Рішення № 91875939, 30.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
360/2314/20
Номер документу
91875939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2314/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просив стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з єдиного податку у загальній сумі 11164,20 грн на користь місцевого бюджету за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок UА078999980314090699000012080, код платежу 18050400, отримувач: УК у м. Сєвєродон./М. СЄВЄРОД./18050400, ОКПО 3744909, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) (а.с.1-2).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку, як платник податків з 24.10.2017 на спрощеній системі оподаткування, 2 група. Як зазначає позивач, відповідачем не виконувалися обов`язки щодо сплати податкового зобов`язання з єдиного податку, в наслідок чого виникла заборгованість з єдиного податку на загальну суму 11 164,20 грн основного платежу. Зазначена сума боргу складається із нарахувань: за березень 2019 року на суму 819,00 грн, по терміну сплати 20.03.2019, за квітень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.04.2019; за травень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.05.2019; за червень 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.06.2019; за липень 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.07.2019; за серпень 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.08.2020; за вересень 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.09.2020; за жовтень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.10.2019; за листопад 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.11.2019; за грудень 2019 року на суму на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.12.2019; за січень 2020 року на суму на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.01.2020; за лютий 2020 року на суму на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.02.2020; за березень 2020 року на суму на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.03.2020, які нараховані на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 26.10.2017. Позивачем також було надіслано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.05.2019 за формою «Ф» № 51141-52, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою відповідачу 13.06.2019. У зв`язку із несплатою відповідачем заборгованості, позивач звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 справу призначено до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.30-31).

На виконання вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідачу неодноразово надсилалась ухвала суду від 25.06.2020 на адресу, яка зазначена у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2020 №1006820290, а саме 30.06.2020 (а.с.33), 05.08.2020 (а.с.37), 13.08.2020 (а.с.39) та 21.08.2020 (а.с.41).

З матеріалів справи вбачається, що до суду повернулись наступні конверти:

- 04.08.2020 з позначкою ф.20 «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с.35);

- 11.08.2020 з позначкою ф.20 «інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення» (а.с.38);

- 20.08.2020 з позначкою ф.20 «інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення» (а.с.40);

- 30.09.2020 з позначкою ф.20 «за закінченням терміну зберігання» (а.с.44).

За приписами частини одинадцятої статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач про відкриття провадження в адміністративній справі №360/2314/20 повідомлений належним чином.

Станом на 30.09.2020 правом подачі відзиву відповідач не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ідентифікаційній код НОМЕР_1 є фізичною особою-підприємцем з 24.10.2017 №23830000000013122 та платником податків за основним місцем обліку, в стані припинення не перебуває (а.с.3,26-29).

Відповідач з 24.10.2017 перебуває на спрощеній системі оподаткування 2 групи (а.с.10-12).

Станом на 28.05.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 11164,20 грн (а.с.6,15).

Вищевказаний борг виник на підставі автоматичного нарахування грошового зобов`язання:

- за березень 2019 року на суму 819,00 грн, по терміну сплати 20.03.2019;

- за квітень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.04.2019;

- за травень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.05.2019;

- за червень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.06.2019;

- за липень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.07.2019;

- за серпень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.08.2020;

- за вересень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.09.2020;

- за жовтень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.10.2019;

- за листопад 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.11.2019;

- за грудень 2019 року на суму 834,60 грн по терміну сплати 20.12.2019;

- за січень 2020 року на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.01.2020;

- за лютий 2020 року на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.02.2020;

- за березень 2020 року на суму 944,60 грн по терміну сплати 20.03.2020 (а.с.7).

З облікової картки платника податків вбачається, що відповідачем податковий борг з єдиного податку в сумі 11164,20 залишається не сплаченим (а.с.8-9).

08.05.2019 за №51141-52 ГУ ДФС у Луганській області було винесено податкову вимогу форми «Ф» в сумі 1653,60 грн, яка складається з основного платежу - 1653,60 грн, штрафних (фінансових) санкцій - 0,00 грн та пені - 0,00 грн (а.с.4).

Вищевказану податкову вимогу направлено на адресу відповідача засобами поштового зв`язку та до відповідача повернувся конверт з позначкою ф.20 «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с.4).

29.09.2020 позивачем до суду надано облікову картку відповідача, з якої вбачається, що останній податковий борг з єдиного податку у загальній сумі 11164,20 грн станом на теперішній час не сплатив (а.с.43).

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

За правилами пункту 122.1 статті 122 Податкового кодексу України несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.

Статтею 87 Податкового кодексу України визначені джерела сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків.

Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені в главі 1 розділу 14 Податкового кодексу України.

Згідно пунктів 291.2. та 291.3. статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.

За приписами пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку. Згідно з підпунктом 2 цього пункту до другої групи належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

Відповідно до положень пунктів 293.1, 293.2 статті 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з вимогами пункту 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Відповідно до пункту 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

Відповідно до довідки про заборгованість по єдиному податку, розрахунку податкового боргу, даних інтегрованої картки платника, заборгованість позивача з єдиного податку станом на 28.05.2020 складає 11164,20 грн (а.с.6,15).

Таким чином, станом на день розгляду справи за відповідачем наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на суму 11164,20 грн, що виник у зв`язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов`язань.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Головним управлінням ДФС у Луганській області було сформовано податкову вимогу від 08.05.2019 №51141-52, яку надіслано за адресою відповідача 11.05.2019 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.4,5).

Однак, у встановлений законом строк відповідач заборгованість не сплатив, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника єдиного податку (а.с.8-9).

Згідно пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 11164,20 грн за відповідачем, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги - такими, які слід задовольнити.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесені позивачем відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 262, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.

Стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за податковим боргом з єдиного податку з фізичних осіб у загальній сумі 11164 (одинадцять тисяч сто шістдесят чотири) гривні 20 копійок на користь місцевого бюджету за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок UА078999980314090699000012080, код платежу 18050400, отримувач: УК у м. Сєвєродон./М. СЄВЄРОД./18050400, ОКПО 3744909, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова