
Справа № 560/5858/20
УХВАЛА
іменем України
02 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Блонський В.К., розглянувши заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось в суд з заявою до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення з розрахункових рахунків квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький коштів за податковим боргом в сумі 5 306 139,47 грн., в порядку, передбаченому ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановивши невідповідність вказаної заяви вимогам ст. 160, 161, 283 КАС України, судом відповідно до ухвали від 01 жовтня 2020 року заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення податкового боргу, залишено без руху, та надано заявнику строк для усунення недоліків заяви до - 14 години 00 хв., 02 жовтня 2020 року.
На виконання вказаної ухвали заявник подав до Хмельницького окружного адміністративного суду клопотання про відстрочення, продовження строку для усунення недоліків заяви у зв`язку з відсутністю на рахунках відповідача коштів для сплати судового збору.
Перевіривши доводи вказаного клопотання та матеріали справи, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Правові засади сплати судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-V.
Відповідно до ч.2 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Згідно з положеннями Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.
Органи доходів і зборів є державними органами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України та мають право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що обставини, пов`язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету України не є підставою для продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 21 березня 2019 року у справі № 826/15058/16 та в ухвалі від 22 березня 2019 року у справі № 826/4116/17.
При цьому відповідач не надав доказів того, що процесуальний обов`язок зі сплати судового збору буде виконаний суб`єктом владних повноважень у разі продовження строку на усунення недоліків.
Окрім того суд зазначає, що відповідно до частини 7 статті 283 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.
Тобто КАС України передбачений короткий строк розгляду заяв органів доходів і зборів, тому суд вважає за недоцільне продовжувати заявнику строк на усунення недоліків вказаної заяви.
Таким чином, у задоволенні клопотання про продовження строку на усунення недоліків заяви, слід відмовити.
Крім того, відповідно до п. 6 ч.5 ст.44 КАС України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Обов`язок щодо сплати за подання вищевказаної заяви, передбачений Законом України "Про судовий збір".
Таким чином, суб`єкт владних повноважень, який звертається до суду, повинен дотримуватись вимог процесуального закону щодо сплати судового збору та вчиняти усі можливі та залежні від нього дії для виконання такого обов`язку, в тому числі щодо організації своєчасної сплати судового збору.
Згідно з положеннями Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI органам доходів і зборів не надано пільг щодо сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.
При цьому майновий стан сторони слід оцінювати як елемент права фізичної особи - заявника на доступ до суду, що передбачено п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на правову позицію Касаційного адміністративного суду, викладену в ухвалі від 29 грудня 2017 року у справі №826/11019/15, положення процесуального законодавства при вирішенні питання про звільнення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору застосовуються виключно для фізичних осіб.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання відповідача про відстрочення сплати судового збору.
Отже, станом на 14 год. 00 хв., 02 жовтня 2020 року вимоги ухвали суду про залишення заяви без руху заявником не виконані.
Відповідно до ч. 3 ст. 283 КАС України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів.
Повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Враховуючи те, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області не усунуло у встановлений судом строк недоліки щодо надання до суду оригіналу платіжного документу, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 21020 грн., визначені в ухвалі суду від 01.10.2020 року, суд вирішив повернути Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області заяву про стягнення коштів за податковим боргом та доданих до неї документів.
Керуючись статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення податкового боргу - повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
02 жовтня 2020 року 14:16
Головуючий суддя В.К. Блонський