Рішення № 91842335, 31.08.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2020
Номер справи
160/6922/20
Номер документу
91842335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2020 року Справа № 160/6922/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилась у порушенні права позивача бути присутнім при розгляді заяви (запиту) від 26.12.2019 вх. С-1122, права на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, у не визначеності способу соціального захисту інтересів позивача та способу захисту прав позивача на свободу пересування і свободу вибору місця проживання до правової позиції ст. ст. 3, 33 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України;

- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у не підкоренні ст. ст. 3, 9, 19, 21, 33, 46, 48, 59, 92 Конституції України, ч. 1 ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ч. 1 ст. 12 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966 відповідно до звернення позивача від 26.12.2019 вх. С-1122;

- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, яка рішенням, постановою, тобто правовим актом не зафіксувала місце тимчасового мешкання позивача за адресою: АДРЕСА_1 для забезпечення права на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії і зазначити закон, вимоги якого порушено згідно ч. 4 ст. 249 КАС України.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивач подав заяву від 26.12.2019 вх. № С-1122, якою просив діяти у встановленому законом порядку, однак відповідач по суті бездіяв і не забезпечив право громадянина на попередження за можливістю страждань і болю, право свободи пересування та вільного вибору місця проживання не гарантував. Як вбачається з бездіяльності відповідача він не переслідував законну мету правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення яке положенням права відповідає.

Ухвалою суду від 30.06.2020: клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, позивача звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову в адміністративній справі №160/6922/20; заяву позивача про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом в адміністративній справі №160/6922/20 задоволено та поновлено позивачу пропущений процесуальний строк звернення до суду в адміністративній справі №160/6922/20; прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі; призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору; клопотання позивача про витребування доказів задоволено, витребувано у Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради наступні документи, а за їх відсутності запропонувати зазначити причини: рішення, постанови, тобто правові акти, якими керувалися при розгляді заяви позивача від 26.12.2019; підтвердження отримання позивачем рішення, постанови, тобто правових актів щодо заяви від 26.12.2019; вихідний номер і дату відправки позивачу повідомлення про день, час і місце розгляду заяви позивача від 26.12.2019 та поштове повідомлення, що позивач таке повідомлення отримав, а за їх відсутності зазначити причини; документ, де зазначено особи, час, день, місце, де розглядалася заява позивача від 26.12.2019, а за його відсутності зазначити причини; заяву від 26.12.2019 вх. С-1122; рішення, постанову, тобто правовий акт, який прийнятий після розгляду заяви позивача від 26.12.2019 вх. С-1122, а за його відсутності зазначити причини.

04.08.2020 та 12.08.2020 надійшли відзиви на позовну заяву з додатками від голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича. Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що виконкому Тернівської районної у місті ради надійшло звернення позивача від від 26.12.2019 вх. С-1122. Заява розглянута відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» та відповідь надіслана позивачу.

Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертаються, відповіді саме того змісту і форми, яку зазначені особи прагнуть отримати, а також приймати позитивні рішення на кожну вимогу позивача, особливо якщо ця вимога суперечить нормам, встановленим законодавством України, та виходить за межі наданих повноважень.

Законом не передбачено такого поняття як реєстрація тимчасового місця мешкання, знаходження. Повноважень щодо прийняття рішення виконкомом районної у місті ради про визначення актом тимчасового перебування, знаходження, мешкання позивача за адресою, де він здійснює догляд за своєю матір`ю, не передбачено. Позивач не надає повний пакет документів згідно постанови Кабінету міністрів від 02.03.2016 № 207, таким чином зареєструвати місце перебування не є можливим.

Позивачу неодноразово пропонувалось зареєструвати своє місце проживання за адресою, де він здійснює піклування за своєю матір`ю, надавався перелік необхідних документів та графік роботи відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради. Але від даної пропозиції позивач категорично відмовляється.

Виконком Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від імені позивача звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання йому житла.

Позивач неодноразово звертався протягом 2014 - 2019 років до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Управління здійснює призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-Ш «Про державну соціального допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання.

Спеціалістами управління було з`ясовано, що 08.11.2013 позивач був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті громадянина України та до теперішнього часу не має зареєстрованого місця проживання.

Лише після надання повного пакету документів та реєстрації місця проживання, управління праці та соціальною захисту населення виконкому районної у місті ради розгляне питання щодо можливості призначення соціальної допомоги.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі розгляду адміністративної справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернувся до Голови Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича із заявою, зареєстрованою за вх. № С-1122 від 26.12.2019, в якій зазначив, що не має свого житла і просив зафіксувати місце його тимчасового мешкання за адресою, за якою він надає соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сімї для призначення усіх видів допомоги і забезпечення рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму та захист свободи пересування, вільного вибору місця проживання.

Заявник у заяві за вх. № С-1122 від 26.12.2019 просив:

« 1. Рішенням, постановою, тобто правовим актом на підставі ст. 3, 19, 21, 22, 33, 68 Конституції України зафіксувати місце його тимчасового мешкання за адресою: АДРЕСА_1 для забезпечення гарантій держави на захист соціальних прав.

2. Подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської обласної, Криворізькому міському голові, КМУ для зясування встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради визнати надану довідку про склад моєї сімї для проведення призначення усіх видів допомоги.

3. Зобовязати індивідуальним актом відділ реєстрації виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради скласти Акт, яким зафіксувати місце мого тимчасового мешкання за адресою АДРЕСА_1 .

4. Зазначити причини, мотиви не застосування, не виконання ч.1 ст. 12 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966, частиною першою ст. 9 Конституції України вами.

5. Індивідуальним актом на підставі ст. 3, 8, 19, 22, 33, 34, 46, 48, 55, 68, 92 Конституції України вжити заходи для забезпечення моїх конституційних прав.

6. Надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 26.12.2019, а після розгляду її, висновку викласти в постанові, яку надати мені.

7. Вжити систему заходів і подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської обласної,Криворізькому голові, КМУ для зясування наступних обаставин, які документи, куди потрібно подати, щоб бути позаштатним вашим працівником, який надає соціальні послуги по догляду за інвалідом.

8. Правовим актом зобовязати начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіну Оксану Володимирівну визнати довідку про склад сімї та незареєстрованих у житловому приміщенні особ від 26.12.2019 як належну довідку про склад моєї сімї для проведення призначення усіх видів допомоги.

9. Частково загладити мої моральні страждання сумою у 600 розмірів пржиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а саме 1921х600 = 1152600грн.».

17.01.2020 гр. ОСОБА_1 був присутній на засіданні з питання розгляду звернення від 26.12.2019, що підтверджується Протоколом засідання з питання розгляду звернень ОСОБА_2 від 26.12.2019, 08.01.2020 до голови Тернівської районної у місті ради (а.с.15). На засіданні вирішено підготувати письмові відповіді на зазначені звернення.

Відповідно до письмової відповіді, оформленої листом від 17.01.2020 №С-1122:

по пункту 1:

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» складати та надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції виконкому Тернівської районної у місті ради.

Реєстрація місця перебування осіб, іцо звернулися за захистом в Україні, здійснюється на визначений законодавством строк на підставі документів, визначених пунктом 18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (крім квитанції про сплату адміністративного збору).

Термін «місце мешкання» не використовується для офіційного визначення місця реєстрації або реєстрації місця перебування на території України. Складати та надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради.

по пунктам 2, 8:

Обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів визначені рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381. Відповідно до вказаного рішення районні у місті ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені до відання органів місцевого самоврядування Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами в обсязі і межах, визначених цим рішенням.

Управління праці та соціального захисту населення (далі - управління) є структурним підрозділом виконкому Тернівської районної у місті ради і здійснює свою діяльність у імсжаі повноважень, визначених Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затверджено рішенням Тернівської районної у місті ради від 31.08.2018 № 281.

Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

За інформацією КП «Будинок нічного перебування» за адресою: вул. Сєченова, гр. ОСОБА_1 був зареєстрований з 22.12.2011 по 08.11.2013. На теперішній час гр. ОСОБА_1 не має зареєстрованого місця проживання.

З його слів кілька років вів фактично проживає за адресою матері, за якою здійснюєте догляд ( АДРЕСА_2 ), але до теперішнього часу не зареєстрував місце проживання за даною адресою. Йому неодноразово спеціалістами управління зауважувалось про порушення законодавства щодо реєстрації місця проживання та було рекомендовано особисто вирішити питання реєстрації.

Неодноразово надаватися письмові- роз`яснення, що рішенням виконкому Криворізької міської ради від 14.09.2016 № 402 «Про врегулювання питання щодо видачі довідок про склад сім`ї» рекомендовано об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам, житлово-будівельним кооперативам, відповідним підприємствам (організаціям), що обслуговують житлові будинки (у тому числі гуртожитки), органам самоорганізації населення для інформаційного забезпечення даними при призначенні населенню субсидій на житлово - комунальні послуги, допомог, а також для інших, передбачених чинним законодавством України цілей, співпрацювати з виконкомами районних у місті рад у сфері надання довідок про склад сім 'ї за місцем проживання громадян до врегулювання питання на законодавчому рівні.

До звернення від 26.12.2019 була надана письмова інформація від 26.12.2019, яку гр. ОСОБА_1 вважає довідкою про склад сім`ї. В ній зазначається, що гр. ОСОБА_1 фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . що підтверджується підписами родичів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Своїм особистим підписом та печаткою ТОВ «УЮТ-2011» начальник дільниці № 1 Чадай О.С. засвідчує лише підписи громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а не факт проживання заявника за вказаною адресою.

Для перевірки права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» гр. ОСОБА_1 необхідно вирішити питання реєстрації для надання управлінню можливості отримання довідки про. склад зареєстрованих осіб за адресою заявника з Електронного реєстру територіальної громади.

Чинним законодавством не затверджено форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла та зареєстрованого місця проживання.

по пункту 3:

Складати та надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради.

по пунктам 4, 5:

Відповідно ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права кожному, хто законно перебуває на території, будь-якої держави, належить, у межах цієї території, право на вільне пересування і свобода вибору місця проживання.

Відповідно ст. 33 Конституції України „кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію „України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає -строком менше шести місяців на рік. Документ, до якого вносяться відомості про місде.перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні, якої Ви не маєте.

Враховуючи вищевикладене, порушень статей 12 та 25 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статей Конституції України не встановлено.

по пункту 7:

Щодо питання оформлення трудових відносин повідомляємо наступне.

Обставини, при яких виникають трудові відносини, регламентовані Кодексом законів про працю України (далі - КЗпПУ).

Згідно ст. 21 КЗпПУ трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін

Працівник перебуває в трудових відносинах зроботодавцем на підставі укладеного трудового договору і завдяки своїй праці виконує певну трудову функцію.

Стосовно прохання щодо оформлення гр. ОСОБА_1 як позаштатного працівника управління, повідомлено наступне.

На посаду в органах місцевого самоврядування можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою в обсягах, достатніх для виконання службових обов`язків.

З питання працевлаштування рекомендовано звертатись до відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування і кадрової роботи виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул. Короленка, 1а. к. 303.

Прийом на роботу працівників виконкому здійснюється на конкурсній основі. Посади позаштатних працівників не передбачені, у

Управління та його керівник не мають законних повноважень від імені заявника звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання працевлаштування, жоден нормативно правовий акт не зобов`язує управління на здійснення подібних діянь, оскільки право на звернення є невід`ємним правом фізичної особи, яке може бути реалізоване особисто, або через уповноважених за довіреністю представників.

Додатково зазначено, що при оформленні трудових відносин з будь-яким роботодавцем гр. ОСОБА_1 автоматично втрачає право на отримання компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, яка була призначена гр. ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян», так як Ви будете вважатися працюючим.

по пункту 9:

Щодо стягнення моральної шкоди з виконкому Тернівської районної у місті ради на користь гр. ОСОБА_1 зазначено наступне: ст. 23, Цивільного кодексу України визначено, що моральна шкода полягає у фізичному бодіо та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Відшкодовується моральна шкода лише на підставах, визначених законодавством України.

Не погоджуючись з зазначеною відповіддю, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону № 393/96-ВР.

Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства (частина шоста статті 5 Закону № 393/96-ВР).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (частина сьома статті 5 Закону № 393/96-ВР).

Згідно із частиною восьмої статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина друга статті 7 Закону № 393/96-ВР).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).

Відповідно до статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно частини другої статті 5 Закону № 280/97-ВР у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (стаття 10 Закону № 280/97-ВР).

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).

Частиною третьою статті 17 Закону № 280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Згідно частини першої статті 41 Закону № 280/97-ВР питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.

Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (частина третя статті 41 Закону № 280/97-ВР).

Повноваження голови районної у місті ради визначені частиною шостою статті 55 Закону № 280/97-ВР: скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради; забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням; представляє раді кандидатури для обрання на посаду відповідно заступника голови районної, районної у місті ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання; вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради; координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; організує подання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень; організує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; організує роботу президії (колегії) ради (у разі її створення); призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради; здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату; підписує рішення ради, протоколи сесій ради; забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян; забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради; представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства; за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів; звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації", здійснення державної регуляторної політики відповідно виконавчим апаратом районної, обласної ради, районної у місті ради, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін; вирішує інші питання, доручені йому радою.

Згідно частини сьомої статті 55 Закону № 280/97-ВР голова районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що подана заява від 26.12.2019 № С-1122 направлена на забезпечення соціального захисту позивача, зокрема отримання довідки про склад сім`ї та реєстрації місця проживання (мешкання) заявника, що забезпечить призначення соціальної допомоги.

В цій справі позивач просить визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича , яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду заяви, а саме: права бути присутнім при розгляді заяви від 26.12.2019 №С-1122, права на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, у не визначеності способу соціального захисту інтересів позивача та способу захисту прав позивача на свободу пересування і свободу вибору місця проживання до правової позиції ст. ст. 3, 33 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України.

Статтею 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

За результатами комісійного розгляду звернення від 26.12.2019 № С-1122, позивачу 17.01.2020 за вих. № С-1122 надано відповіді на всі поставлені питання, роз`яснено відсутність повноважень для впливу на виконком іншої районної ради щодо реєстрації місця проживання; зазначено про відсутність підстав для реєстрації місця проживання в спеціалізованій установі; роз`яснено межі повноважень, які не передбачають надання гарантійних листів та звернення до Конституційного Суду; роз`яснено відсутність підстав для фіксування тимчасового місця мешкання; неможливість надання довідки про склад сім`ї та її форми для осіб, які не мають свого житла.

При призначенні соціальної допомоги інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідка про склад сім`ї не визначена Порядком № 250 як обов`язковий документ для призначення усіх видів допомог.

Поряд із цим, обов`язковою умовою для позитивного розгляду такого питання є реєстрація місця проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, за яким структурними підрозділами з питань соціального захисту населення здійснюються призначення і виплата соціальної допомоги, що встановлено пунктом 3 Порядку № 250 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Умовою реєстрації місця проживання є подання заявником повного пакету документів до належного органу із додержанням територіального поділу. Належне звернення позивача з метою реєстрації місця проживання у встановленому порядку із наданням всіх документів, матеріалами справи не підтверджується.

Навпаки, позивач намагається отримати від посадової особи Тернівської районної у місті ради гарантійний лист та сприяння для фіксування його тимчасового місця мешкання за визначеною адресою.

У розглянутому випадку за результатами розгляду звернення у письмовій формі заявнику направлена відповідь, з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови у задоволенні заявлених вимог.

Відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів.

Судом не встановлено допущення відповідачем протиправної бездіяльності та не вбачаються підстави для вжиття заходів, передбачених статтею 249 КАС України.

Враховуючи зміст та межі повноважень щодо розгляду поставлених у заяві питань, присутність позивача при розгляді заяви, що підтверджується Протоколом від 26.12.2019 (а.с.15), матеріалами справи не підтверджено порушень прав позивача.

З аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

Розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у даній справі судом не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича (код ЄДРПОУ 04052554, вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко