
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2020 року м. Київ № 320/4393/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у якій не вказано надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції;
- зобов`язати відповідача виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1 серпня 2019 р. із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції на посаді старшого оперуповноваженого ВКР Обухівського ВП ГУНП в Київській області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач вважає, що відповідачем не виготовлено нову довідку про суму грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням 50% надбавки за специфічні умови проходження служби і не надано її до територіального відділення органу ПФУ. На думку позивача, вказана дії відповідача є протиправними, оскільки відповідач створив передумови для неврахування у складі суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача надбавки за специфічні умови служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 1 червня 2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
25 червня 2020 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що надбавка за спеціальні умови служби не є обов`язковою виплатою, розмір надбавки встановлюються не за посадами, а індивідуально, залежно від успішного виконання повноважень, якості, складності, обсягу та важкості виконуваних завдань. Стверджує, що за посадою поліцейського виплачується лише посадовий оклад, всі інші види грошового забезпечення залежать від присвоєного спеціального звання, підтвердженого стажу служби та індивідуально встановлених розмірів надбавок та премій.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" відповідачем на ім`я позивача була складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 березня 2018 р. № К-7365, в якій зазначено посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.
На підставі вищевказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується протоколом перерахунку від 15 березня 2018 р.
Позивач вважає, що йому повинна бути надана нова довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1 серпня 2019 р., оскільки з вказаної дати працюючим поліцейським була встановлена та виплачувалася щомісячна надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 50% посадового окладу.
26 березня 2020 р. позивачем подано заяву до відповідача з проханням направити до Пенсійного фонду України в Київській області щодо позивача нову довідку із зазначенням розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції на посаді старшого оперуповноваженого ВП ГУНП в Київській області.
8 травня 2020 р. відповідач листом № 33/30/2-Л-40 позивача повідомлено, що розмір зазначеної надбавки встановлюється кожному поліцейському не за посадами, а індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо).
Крім того, зазначив, що надбавка за специфічні умови проходження служби, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, в установленому порядку, позивачу не призначалась і не виплачувалась, тому вона відповідачем не була включена у довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує окрім іншого перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 2 ст. 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 2 грудня 2015 року.
Отже, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 22 березня 2018 р. №К-9365 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою у січні 2016 року була виготовлена та направлена до ГУ ПФУ у Київській області.
Згідно з положеннями пп. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 р. (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Абзацом сьомим п. 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до вимог положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення окрім іншого установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу зі спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Тобто, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Так, положеннями п. 4 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, який затверджено наказом МВС України №260 (далі - Порядок № 260) передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським ГУНП в Київській області у січні 2016 року не здійснювалась, що підтверджується листом ГУНП в Київської області від 6 квітня 2020 р. № 29/Л-237.
Таким чином, відсутні підстави для включення до довідки для перерахунку пенсії надбавки за специфічні умови праці.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні від 12 березня 2018 р. Верховного Суду у справі № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), що було винесено за результатами розгляду зразкової справи. При цьому, вказане рішення було залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 р. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача та відсутності підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що дії відповідача були правомірними. Право позивача не порушено. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити в повному обсязі.
Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керучись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Відповідач - Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області, адреса: вул. Володимирська, 15, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 08592218.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду 30 вересня 2020 року.