами. Вважає, що відтермінування виплати пенсії в повному обсязі шляхом поетапного підвищення є дискримінаційним щодо нього.

Відповідач подав відзив, у якому він просить відмовити в позові з тих підстав, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забез-печення не мають належних правових підстав та не узгоджуються із відомостями довідки, яка є єдиною підставою для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Зазначає, що відповідач не виявив порушень у вказаній довідці, тому не мав правових підстав для невикористання її під час перерахунку пенсії позивача.

Позивач подав додаткові письмові пояснення (вх. від 05.08.2019), в яких зазначив, що встановлений КМ України порядок проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, визнаний незаконним рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 12.12.2018 у справі №826/3858/18, у зв`язку з чим дії відповідача при обчисленні пенсії позивача під час її перерахунку з 01.01.2018 з обмеженого Постановою №103 складу грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії частинами є неправомірним.

У додаткових письмових поясненнях (вх. від 29.11.2019) позивач, серед іншого, зазначив, що при розгляді даної справи слід враховувати висновки Верховного Суду у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

У додаткових письмових поясненнях (вз. від 29.11.2019) позивач зазначив, що судова практика Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, у справах №636/662/17, №709/2728/16-а не є прийнятною у даній справі, яка стосується пенсійного забезпечення військових пенсіонерів під час проведення перерахунку пенсій на підставі постанови КМ України від 21.02.2018 №103, адже спірні питання цієї категорії громадян мають різні за часом моменти виникнення права на перерахунок пенсій.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що після звільнення з військової служби позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону Украї-ни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з розрахунком пенсії по пенсійній справі №N/А10559 позивача від 08.06.2018 пенсія з 01.01.2018 перерахована із сум грошового забезпечення у розмірі 14910 грн., у т.ч.:

- посадовий оклад - 8460 грн.,

- оклад за військове звання - 1480 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4970 грн.,

- премія - 0%.

Підсумок пенсії (з надбавками) 14335,32, з урахуванням максимального розміру пенсії 13730, попередньої суми пенсії 8503,99 та підвищення 2613,01 (50% від 5226,01): 11117 грн.

Згідно з постановою КМ України від 21.02.2018 №103 підвищення складає 5226,01 грн., з яких виплачується:

з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2613,01;

з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 3919,51;

з 01.01.2012 100% щомісячно 100% від підвищення: 5226,01.

Отже, при перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103 відповідачем відтерміновано виплату підвищення пенсії позивача. При цьому, після проведення перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, не включено наступних складових: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби. Таку складову грошового забезпечення як премія, включено до розрахунку пенсії позивача під час її перерахунку, водночас кількісний показник премії не визначено, що дає підстави для висновку про її відсутність.

07 травня 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою про витребування від Київського міського військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпе-чення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військово-службовців та членів їх сімей", станом на 01.04.2018, а також просив провести перерахунок його пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені вказаною нормою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії).

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 14.06.2018 №20750/03/С-308 надано відповідь про те, що ним здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі наданої уповноваже-ним органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з ураху-ванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу.

Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення осіб, якім призначе-но пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військо-вої служби, та деяких інших осіб" і стосуються перерахунку та виплати пенсії з урахуванням певних складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливості проходження військової служби, премія) та виплати підвищення до пенсії у повному розмірі.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, п.п. 1, 2 постанови КМ України №103, якими передбачено відтерміну-вання виплати підвищення до пенсії, скасовані.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з висновками Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 скасування п.п. 1, 2 постанови КМ України №103 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою КМ України №704. Із 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Справа, яка розглядається не підпадає під ознаки типової, адже позовна заява подана до 05.03.2019. Проте висновки Верховного Суду підлягають врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.

Відповідач не навів спростувань доводам позивача у цій частині і прийнятності вказаного висновку Верховного Суду при розгляді даної справи.

Зважаючи на вказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо виплати з 05.03.2019 позивачу пенсії з урахуванням 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а також про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивача з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) у період до 04.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначе-ного станом на 01.03.2018, то підстав для перерахунку і виплаті пенсії у цій частині не має, оскільки у цей період діяли і не були визнані нечинними положення п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, які визначали умови, порядок та розміри перерахунку та виплати пенсії.

Оцінюючи правомірність проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача без врахування зазначених ним видів грошового забезпечення та відмови у задоволенні його заяви, суд зважає на таке.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошово-го забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції поста-нови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перерахо-вуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Згідно з п. 2 постанови КМ України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом №2262 до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вис-лугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на ч. 4 ст. 63 Закону №2262 і ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти КМ України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для врахування зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018, оскільки умови проведення перерахунку пенсії та зміст довідки військового комісаріату врахування таких складових не передбачали.

Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових, з яких складається грошове забезпечення військовослужбовців, а також на наявний у пенсійній справі грошовий атестат, не доводять факт вчинення відповідачем протиправних дій при проведенні перера-хунку пенсії позивача з 01.01.2018.

Незгода позивача із правильністю зазначених у довідці сум чи видів грошового забез-печення, суд відхиляє, оскільки оформлення довідки належить до повноважень відповідного військового комісаріату, а не відповідача.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, не доводять підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, зважаючи на таке.

Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової над-бавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ (п. 38).

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстан-ції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України (п. 39).

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача (п. 40).

Справа, яка розглядається, не підпадає під ознаки типової, проте вказаний висновок Верховного Суду підлягає застосування згідно із ч. 5 ст. 242 КАС України.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи вищевказаний вис-новок Верховного Суду щодо необхідності отримання пенсійним органом після 05.03.2019 належної довідки для виникнення у нього обов`язку з перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок і вип-лату позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" як громадянин, віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення Серія НОМЕР_1 від 02.04.2013), а тому стягнення судового збору не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати з 05.03.2019 ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначе-ного станом на 01.03.2018.

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко