Рішення № 91842334, 31.08.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2020
Номер справи
160/6925/20
Номер документу
91842334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2020 року Справа № 160/6925/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

25.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні права позивача на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, у не визначеності способу соціального захисту інтересів позивача та способу захисту прав позивача на свободу пересування і свободу вибору місця проживання до правової позиції ст. ст. 3, 33, 46 Конституції України при розгляді заяви (запиту) від 09.10.2019 вх. 939 та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України;

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилась у не підкоренні ст. ст. 3, 9, 19, 21, 33, 46, 48, 59, 92 Конституції України, ч. 1 ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ч. 1 ст. 12 Пакту про громадські та політичні права ООН від 16.12.1966 відповідно до звернення позивача від 09.10.2019 вх. 939;

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилася у не наданні рішення, постанови, тобто правових актів, складений за підсумком всебічного розгляду питання заяви від 13.09.2019 і від 17.09.2019 після розгляду заяви від 09.10.2019 вх. 939;

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилася у не наданні запрошення для позивача, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви позивача від 09.10.2019 вх. 939, у не забезпеченні права на правову допомогу відповідно до ст. 59 Конституції України і зазначити закон, вимоги яких порушено згідно ч. 4 ст. 249 КАС України.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивач подав заяву від 09.10.2019 вх. № С-939, якою просив діяти у встановленому законом порядку, однак відповідач по суті бездіяв і не забезпечив право громадянина на попередження за можливістю страждань і болю, право свободи пересування та вільного вибору місця проживання не гарантував. Як вбачається з бездіяльності відповідача він не переслідував законну мету правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення яке положенням права відповідає.

Ухвалою суду від 30.06.2020 клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, позивача звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову в адміністративній справі №160/6925/20; заяву позивача про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом в адміністративній справі №160/6925/20 задоволено та поновлено позивачу пропущений процесуальний строк звернення до суду в адміністративній справі №160/6925/20; прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі; призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору; клопотання позивача про витребування доказів задоволено, витребувано у Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради наступні документи, а за їх відсутності запропонувати зазначити причини: нормативно-правові акти, якими керувалися при розгляді заяви позивача від 09.10.2019; підтвердження отримання позивачем нормативно-правових актів щодо заяви від 09.10.2019; вихідний номер і дату відправки позивачу повідомлення про день, час і місце розгляду заяви позивача від 09.10.2019 та поштове повідомлення, що позивач таке повідомлення отримав, а за їх відсутності зазначити причини; документ, де зазначено особи, час, день, місце, де розглядалася заява позивача від 09.10.2019, а за його відсутності зазначити причини; заяву від 09.10.2019 вх. 939; рішення, постанову, тобто правовий акт, який прийнятий після розгляду заяви позивача від 09.10.2019 вх. 939, а за його відсутності зазначити причини.

08.08.2020 електронною поштою та 10.08.2020 засобами поштового зв`язку надійшли відзиви на позовну заяву з додатками від Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради. Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що виконкому Тернівської районної у місті ради надійшло звернення позивача від 09.10.2019 вх. С-969. Заява розглянута відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» та відповідь надіслана позивачу.

Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертаються, відповіді саме того змісту і форми, яку зазначені особи прагнуть отримати, а також приймати позитивні рішення на кожну вимогу позивача, особливо якщо ця вимога суперечить нормам, встановленим законодавством України, та виходить за межі наданих повноважень.

Законом не передбачено такого поняття як реєстрація тимчасового місця мешкання, знаходження. Повноважень щодо прийняття рішення виконкомом районної у місті ради про визначення актом тимчасового перебування, знаходження, мешкання позивача за адресою, де він здійснює догляд за своєю матір`ю, не передбачено. Позивач не надає повний пакет документів згідно постанови Кабінету міністрів від 02.03.2016 № 207, таким чином зареєструвати місце перебування не є можливим.

Позивачу неодноразово пропонувалось зареєструвати своє місце проживання за адресою, де він здійснює піклування за своєю матір`ю, надавався перелік необхідних документів та графік роботи відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради. Але від даної пропозиції позивач категорично відмовляється.

Виконком Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від імені позивача звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання йому житла.

Позивач неодноразово звертався протягом 2014 - 2019 років до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Управління здійснює призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-Ш «Про державну соціального допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання.

Спеціалістами управління було з`ясовано, що 08.11.2013 позивач був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті громадянина України та до теперішнього часу не має зареєстрованого місця проживання.

Лише після надання повного пакету документів та реєстрації місця проживання, управління праці та соціальною захисту населення виконкому районної у місті ради розгляне питання щодо можливості призначення соціальної допомоги.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі розгляду адміністративної справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради із заявою, зареєстрованою за вх. № С-939 від 09.10.2019. Заявник у заяві за вх. № С-1122 від 26.12.2019 просив:

1) надати після подання клопотань до Виконкому Криворізької міської ради, виконавчого комітету Покровської районної у м.Кривий Ріг ради розпорядження відповідно до якого буде зазначено повноваження осіб, їх повні ПІБ, які будуть приймати участь на засіданні комісії, що до місця реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_1 спеціалізованого закладу Будинку нічного перебування КМР;

2) надати рішення, постанови, тобто правовий акт складений за підсумком всебічного розгляду питання заяви від 13.09.19р. і від 17.09.19р.;

3) надати гарантійний лист спрямованний на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності , який забезпечить моє місце реєстрації, звернувшись до виконавчого комітету Покровської районної м.Кривий Ріг ради та надати мені вихідний номер і дату відправки цих звернень;

4) вжити системи заходів, спрямованих на захист гарантій ст 33 Конституції України;

5) надати копії звернень до посадових особ вищого рангу за пілеглостью для вирішення питання стосовно внесен до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта;

6) надати копію правового акту , який вам забороняє вжити систему заходів для фіксування тимчасового місця мешкання за адресою АДРЕСА_2 ;

7) надати довідку про склад моєї сімї, мені та УПСЗН виконавчего комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг рад про склад сімї відповідно до мешкання мене для призначення усіх видів допомоги згідно статей 3,19, 21,22, 33,46,45 Конституції України;

8) надати копію нормотивно-правового акту відповідно до якого начальник Управління праці та соціального захист населення виконавчего комітету ТЕРНІВСЬКОІ районної у м.Кривий Ріг ради Каретіна Оксана Володимирівна на підставі ст 1,3,19,68 Конституції України не має повноважень виносити рішення, постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 13.09 19р, 17.09.19р і взагалом;

9) зазначити особу, установу виконавчої влади району, міста, яка має повноваження виносити рішення, постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 13.09.19р, 17.09.19р і взагалом;

10) рішенням, постановою, тобто правовим актом надати повноваження начальнику Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради виносити рішення, постанови, тобто правові акти за результатами розгляду зверненнь громодян для соціального захисту;

11) надати форму довідки про склад сімї для особ, які не мають свого житла. (Зауважую, які не мають своєї оселі);

12) надати запрошення з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви від 09.10.2019;

Заява від 09.10.2019 №С-939 розглянута відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» і відповідь надіслана поштою 07.11.2019 С-939 ОСОБА_1 .

Відповідно до письмової відповіді, оформленої листом від 07.11.2019 С-939:

по пункту 1:

За інформацією КП «Будинок нічного перебування» за адресою: АДРЕСА_1 Ви були зареєстровані з 22.12.2011 по 08.11.2013. Для вирішення питання повторної реєстрації за цією адресою Вам необхідно особисто звернутися до даної установи.

До повноважень виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради не входить вирішення питання реєстрації у Покровському районі м. Кривого Рогу.

по пункту 2:

Ваше звернення до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (далі-управління) від 17.09.2019 за вх. 822 було розглянуто начальником та спеціалістами управління 09.10.2019 у Вашій присутності. Належним чином підготовлена письмова відповідь та направлена на поштову адресу, зазначену у зверненні: АДРЕСА_2.

Ваша заява від 13.09.2019, яку Ви в черговий раз подали до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям була зареєстрована в журналі прийому громадян щодо призначення усіх видів державних соціальних допомог за № 2383. В заяві Ви вказали, що зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

19.09.2019 управлінням в черговий раз на запит була отримана інформація КУ «Будинок нічного перебування» про те, що Ви з 08.11.2013 зняті з реєстрації за цією адресою. Таким чином, було встановлено, що на час звернення за допомогою Ви не мали зареєстрованого місця проживання.

Управління здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 №1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», (далі - Закон) постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (далі - Порядок) та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

Відповідно до п.п. 3,4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї. Соціальна допомога призначається за місцем фактичного проживання за умови неотримання допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.

Так протягом місяця, встановленого законодавством для надання повного пакету документів (до 13.10.2019) Ви не вирішили питання реєстрації місця проживання, управління не мало можливості отримати довідку про склад Вашої сім`ї.

Тому Вам було направлено лист від 15.10.2019 за вих. № 5998 про неможливість призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з причини відсутності у Вас реєстрації місця проживання.

по пункту 3:

Згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей»: бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання; безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах гіезавершецбго будівництва, місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані.

Оскільки Ви не проживаєте на вулиці, вказуєте місце фактичного проживання адресою: АДРЕСА_2 , за даною адресою мешкаєте тривалий час, Ви не можете відноситися до бездомних та безпритульних осіб.

Виконком Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від Вашого імені звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання Вам житла.

Ви неодноразово протягом 2014 -2019 років зверталися до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Спеціалістами управління було з`ясовано, що 08.11.2013 Ви були зняті з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті ( АДРЕСА_1 ) та до теперішнього часу не маєте зареєстрованого місця проживання.

Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Кілька років Ви фактично проживаєте за адресою матері, за якою здійснюєте догляд ( АДРЕСА_3 ), але до теперішнього часу не зареєстрували місце проживання за даною адресою. Вам неодноразово спеціалістами управління зауважувалось про порушення Вами законодавства щодо реєстрації місця проживання та було рекомендовано особисто вирішити питання реєстрації.

По пункту 4:

Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Виконком Тернівської районної у місті ради жодним чином не обмежує свободу Вашого пересування, гарантовану вищевказаною статтею Конституції.

По пункту 5:

Питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, відповідно до статті 147 Конституції України, вирішує Конституційний Суд України, який також дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Конституційний Суд України» суб`єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України.

До суб`єктів права на конституційну скаргу не належать юридичні особи публічного права. Виконком Тернівської районної у місті ради не належить до суб`єктів права на конституційну скаргу і не має права звертатися зі скаргою до Конституційного Суду України.

По пункту 6:

Громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, встановлених законом.

Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. № 1983» вбачається, що право на отримання посвідки на постійне проживання (тимчасова реєстрація) мають: 1) іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування; 2) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для участі в реалізації проектів міжнародної технічної допомоги, зареєстрованих у встановленому порядку; 3) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою проповідування релігійних віровчень, виконання релігійних обрядів чи іншої канонічної діяльності за запрошенням релігійних організацій та за погодженням з державним органом, який здійснив реєстрацію відповідної релігійної організації; 4) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для участі в діяльності філій, відділень, представництв та інших структурних осередків громадських (неурядових) організацій іноземних держав, зареєстрованих у встановленому порядку; 5) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для роботи у представництвах іноземних суб`єктів господарювання в Україні, зареєстрованих в установленому порядку; 6) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для роботи у філіях або представництвах іноземних банків, зареєстрованих в установленому порядку; 7) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для проведення культурної, наукової, освітньої діяльності на підставах і в порядку, встановлених міжнародними договорами України або спеціальними програмами, спортсмени, які отримали професійний статус, а також іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для участі в міжнародних і регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності волонтерських організацій, зареєстрованих в Україні в установленому порядку; 8) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для роботи кореспондентом або представником іноземних засобів масової інформації; 9) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання; 10) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - дванадцять статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», уклали шлюб з громадянами України; 11) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, зазначеними в частинах другій - дванадцятій статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»; 12) іноземці та особи без громадянства, які після завершення граничного строку перебування в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, звернулися із заявою про отримання посвідки на проживання.

З вичерпного переліку виходить, що громадяни України не можуть отримати дозвіл на проживання (тимчасову реєстрацію).

По пункту 7:

Щодо отримання довідки про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні повідомляємо, що у разі реєстрації місця проживання або перебування Ви отримаєте всі необхідні довідки, які передбачені чинним законодавством.

По пунктам 8, 9, 10:

Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада у межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Виконавчий комітет районної у місті ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються головою районної у місті ради.

Голова районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів визначені рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381. Відповідно до вказаного рішення районні у місті ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені до відання органів місцевого самоврядування Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами в обсязі і межах, визначених цим рішенням.

Управління є структурним підрозділом виконкому Тернівської районної у місті ради і здійснює свою діяльність у межах повноважень, визначених Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженого рішенням Тернівської районної у місті ради від 31.08.2018 № 281.

До повноважень начальника управління не входить прийняття нормативних та інших актів у формі рішень.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної

влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники, до повноважень яких

належить розгляд заяв, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розляду заяв.

Відповідь за результатами розгляду заяв в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

На Ваше звернення до начальника управління від 17.09.2019 Вам була надана письмова відповідь за вихідним № 5965 від 10.10.2019 з вичерпними роз`ясненнями згідно питань, викладених Вами у зверненні.

На заяву від 13.09.2019, подану Вами до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Вам була надана письмова відповідь-повідомлення від 15.10.2019 за вихідним № 5998.

Додатково повідомляємо, що вирішити позитивно питання призначення Вам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям буде можливо за умови реєстрації Вами місця свого проживання.

По пункту 11:

Чинним законодавством не затверджено форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла та зареєстрованого місця проживання.

По пункту 12:

30.10.2019 за вихідним № 6231 поштою Вам було направлено письмове запрошення для участі у розгляді вищевказаної скарги. Розгляд було призначено на 15-00 год. 07.11.2019 у приміщенні управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.

06.11.2019 Вас особисто начальником управління було поставлено до відома про чаї та місце розгляду Вашого звернення, але Ви не скористувалися своїм правом бути присутнім при розгляді.

Враховуючи вищевикладене Ваше звернення до голови виконкому від 09.10.2019 № С-939 було розглянуто без Вашої присутності. Письмову відповідь за результатам розгляду направляємо Вам поштою.

Не погоджуючись з зазначеною відповіддю, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону № 393/96-ВР.

Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства (частина шоста статті 5 Закону № 393/96-ВР).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (частина сьома статті 5 Закону № 393/96-ВР).

Згідно із частиною восьмої статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина друга статті 7 Закону № 393/96-ВР).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).

Відповідно до статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно частини другої статті 5 Закону № 280/97-ВР у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (стаття 10 Закону № 280/97-ВР).

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).

Частиною третьою статті 17 Закону № 280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Згідно частини першої статті 41 Закону № 280/97-ВР питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.

Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (частина третя статті 41 Закону № 280/97-ВР).

Повноваження голови районної у місті ради визначені частиною шостою статті 55 Закону № 280/97-ВР: скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради; забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням; представляє раді кандидатури для обрання на посаду відповідно заступника голови районної, районної у місті ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання; вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради; координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; організує подання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень; організує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; організує роботу президії (колегії) ради (у разі її створення); призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради; здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату; підписує рішення ради, протоколи сесій ради; забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян; забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради; представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства; за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів; звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації", здійснення державної регуляторної політики відповідно виконавчим апаратом районної, обласної ради, районної у місті ради, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін; вирішує інші питання, доручені йому радою.

Згідно частини сьомої статті 55 Закону № 280/97-ВР голова районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що подана заява від 09.10.2019 № С-939 направлена на забезпечення соціального захисту позивача, зокрема отримання довідки про склад сім`ї та реєстрації місця проживання (мешкання) заявника, що забезпечить призначення соціальної допомоги.

В цій справі позивач просить визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду заяви.

Статтею 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

За результатами розгляду звернення від 09.10.2019 № С-939, позивачу 07.11.2019 за вих. № С-939 надано відповіді на всі поставлені питання, роз`яснено відсутність повноважень для впливу на виконком іншої районної ради щодо реєстрації місця проживання; зазначено про відсутність підстав для реєстрації місця проживання в спеціалізованій установі; роз`яснено межі повноважень, які не передбачають надання гарантійних листів та звернення до Конституційного Суду; роз`яснено відсутність підстав для фіксування тимчасового місця мешкання; неможливість надання довідки про склад сім`ї та її форми для осіб, які не мають свого житла.

При призначенні соціальної допомоги інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідка про склад сім`ї не визначена Порядком № 250 як обов`язковий документ для призначення усіх видів допомог.

Поряд із цим, обов`язковою умовою для позитивного розгляду такого питання є реєстрація місця проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, за яким структурними підрозділами з питань соціального захисту населення здійснюються призначення і виплата соціальної допомоги, що встановлено пунктом 3 Порядку № 250 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Умовою реєстрації місця проживання є подання заявником повного пакету документів до належного органу із додержанням територіального поділу. Належне звернення позивача з метою реєстрації місця проживання у встановленому порядку із наданням всіх документів, матеріалами справи не підтверджується.

Навпаки, позивач намагається отримати від посадової особи Тернівської районної у місті ради гарантійний лист та сприяння для фіксування його тимчасового місця мешкання за визначеною адресою.

У розглянутому випадку за результатами розгляду звернення у письмовій формі заявнику направлена відповідь, з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови у задоволенні заявлених вимог.

Відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів.

Судом не встановлено допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Враховуючи зміст та межі повноважень щодо розгляду поставлених у заяві питань, відсутність позивача при розгляді заяви не призвело до порушень його прав.

З аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат у даній справі судом не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради (код ЄДРПОУ 04052554, вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50079) про визнання протиправною бездіяльності - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко