
Справа № 420/9927/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2020 року 23 год. 05 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасишиної О.М.,
за участю секретаря: Сидорівського С.А.,
представника позивача: Павел О.Ю.,
представника відповідача: Іщенка О.В., Рогачевої С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні з урахуванням особливостей встановлених ст. 273 КАС України справу за позовною заявою Регіональної організації політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Транспортна, буд. 10, кв. 12; код ЄДРПОУ 26133326) до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (місцезнаходження: 67821, Одеська область, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 100; код ЄДРПОУ 43778958) про визнання протиправною та скасування постанови від 28.09.2020 року № 35 та зобов`язання вчинити певні дії, –
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 01.10.2020 року о 23:17:35 год. надійшла позовна заява Регіональної організації політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, в якій позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 року № 35 “Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області”, якою оформлено рішення комісії про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, як таку, яка прийнята з порушенням вимог п. 1-12 ч. 1 ст. 222, 225, п. 2 ч. 1, ч. 3-4 ст. 230 Виборчого кодексу України;
зобов`язати Таїровську селищну територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області та зареєструвати кандидатами у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області.
Ухвалою суду від 02.10.2020 року прийнято до розгляду дану позовну заяву з урахуванням особливостей встановлених ст. 273 КАС України щодо розгляду окремих категорій справ, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
В обґрунтування позовних вимог, зокрема, зазначено, що 23.09.2020 року о 13 год. 35 хв. уповноваженим представником Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області були подані документи згідно з переліком документів, визначених пунктами 1-12 ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України, для реєстрації кандидатів Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших виборах 25.10.2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області, про що було отримано відповідну довідку з описом документів, прийнятих ТСТВК, на якій черговим уповноваженим виборчої комісії Коваль Д.В. власноруч зроблено напис із зазначенням дати та часу їх прийняття.
В подальшому, при перевірці комісією вказаних у описі документів, були виявлені недоліки і помилки, у зв`язку з чим, 27.09.2020 року о 19:30 представнику позивача було вручено лист № 13 від 26.09.2020 року про усунення виявлених недоліків, на що 28.09.2020 року о 16 год. 00 хв. представником РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області до ТСТВК Одеського району Одеської області було подано лист з документами та матеріалами для усунення недоліків, який було прийнято черговим ТВК Чорбаджи Т.В. та зареєстровано за вхідним номером 31. При цьому, позивачем зазначено, що в результаті вказаної перевірки жодних зауважень та питань стосовно Документу про внесення грошової застави у ТСТВК не виникало.
Проте, в подальшому, на засіданні ТСТВК, яке проводилося 28.09.2020 року, було прийнято Постанову від 28.09.2020 року № 35 о 23 год. 20 хв. про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області, яка була прийнята на підставі того, що в якості Документа про внесення грошової застави відповідно до ст. 225 Виборчого кодексу України замість оригіналу подана копія платіжного доручення, яка ніяким чином не завірена, а тому, на думку виборчої комісії, не може вважатися документом про внесення суб`єктом висування грошової застави, і водночас невідповідність документу вимогам цього Кодексу щодо розміру грошової застави і платіжних реквізитів документа. Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим останній звернуся до суду з даним позовом.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому, в обґрунтування правової позиції, зазначено, що подання копії документа про внесення грошової застави, яка не засвідчена належним чином, є достатньою правовою підставою стверджувати про відсутність такого документа у переліку. При цьому, виборча комісія вказала на те, що надання не завіреної належним чином копії документа про внесення грошової застави не є помилкою, неточністю або недоліком, виявленим виборчою комісією в поданих на реєстрацію документах, який може бути усунутий шляхом подання уточненого або іншого документа в порядку, встановленому ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України. Враховуючи зазначене, відсутність належного документа про внесення грошової застави зумовило прийняття ТСТВК рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів, висунутих позивачем та включених до єдиного та територіальних виборчих списків на підставі п. 2 ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України, ув`язку з чим просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі та просили у їх задоволенні відмовити, в тому числі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
30 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 “Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року”, якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно із додатками, в тому числі у Таїровській селищній територіальній громаді Одеського району Одеської області.
Згідно з витягу з інтернет ресурсу Державний реєстр виборців, місто Таїровська селищна рада налічує виборців, що перевищує 10 тисяч (Т. 1 а.с. 114-124).
Як вбачається з позовної заяви, 27.08.2020 року на ХХІ з`їзді Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області було прийнято рішення про участь місцевих організацій Політичної партії «Довіряй Ділам» у всіх місцевих виборах, призначених на 25 жовтня 2020 року, в тому числі й у перших виборах депутатів Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.
Так, на конференції Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області від 17.09.2020 року було прийнято рішення щодо висування кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (т1 а.с. 128).
23.09.2020 року о 13 год. 35 хв. уповноваженим представником Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області були подані документи згідно з переліком документів, визначених пунктами 1-12 ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України (а.с. 20-21), а саме:
- рішення конференції місцевої організації політичної партії про висування кандидатів у депутати Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області;
- єдиний виборчий список кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області;
- територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області;
- заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області про згоду балотуватися кандидатами в депутати від цієї організації політичної партії;
- автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області;
- заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати;
- документ про внесення грошової застави;
- фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області розміром 4х6 см (по 1 фотографії кожного з кандидатів);
- копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата в депутати;
- передвиборна програма Регіональної організації Політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області;
- заява про реєстрацію представника місцевої організації політичної партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу разом з копією паспорта громадянина України запропонованої особи;
- копія рішення керівного органу місцевої організації політичної партії про затвердження кандидатури представника місцевої організації політичної партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.
В подальшому, членами комісії та юрисконсультом комісії на засідання 26.09.2020 року були перевірені документи, надані Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області для реєстрації кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (Т.1 а.с. 22-25).
Так, при перевірці комісією вказаних у описі документів, були виявлені недоліки і помилки, у зв`язку з чим, 27.09.2020 року о 19:30 представнику позивача було вручено лист № 13 від 26.09.2020 року (Т.1 а.с. 26-27) про усунення виявлених недоліків, а саме:
1) № 1 ОСОБА_1 не надано документів, передбачених п.п. 6,7,8,10;
2) № 2 ОСОБА_2 відсутній диск з електронним пакетом документів, в єдиному та територіальному списку в графі місце роботи та посада повинно бути вказано «Фізична особа-підприємець»;
3) №4 ОСОБА_3 в єдиному та територіальному списку в графі освіта сказано «вища», а в автобіографії – «неповна вища освіта та зазначено навчальний заклад коледж.
4) № 15 ОСОБА_4 в єдиному та територіальному списку автобіографії неправильно вказаний місяць народження, в графі освіта вказано середня спеціальна, повинно бути вказано професійно-технічна, в графі місце роботи та посада повинно бути вказано «ФОП»;
5) № 20 ОСОБА_5 в графі місце проботи та посада повинного бути вказано «Фізична особа-підприємець»;
6) № 24 ОСОБА_6 в автобіографії вказано «Тамбоська область, України;
7) ОСОБА_7 в єдиному та територіальному списку неправильно вказаний місяць народження.
28.09.2020 року о 16 год. 00 хв. представником позивача до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області було подано лист з документами та матеріалами для усунення недоліків, який було прийнято черговим ТВК Чорбаджи Т.В. та зареєстровано за вхідним номером 31 (Т.1 а.с. 28-29).
При цьому, позивачем зазначено, що в результаті вказаної перевірки жодних зауважень та питань стосовно Документу про внесення грошової застави у Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області не виникло.
28.09.2020 року, на засіданні Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області було прийнято Постанову від 28.09.2020 року № 35 про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області, яка була прийнята на підставі того, що в якості Документа про внесення грошової застави відповідно до ст. 225 Виборчого кодексу України замість оригіналу подана копія платіжного доручення, яка ніяким чином не завірена, а тому, на думку виборчої комісії, не може вважатися документом про внесення суб`єктом висування грошової застави, і водночас невідповідність документу вимогам цього Кодексу щодо розміру грошової застави і платіжних реквізитів документа.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України.
Відповідно до статті 20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з частиною 1 статті 22 Виборчого кодексу України суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 196 Виборчого кодексу України, виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи:1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Частиною 3 ст. 196 ВК України виборчий процес завершується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів виборів у порядку, передбаченого цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 216 ВК України, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Частиною 2 ст. 216 ВК України передбачено, що право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ч.3 ст. 216 ВК України організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
У відповідності до ч.1 ст. 217 ВК України висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів.
У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч та більше), виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії, а також прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії.
Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії, не пізніш як за 48 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.
Центральна виборча комісія не пізніш як за 45 днів до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.
Частиною 2 ст.217 ВК України передбачено, що організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Згідно ч.4 ст.217 ВК України обласна організація партії, зокрема, може висунути кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідних районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад (районів, міст, районів у містах, сіл, селищ, що входять до складу відповідної області, Автономної Республіки Крим згідно з адміністративно-територіальним устроєм);
У відповідності до ст. 218 ВК України висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Статтею 219 ВК України передбачений порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше).
Згідно ч.1 ст.222 ВК України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов`язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;
5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);
7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов`язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);
8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);
10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;
11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) передбачений у ст. 227 ВК України, який серед іншого, передбачає, що :
1. Кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.
2. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.
3. Особа, включена організацією партії до єдиного та/або до єдиного та відповідного територіального виборчих списків, яка на день подання заяви організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не подала заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, вважається виключеною з виборчого списку (виборчих списків) організації партії з дня подання заяви організацією партії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання організацією партії заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.
4. Особа, включена організацією партії до єдиного та/або єдиного та відповідного територіального виборчих списків, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із виборчого списку (виборчих списків) цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів, включених до виборчих списків. Про отримання такої заяви відповідна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніше наступного дня після отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається.
5. У разі виявлення факту включення особи до виборчих списків кількох організацій партій уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати лише від однієї організації партії, яка може бути подана до комісії особисто або засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат".
У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною з виборчих списків решти організацій партій.
У разі неподання особою такої заяви протягом двох днів з дня отримання відповідного звернення така особа рішенням територіальної виборчої комісії виключається з виборчих списків усіх організацій партій, до яких вона була включена.
6. Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
7. Список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу.
8. У разі реєстрації кандидатів у депутати представнику організації партії у територіальній виборчій комісії разом з копією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у триденний строк з дня його прийняття видаються посвідчення кандидатів у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії. Відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в єдиному виборчому окрузі із зазначенням суб`єкта висування, порядкового номера кандидата, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання, наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, номера територіального виборчого округу, до якого віднесено кандидата, та порядкового номера кандидата у відповідному територіальному виборчому списку кожного кандидата в депутати (крім першого кандидата) передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.
Згідно ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:
1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;
2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);
3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення;
4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Згідно ч. 3, 4 ст. 230 Виборчого кодексу України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів. Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).
Судом встановлено, що 28 вересня 2020 року о 23:20 хв. Таїровською селищною територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області прийнято постанову № 35 «Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області» (а.с. 16-19).
Відповідно до вказаної постанови, позивачу відмовлено в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, у зв`язку з тим, що в якості Документа про внесення грошової застави відповідно до ст. 225 Виборчого кодексу України замість оригіналу подана копія платіжного доручення, яка ніяким чином не завірена, а тому, на думку виборчої комісії, не може вважатися документом про внесення суб`єктом висування грошової застави, і водночас невідповідність документу вимогам цього Кодексу щодо розміру грошової застави і платіжних реквізитів документа.
Як вбачається з позовної заяви, на виконання вимог ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України, Таїровською селищною територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області, 27.09.2020 року о 19 год 30 хв. представнику позивача було вручено лист № 13 від 26.09.2020 року про усунення виявлених недоліків, на що 28.09.2020 року о 16 год. 00 хв. представником РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області до ТСТВК Одеського району Одеської області було подано лист з документами та матеріалами для усунення недоліків, який було прийнято черговим ТВК Чорбаджи Т.В. та зареєстровано за вхідним номером 31.
При цьому, представником відповідача зазначено, що вказані документи Таїровською селищною територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області не досліджувались, у зв`язку із встановленням іншої помилки, яка не була вказана у листі № 13 від 26.09.2020 року.
Так, в судовому засідання 02.10.2020 року, судом було досліджено відеозапис, з якого вбачається, що на засіданні Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, яке відбулось 28.09.2020 року, виборча комісія дійшла висновку, що подання копії документа про внесення грошової застави, яка не засвідчена належним чином, є достатньої правовою підставою стверджувати про відсутність такого документа у переліку. При цьому, виборча комісія вказала на те, що надання не завіреної належним чином копії документа про внесення грошової застави не є помилкою, неточністю або недоліком, виявленим виборчою комісією в поданих на реєстрацію документах, який може бути усунутий шляхом подання уточненого або іншого документа в порядку, встановленому ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України.
Суд не погоджується з даними висновками відповідача з огляду на наступне.
Так, подане 23.09.2020 року до ТСТВК разом з іншими документами, передбаченими п.п. 1-12 ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України, платіжне доручення № 32 від 21.09.2020 року, є документом, сформованим і перетвореним у візуальну форму представлення на паперовому носії електронною платіжною системою IFOBS.
До цього ж, на підтвердження здійснення оплати РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області грошової застави в сумі 3161,00 грн. обслуговуючим її відділенням ПАТ «МТБ БАНК» № 12, 29.09.2020 року видано довідку № 01/ОВ12/86-01/ОВ12-Д, у якій зазначено, що 22.09.2020 року РО ПП «Довіряй Ділам» в Одеській області здійснила 2 (два) платіжних доручення, які були проведені в електронному вигляді IFOBS, одне з них – платіжне доручення № 32 на суму 3161,00 грн., було проведено та не підлягало поверненню.
Згідно п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яку затверджено Постановою Національного банку України від 21.01.2004р. № 22, визначено значення у цій Інструкції, зокрема таке:
дистанційне обслуговування - комплекс інформаційних послуг за рахунком клієнта та здійснення операцій за рахунком на підставі дистанційних розпоряджень клієнта;
електронний розрахунковий документ - документ, інформація в якому представлена у формі електронних даних, уключаючи відповідні реквізити розрахункового документа, який може бути сформований, переданий, збережений і перетворений у візуальну форму представлення електронними засобами;
безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.
Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.
Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.
Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Згідно ст. 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.
Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Електронний документ не може бути застосовано як оригінал:
1) свідоцтва про право на спадщину;
2) документа, який відповідно до законодавства може бути створений лише в одному оригінальному примірнику, крім випадків існування централізованого сховища оригіналів електронних документів;
3) в інших випадках, передбачених законом.
Нотаріальне посвідчення цивільно-правової угоди, укладеної шляхом створення електронного документа (електронних документів), здійснюється у порядку, встановленому законом.
Відтак, законодавець чітко встановив випадки неможливості створення електронного документу, до яких платіжне доручення не відноситься.
Аналізуючи приписи вищевикладеного законодавства, суд дійшов висновку, що подане 23.09.2020 року до ТСТВК платіжне доручення № 32 від 21.09.2020 року, є електронним розрахунковим документом, створеним за допомогою дистанційного обслуговування, який має візуальну форму із відображенням даних, які він містить на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною, та допустимість його, як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Окрім того, судом при відкритті провадження у справі Ухвалою від 02.10.2020 року було витребувано виписку зі спеціального рахунку Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, для внесення грошової застави, кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року у період з 22.09.2020р. по 28.09.2020р.
Однак, відповідачем вказану виписку до суду не надано та вказано, що територіальна виборча комісія не зобов`язана перевіряти зарахування відповідних надходжень в якості грошової застави.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що іншими суб`єктами виборчого процесу було надано платіжні доручення з мокрим відбитком штампу банку, оскільки це не передбачено приписами Виборчого кодексу України.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що наведені відповідачем в оскаржуваній постанові № 35 від 28.09.2020 року «Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області» не відповідають приписам ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України, а тому постанова Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області «Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області» від 28.09.2020 року № 35 є протиправною та підлягає скасуванню.
За таких обставин, підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов`язання Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області.
При цьому, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути документи з урахуванням заяви про виправлення помилок від 28.09.2020 року та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні у строк, визначений Виборчим Кодексом України.
Щодо позовної заяви про зобов`язання Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області зареєструвати кандидатами у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
Суд може прийняти рішення про зобов`язання органу владних повноважень прийняти певне рішення, в разі, якщо можливість прийняття єдиного альтернативного рішення виключена судом.
Верховним Судом в постанові від 18 червня 2019 року по справі № 855/150/19 (№ А/9901/112/19) зазначено, що дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними); відповідно до завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею; завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади; принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності; перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.
В той же час, з приписів статті 206 Виборчого кодексу України вбачається, що саме відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови - реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
При цьому, зі слів представника відповідача так і з оскаржуваної постанови № 35 від 28.09.2020 року «Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області», вбачається, що виборчою комісією не досліджувались в повній мірі документи, подані до заяв від 23.09.2020 року та 28.09.2020р. для реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року та виправлення помилок.
За таких підстав, оскільки розгляд доданих до заяви для реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії «Довіряй Ділам» в Одеській області» передбачає з`ясування обставин чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для реєстрації кандидатів, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу, яким у даному випадку Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, суд відмовляє у задоволенні вказаної позовної вимоги.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЗУ “Про судовий збір” за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Проте, друга позовна вимога є похідною.
За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України Суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Регіональної організації політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Транспортна, буд. 10, кв. 12; код ЄДРПОУ 26133326) до Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (місцезнаходження: 67821, Одеська область, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 100; код ЄДРПОУ 43778958) про визнання протиправною та скасування постанови від 28.09.2020 року № 35 та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 року № 35 “Про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного багатомандатного та територіальних виборчих списків, висунутих Регіональною організацією Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області”.
Зобов`язати Таїровську селищну територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області не пізніше наступного дня, що слідує за днем набрання чинності рішення суду, повторно розглянути документи, які подано 23 вересня 2020 року для реєстрації кандидатів у депутати Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Регіональної організації Політичної партії “Довіряй Ділам” в Одеській області з урахуванням заяви про виправлення помилок від 28.09.2020 року та прийняти рішення відповідно до вимог Виборчого кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні у строк, визначений Виборчим Кодексом України.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Таїровської селищної територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (місцезнаходження: 67821, Одеська область, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 100; код ЄДРПОУ 43778958) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 02.10.2020р.
Суддя О.М. Тарасишина
.