Рішення № 91950050, 02.10.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
160/8875/20
Номер документу
91950050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2020 року Справа № 160/8875/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю " БК Євродор" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "БК Євродор"звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.12.2019 року №0187035330, складене ГУ ДПС у Дніпропетровській області згідно з підпунктом 3 пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України на підставі акту перевірки № 9925/04-36-53-30/36256287 від 12.11.2019 на загальну суму штрафу 46 083,18 грн.;

- визнати протиправними дії ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування та стягнення з ТОВ " БК Євродор" пені за прострочення сплати штрафу в розмірі 239,97 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем було проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень 2019 року, за результатами якої складено акт перевірки, на підставі висновків акту було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.12.2019 року № 0187035330, яким застосовано штраф у сумі 46083,18 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 460 831,83 грн. Позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки підприємством були своєчасно направлені податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак зареєстровані після встановленого строку не з вини платника податків. Отже оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає чинному законодавству та прийняте на підставі хибних висновків, до яких дійшов відповідач в ході проведення перевірки. З огляду на вищевикладене, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 відкрито провадження у справі № 160/8875/20 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

08.09.2020 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що суб`єктом господарювання порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України, в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: терміном на 1 день, у зв`язку з чим відсутні підстави для звільнення позивача від відповідальності за порушення податкового законодавства, тому податкове повідомлення-рішення винесене в рамках діючого законодавства.

14.09.2020 року на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.

12.11.2019 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ТОВ " БК Євродор" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень 2019 про що складено акт № 9925/04-36-53-30/36256287.

Перевіркою встановлено, що платником порушено терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість, чим порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України.

У зв`язку із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 460 813,83 грн., контролюючим органом розраховано штраф у розмірі 10% у сумі 46083,18 грн. та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2019 року №0187035330.

Не погодившись з висновками Акту перевірки ТОВ " БК Євродор" 12.12.2019 були подані заперечення до Акту перевірки.

16.01.2020 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області листом № 47447/10/04-36-53-30 розглянуло заперечення позивача на Акт перевірки та зазначило, що факти порушення ТОВ " БК Євродор" термінів реєстрації податкової накладної є підтвердженими даними ЄРПН, а тому висновки викладені в Акті перевірки № 9925/04-36-53-30/36256287 від 12.11.2019 є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.

27.12.2019 на підстав висновків Акту перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №0187035330 від 27.12.2019, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 46083,18 грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі -ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до абз. 1 п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних в інші терміни, ніж встановлено статтею 201 Податкового кодексу України, є порушенням порядку їх реєстрації в ЄРПН.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та 201 ПК України покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Відповідно до приписів п. 2 Порядку № 1296 операційний день частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

При цьому, згідно з п. 3 Порядку № 1296 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пунктів 11-15 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, як Податковим кодексом України, так і Порядком №1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких, платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Як встановлено з матеріалів справи, податкові накладні, а саме: 30 вересня 2019 року о 19 годин 54 хвилини, ТОВ " БК Євродор" своєчасно направило до ЄРПН, податкову накладну №2 від 09.09.2019 року, що підтверджується роздруківкою від 30.09.2019 року 19:54 год., яка міститься у матеріалах справи.

Але прийнята вона була уповноваженим органом 01.10.2019, що підтверджується квитанцією №1 від 01.10.2019 року, тобто за межами операційного дня в незалежних від ТОВ " БК Євродор" обставин.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач своєчасно протягом операційного дня 30 вересня 2019 направив податкову накладну до ЄРПН на реєстрацію.

При цьому, за результати скерування позивачем 30 вересня 2019 до ЄРПН податкових накладних, позивачу не було надіслано квитанцій про прийняття чи неприйняття, або зупинення реєстрації цих податкових накладних.

Суд зауважує, що обов`язком позивача як платника податків є своєчасне, в операційний день, направлення податкових накладних до ЄРПН. При цьому, платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов`язок виконав своєчасно.

Більше того, в силу імперативних приписів абз. 13 п. 201.10 ст. 201 ПК України, не надіслання контролюючим органом протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, має наслідком її реєстрацію в ЄРПН.

Отже, оскільки позивач належним чином виконав обов`язок щодо надіслання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних, а квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, впродовж операційного дня йому не була направлена, то такі податкові накладні відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 ПК України вважаються зареєстрованими в ЄРПН 30 вересня 2019 року.

Водночас, як вбачається з квитанцій до податкової накладної, квитанція № 1 була надіслана позивачу 01.10.2019, відтак відповідачем було порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 у справі № 804/5153/17, зазначено, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.12.2019 року №0187035330 на загальну суму штрафу 46 083,18 грн., з огляду на критерії правомірності визначені ч. 2 ст. 2 КАС України підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування та стягнення з ТОВ " БК Євродор" пені за прострочення сплати штрафу в розмірі 239,97 грн, суд зазначає наступне.

Оскільки повідомлення-рішення від 27.12.2019 року №0187035330, яке складене ГУ ДПС у Дніпропетровській області згідно з підпунктом 3 пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України на підставі акту перевірки № 9925/04-36-53-30/36256287 від 12.11.2019 на загальну суму штрафу 46 083,18 гр., суд визнає протиправним та скасовує то пеня за прострочення сплати штрафу в розмірі 239,97 грн нарахована протиправно.

Отже дана вимога підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 4204,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 1427 від 28.07.2020.

Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 4204,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Євродор" (52005, с.м.т. Слобожанське, вул. Виробнича, 15, офіс 10, код ЄДРПОУ 36256287) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.12.2019 року №0187035330, складене ГУ ДПС у Дніпропетровській області згідно з підпунктом 3 пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України на підставі акту перевірки № 9925/04-36-53-30/36256287 від 12.11.2019 на загальну суму штрафу 46 083,18 грн.;.

Визнати протиправними дії ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування та стягнення з ТОВ " БК Євродор" пені за прострочення сплати штрафу в розмірі 239,97 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17а, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " БК Євродор"(вул.Виробнича,15/10, смт. Слобожанське, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область, 52005, код ЄДРПОУ 36256287) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 4204,00 грн., відповідно до платіжного доручення № 1427 від 28.07.2020.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 02.10.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.